Dlaczego zazdrość jest zła?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: TOja » 2021-12-31, 18:57

Witam, dzisiaj zadałem sobie pytanie czy ja przez przypadek czegoś komuś nie zazdroszczę?

Zawsze wydawało mi się, że zazdrość to chęć posiadania tego co już na ktoś inny. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się żeby było w tym coś złego. Po prostu nie wiem komu to szkodzi? Mi, bliźniemu czy Panu Bogu?

Jakiś czas temu dziewczyna, która mi się podoba, jakby to powiedzieć, odrzuciła mnie. Nie odwzajemniała moich uczuć (przekazała mi to kulturalnie). Pogodziłem się, ale od tego czasu poczułem większą chęć posiadania ukochanej osoby. I stąd moje pytanie, bo czasami różni koledzy wysyłają zdjęcia do internetu ze swoimi dziewczynami. Zawsze sobie myślę, że też bym tak chciał. Czy takie myślenie jest w jakiś sposób grzeszne? Bo według mojej (być może błędnej) definicji zazdrości, zazdroszczę tym znajomym. Chcę mieć coś co ktoś już posiada - chcę mieć ukochaną dziewczynę, którą mają już niektórzy koledzy. Czy wobec tego ja im zazdroszczę?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Andej » 2021-12-31, 20:16

Zazdrość nie zawsze jest zła.
Ogólnie rzecz biorąc zazdrością jest chęć posiadania czegoś, co posiada ktoś inny.
Zdecydowanie jest czymś złym, jeśli chce się to osiągnąć czyimś kosztem, z czyjąś stratą. Ale nie widzę niczego złego w zazdrości czyniącej dobro.
Na przykład można zazdrościć tego, że ktoś potrafi coś rozumieć, potrafi coś zrobić o ta zazdrość motywuje do nauki, pracy, starań. Do brania przykładu z kogoś. Uczenia się od niego.

Chęć posiadania kogoś bliskiego jest czymś naturalnym. I dobrym. Ale w chwaleniu się tym nie widzę niczego dobrego.

Nie nazwałbym Twojego pragnienia zazdrością. Po prostu chciałbyś dorównać innym. Chciałbyś być jak inni. Nie widzę w tym zła, dopóki nikomu nie szkodzisz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: adampiotr » 2021-12-31, 21:40

Hej. Ja tez często komuś zazdroszczę :). No ale co poradzisz. Takie życie. Jeden ma więcej ,drugi mniej.

Nawet juz nie chodzi o pinieadze :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Dezerter » 2021-12-31, 22:23

TOja pisze: 2021-12-31, 18:57 Witam, dzisiaj zadałem sobie pytanie czy ja przez przypadek czegoś komuś nie zazdroszczę?

Zawsze wydawało mi się, że zazdrość to chęć posiadania tego co już na ktoś inny. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się żeby było w tym coś złego. Po prostu nie wiem komu to szkodzi? Mi, bliźniemu czy Panu Bogu?

Jakiś czas temu dziewczyna, która mi się podoba, jakby to powiedzieć, odrzuciła mnie. Nie odwzajemniała moich uczuć (przekazała mi to kulturalnie). Pogodziłem się, ale od tego czasu poczułem większą chęć posiadania ukochanej osoby. I stąd moje pytanie, bo czasami różni koledzy wysyłają zdjęcia do internetu ze swoimi dziewczynami. Zawsze sobie myślę, że też bym tak chciał. Czy takie myślenie jest w jakiś sposób grzeszne? Bo według mojej (być może błędnej) definicji zazdrości, zazdroszczę tym znajomym. Chcę mieć coś co ktoś już posiada - chcę mieć ukochaną dziewczynę, którą mają już niektórzy koledzy. Czy wobec tego ja im zazdroszczę?
Tylko jedna uwaga
nie wiem jakie tam teraz wy młodzi macie zasady, ale dla mnie w twoim wieku :
Dziewczyna kolegi, to świętość poza zasięgiem ( w sensie nie tykam, bo to kolega/przyjaciel jednak :!: i nie czyń drugiemu co tobie nie miłe)
polecam to ci sporo wyjaśni
https://zwierciadlo.pl/psychologia/1158 ... ralna.read#
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: TOja » 2022-01-01, 10:15

Dezerter pisze: 2021-12-31, 22:23
TOja pisze: 2021-12-31, 18:57 Witam, dzisiaj zadałem sobie pytanie czy ja przez przypadek czegoś komuś nie zazdroszczę?

Zawsze wydawało mi się, że zazdrość to chęć posiadania tego co już na ktoś inny. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się żeby było w tym coś złego. Po prostu nie wiem komu to szkodzi? Mi, bliźniemu czy Panu Bogu?

Jakiś czas temu dziewczyna, która mi się podoba, jakby to powiedzieć, odrzuciła mnie. Nie odwzajemniała moich uczuć (przekazała mi to kulturalnie). Pogodziłem się, ale od tego czasu poczułem większą chęć posiadania ukochanej osoby. I stąd moje pytanie, bo czasami różni koledzy wysyłają zdjęcia do internetu ze swoimi dziewczynami. Zawsze sobie myślę, że też bym tak chciał. Czy takie myślenie jest w jakiś sposób grzeszne? Bo według mojej (być może błędnej) definicji zazdrości, zazdroszczę tym znajomym. Chcę mieć coś co ktoś już posiada - chcę mieć ukochaną dziewczynę, którą mają już niektórzy koledzy. Czy wobec tego ja im zazdroszczę?
Tylko jedna uwaga
nie wiem jakie tam teraz wy młodzi macie zasady, ale dla mnie w twoim wieku :
Dziewczyna kolegi, to świętość poza zasięgiem ( w sensie nie tykam, bo to kolega/przyjaciel jednak :!: i nie czyń drugiemu co tobie nie miłe)
polecam to ci sporo wyjaśni
https://zwierciadlo.pl/psychologia/1158 ... ralna.read#
Tak, dziewczyna kolegi to świętość poza zasięgiem, nigdzie nie napisałem, że podoba mi się akurat ta dziewczyna (chociaż jest atrakcyjna, to ze względu na to, że jest zajęta nie "zawracam sobie nią głowy" ;)

TOja
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 7 cze 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: TOja » 2022-01-01, 10:17

Andej pisze: 2021-12-31, 20:16 Zazdrość nie zawsze jest zła.
Ogólnie rzecz biorąc zazdrością jest chęć posiadania czegoś, co posiada ktoś inny.
Zdecydowanie jest czymś złym, jeśli chce się to osiągnąć czyimś kosztem, z czyjąś stratą. Ale nie widzę niczego złego w zazdrości czyniącej dobro.
Na przykład można zazdrościć tego, że ktoś potrafi coś rozumieć, potrafi coś zrobić o ta zazdrość motywuje do nauki, pracy, starań. Do brania przykładu z kogoś. Uczenia się od niego.

Chęć posiadania kogoś bliskiego jest czymś naturalnym. I dobrym. Ale w chwaleniu się tym nie widzę niczego dobrego.

Nie nazwałbym Twojego pragnienia zazdrością. Po prostu chciałbyś dorównać innym. Chciałbyś być jak inni. Nie widzę w tym zła, dopóki nikomu nie szkodzisz.
Dziękuję za odpowiedź. Ogólnie to trudno było mi sobie wyobrazić dlaczego zazdrość zawsze miałaby być grzechem? Jeśli nikomu nie ubliżam (komuś komu zazdroszczę) to co w tym złego? Oczywiście pomijam sytuację kiedy w prost nie ubliżam, ale w sercu jestem na taką osobę obrażony i życzę jej najgorzej.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: AdamS. » 2022-01-01, 10:31

TOja pisze: 2021-12-31, 18:57 (...) od tego czasu poczułem większą chęć posiadania ukochanej osoby. I stąd moje pytanie, bo czasami różni koledzy wysyłają zdjęcia do internetu ze swoimi dziewczynami. Zawsze sobie myślę, że też bym tak chciał. Czy takie myślenie jest w jakiś sposób grzeszne?
Tutaj splatają się ze sobą dwa podstawowe grzechy: zazdrość z uprzedmiotowieniem człowieka. Zauważ, że sam użyłeś słowa "chęć posiadania osoby". Posiadać można tylko przedmioty. Osoba wymaga szacunku. Nie tylko w bezpośrednich z nią relacjach, ale także wobec jej sfery wolności i prywatności - jakiekolwiek przesyłanie zdjęć bliskiej osoby kolegom, czy zamieszczanie ich w internecie, jest podeptaniem tego szacunku - nie wspominając już o tym, że może być nawet złamaniem prawa.

Przechodząc zaś do grzechu zazdrości - ktoś kiedyś słusznie wspomniał, że jest to jeden z najgłupszych grzechów, bo człowiek nie tylko nic z tego nie ma, ale na dodatek się od wewnątrz wyniszcza. To tylko Ci się tak wydaje, że sama zazdrość nie czyni spustoszenia - również wokół Ciebie, bo przecież ona rzutuje na Twój stosunek do innych osób i do ich własności. Zazdrość blokuje też Twoją relację z Bogiem. Módl się więc o uwolnienie od zazdrości, bo jeśli będziesz ją w sobie karmił, ona prędzej czy później Cię zniszczy. Tylko człowiek bez zazdrości jest wolny.
Ostatnio zmieniony 2022-01-01, 10:41 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Andej » 2022-01-01, 10:36

TOja pisze: 2022-01-01, 10:17 trudno było mi sobie wyobrazić dlaczego zazdrość zawsze miałaby być grzechem?
Bo nie jest.
Zazdrość motywująca do doskonalenia się, do czynienia dobra jest czymś dobrym. Na przykład zazdroszczenie świętym, że potrafili żyć w świętości. Taka zazdrość jest dobra i pobudza do ulepszania swojego życia. Mobilizuje do dobra.

Ale często zazdrość jest zła. Gdy zatruwa nas samych lub skłania do krzywdzenia innych. Gdy chcemy komuś cos odebrać, wtedy zazdrość jest ewidentnie zła. Także gdy obsesyjna chęć posiadania czegoś zatruwa nas samych, Gdy staje się natręctwem odciągających nasze myśli i działania od konstruktywnych kierunków. Gdy nas dołuje, gdy zaczynamy uważać siebie samych za nieudaczników i kogoś gorszego. Każde działanie destrukcyjne jest grzechem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-03, 11:49

Łatwo sprawdzić naszą zazdrość: jeśli w przypadku, gdy nie możemy mieć przedmiotu zazdrości, wolimy, żeby chociaż nie miał go ktoś, komu zazdrościmy ;)
Na przykład: sąsiad ma super wóz, chciałbym mieć i ja, ale jeśli nie mogę, to chciałbym, by przynajmniej on nie miał...

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Efezjan » 2022-01-03, 20:13

Marek_Piotrowski pisze: 2022-01-03, 11:49 Łatwo sprawdzić naszą zazdrość: jeśli w przypadku, gdy nie możemy mieć przedmiotu zazdrości, wolimy, żeby chociaż nie miał go ktoś, komu zazdrościmy ;)
Na przykład: sąsiad ma super wóz, chciałbym mieć i ja, ale jeśli nie mogę, to chciałbym, by przynajmniej on nie miał...
Mnie się taki kawał przypomniał związany z bardzo brzydką cechą, a mianowicie zawiścią. Nie wiem, czy jest wciąż aktualny - chyba już coraz mniej - nie znam takich ludzi, ani Bogiem a prawdą nie mam takich znajomych, którzy by życzyli, by mnie się źle powodziło.

Trzem panom udaje się złowić złotą rybkę.
- Ponieważ jest was trzech, mogę spełnić tylko po jednym życzeniu - słyszą głos z sieci. - Chciałbym mieć lśniące, luksusowe auto, dużo pieniędzy i codziennie party - mówi Amerykanin. - Marzą mi się piękne kobiety, codziennie inna, i butelka szampana, który by się nigdy nie kończył - zwierza się Francuz. - A ty, co byś chciał? - zwraca się rybka do tego trzeciego, Polaka. - Mój sąsiad ma duży, piękny dom. Spraw, by się spalił.

To była nasza brzydka cecha. Chyba już jej nie ma - na szczęście.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-03, 22:23

Ja to samo znałem z Murzynkami. Pierwszy zażądał, żeby być biały. Drugi też. Trzeci, by tamci dwaj z powrotem byli czarni.
Bez podtekstów.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Andej » 2022-01-09, 10:30

Efezjan pisze: 2022-01-03, 20:13 Trzem panom udaje się złowić złotą rybkę.
...
To była nasza brzydka cecha. Chyba już jej nie ma - na szczęście.
Nie uważam, aby to była nasza brzydka cecha. Z pewnością nie nasza. Choć przyznam, że trafiają się tacy wśród nas. W każdym razie jednoznacznie stwierdzam, że cecha taka jest mi obca, jak też przypisywanie jej Polakom. Bo jest to krzywdzącym uogólnieniem. Tym niemniej rzeczywiście tacy są. O czym świadczy to, co znalazłem w sieci. Czyli inna wersja żartu o wędkarzach, ino bez uznawania innych nacji za lepsze od własnej.

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Dlaczego zazdrość jest zła?

Post autor: Viridiana » 2022-01-18, 15:59

TOja pisze: 2021-12-31, 18:57 Zawsze wydawało mi się, że zazdrość to chęć posiadania tego co już na ktoś inny.
Ja określam zazdrość jako odczuwanie negatywnych emocji z powodu tego, że ktoś inny odniósł sukces, jest pod jakimś względem lepszy itp. przy czym te negatywne emocje nie motywują do zrobienia czegokolwiek, tylko po prostu siedzą w człowieku i pogarszają mu nastrój. To trochę rozjaśnia sprawę.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

ODPOWIEDZ