Inwestycje

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Inwestycje

Post autor: konserwa » 2022-01-21, 17:27

Przez dlugi czas mialem ciezkie zycie, byl okres, ze bylem bezdomny. Takie mialem warunki.
Od czasu do czasu udalo mi sie cos zarobic ...
Skutkiem ciezkich ( bardzo ciezkich ) przezyc w mlodosci stracilem zdrowie.
Moja srednia w zachodnim kraju to od kilkunastu lat ok.2400 zl/netto ( w przeliczeniu na zlotowki ). Praca 18 godzin w tygodniu. Obecnie karta inwalidzka, zasilek.
Do tego doszly pieniadze za odsprzedaz praw do patentow ( moich wlasnych ) - ...
Udalo mi sie stanac jakos na nogi.
Potrafie z tych pieniedz , ktore zarabiam na biezaco tu na zachodzie odlozyc i zainwestowac.
Niewiele, ale madrze krecac glowa da sie cos odlozyc.
Nie mam rodziny.

Marku - calkowicie blednie rozumujesz inwestowanie w kruszec - minimalne okresy inwestycyjne to co nyjmniej 5 lat. W takim okresie na kazdy dolek jest gorka - tak wiec srednia zwrotu jest plus-minus 0. Ale przechowanie wartosci kruszcu to juz zawsze suma dodatniea.
To stanowi sile zlota.

Na moim przykladzie - kupilem zloto bulionowe poi 1100 euro , przelezalo 3 lata. Dokupilem jeszcze troche ( na ile srodki pozwalaly ) przy zwyzce na 1250.
Przelezalo 2 lata. nastapil zjazd do poziomu 1180. Przelezalo dwa lata. Nastapila zwyzka na 1520. Odsprzedalem czesc na potrzebne inwestycje.
7 lat temu traktujac 1 euro jako 100% , do dnia dzisiejszego warte jest ok.65 centow.
Pieniadze sie ulatniaja ( inflacja i dodruk ), zloto zawsze jest.
Na deodatek - wchwili totalnego kryzysu rzady moga calkowicie wymienic pwpierowy pieniadz ( uniewaznic walute ), i za pieknie zadrukowane papierki z poprzedniej emisji juz nic sie nie otrzyma .
Zloto zawsze pozostanie jako zloto, trzymajace wartosc w kazdej walucie, jaka przyjdzie rzadzacym wprowadzic do obiegu.

Ps: ogromna rzesza ludzi w Polsce zyje z dnia na dzien. Nie kazdy ma start odpowiedni.
Ale wiecej osiagnie ten, ktory z pozycji 0 osiagnie wartosc 10. niz ten, ktory bedac na poziomie 100 osiagnie 110. A czesto nie osiagnie nawet 102.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Inwestycje

Post autor: Jozek » 2022-01-21, 17:43

ja bym tu nawet przylozyl podstawy ktore na dzien dzisiejszy staly sie zrodlem i potrzeba inwestowania.
Otoz z wysokich zbiorow (dzis nadwyzki dochodow) powstala koniecznosc zmagazynowania ich na chude lata.
Problemem stala sie pazernosc w tych inwestycjach.
Dla mnie tak jak konserwa pisze, zyskiem bylo by to ze z inwestycji mam spowrotem ta sama wartosc, ktora winwestowalem, bo dzieki temu moglem przechowac nadwyzke zbiorow na nastepne chude lata bez zadnych strat.
W takim podejsciu, widac wyraznie, ze gdybym mial zysk, to ten moj zysk, bylby czyjas strata, a Chrzescijanin chyba nie powinien bogacic sie na cudzej krzywdzie?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Inwestycje

Post autor: sądzony » 2022-01-21, 18:28

JBP pisze: 2022-01-21, 15:47
sądzony pisze: 2022-01-21, 15:27 Nie wiem co ty jesz, ale prześlij troszkę.
zacząłeś mnie obrażać to myślę, że możemy skończyć dyskusję.
Nie upokorzysz pokornego prawdziwie, ale każda racjonalizacja daje wytchnienie o ile nie staje się nawykiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Inwestycje

Post autor: JBP » 2022-01-21, 21:02

Jozek pisze: 2022-01-21, 17:43 W takim podejsciu, widac wyraznie, ze gdybym mial zysk, to ten moj zysk, bylby czyjas strata, a Chrzescijanin chyba nie powinien bogacic sie na cudzej krzywdzie?
ja bym rozdzielił inwestowanie od spekulowania.

czy komuś ubyło, że kupiłeś złoto warte 100 kg ziemniaków, a dzisiaj jest warte 200 kg ziemniaków?
czy komuś ubyło, że władowałeś kasiorę w przedsiębiorstwo, które przez lata wypłaciło Ci więcej dywidend z zysków niż zainwestowałeś?

w spekulacji rzeczywiście, żeby ktoś zarobił ktoś musi stracić, ale czy ktoś tych co stracili zmuszał do tego? czy oni nie znali ryzyka?
to tak jak gra w pokera na pieniądze.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Inwestycje

Post autor: Andej » 2022-01-21, 21:10

Wtrącę się, a właściwe wtrącę malutki cytat z Słownika Języka Polskiego:

spekulacja giełdowa «kupno i sprzedaż papierów wartościowych w celu osiągnięcia zysków w wyniku różnych ich cen w różnych okresach»
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Inwestycje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-21, 21:31

konserwa pisze: 2022-01-21, 17:27 Marku - calkowicie blednie rozumujesz inwestowanie w kruszec - minimalne okresy inwestycyjne to co nyjmniej 5 lat.
W takim razie nieporozumienie. Ty pisałeś o długotrwałym inwestowaniu, ja o uchronieniu się przed inflacją.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Inwestycje

Post autor: konserwa » 2022-01-21, 22:44

Rowniez kruszce naleza do najbardziej stabilnych sposobow ochrony przed inflacja.
Trzeba miec to na uwadze, ze roztropnie zorganizowany pakiet osczednosciowo-kredytowy powinien zawierac pewna ilosc pasywow ( np.zloto jako lewar stabilny ), jakas czesc funduszy pienieznach i jakas czesc lokacji ( aktywa i pasywa w papierach wartosciowych ). Do tego mozna dolozyc nieruchomosci , grupnty czy papier zastawne.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Inwestycje

Post autor: JBP » 2022-01-22, 10:16

wszystim co chcieli by zacząć z giełdą polecam tę stronę, która raportuje wyniki analizy fundamentalnej dla spółek: https://fundamentalna.net

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Inwestycje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-01-22, 14:33

konserwa pisze: 2022-01-21, 22:44 Rowniez kruszce naleza do najbardziej stabilnych sposobow ochrony przed inflacja.
To prawda. Jednak nie należy kupować niczego (łącznie z kruszcami) na górce cenowej.
Pytanie, czy jesteśmy na górce i zacznie spadać, czy pójdzie jeszcze w górę. To samo zresztą z nieruchomościami.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Inwestycje

Post autor: konserwa » 2022-01-22, 20:05

Tak, nalezy utrzymac chciwosc na wodzy.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Inwestycje

Post autor: lambda » 2022-01-23, 14:44

JBP pisze: 2022-01-16, 21:31 W co inwestujecie? Co robicie z pieniędzmi w czasach inflacji?

Ja co miesiąc kupuję za równą kwotę:
* długoterminowo bitcoin (jest to pieniądz elektroniczny, jeśli dobrze kupiony to jest poza systemem... gdy władza zablokuje mi konto np. za to, że się nie zaszczepiłem będę mógł kupić za to chlebek)
* długoterminowo monero (jest to pieniądz elektroniczny, w pełni anonimowy, jeśli dobrze używany. (transakcje bitcoin nie są anonimowe, a monero tak)
* krótkoterminowo ryzykowne aktywa np. etherneum (to odkładam sobie na wakacje, jak strace wszystko to nie jade na wakacje ;) a jak zarobie to jade na lepsze)

Jak kupujesz Bitcoin jeśli obecnie jeden. Jest wart 143 tys?
Pytam jako laik w crypto

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Inwestycje

Post autor: JBP » 2022-01-23, 20:43

lambda pisze: 2022-01-23, 14:44
JBP pisze: 2022-01-16, 21:31 W co inwestujecie? Co robicie z pieniędzmi w czasach inflacji?

Ja co miesiąc kupuję za równą kwotę:
* długoterminowo bitcoin (jest to pieniądz elektroniczny, jeśli dobrze kupiony to jest poza systemem... gdy władza zablokuje mi konto np. za to, że się nie zaszczepiłem będę mógł kupić za to chlebek)
* długoterminowo monero (jest to pieniądz elektroniczny, w pełni anonimowy, jeśli dobrze używany. (transakcje bitcoin nie są anonimowe, a monero tak)
* krótkoterminowo ryzykowne aktywa np. etherneum (to odkładam sobie na wakacje, jak strace wszystko to nie jade na wakacje ;) a jak zarobie to jade na lepsze)

Jak kupujesz Bitcoin jeśli obecnie jeden. Jest wart 143 tys?
Pytam jako laik w crypto
kupuję 0,00...01 część bitcoina xD

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Inwestycje

Post autor: Jozek » 2022-01-23, 20:46

A po co chcesz kupowac nawet 1 milionowa czesc tego co istnieje jedynie w wyobrazni ludzi ktorzy dali sie na to nabrac?
Do czego ci potrzebna nawet ta jedna milionowa czesci tego co jest ludzka imaginacja?
Ludzkie wyobrazenia mina i wszystko pysnie jak mydlana banka. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Inwestycje

Post autor: konserwa » 2022-01-23, 22:15

Jesli chodzi o systemy finansowe w chmurze elektronowej - jeden z najbardziej podatnych na ingerencje ( falszerstwo ) sposob.
Poza tym bardzo prosto zamknac dostep do takiego systemu, chocby przez siec tzw. inteligentnego zasilania energetycznego.
Wyglad na to, ze realny kruszec na nastepne pare wiekow ( a moze i tysiacleci ) pozostanie najbardziej stabilnym srodkiem przechowywania wartosci majatku.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Inwestycje

Post autor: JBP » 2022-01-23, 22:28

Jozek pisze: 2022-01-23, 20:46 Ludzkie wyobrazenia mina i wszystko pysnie jak mydlana banka. ;)
tak może być teoretycznie z każdym pieniądzem.
żeby bitcoin prysnął to musiały by prysnąć wszystkie komputery w sieci. To jest siec zdecentralizowana. Za daleko już sprawy zaszły by to pryśnięcie było takie proste.

dla mnie to jest pieniądz, który mogę ukryć przed władzą, w którym mogę przechować wartość i którym mogę płacić i łatwo mi go przenieść.

ODPOWIEDZ