Czy to grzech- Niebieskaaa

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy to grzech

Post autor: Zebra » 2021-06-27, 20:40

Najważniejszą kwestią jest to aby zawsze była szansa na zapłodnienie* (czyli doprowadzeniem do pełnego aktu małżeńskiego) i aby unikać marnowania nasienia mężczyzny.
A pozostałe rzeczy są raczej "kwestią gustu".

* Oczywiście nie chodzi mi o tylko współżycie w dni płodne, tylko chodziłoby mi o sam fakt "dania szansy".
Ostatnio zmieniony 2021-06-27, 20:46 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Pytanie

Post autor: Niebieskaaa » 2021-08-03, 21:29

Czy jeśli w dzieciństwie jakoś na początku szkoły podstawowej bawiłam się z innymi dziećmi w wywoływanie duchów to był to grzech ciężki? Nie wiem czy się potem z tego spowiadałam. Proszę o odpowiedź

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie

Post autor: Andej » 2021-08-03, 21:46

To co przed I Komunią zostało skreślone. Nie wracaj do tego. W żaden sposób.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Pytanie

Post autor: lambda » 2021-08-03, 21:51

Niebieskaaa pisze: 2021-08-03, 21:29 Czy jeśli w dzieciństwie jakoś na początku szkoły podstawowej bawiłam się z innymi dziećmi w wywoływanie duchów to był to grzech ciężki? Nie wiem czy się potem z tego spowiadałam. Proszę o odpowiedź
Bez świadomości zła nie ma grzechu ciezkiego
Ostatnio zmieniony 2021-08-03, 21:51 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Pytanie

Post autor: Niebieskaaa » 2021-08-03, 23:29

Pamiętam słabo że wiedziałam że to nie jest do końca ok ale nie pamiętam dokładnie ile miałam lat czy to przed I Komunią było czy potem więc co o tym myśleć?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Pytanie

Post autor: Andej » 2021-08-04, 00:47

Masz wątpliwości, to idź do spowiednika. Osobiście nie sądzę, abyś była świadoma tego, ani konsekwencji tegoż. Jednakowoż księdzem nie będąc nie ośmielę się autorytatywnie stwierdzić, czy był to grzech, ani jaki. Na dodatek nie znając okoliczności.
Jeśli masz wątpliwości, wyrzuty sumienia, to jedynym sposobem oczyszczenia się z nich jest spowiedź.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2022-01-21, 21:02

Mam pytanie na łóżku ostatnio leżał jakiś okruch odruchowo wzięłam go do ust ale nie jestem pewna czy to nie był kawałek mięsa bo jemy czasem w łóżku. Dodam że był to malutki kawałeczek dlatego nie jestem pewna. To było w Piątek. Czy gdyby to było mięso mam grzech czy nie skoro tak zrobiłam a wiedziałam jaki jest dzień? Proszę o konkretne odpowiedzi

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy to grzech

Post autor: konserwa » 2022-01-21, 21:34

Grzechu nie ma . Sprqawa nie byla zamierzona ani celowo planowana.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2022-01-21, 21:38

Nawet jak wiedziałam że Piątek i tak zrobiłam? Tylko ja nawet nie wiem czy to było mięso

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy to grzech

Post autor: konserwa » 2022-01-21, 22:39

Caly czas nic nie planowalas, i nawet jesli byl piatek, i nawet jesli bylo mieso ...

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2022-01-21, 22:47

Nie pamiętam co myślałam w danej chwili miałam moment że tak pomyślałam że jest piątek że może to kawałek mięsa ze może tak nie robić ale jednak to zrobiłam nic złego nie chciałam zależy mi by przyjąć Komunie zresztą nawet tak jak mówiłam nie mam pewności że to było mięso. Czyli grzechu nie ma i już to zostawić prawda?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy to grzech

Post autor: konserwa » 2022-01-22, 00:43

Zostawic. I zaufac Bogu jako Ojcu i Przyjacielowi, a nie jako prokuratorowi.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy to grzech

Post autor: Andej » 2022-01-22, 09:25

Niebieskaaa pisze: 2022-01-21, 22:47 Nie pamiętam co myślałam w danej chwili miałam moment że tak pomyślałam że jest piątek że może to kawałek mięsa ze może tak nie robić ale jednak to zrobiłam nic złego nie chciałam zależy mi by przyjąć Komunie zresztą nawet tak jak mówiłam nie mam pewności że to było mięso. Czyli grzechu nie ma i już to zostawić prawda?
Nikt nie orzeknie przez internet. Zamiast polegać na złudnych radach, lepiej porozmawiać ze spowiednikiem.
Ale z pewnością możesz przyjąć, że wiele gorszym czynem jest w takiej sytuacji powtrzymanie się od udziału w w tym, co Jezus ustanowił dla Ciebie, niż przyjęcie Go pomimo wątpliwości.
Wiesz dobrze, że tylko świadome czyny plamią nasze dusze. A to był odruch. Nie ma znaczenia, co to było.
A to, że sugeruję spowiedź, to po to, abyś ukoiła swoje sumienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Re: Czy to grzech

Post autor: Niebieskaaa » 2022-01-22, 13:41

Stwierdziłam tak samo i dziś przyjęłam Komunię nie idąc do spowiedzi. Uzmysłowiłam sobie ze nie pamiętam dokładnie sekunda po sekundzie co pomyślałam w której chwili jak tak zrobiłam więc nie może być tu grzechu. Dziękuję za pomoc.

Niebieskaaa
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 25 cze 2020
Has thanked: 3 times

Czy to grzech- Niebieskaaa

Post autor: Niebieskaaa » 2022-03-11, 20:25

Witam
Robiłam dziś wieczór mężowi kanapki na jutro do pracy. Dziś jest piątek ale że były na jutro robiłam z szynką. Czy jeśli najpierw nałożyłam szynkę na pieczywo a potem chcąc otworzyć woreczek śniadaniowy wzięłam palce z tej szynki do ust to mam grzech dotyczący postu w piątek? Proszę o poważne odpowiedzi
Ostatnio zmieniony 2022-04-15, 17:29 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ