Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Lunka » 2022-01-27, 08:31

No to wystarczy się przedstawić i powiedzieć, że jesteś wnukiem babci. Dzisiaj pogrzeb?

@JBP przyjdzie Ci to naturalnie. I tak będą wiedzieć o co chodzi. Myślę, że są przyzwyczajeni, że np. ludzie są w stresie lub rozkojarzeni.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: JBP » 2022-01-27, 14:04

już po pogrzebie, na mszy byłem tylko z mamą i powiedziałem do chłopa z firmy pogrzebowej "dzien dobry, ja jestem z rodziny zmarłej osoby..." a potem ze pojade za nimi i czy cos jeszcze powinienem wiedzieć.

organista śpiewał bardzo ładnie (wg mojej mamy słabo), zaśpiewał m.in. Ave Maria.
szkoda, że proboszcz przygotował bardzo banalne kazanie, pełne truizmów katolickich... szkoda, że nie wypytał mnie o babcie, kim była (nauczycielką była) itd. Opowiedziałbym mu jak wyglądała scena w której widziałem ją po raz ostatni:
na SOR, trzymałem ją za rękę, głaskałem po głowie, ona próbowała brać moje rece i całować...
co chwilę pojawiał się ból i jakby traciła świadomość i zaczynała uderzać rękami i szarpać.
próbowała się przeżegnać, powiedziała "kocham Boga".
zrobiłem jej kilka razy znak krzyża na czole i wołałem Ducha Świętego.

Następnego dnia dostała sakrament namaszczenia chorych.

Pozostawiłem ją pod opiekę lekarzom.
Na początku się jej poprawiło, podobno wyzywała lekarzy/pielęgniarki i w nocy krzyczała.
Karmili ją pozajelitowo "CO DRUGI DZIEŃ"! i zmarła z powodu wyniszczenia spowodowanym brakiem jedzenia czyli z głodu.
Wpisali też covid.
Ciało do worka.

Co ciekawe, wcześniej gdy babcia słuchała TV o tym jak to umierają ludzie na covid w szpitalach powiedziała proroctwo, coś w stylu
babcia pisze:nie na covid tylko z głodu umierają
W workach ciało zamienia się w błoto/szlam, więc spaliliśmy ciało babci.
ksiądz pisze:prochem byłaś i prochem jesteś
powiedział ksiądz, a grabarz zasypał ziemią.


Za kilka miesięcy postawimy babci pomnik z napisem:

"kocham Boga"

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: JBP » 2022-01-27, 16:41

Obrazek

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Lunka » 2022-01-27, 16:48

Dopełniłeś jednego z najważniejszych obowiązków jaka spoczywa na Nas.: "Umarłych pogrzebać".
Babcia już na pewno w tym lepszym świecie, modli się za Ciebie ale i Ty nie zapominaj o modlitwie za nią.

Te rozmyślania pewnie jeszcze długo nie minął jak to naprawdę było. Kiedyś babcia Ci opowie.
Ja tak myślę o swojej, co ona przeżywała. Kiedyś opowie.
Szkoda z tym kazaniem. Niestety niektórzy kapłani tak mają. Na pogrzebie babci, ksiądz dał tak piękne kazanie, że uratowało mnie to od załamania.

Niech babcia odpoczywa w pokoju.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

mirekblaz
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 6 sie 2022
Lokalizacja: Ostróda
Wyznanie: Chrześcijanin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: mirekblaz » 2022-08-06, 14:35

W pierwszej kolejności należy udać się z kartą zgonu do wybranego zakładu pogrzebowego. Jeżeli osoba zmarła w domu to już w momencie zgonu musimy wybrać firmę która przewiezie zwłoki do chłodni.
Często jest tak, że firma załatwia w naszym imieniu akty zgonu co jest dużym ułatwieniem, szczególnie w dużych miastach. W większości przypadków w zakładzie załatwimy również rezerwację terminu na cmentarzu. Dopiero później udajemy się do księdza. Może okazać się tak, że załatwimy termin z księdzem, a na cmentarzu nie będzie terminu. Sprawy ZUS to kwestia drugorzędna. Przeważnie to firma pogrzebowa, występuje do ZUS o zasiłek pogrzebowy, który wpływa na konto firmy. Więc tak naprawdę dopłacamy tylko różnice, wynikającą z ceny pochówku.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: abi » 2023-01-14, 22:19

nie chce zakladac tematu, ale moze choc pare osob tu odpowie - co sadzicie o kremacji?o kolumbariach?
c6a3be910a78eff8a0508d84f0123abb.0.jpeg
:-?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
erzac
Bywalec
Bywalec
Posty: 131
Rejestracja: 21 wrz 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 240 times
Been thanked: 56 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: erzac » 2023-01-15, 02:37

abi pisze: 2023-01-14, 22:19 nie chce zakladac tematu, ale moze choc pare osob tu odpowie - co sadzicie o kremacji?o kolumbariach?

c6a3be910a78eff8a0508d84f0123abb.0.jpeg
:-?
Sadze ze spopielenie to rozsądne rozwiązanie.. Po prostu wnet miejsca braknie na te ogromne nekropolie.
Odpadnie problem z utrzymaniem grobów, jak np ktoś ma groby rodzinne z 600 km od zamieszkania albo inne sytuacje życiowe które wręcz uniemożliwiają nawet okazjonalne wizyty.
Również bardzo niemile sytuacje jak powodzie czy jak teraz zapadanie sie cmentarzy z powodu Źle zabezpieczonych szybów kopalnianych nie będzie dodatkowo niosło zagrożenia epidemiologicznego.
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 02:39 przez erzac, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 06:36

erzac pisze: 2023-01-15, 02:37
abi pisze: 2023-01-14, 22:19 nie chce zakladac tematu, ale moze choc pare osob tu odpowie - co sadzicie o kremacji?o kolumbariach?

c6a3be910a78eff8a0508d84f0123abb.0.jpeg
:-?
Sadze ze spopielenie to rozsądne rozwiązanie.. Po prostu wnet miejsca braknie na te ogromne nekropolie.
Odpadnie problem z utrzymaniem grobów, jak np ktoś ma groby rodzinne z 600 km od zamieszkania albo inne sytuacje życiowe które wręcz uniemożliwiają nawet okazjonalne wizyty.
Również bardzo niemile sytuacje jak powodzie czy jak teraz zapadanie sie cmentarzy z powodu Źle zabezpieczonych szybów kopalnianych nie będzie dodatkowo niosło zagrożenia epidemiologicznego.
Jak my bardzo boimy się o swoje życie. Czy Jezus był kremowany?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

MożeZapytam
Przybysz
Przybysz
Posty: 14
Rejestracja: 10 sty 2023
Been thanked: 1 time

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: MożeZapytam » 2023-01-15, 09:30

kremowanyyy?? a czy wtedy była kremacja, Jezua ciało zostało złożone do grobu, Co miałyby nacierać wonnościami kobiety które szły do Tego grobu. 😏

Rak

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Rak » 2023-01-15, 10:07

Jestem za kremacją, oboje z mężem chcemy być skremowani. Zgadzam się z erzac, urna zajmuje mało miejsca, wystarczy mała tabliczka i krzyż, nie trzeba stawiać zmarłemu mauzoleum, bo takie "wypasione" nagrobki stawia się żeby pokazać się ludziom. Zmarły potrzebuje modlitwy, pamięci, wystarczy mała tablica z danymi osoby i miejscem na znicz i Msza Święta w intencji i modlitwa. Tyle.
Arku, to nie strach, to rozsądek.
lambda, a gdzie kościół odradza kremację? bo na pewno nie w Polsce.
Ostatnio zmieniony 2023-01-15, 10:13 przez Rak, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Andej » 2023-01-15, 10:51

Kremacja.
Kościół ją odradza. A czasem nawet się jej sprzeciwia. Wszystko zależy od motywów poddania się kremacji.
Kościół od 1963 zezwala na palenie zwłok, a od 1997 roku możliwe jest odprawienie liturgii pogrzebowej w obecności skremowanego ciała

Jednym z powodów kremacji jest tafefobia (choć oczywiście alternatywnym rozwiązaniem jest sekcja).
Za kremacją przemawia coraz dotkliwszy brak miejsc na pochówki. A także higiena i bezpieczeństwo żyjących (powodzie, tąpnięcia, prace ziemne, wody gruntowe).
Także koszty. Kremacja jest znacznie tańsza.

Przeciw przemawiają koszty ekologiczne. Uwalnianie dużej ilości ciepła do atmosfery, produkcja dwutlenku węgla są szkodliwe dla naszego świata.

Jeśli ktoś decyduje się na spalenie ze względów ideologicznych, w szczególności z chęci unicestwienia duszy (przez wiele set lat wierzono, że przy spalaniu ciała, spaleniu ulega też dusza), nie może mieć katolickiego pogrzebu.

Sugeruję zapoznanie się z Listem Pasterskim Episkopatu Polski, który w 2011 wywołał wielka dyskusję na temat kremacji. Rozmawiałem na ten temat z proboszczem parafii obejmującej jeden z największych cmentarzy polskich, który twierdził, że kremacja będzie w dalszym ciągu możliwa, jak też odprawianie mszy świętych przy spopielonych prochach zmarłego.
Podaję link do Listu: https://episkopat.pl/list-pasterski-epi ... -kremacji/
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Rak

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Rak » 2023-01-15, 11:40

Mam rodzinę i przyjaciół rozsianych po całej Polsce (związane to z pracą mojego taty, był wysyłany do różnych miast, a potem i moją). I byłam na wielu pogrzebach w różnych częściach kraju. Sporo kremacji i nigdzie nie spotkałam się, aby kościół odradzał kremację. Msza w kościele z urną, bez problemów.
Poza tym sprawa duszy. To co przedstawił tu Andej o unicestwieniu duszy jest co najmniej dziwaczne. Na stronie teologia.pl jest świetny artykuł ks dr Michała Kaszkowskiego na temat "Istnienie człowieka po śmierci. Nieśmiertelność duszy". Wart przeczytania.
Ale biorąc sprawę tak na "chłopski rozum"- co z osobami ginącymi w pożarach? co z osobami spalonymi w nazistowskich krematoriach? Kto ma prawo powiedzieć, że ktoś kto został spopielony nie osiągnie zbawienia? Ludzie zawsze będą i za i przeciw, a są i tacy którzy cokolwiek by nie było zawsze są przeciw. Nieważne czemu, nieważne dowody, głosy ekspertów, nie i koniec.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 11:40

Rak pisze: 2023-01-15, 10:07 Jestem za kremacją, oboje z mężem chcemy być skremowani. Zgadzam się z erzac, urna zajmuje mało miejsca, wystarczy mała tabliczka i krzyż, nie trzeba stawiać zmarłemu mauzoleum, bo takie "wypasione" nagrobki stawia się żeby pokazać się ludziom. Zmarły potrzebuje modlitwy, pamięci, wystarczy mała tablica z danymi osoby i miejscem na znicz i Msza Święta w intencji i modlitwa. Tyle.
Arku, to nie strach, to rozsądek.
lambda, a gdzie kościół odradza kremację? bo na pewno nie w Polsce.
Rozsądek? Co to jest? Ty za życia myślisz co mają zrobić z Twoim ciałem.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Rak

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Rak » 2023-01-15, 11:42

Tak, ja myślę o tym co ma moja rodzina zrobić z moim ciałem. Chociaż ważniejsza jest moja dusza i to o nią dbam.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Jak się załatwia sprawy pogrzebowe?

Post autor: Arek » 2023-01-15, 11:46

Rak pisze: 2023-01-15, 11:42 Tak, ja myślę o tym co ma moja rodzina zrobić z moim ciałem. Chociaż ważniejsza jest moja dusza i to o nią dbam.
:)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”