obrazki i figurki

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

obrazki i figurki

Post autor: JBP » 2022-01-27, 16:00

czy macie jakieś obrazki lub figurki religijne, które pozytywnie i znacząco wypływają na Wasze życie?
mądre to takie obrazki i figurki mieć?

mnie zagrzewa do boju obraz archanioła Michała jak wyrzuca diabła.
widziałem nawet taką figurkę metalową za 450 zł i chyba sobie kupię by codziennie na to patrzeć i by zagrzewało mnie to do boju w walce z grzechem.

Obrazek

Jak byłem mały to bałem się tego obrazka. Wisiał w pokoju w którym spałem.
Spójrzcie na twarz archanioła. Jest taka jak u świętych: pełna pokoju... a jednocześnie Michał robi rzeczy wielkie, ogromną mocą Pana Boga.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Skaza » 2022-01-27, 16:19

Człowiek w swojej naturze ma niestety wielkie skłonności do rozkojarzenia się i braku skupienia, więc przydają mu się święte obrazki, figurki itd. by to skupienie jakoś wzmocnić lub przywrócić gdy słabnie. Dlatego uważam, że nie ma w tym nic złego i to nawet wskazane bo co by tu nie mówić słabi wszyscy jesteśmy i pomoc zawsze się przyda. Mam sporo obrazków które pomagają mi się skupić przy modlitwie tak by myśli gdzieś nie uciekały i są dla mnie bardzo ważne. Zawsze zbierałem od kiedy pamiętam obrazki od księdza na kolędzie. Uzbierała się spora kolekcja i ma dla mnie duże znaczenia zarówno duchowe jak i zwykłe proste ludzkie. A Michał Archanioł to jest super gość i też jest dla mnie wzorem i autorytetem od najmłodszych lat. Pogonił kogo trzeba i móc być w jego oddziale byłoby zaszczytem nie do opisania.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Lunka » 2022-01-27, 17:04

Tak ja też mam obraz Michała Archanioła i to mój ukochany święta i jest dla mnie bardzo ważny.
Ja nie wyobrażam sobie domu bez obrazu "Jezu Ufam Tobie"
Jeszcze w pamiątce od babci na drzewie obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.
Modlisz się i tak do Boga nie do obrazów 😉
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: sądzony » 2022-01-27, 19:15

Na lewym nadgarstku wytatuowałem sobie mały krzyż, a na prawym przedramieniu "talitha koum".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Celine.maqq
Początkujący
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 22 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 12 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Celine.maqq » 2022-01-27, 20:41

Ja mam wielki obraz Matki Bożej, ona mnie ochrania :) mam tez mniejszy obraz Jezu Ufam Tobie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Andej » 2022-01-27, 21:09

sądzony pisze: 2022-01-27, 19:15 Na lewym nadgarstku wytatuowałem sobie mały krzyż, a na prawym przedramieniu "talitha koum".
Dziewczynko?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Logan » 2022-01-27, 22:13

Obrazek
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: JBP » 2022-01-27, 23:14

@Logan ile dales? jaki wzrost?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Logan » 2022-01-28, 06:09

Niecałe 300zł, wysokość niecałe 30cm. W rzeczywistości figurka wygląda lepiej niż na zdjęciu.
Wpisz sobie w wyszukiwarkę: Veronese figurki.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Andej » 2022-01-28, 10:14

Początkowo czytałem Wasze posty i dziwiłem się, że przywiązujecie taką wagę do przedmiotów. O kojarzyło mi się to z fetyszyzmem.
Oczywiście święte atrybuty mogą pomagać w skupieniu. Ale, czy takie upodobania nie stają się celem samym w sobie?

Boję się, że ulubiony obraz czy figurka mogą zastępować postać, którą przedstawiają. Także przesłaniać Tego, który jest (albo powinien) być finalnym adresatem naszych modlitw. Czyli samego Boga.

Stąd kolokwialne określenia, że ktoś modli się do obrazu. Jest to zarzut często stawiany katolikom. I chyba niebezpodstawnie.

Ale wczoraj przyszedł do mnie list z kościoła, w którym byłem ochrzczony. Oprócz świadectwa chrztu zawierał obrazek.
Cudowny oraz Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Postawiłem na biurku, oparłem o kubek. I od wczoraj przyciąga mój wzrok. Kieruje myśli ku czwartej Tajemnicy Światła. Zmusza, aby wciąż zerkać i przywodzi na myśl rozważania różańcowe. Górę Tabor. Świadków zdarzenia. Ich reakcje. I wypływające z tego wnioski.
Pan Jezus z tego obrazka malutkiego patrzy na mnie. Patrzy nie tylko wtedy, gdy mam ten obrazek w zasięgu wzroku. Także w nocy, gdy się przebudzałem, miałem świadomość, że ten obrazek jest. Że Jezus, w jakiś dziwny sposób oddziaływane na minie za sprawą tego obrazka. Nie widząc obrazka czułem - widziałem wzrok Jezusa. I pisząc to czuję cały czas. Niesamowite.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: AdamS. » 2022-01-28, 12:16

Andej pisze: 2022-01-28, 10:14 Początkowo czytałem Wasze posty i dziwiłem się, że przywiązujecie taką wagę do przedmiotów. O kojarzyło mi się to z fetyszyzmem.
Oczywiście święte atrybuty mogą pomagać w skupieniu. Ale, czy takie upodobania nie stają się celem samym w sobie?
Chyba przechodziliśmy, Andej, podobną drogę, bo i ja miałem od lat 80-tych okres osobistej "protestantyzacji", kiedy chyba nawet radykalniej niż Ty odrzucałem wszelkie wizerunki i figury. Dopiero trzeba mi było pewnych bolesnych doświadczeń, aby wrócić do Maryi. Moja córka przywiozła mi kiedyś z Częstochowy kopię obrazu jasnogórskiego i różaniec - odtąd staram się codziennie go odmawiać i czuję na sobie spojrzenie Matki. Niemniej ta wcześniejsza droga oddalenia od obrazów była mi potrzebna, bo teraz wszelkie wizerunki stanowią już dla mnie nie wartość samą w sobie, ale rodzaj okna do wejścia w relację z żywą osobą w jedynym Bogu.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: JBP » 2022-01-28, 21:28

@Logan https://allegro.pl/oferta/figurka-swiet ... 1597359326
to juz wole kupic za 450 ta ze sklepu z dewocjonaliami, gdzie figurka jest wieksza, jakby fajniejsza i z wyrzuconym diablem u stop Archanioła.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: sądzony » 2022-01-29, 10:19

Andej pisze: 2022-01-27, 21:09
sądzony pisze: 2022-01-27, 19:15 Na lewym nadgarstku wytatuowałem sobie mały krzyż, a na prawym przedramieniu "talitha koum".
Dziewczynko?
Ehe. Mi to nie robi. Jestem człowiekiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2480
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1036 times
Been thanked: 934 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: Susanna » 2022-02-05, 20:16

Ostatnio zmieniony 2022-02-05, 20:18 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: obrazki i figurki

Post autor: JBP » 2022-02-13, 02:33

co sądzicie o tym obrazie?
Obrazek
zróbcie zbliżenie na twarz

ten też ciekawy

Obrazek

zastanawiam się czy nie zalicytować...
Ostatnio zmieniony 2022-02-13, 02:47 przez JBP, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”