Zostać niewolnikiem Maryji

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Dezerter » 2021-08-17, 15:59

oto władzy Dziewicy podlega wszystko, nawet Bóg.
:-o :ymblushing: x_x- i dla takich tekstów nie czytam św Ludwika, po co mam się denerwować i gorszyć, po co ?! Świętych, jak rzadko czytam to takich, którzy budują moją wiarę a nie mnie bulwersują.
Ale jak kogoś wiarę budują to nie mam nic przeciwko :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Andy72 » 2021-08-17, 16:31

Jestem za mały miś, by bronić świętego Ludwika, nie ta liga. Ale poczytaj dalej "To słowa św. Anzelma, św. Bernarda, św. Bernardyna, św. Bonawentury. ". Czyli razem pięciu świętych tak uważa a przeciw jest youtuber Mikołaj Kapusta. To zdanie może być dziwne gdy widzi się je światowo, w kluczu dominacji "kto kogo" zamiast kluczu Miłości. Weźmy wesele w Kanie Galilejskiej.Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie»
Często ludzie się modlą, często ich modlitwy to są prośby. Bashobora modli się na przykład o uzdrowienia. I zdarza się że modlitwa jest wysłuchana jeśli jest zgodna z wolą Boga. A teraz Maryja, która ma doskonale zgodną wolę z wolą Boga i każda Jej prośba jest miła Bogu zarówno z powodu prośby jak i osoby, Jego Matki która prosi.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Albertus » 2021-08-17, 17:35

Ze czcią dla Maryi można przesadzać.

W czwartym wieku była sekta kolyrydian którzy czcili Maryję na równi z Trójcą Świętą i składali jej bułeczki w ofierze. Ich herezja została potępiona przez Kościół.
W 20 wieku mamy z kolei herezję mariawicką w postaci nauki o wcieleniu Boga Ojca w Maryję.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Andy72 » 2021-08-17, 17:49

Maryja nie jest Bogiem i nie jest konkurencją dla Boga.
Czy nie jest tak (tu mogę się mylić) że jak ktoś będzie np. przesadnie czcił Matkę Bożą, to będzie doceniał Jezusa, ale np. mniej pamiętał o Duchu Świętym, i odwrotnie: ktoś kto jest skoncentrowany na oddawaniu czci Duchowi Świętemu (np. zielonoświątkowiec) będzie miał kłopoty z Maryją?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Albertus » 2021-08-17, 18:01

Andy72 pisze: 2021-08-17, 17:49 Maryja nie jest Bogiem i nie jest konkurencją dla Boga.
Prawidłowo rozumiana cześć dla Maryi i innych świętych na pewno nie jest konkurencja dla Boga ani niczym złym. Pod warunkiem właśnie ze jest prawidłowo rozumiana.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Andy72 » 2021-08-17, 18:14

Pozostaje się z tym zgodzić.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

orzeszku

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: orzeszku » 2021-08-17, 20:02

Tak jak każdy święty, tak i Maryja jest wzorem do naśladowania dla chrześcijanina, tylko w stopniu spotęgowanym, bo jest Ona najdoskonalszą z ludzi, najbardziej obdarowaną łaskami i w najdoskonalszym stopniu Bogu posłuszną. Tak więc Ona Boga w żadnym stopniu nie przesłania, a prowadzi do Niego. A Jezus w Swoim Człowieczeństwie jest najdoskonalszym Synem, więc na pewno oczekiwałby najdoskonalszego szacunku dla swojej ziemskiej Matki...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-17, 20:23

Mickiewicz napisał kiedyś coś takiego jak "poezje" (w sumie takie dwuwierszowe sentencje).
Myślę, że ludwikowe "rządy Maryi nad Bogiem" są w rodzaju, jaki opisał nasz wieszcz:

116. POMAGAĆ BOGU.
Bóg sam może świat zniszczyć i drugi wystawić,
A bez naszej pomocy nie może nas zbawić.

120. MAJESTAT DUSZ NASZYCH.
Sam Bóg bez wiedzy naszej nie może nas rzucić,
A choć rzuci, gdy zechcem, musi do nas wrócić.


Z drugiej strony uważam, że takie sformułowania (pisane w kontekście społecznym, w którym raczej nikogo nie mogły zmylić) dziś nie przynoszą dobrych efektów - myląc zarówno entuzjastów, jak i przeciwników. Przyznam, że nie leży mi też to "niewolnictwo" (choć rozumiem myśl).

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Andy72 » 2021-08-17, 21:48

Niewolnik nie, gdy ktoś jest niegodny tego, Jezus i Maryja nie potrzebują byle jakich niewolników.

Ale też są wersety:
7 Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: "Pójdź i siądź do stołu?" 8 Czy nie powie mu raczej: "Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił?" 9 Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? 10 Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: "Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać"».

ale

12 To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. 13 Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. 14 Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. 15 Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. 16 Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. 17 To wam przykazuję, abyście się wzajemnie miłowali.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Dezerter » 2021-08-17, 22:05

Andy72 pisze: 2021-08-17, 16:31 Jestem za mały miś, by bronić świętego Ludwika, nie ta liga. Ale poczytaj dalej "To słowa św. Anzelma, św. Bernarda, św. Bernardyna, św. Bonawentury. ". Czyli razem pięciu świętych tak uważa a przeciw jest youtuber Mikołaj Kapusta. To zdanie może być dziwne gdy widzi się je światowo, w kluczu dominacji "kto kogo" zamiast kluczu Miłości. Weźmy wesele w Kanie Galilejskiej.Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie»
(...)
Wydarzenia w Kanie są bardzo dobrym przykładem tego, że Maria za życia był napełniona i prowadzona Duchem Świętym i stąd jej prorockie słowa. Ale nawet te słowa nie były poleceniem skierowanym do Syna, tylko do sług, że mają Jezusa słuchać. Taką Matkę mojego Pana znam, kocham i szanuję. Taka jest dla mnie wzorem do naśladowania
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-08-18, 08:30

O ile samo slow niewolnik i sposób przedstawienia sprawy przez sw Ludwika budzi mój opor ( ze względu ze nie miałem lekkiego życia to sama idea ze Matka Boga mojego .mialaby swe funkcje wykonywać w sposób dla czlowieka zły jest abberacja.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: Albertus » 2021-08-18, 08:44

Gzresznik Upadający pisze: 2021-08-18, 08:30 O ile samo slow niewolnik i sposób przedstawienia sprawy przez sw Ludwika budzi mój opor ( ze względu ze nie miałem lekkiego życia to sama idea ze Matka Boga mojego .mialaby swe funkcje wykonywać w sposób dla czlowieka zły jest abberacja.
Maryja "swoje funkcje" wykonuje w na pewno w sposób dobry dla człowieka.

Problem tylko w tym że ludzkie wyobrażenia na temat Maryi , Jej relacji z Bogiem i z ludźmi mogą być błędne.

ula
Początkujący
Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 27 sty 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 15 times

Re: Zostać niewolnikiem Maryji

Post autor: ula » 2022-05-02, 03:22

Ja tą władzę Dziewicy nad Bogiem postrzegam w ten sposób że Jezus do 30 roku życia pozostawał posłuszny swoim rodzicom. Już od tej pory gdy znaleziono go w świątyni oddał się w ręce swojej Matki.
Po śmierci krzyżowej ciało Jezusa złożono w ręce Matki. Maryja zgodziła się na wszystko. Stała się Bożą Służebnicą. Bóg za takie posłuszeństwo poświęcił jej swojego Syna. Myślę że taka postawa wynika z zaufania.

ODPOWIEDZ