Czy praca na czarno to grzech ?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Marcin 1337
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 27 mar 2022

Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Marcin 1337 » 2022-03-27, 17:44

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Z góry przepraszam jeśli wszedłem na złe forum, pierwszy raz tu coś pisze.
Chciałbym się zapytać czy praca na czarno jest grzechem ?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5434
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: abi » 2022-03-27, 17:50

jesli lamiesz prawo podatkowe to chyba tak
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Rafał » 2022-03-27, 17:50

Bardzo podoba mi się odpowiedź na to pytanie z portalu wiara.pl:
Osoba pracująca na czarno z powodu niemożności znalezienia innej pracy zapewniającej godziwe utrzymanie nie popełnia żadnego grzechu, a już na pewno nie ciężki. Ktoś może powiedzieć, że okrada państwo z podatków. Tyle że jeśli nie będzie pracowała będzie zmuszona korzystać z różnych form zasiłków. Na jedno więc wyjdzie. Na dodatek podjęcie takiej pracy broni przed możliwą utratą sensu życia czy poczucia własnej wartości, na jaką narażeni są bezrobotni. Pomaga też ustrzec się przed demoralizacją spowodowaną przyzwyczajeniem do czekania na pomoc innych...

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5434
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: abi » 2022-03-27, 18:00

marcin czy z powodu niemożności znalezienia innej pracy ?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Marcin 1337
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 27 mar 2022

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Marcin 1337 » 2022-03-27, 18:02

Chodzę do szkoły i jestem rencistą, zacząłem pracować bo nie starcza na jedzenie na rachunki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Andej » 2022-03-27, 18:21

Marcin 1337 pisze: 2022-03-27, 17:44 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Z góry przepraszam jeśli wszedłem na złe forum, pierwszy raz tu coś pisze.
Chciałbym się zapytać czy praca na czarno jest grzechem ?
Jeśli się tu znalazłeś, to znaczy, że wszedłeś na właściwe Forum. Wita w naszym gronie.

Ad rem.
1. Kompetencje w zakresie orzekania co jest grzechem, a co nim nie jest ma tylko i wyłącznie spowiednik. Żaden forumowicz nie ma prawa dać Ci wiążącej odpowiedzi. Ino rady.
2. Łamanie prawa nie zawsze jest grzechem, acz zwykle tak jest (oddajcie Bogu co Boskie, a cesarzowi, co cesarskie).
3. Łamanie niesprawiedliwego prawa trudno uznać za grzech.

Jeśli oficjalne zgłoszenie dochodu spowodowałoby utratę stabilności podstaw ekonomicznych życie, to uważam, że nie jest grzechem. Kryterium wyższego dobra. Ślepe zapatrzenie w literę prawa może sprawić, że przestajemy widzieć człowieka.

Rada:
- Poradź się spowiednika.
- Dobrowolnie, bez zgłaszania gdziekolwiek, odprowadzaj "podatek". To znaczy oblicz ile powinieneś odprowadzać i przekazuj te pieniądze na jakiś cel charytatywny. Dla spokoju sumienia i wspólnego dobra.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Marcin 1337
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 27 mar 2022

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Marcin 1337 » 2022-03-28, 14:45

Czytałem że Papież Franciszek uznał to za grzech śmiertelny.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: konserwa » 2022-03-28, 21:29

To zalezy od sytuacji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Andej » 2022-03-28, 21:47

Marcin 1337 pisze: 2022-03-28, 14:45 Czytałem że Papież Franciszek uznał to za grzech śmiertelny.
Przytocz tę wypowiedź, podaj źródło. Wtedy będzie można się do tego odnieść.

Uważam, że takie stwierdzenie w formie kategorycznej i bezwzględnej jest tak nieprawdopodobne (dla mnie), że graniczy z niemożliwością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Marcin 1337
Początkujący
Początkujący
Posty: 66
Rejestracja: 27 mar 2022

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Marcin 1337 » 2022-03-28, 23:13


Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Zebra » 2022-03-29, 10:55

A czy na pewno nie możesz zacząć pracować z umową? Przecież taka praca na czarno nie daje chyba żadnego zabezpieczenia.... jeśli ktoś nie wypłaci ci pensji nie będzie można jak się bronić.

Faktycznie jeśli nie ma innej możliwości to znaczy, ze zaczyna brakować dobrowolności a i tym samym waga grzechu się zmniejsza. Ale chyba dzisiaj naprawdę można znaleźć pracę, które zapewni ci umowę.

Rozumiem też, że chodzi o to, że zabiorą ci rentę jak będziesz pracować. Może mógłbyś poprosić o pomoc jakąś organizacje, księdza w parafii, może dalsza rodzinę?
Ostatnio zmieniony 2022-03-29, 11:00 przez Zebra, łącznie zmieniany 3 razy.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Andej » 2022-03-29, 11:02

Dziękuję za wskazanie tej wypowiedzi. Papież słusznie stwierdza, ale wypowiedź te należy rozpatrywać w kontekście omawianego tematu. Głównym odniesieniem jest wyzysk, a właściwie jedna z form współczesnego niewolnictwa. Właśnie ono tak oburza, i słusznie, papieża. Chodzi o sytuacje wymuszania na potrzebujących tej formy pracy. Zmuszania do świadczenia pracy za niewspółmierne do wysiłku wynagrodzenie, na dodatek bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności za pracownika. W razie wypadku, choroby. Wymuszanie niewolniczej pracy w celu maksymalizacji zysku. To ewidentny wyzysk. I takie działanie pracodawcy jest rzeczywiście grzechem śmiertelnym. Jest wymuszeniem. Wykorzystanie pozycji wobec słabszego.
Jednak, praca na czarno rozpatrywana w aspekcie oszustwa podatkowego już nie jest tak ostro piętnowana. Zwykle (niemal zawsze) jest grzechem. Trudno jednak uznać za grzech gdy sytuacja wymuszona. No. względami ekonomicznymi. Ale i tu nie należy przesadzać. Jeśli jest to konieczne do życia na poziomie minimum socjalnego (patrz definicja płacy godziwej Leona XIII zawartej w Rerum Novarum), to uważam, że dla pracownika nie jest grzechem. Chyba, że w ten sposób osiąga korzyści podnoszące poziom życia na wyższy standard. Ale i wtedy okolicznością łagodzącą będzie dobrowolne odprowadzanie odpowiednich stawek na cele społeczne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Aga1986 » 2022-04-04, 16:13

Doczepię się też trochę do tematu. Mianowicie taka sytuacja poproszenie starszą panią, już emerytkę o doraźną opiekę nad dzieckiem na czarno też podlega pod tą sytuację (od kilku do kilkunastu razy w miesiącu)? Jeśli ta pani się na to zgadza i swoją emeryturę ma już wypracowaną?
Ostatnio zmieniony 2022-04-04, 16:14 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Andej » 2022-04-04, 17:37

Aga1986 pisze: 2022-04-04, 16:13 Doczepię się też trochę do tematu. Mianowicie taka sytuacja poproszenie starszą panią, już emerytkę o doraźną opiekę nad dzieckiem na czarno też podlega pod tą sytuację (od kilku do kilkunastu razy w miesiącu)? Jeśli ta pani się na to zgadza i swoją emeryturę ma już wypracowaną?
A co przemawia za tym, że to grzech?
Na czym polegają Twoje wątpliwości?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Re: Czy praca na czarno to grzech ?

Post autor: Aga1986 » 2022-04-04, 17:40

Na tym że mimo wszystko jest na czarno.

ODPOWIEDZ