Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-03-25, 19:45

za wiki:

Mantra (dewanagari मन्त्र; rdzeń man „myśleć” z przyrostkiem -tra „narzędzie”[1][2][3]) – w buddyzmie, hinduizmie i ezoteryce formuła, werset lub sylaba, która jest elementem praktyki duchowej[4]. Jej powtarzanie ma pomóc w opanowaniu umysłu, zaktywizowaniu określonej energii, uspokojeniu, oczyszczeniu go ze splamień.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mantra

Opanowanie umysłu, szczególnie gdy "płata figle", nie jest niczym, moim zdaniem, złym.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19237
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-25, 20:18

Istotą działania mantry jest wprowadzenie mózgu w specjalny stan, a taka manipulacja nie do końca jest tym, co zwykle określa się mianem "opanowanie".

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-03-25, 20:37

mnich benedyktyński i ksiądz John Main pisze:

"1. Siedzenie w pozycji wyprostowanej: Usiądź na krześle, na stołeczku medytacyjnym lub w siadzie skrzyżnym na podłodze. Siedź nieruchomo i trzymaj plecy w pozycji wyprostowanej. Ciało jest uważne i czujne. Oddychaj naturalnie i spokojnie.
2. Mantra Maranatha: Delikatnie przymknij oczy i zacznij recytować w wewnętrznej ciszy mantrę Maranatha. Powtarzaj ją z równym natężeniem jako cztery sylaby MA-RA-NA-THA. Wsłuchuj się w nią, jak wybrzmiewa w twoim sercu.
3. Nieustanne powtarzanie mantry: Powtarzaj mantrę bez przerwy podczas medytacji. Gdy jakieś myśli lub obrazy zakłócą jej bieg, delikatnie i czule wróć do jej recytacji. Nigdy nie osądzaj swojej medytacji po ilości rozproszeń ani jakichkolwiek innych doznań.
4. Dyscyplina: Trwaj w dyscyplinie medytacji codziennie rano i wieczorem po 20-30 minut."


https://pl.wikipedia.org/wiki/Medytacja ... a%C5%84ska

Modlitwa Jezusowa praktykowana w Ośrodku Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu (oczywiście nie tylko tam) pod okiem bodajże o. Maksymiliana Nawarę to również mantra.

Dodano po 9 minutach 16 sekundach:
Wydaje mi się i głęboko wierzę, że żadne mantry, medytacje, kontemplacje, afirmację, adoracje, różańce, klękania, modlitwy, ofiary, posty, pielgrzymki, drogi krzyżowe, procesje ukierunkowane na relację z Osobowym Trójjedynym Bogiem nie mogą być złe.

I żadne z powyższych ukierunkowane gdziekolwiek indziej dobre być raczej nie może.
Ostatnio zmieniony 2022-03-25, 20:54 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19237
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-25, 20:49

Mamy tu wątek na ten temat.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-03-25, 20:56

Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-25, 20:18 Istotą działania mantry jest wprowadzenie mózgu w specjalny stan, a taka manipulacja nie do końca jest tym, co zwykle określa się mianem "opanowanie".
Skoro mamy to wiemy, że ta "manipulacja" w mistyce może prowadzić właśnie ku temu co zwiemy opanowaniem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19237
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-25, 21:24

Obawiam się, że to nie jest to, o co chodzi w chrześcijańskiej kontemplacji.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4469
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1082 times
Been thanked: 1150 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-03-25, 21:50

Modlitwa Jezusowa, do której nawiązałeś, @sądzony , to nie jest mantra. Owszem, polega na powtarzaniu konkretnych słów, ale to jest modlitwa. Właściwie pewien rodzaj modlitwy uwielbienia. I jej celem nie jest wpływanie na podświadomość. Tak samo jak np. koronka, czy różaniec składa się z ustalonych, powtarzanych formuł, to nadal celem jest modlitwa i pomoc od Boga.
Jeśli chodzi o takie typowe mantry, które mają rzekomo zmieniać życie, to po prostu kit. Czy szkodliwy duchowo, czy nie, może być przedmiotem różnych debat, zależnie od rodzaju takiej mantry, ale w każdym razie takie metody są nieskuteczne, jeśli chodzi o leczenie chorób, zaburzeń. Tu są konieczni specjaliści: psycholog, psychiatra i stosowanie się do ich zaleceń.
Ostatnio zmieniony 2022-03-25, 21:58 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15067
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4241 times
Been thanked: 2970 times
Kontakt:

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Dezerter » 2022-03-25, 21:59

Tak, katolik może praktykować medytację chrześcijańską - ja tak robiłem, pod opieką i prowadzeniem księdza
praca z podświadomością jest bardzo trudna, więc tylko pod opieką specjalisty.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-03-26, 08:04

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-03-25, 21:50 Modlitwa Jezusowa, do której nawiązałeś, @sądzony , to nie jest mantra. Owszem, polega na powtarzaniu konkretnych słów, ale to jest modlitwa. Właściwie pewien rodzaj modlitwy uwielbienia. I jej celem nie jest wpływanie na podświadomość. Tak samo jak np. koronka, czy różaniec składa się z ustalonych, powtarzanych formuł, to nadal celem jest modlitwa i pomoc od Boga.
Nie napisałem, że ma wpływać na podświadomość, ale może (tak jak mantra) mieć wpływ na uporządkowanie osobowości.
Może czegoś nie rozumiem, ale co jest Twoim zdaniem celem Modlitwy Jezusowej?
Pojęcie "mantra" odstrasza tak jak pojęcie "medytacja" czy "kontemplacja".
Jeśli chodzi o takie typowe mantry, które mają rzekomo zmieniać życie, to po prostu kit.
Mantra może otworzyć na medytację, a ta z kolei na medytację chrześcijańską i dalej na relację z Bogiem.

Dodano po 5 minutach 38 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-03-25, 21:24 Obawiam się, że to nie jest to, o co chodzi w chrześcijańskiej kontemplacji.
A skąd Twoje obawy? Może szerzej?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Jozek » 2022-03-26, 08:35

Sadzony, mantra prowadzi do takiiego stanu jaki mozna zauwazyc u szamanow.
Jest to stan przypominajacy dzialaniie narkotykow.
Natomiast medytacja, to rozwazanie czegos, w ciszy i spokoju, czego efektem jest pozbycie sie mysli o ziemskich materialnych problemach i zaleznosciach ktore na nas wplywaja negatywnie, a tym samym bardziej logiczne myslenie i rozumienie tego co rozwazamy podczas medytacji.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-03-26, 09:43

Jozek pisze: 2022-03-26, 08:35 Sadzony, mantra prowadzi do takiiego stanu jaki mozna zauwazyc u szamanow.
Jest to stan przypominajacy dzialaniie narkotykow.
To bardzo uproszczony i negatywny opis. Ale rozumiem.
Jozek pisze: 2022-03-26, 08:35 Natomiast medytacja, to rozwazanie czegos, w ciszy i spokoju, czego efektem jest pozbycie sie mysli o ziemskich materialnych problemach i zaleznosciach ktore na nas wplywaja negatywnie, a tym samym bardziej logiczne myslenie i rozumienie tego co rozwazamy podczas medytacji.
Tak to również nazywamy medytacją.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Jozek » 2022-03-26, 09:51

Jednak jak widzisz te opisy roznia sie znacznie, choc dla niektorych moze sie wydawac ze obydwoma sposobami dochoodza do tego samego, a tak naprawde nie jest to tym samym i mylenie tych metod moze prowadzic do niewlasciwych rezultatow.
W pierwszym dochodzi do czegos w rodzaju omamow, czy halucynacji, a w drugim do glebszego rozumienia tego co rozwazamy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: sądzony » 2022-03-26, 10:06

Jozek pisze: 2022-03-26, 09:51 Jednak jak widzisz te opisy roznia sie znacznie, choc dla niektorych moze sie wydawac ze obydwoma sposobami dochoodza do tego samego, a tak naprawde nie jest to tym samym i mylenie tych metod moze prowadzic do niewlasciwych rezultatow.
W pierwszym dochodzi do czegos w rodzaju omamow, czy halucynacji, a w drugim do glebszego rozumienia tego co rozwazamy.
Nieprecyzyjnie się wyraziłem:
Jozek pisze: 2022-03-26, 08:35 Natomiast medytacja, to rozwazanie czegos, w ciszy i spokoju, czego efektem jest pozbycie sie mysli o ziemskich materialnych problemach i zaleznosciach ktore na nas wplywaja negatywnie, a tym samym bardziej logiczne myslenie i rozumienie tego co rozwazamy podczas medytacji.
Tak to również nazywamy medytacją w duchu chrześcijańskim.
Jest również chrześcijańska medytacja głębi, która bliższa jest praktykowaniu kontemplacji, modlitwy wewnętrznej czy modlitwy ciszy.
Nie jest to tym o czym piszesz.

Dodano po 1 minucie 35 sekundach:
_______________________

baj de łej ...

To chyba oczywiste:

„(…) medytacja chrześcijańska nie ma przede wszystkim celu psychoterapeutycznego . Proszę zwrócić uwagę, że mówię <przede wszystkim>, jako że nie należy wykluczać aspektu psychoterapeutycznego. Jest nawet możliwe, że dla niektórych osób to psychiczne trudności stały się impulsem do praktykowania medytacji. Można założyć – choć nie dzieje się tak zbyt często – że psychiatra doradzi swojemu chrześcijańskiemu pacjentowi, aby regularnie przeznaczał wolny czas na medytację. Tak bowiem jest, że modlitwa chrześcijańska ma charakter leczniczy. Jeżeli relacja człowieka do Boga – która jest przecież jego najbardziej podstawową relacją – jest prawidłowa, to z owej harmonii, która ma miejsce w głębi, wypływa lecznicze działanie, wnikające stopniowo w strefę psychiki i ciała.”


W. Stinissen OCD
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Logan » 2022-03-26, 10:13

sądzony pisze: 2022-03-26, 10:08 Tak to również nazywamy medytacją w duchu chrześcijańskim.
Jest również chrześcijańska medytacja głębi, która bliższa jest praktykowaniu kontemplacji, modlitwy wewnętrznej czy modlitwy ciszy.
Nie jest to tym o czym piszesz.
Fajnie. A możesz wyjaśnić:

1. Co to jest medytacja głębi i na czym polega?

2. Co to jest modlitwa ciszy i na czym polega?

3. Co to jest modlitwa wewnętrzna i na czym polega?
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy katolik może medytować i pracować z podświadomością?

Post autor: Jozek » 2022-03-26, 10:15

Sadzony, widze ze mamy tu problem w porozumieniu sie, bo Marek pisal o zagrozeniach, a ty piszesz w kontekscie psychoterapii.
To ze cos pomaga, nie oznacza ze nie ma w tym jakichs zagrozen, na ktore trzeba zwrocic uwage, by w nie nie wpasc. To tak jak z lekarstwami, pomagaja, ale mozna sie zatruc jesli przesadzimy, albo nie odstawimy po wyleczeniu.
To tak jak z piciem piwa, jak wypijesz jedno dla ochlody w lecie, to jest pozyteczne, ale jak wypijesz 10 po kolei bo slonce jednak grzeje caly dzien, to juz nie bedzie to takie dobre.
Ostatnio zmieniony 2022-03-26, 10:26 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ