Czy zabobon to ciężki grzech

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Czy zabobon to ciężki grzech

Post autor: Elizeja » 2022-02-14, 13:19

WITAM SERDECZNIE!
Ostatnio bardzo rzadko tu zaglądam, ale dziś mam potrzebę, zdarzyło mi się dzisiaj zgrzeszyć zabobonem i przełożyłam wizytę z 13 w piątek na inny dzień. Czy to jest grzech, z którego muszę się wyspowiadać?
Pytam, bo wczoraj dopiero byłam u spowiedzi, a wg mnie ten zabobon to ciężki grzech" nie będziesz miał innych bogów przede mną". Proszę o radę.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1428
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 556 times
Been thanked: 794 times

Re: Czy zabobon to ciężki grzech

Post autor: AdamS. » 2022-02-14, 14:09

Elizeja pisze: 2022-02-14, 13:19 zdarzyło mi się dzisiaj zgrzeszyć zabobonem i przełożyłam wizytę z 13 w piątek na inny dzień. Czy to jest grzech, z którego muszę się wyspowiadać?
Pytam, bo wczoraj dopiero byłam u spowiedzi, a wg mnie ten zabobon to ciężki grzech"
O wadze grzechu przesądza przywiązanie do tego grzechu i świadome kierowanie się taką formą bałwochwalstwa. Zdarza mi się czasem widzieć, jak ktoś zawraca przed czarnym kotem - budzi to tylko mój śmiech, podobnie jest z przywiązywaniem uwagi do liczb, dat i przedmiotów. Ale wierzę, że zabobony mogą mieć wpływ - wtedy, gdy się w nie wierzy działają destruktywnie, na zasadzie samospełniającej się przepowiedni. Zatem wybór należy do Ciebie. :) Wolność w Bogu, czy zniewolenie w ezoterycznym poplątaniu?

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy zabobon to ciężki grzech

Post autor: Elizeja » 2022-02-14, 14:19

Staram się nie wierzyć w zabobony, nawet mi się to udaje, ale dziś jakoś samo wyszło.....
Chodzę codziennie na mszę i do Komunii, ale dziś już chyba nie moge przystąpić......

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1428
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 556 times
Been thanked: 794 times

Re: Czy zabobon to ciężki grzech

Post autor: AdamS. » 2022-02-14, 20:01

Elizeja pisze: 2022-02-14, 14:19 Staram się nie wierzyć w zabobony, nawet mi się to udaje, ale dziś jakoś samo wyszło.....
Chodzę codziennie na mszę i do Komunii, ale dziś już chyba nie moge przystąpić......
Myślę, że jesteś dla siebie zbyt surowa. Jeśli to był tylko impuls bez głębszego zastanowienia (a z kontekstu wnioskuję, że tak właśnie było), to sam bym tego jako ciężki grzech nie traktował. Natomiast wykorzystałbym tę sytuację do głębszego namysłu na przyszłość, by się całkowicie wyrzec myślenia zabobonnego (które może się lęgnąć gdzieś tam w podświadomości każdego z nas). Pozdrawiam i życzę pokoju serca! :)

ODPOWIEDZ