Czy prawosławie to odszczepieńcy

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: Dezerter » 2020-12-28, 22:51

Nie rządem a zdrowym rozsądkiem, a pisząc na publicznym forum nie możesz nawoływać do łamania prawa, bo mnie i Dominika za to mogą podać do Sądu - rozumiesz?
Prawosławie, więc sław prawo a nie nawołuj do jego łamania :p
Ostatnio zmieniony 2020-12-28, 22:51 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: Pompieri » 2020-12-28, 23:25

prawoslawie niesie idee mytarstw -taki rodzaj czysca.
jesli chodzi o poganstwo - jest ono uchrzescijanione, czyli rozne formy religijnosci zostaly przejete z obyczaju wschodniego (ludow wschodnich ) i przepojone nauka chrzescijanska. jest to normalny element ewangelizacji ludow.
Inna rzecz, ze rozlam mial wymiar w ostatecznosci polityczny, a nie teologiczny.
Kosciol katolicki ( rzymski ) dzieki wiernosci papieskiemu nastepstwu nie pozwolil uzaleznic sie od wlasdzy swieckiej ( co niestety zaistnialo w prawoslawiu).
Warto dodac, ze ruchy reformacyjnei koscioly rowniez wpadly w te sama pulapke cezaropapizmu ... i wladze swiecka wlaczyly w nurt koscielny.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2021-08-06, 18:01

Ja raz probowalem sie zaznajomić z książkami teologicznymi prawoslawia. Do momentu aż natrafilem na " naukę o czyśćcu" ...No i jakbym czytal jakiś tekst protestancki o Maryji. Przebrnąłem te 3 strony ...Oczywiście żadnego cytatu z Biblii .Nawet innego tłumaczenia naszych wersetów nie bylo...Jestesmy heretyki , kacerze, syny Antychrysta w tym.zakresie i tyle. ☺

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: Andej » 2022-03-20, 10:24

Tytułowe pytanie jest dziś szczególnie aktualne. Czy Patriarchat Moskiewski Kościoła Prawosławnego jest jeszcze Kościołem Bożym? Czy ma coś wspólnego z Bogiem? Czy przypadkiem ich bogiem nie jest aktualny car, gensek lub prezydent?

Tydzień temu papież Franciszek skierował następujące słowa do Cyryla: „Bóg jest jedynie Bogiem pokoju, nie Bogiem wojny, a ci, którzy wspierają przemoc, profanują Jego imię”. Zatem, czy profanacja Boga nie jest odejściem, schizmą?

Poniekąd rozumiem postawę Cyryla. Wszak nosi on tytuł: Jego Świątobliwość Patriarcha moskiewski i całej Rusi. Z tego wynika, że jego zwierzchnictwo, przynajmniej tytularne, odnosi się do Rusi. Całej Rusi, tzn. Białej, Czerwonej, Czarnej, Kijowskiej. To historia, bo w końcu pierwszą dynastię carską utworzyli Rusini, czyli po dzisiejszemu Ukraińcy, gdyż to oni są w głównej mierze potomkami Rusinów (nota bene, od jakiegoś czasu na Ukrainie odzywają się głosy oczekujące przywrócenia historycznych nazw).

Jeszcze słowo o historii. To niestety, jeden z Polaków przyczynił się do zagarniecie Rusi przez Moskwian. Niejaki zbuntowany szlachcic Chmielnicki 1 1654 złożył hołd carowi. A car, jak to mają w naturze Moskwianie (nie mogłem powstrzymać się od złośliwości) oczywiście pogwałcił przyrzeczenia które złożył kozakom. I szybko założył im kagańce i wytresował po swojemu.

Ad rem. Zatem, czy Patriarchat Moskiewski reprezentuje Kościół Boży skoro wspiera nazistowskie ludobójstwo? Skoro błogosławi zbrodniarzowi i jego poczynaniom? Wydaje mi się, że w świetle takiej postawy należy uznać Patriarchat Moskiewski z organizację zbrodniczą.
Już jest wniosek o wykluczenie ich ze Światowej Rady Kościołów. Ale to za mało. Powinien być wyklęty. Przez wszystkie Kościoły. Anatema do czasu Canossy.

Dziwi mnie to, że są jeszcze na Ukrainie wierni tego Kościoła. Podobno ok. 40 % hierarchii opowiada się w dalszym ciągu za Cyrylem. Zapewne ze względów finansowych. Jak będzie, gdy wojna się skończy? Jeśli uda się, na co mam nadzieję, wygnać rosyjskich nazistów z Ukrainy. Niestety, sądzę, że Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie będzie dalej istnieć. I będzie mieć wiernych. Bo skoro w Polsce jest tak wielu miłośników Putina, to czemu na Ukrainie miałby być inaczej? Zdaję sobie sprawę, że większość klasy politycznej do niedawna głośno popierającej Rosję działała na prikaz (właściwie Befehl) z Berlina (via Bruksela). Szczególnie było to widoczne w sprawach z Gazpromem (m.in. zgodna na najwyższe stawki, umorzenie długu, usiłowanie założenie sobie pętli gazowej na szyję) i w innych sprawach gospodarczych. Teraz nabierają wody w usta, gdy się ich o to pyta, ale, czy gdy zmieni się kierunek wiatru znowu wróci narzucona im germańska rusufila? Tak samo na Ukrainie, gdy uda się odeprzeć okupantów, to cerkwie moskiewskie będą lśnić. Będą mieć kasę na odbudowy, bodowy, pomoc dla swoich. Ludziska zwabieni hrywnami (mam nadzieje, że nie rublami) będą się garnąć do źródełek kasy. I Moskwa odzyska swoje wpływy.

Zapędziłem się. Już za dużo napisałem. Ale com napisał, napisałem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-03-20, 17:25

@Andej
Gadanie o Świętej Rusi i Świętym Gosudariu który jest ponad normami moralnymi istnieje tam od XV wieku może i było realizowane w praktyce, z resztą ze szkodą dla polskich i rusińskich katolików, których gnębiono na różne sposoby.

Przykład:
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Wo%C5%82ocki
W dziele tym mnich twierdził m.in., iż ziemia ruska jest miejscem, gdzie żyją najbardziej bogobojni ludzie, z czego wynikało, iż wszelka reforma Cerkwi rosyjskiej oznaczałaby zmniejszenie ich religijności[2]. Podaje się go jako autora stwierdzenia „Matką wszelkich chuci jest rozumowanie“.[3] Jako pierwszy na Rusi przedstawił pogląd o boskim charakterze władzy świeckiej, który uzasadniał w oparciu o teksty bizantyjskie, głoszące boskość władzy cesarskiej
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: Andej » 2022-03-20, 19:13

krystian.zawistowski pisze: 2022-03-20, 17:25 pogląd o boskim charakterze władzy świeckiej,
I w tym największy problem. Dlatego do tej pory uznają, że to ich własność.
Tu nie ma znaczenie, co my o tym myślimy. Decydujące jest to, co oni myślą. Bo ich postepowanie z tego wynika.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-03-20, 19:41

Chciałbym jednak zaznaczyć, że Cerkiew Moskiewska to jeszcze nie całe Prawosławie.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-03-20, 21:01

Prawosławni mnisi z Góry Atos zbuntowani przeciw ekumenicznym kontaktom Konstantynopola z katolikami nadal nie chcą opuścić klasztoru Esfigmenu. 29 lipca zabarykadowana grupa ok. 20 zakonników wypędziła kamieniami i koktajlami Mołotowa greckich komorników i policjantów, którzy mieli wyegzekwować nakaz eksmisji. Wtedy mogłaby tam osiąść nowa wspólnota monastyczna, posłuszna patriarsze.
Byzantine chants echoed over the misty slopes of the mythical home of ancient Greek gods as hundreds of Orthodox monks and nuns prayed through the night, appealing to God to stop Pope John Paul II from visiting Athens.
Inside a small chapel at the 16th century monastery of St. Dionysius, about 400 monks, nuns and faithful prayed from sunset Friday to dawn Saturday.

"The worst enemy of Orthodoxy is coming, the arch-heretic of Rome," the Most Rev. Theofilos told the vigil. "This is a great evil. We pray for God to prevent this."
Może trudno porównywać z Ruskimi, ale też są inne ciekawe przypadki
Ostatnio zmieniony 2022-03-20, 21:22 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 8 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-07, 11:31

Gzresznik Upadający pisze: 2021-08-06, 18:01 Ja raz probowalem sie zaznajomić z książkami teologicznymi prawoslawia. Do momentu aż natrafilem na " naukę o czyśćcu" ...No i jakbym czytal jakiś tekst protestancki o Maryji. Przebrnąłem te 3 strony ...Oczywiście żadnego cytatu z Biblii .Nawet innego tłumaczenia naszych wersetów nie bylo...Jestesmy heretyki , kacerze, syny Antychrysta w tym.zakresie i tyle. ☺
A masz może tytuł i autora? Przydałoby mi się...
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy prawosławie to odszczepieńcy

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-07, 18:49

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-07, 11:31
Gzresznik Upadający pisze: 2021-08-06, 18:01 Ja raz probowalem sie zaznajomić z książkami teologicznymi prawoslawia. Do momentu aż natrafilem na " naukę o czyśćcu" ...No i jakbym czytal jakiś tekst protestancki o Maryji. Przebrnąłem te 3 strony ...Oczywiście żadnego cytatu z Biblii .Nawet innego tłumaczenia naszych wersetów nie bylo...Jestesmy heretyki , kacerze, syny Antychrysta w tym.zakresie i tyle. ☺
A masz może tytuł i autora? Przydałoby mi się...
Na Grabarce to było...Nie pamiętam już, Ciekawsze były rozmowy z ichniejszym prezbiterem w Supraślu.

ODPOWIEDZ