Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Viridiana » 2022-02-14, 16:43

Andej pisze: 2022-02-14, 16:20 Z tego wynika, że granicy właściwie nie ma. Bo takie same objawy, w różnym natężeniu, może mieć człowiek, u którego nie stwierdzono tego zaburzenia. Odnoszę wrażenie, że każdy człowiek ma coś z autyzmu czy Aspergera.
Czy kwestią decydującą nie jest stopień? Oraz umiejętność poruszania się w społeczeństwie?
Generalnie diagnoza opiera się na tzw. triadzie autystycznej. Mianowicie, muszą wystąpić cechy z trzech obszarów:
- trudności w budowaniu relacji społecznych
- trudności komunikacyjne (np. zbyt dosłowne rozumienie wypowiedzi, unikanie kontaktu wzrokowego, trudności w odczytywaniu mowy ciała)
- zachowania powtarzalne, stereotypowe, sensoryzmy (czyli np. lęk przed zmianami, przywiązanie do rutyny, intensywne zainteresowania, potrzeba przewidywalności, powtarzalne ruchy, nadwrażliwości i niedowrażliwości zmysłowe)

Andej pisze: 2022-02-14, 16:20 Zastanawiam się, czy jak ktoś jakoś funkcjonuje, to postawienie diagnozy nie stanie się przyczyna większych problemów?
Wiele osób raczej czuje ulgę, bo nareszcie rozumie, dlaczego mają pewne problemy.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Andej » 2022-02-14, 16:49

No to zrozumiałem. Jestem autystyczny. Zawsze myślałem, że mam problemy, gdyż jestem dziwakiem.

Ale nie czuję ulgi. Problemy zostały. Może to i dobrze, że za moich czasów nie było takich spraw. Sadzę, że gdybym miał świadomość autyzmu, to zbyt wiele bym sobie w życiu odpuścił. Sądzę, że byłoby to dla mnie gorsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: JBP » 2022-02-14, 16:54

@Viridiana LOL no to faktycznie mam autyzm wg tego co ta chłopka gada xD
nie no bez jaj, na siłę szukają chorób ludziom na mój chłopski rozum, co ona gada za turizmy w ogóle:

autyzm wg niej to:
- często potwórzenia ruchowe czy werbalne
- odchylenia sensoryczne (np. nadwrażliwość na światło, dźwięki, zapachy, albo tępota na bodźce np. trzeba nas bardzo mocno dotknąć byśmy poczuli)
- szczególne, specjalne, intensywne zainteresowania
- niechęć do zmian

xD

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Rafał » 2022-02-14, 18:13

Z tego co ja wiem, to autyzm stwierdza psychiatra a nie film na portalu społecznościowym.
Ostatnio zmieniony 2022-02-14, 18:14 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: konserwa » 2022-02-14, 19:24

Youtubowa klinika diagnostyki uzaleznien i chorob "psyche" ...
Lol ... ja tez chce byc tam ordynatorem.
troche to niebezpieczne.

Awatar użytkownika
JBP
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 437
Rejestracja: 5 sty 2022
Has thanked: 37 times
Been thanked: 44 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: JBP » 2022-02-14, 19:54

jeśli mówisz o autyzmie w sensie urzędniczym to faktycznie.
a jeśli w sensie zaburzeń to nie te czasy, gdzie tylko lekarze mogli coś stwierdzać, bo to był jedyny człowiek z wyższym wykształceniem na wsi i wysokim iq.
w dzisiejszych czasach barrdzo często poziom winioskowania ludzi > poziom wnioskowania lekarzy, a tymbardziej poziom wnioskowania społeczności chorych > poziom wnioskowania lekarzy.
mam nadzieję, że jak najszybciej wdrożymy te algorytmy sztucznej inteligencji i to komputer będzie nas diagnozował.

algorytmy > społeczność chorych > lekarze
Ostatnio zmieniony 2022-02-14, 19:57 przez JBP, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-02-14, 20:26

konserwa pisze: 2022-02-14, 19:24 Youtubowa klinika diagnostyki uzaleznien i chorob "psyche" ...
Lol ... ja tez chce byc tam ordynatorem.
troche to niebezpieczne.
Trochę przykro się czyta niektóre Wasze wpisy w tym wątku. Wiadomo przecież, że nikt nie diagnozuje się sam na podstawie filmików. Wiadomo też, że w takim filmiku nie da się opowiedzieć wszystkiego i jest on bardzo ogólny. Jednak takie filmiki istnieją i dobrze, że tak jest. Są one przydatne dla osób zdiagnozowanych przez lekarzy albo będących w trakcie diagnozowania i zwłaszcza dla rodzin tych osób. Oczywiście nie warto się tymi filmikami sugerować, najważniejsze są rozmowy że specjalistami. Diagnozowanie zespołu aspergera raczej nie jest szybkie, znam osoby z tym zaburzeniem i jest im naprawdę bardzo trudno. W takiej przemyślanej przez specjalistów diagnozie zaburzeń autystycznych, zwykle trudno o pomyłkę, a jeśli nawet lekarz psychiatra by się pomylił to przecież może tę diagnozę zmienić.
A w razie wątpliwości pacjenta, co diagnozy można poradzić się też innego lekarza. Z zespołem aspergera uczęszcza się na terapię, więc w razie czego mylna diagnoza może być zmieniona. Czasem tak jest, że niektóre zaburzenia psychiczne są do siebie podobne i diagnoza jest zmieniana.

Dodano po 27 minutach 2 sekundach:
Andej pisze: 2022-02-14, 16:49 Sadzę, że gdybym miał świadomość autyzmu, to zbyt wiele bym sobie w życiu odpuścił. Sądzę, że byłoby to dla mnie gorsze.
Nieleczony autyzm to jest właśnie odpuszczanie i pogorszona jakość życia. To jeden z największych mitów dotyczących ogólnie zaburzeń psychicznych. Bo dla wielu osób to trudne, żeby zgłosić się do specjalisty. Z zespołem aspergera można żyć świetnie, ale do tego jest właśnie przydatna diagnoza i terapia, często też psychiatra. To tak jakbyś napisał: "Wspaniale, że nie wiem, że mam osteoporozę, nie muszę unikać złamania i w ogóle to na co mi większa ilość wapnia. Jakbym na siebie uważał i się leczył, to bym sobie odpuścił".

Oczywiście, nie sugeruję Ci, Andej, żadnego aspergera, użyłam tylko tego przykładu, żeby omówić tak króciutko to zjawisko, bo to pogląd dość często powtarzany w świadomości społecznej.
Ostatnio zmieniony 2022-02-14, 21:06 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 6 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3052
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: konserwa » 2022-02-14, 21:07

O.K. milosniczko.
Masz racje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Andej » 2022-02-14, 21:20

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-02-14, 20:53 "Wspaniale, że nie wiem, że mam osteoporozę, nie muszę unikać złamania i w ogóle to na co mi większa ilość wapnia. Jakbym na siebie uważał i się leczył, to bym sobie odpuścił".
Nie mam złamań, więc mogę żywić się racjonalnie. Gdybym miał, to zamiast unikać (w sposób szczególny) urazów, walczyłbym. Czyli dostosował nawyki żywieniowe.
Walka polega na przezwyciężaniu niedomagań. Do tego. nie zawsze, konieczna diagnoza lekarska. Wzmacnianie kości, mięśni nie musi i nie powinno być wynikiem diagnozy, ale racjonalnego postepowania.

Walka polega na eliminowaniu dysfunkcji. Na aktywnym działaniu. Uważam, że tylko człowiek bezmyślny nie stara się przełamywać własnych ograniczeń. Dla ludzi aktywnych ograniczenia i dysfunkcje są wyzwaniami.
Osoby takie muszą włożyć o wiele więcej wysiłku, aby osiągać to samo co inni. I to ich wzmacnia. Nie czynią tego dlatego, że ktoś postawił diagnozę, ale dlatego, że dostrzegają taka konieczność. Aby jako tako funkcjonować w społeczeństwie.
A diagnoza często prowadzi do tego, że człowiek uznaje: Już taki jestem. Nie ma sensu walczyć, bo mam taką czy inna dysfunkcję. I czeka, że ktoś zrobi coś za niego. Da jakieś prochy, rady.

Czy diagnoza pomoże pokonać trudności w budowaniu relacji społecznych? Czy będzie lekiem na trudności komunikacyjne (np. zbyt dosłowne rozumienie wypowiedzi, unikanie kontaktu wzrokowego, trudności w odczytywaniu mowy ciała)? Czy wyeliminuje zachowania powtarzalne, stereotypowe, sensoryzmy (czyli np. lęk przed zmianami, przywiązanie do rutyny, intensywne zainteresowania, potrzeba przewidywalności, powtarzalne ruchy, nadwrażliwości i niedowrażliwości zmysłowe)?
UWAGA: Kursywą skopiowane objawy podane przez Virydianę.
Uważam, że diagnoza w tym nie pomoże. Natomiast walka z tymi problemami pozwoli je redukować. A może czasem (albo z czasem) eliminować. W jednym się uda, w innym nie. Ale to walka z tymi ograniczeniami daje szansę zwycięstwa. A nie diagnoza.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Viridiana » 2022-02-15, 08:01

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-02-14, 20:53 Trochę przykro się czyta niektóre Wasze wpisy w tym wątku.
Też mam takie odczucie. :(
Szczerze powiedziawszy, nie do końca rozumiem, co tak oburzyło innych w moim wpisie. Nie wrzuciłam tego filmu na zasadzie: "słuchajcie, diagnozujcie się z filmów z YouTube". Przecież sama wcześniej pisałam, że to jest proces, że spektrum autyzmu powinien stwierdzać zespół specjalistów. Każdy z objawów, który został wymieniony w tym filmie to osobny, szeroki temat.
Andej pisze: 2022-02-14, 21:20 Uważam, że diagnoza w tym nie pomoże. Natomiast walka z tymi problemami pozwoli je redukować. A może czasem (albo z czasem) eliminować. W jednym się uda, w innym nie. Ale to walka z tymi ograniczeniami daje szansę zwycięstwa. A nie diagnoza.
Wyobraź sobie taką sytuację. Od dzieciństwa masz problemy z relacjami z ludźmi. Próbujesz, walczysz, i cały czas nie wychodzi. Chcesz nad tym pracować... Tylko skąd właściwie masz wiedzieć, nad czym pracować, skoro nie wiesz, skąd się biorą Twoje problemy?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Rafał » 2022-02-15, 08:14

Viridiana pisze: 2022-02-15, 08:01
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-02-14, 20:53 Trochę przykro się czyta niektóre Wasze wpisy w tym wątku.
Też mam takie odczucie. :(
Szczerze powiedziawszy, nie do końca rozumiem, co tak oburzyło innych w moim wpisie. Nie wrzuciłam tego filmu na zasadzie: "słuchajcie, diagnozujcie się z filmów z YouTube". Przecież sama wcześniej pisałam, że to jest proces, że spektrum autyzmu powinien stwierdzać zespół specjalistów. Każdy z objawów, który został wymieniony w tym filmie to osobny, szeroki temat.
Andej pisze: 2022-02-14, 21:20 Uważam, że diagnoza w tym nie pomoże. Natomiast walka z tymi problemami pozwoli je redukować. A może czasem (albo z czasem) eliminować. W jednym się uda, w innym nie. Ale to walka z tymi ograniczeniami daje szansę zwycięstwa. A nie diagnoza.
Wyobraź sobie taką sytuację. Od dzieciństwa masz problemy z relacjami z ludźmi. Próbujesz, walczysz, i cały czas nie wychodzi. Chcesz nad tym pracować... Tylko skąd właściwie masz wiedzieć, nad czym pracować, skoro nie wiesz, skąd się biorą Twoje problemy?
Z tego co wiem, to pod problemy z relacjami z ludźmi można podpiąć wiele schorzeń czy doświadczeń nabytych w domu i etapie dzieciństwa. Czasem wynika to prostu z charakteru.
Wiem po sobie, że takie filmy często nakierowują nas na błędne diagnozy gdyż zbyt wiele objawów możemy od tak sobie przypisać. Potrzebna jest rzetelna osoba z zewnątrz, a najlepiej specjalista by ocenić to obiektywnie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: sądzony » 2022-02-15, 12:15

Z "negatywną" cechą charakteru można "normalnie" żyć, w sensie pełnić funkcje społeczne.
Z nieleczonym zaburzeniem z czasem staje się to niemożliwe.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Viridiana » 2022-02-15, 12:38

Rafał pisze: 2022-02-15, 08:14 Z tego co wiem, to pod problemy z relacjami z ludźmi można podpiąć wiele schorzeń czy doświadczeń nabytych w domu i etapie dzieciństwa. Czasem wynika to prostu z charakteru.
Wiem po sobie, że takie filmy często nakierowują nas na błędne diagnozy gdyż zbyt wiele objawów możemy od tak sobie przypisać. Potrzebna jest rzetelna osoba z zewnątrz, a najlepiej specjalista by ocenić to obiektywnie.
Oczywiście, że tak. Nie wiem, czy czytałeś moje wcześniejsze posty, ale trochę o tym pisałam:
Viridiana pisze: 2022-02-14, 12:22 Nie jestem pedagogiem specjalnym ani innym specjalistą, więc pewnie nie umiem w pełni wytłumaczyć tego, dlaczego to jest proces, ale powodów jest kilka:
- w trakcie procesu ma się do czynienia z kilkoma specjalistami, dzięki czemu diagnoza staje się wiarygodna;
- diagnozy spektrum autyzmu nie powinien stawiać pierwszy lepszy psychiatra;
- w związku z tym, że spektrum autyzmu jest czymś, z czym człowiek się rodzi, ważne jest też, aby ustalić, czy dana osoba rzeczywiście ma problemy ze względu na wrodzoną neuroodmienność, czy też raczej trudności wynikają z jakiejś traumy albo zaburzenia osobowości nabytego już w trakcie życia;
- w zespołach diagnostycznych często są diagności wykwalifikowani pod kątem wykrywania spektrum autyzmu za pomocą specjalistycznych testów (np. ADOS-2).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Andej » 2022-02-15, 21:11

Viridiana pisze: 2022-02-15, 08:01 Tylko skąd właściwie masz wiedzieć, nad czym pracować, skoro nie wiesz, skąd się biorą Twoje problemy?
No właśnie. Osoba chora zdaje sobie sprawę. Otoczenie też. Dlatego też można zapytać samego siebie, lub osoby bliskie, co jest dysfunkcją.
Jeśli prawdą jest, że dominująca większość przyczyn jest na podłożu genetycznym, to oczywiście trzeba zmodyfikować DNA. Prosta sprawa, jak mniemam.
Jeśli podłoże metaboliczne, to przyznaję rację, że diagnoza może pomóc w określeniu działań naprawczych.

Jednak przyczyny metaboliczne dotyczą stosunkowo nielicznej populacji. W przeciwieństwie do przyczyn genetycznych. I w takim wypadku, uważam, że należy walczyć ze skutkami. Bo przyczyn nie usuniemy.
Znając swoje przypadłości biorę na widelec najmniejszą i walczę. Jeśli się uda, mam wiatr w żagle i przechodzę do kolejnej. Z wiarą, że się uda.

ale najgorszy jest autyzm bezobjawowy. Bo wtedy rzeczywiście, bez diagnozy nie wiadomo z czym walczyć.


Dygresja. Wiem, że może mylić przeplatania zdań pisanych na poważnie, z tymi z przekąsem. Ale celem moim nie jest przekonywanie, ani udowadnianie moich tez, ale zachęta do myślenia, analizy samodzielnej i w ogóle do samodzielności. Jeśli ktoś wierzy, że diagnoza mu pomoże, to niech się bada. Bo wiem, że wtedy na pewno pomoże. Choć nie wiem w jakim stopniu.
Mnie diagnoza ani troszkę nie chroni przez łamliwością kości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 21 times
Been thanked: 148 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: hektolitr » 2022-05-13, 22:33

Jestem zdiagnozowanym aspergerowcem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”