Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Zablokowany
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Andej » 2022-05-24, 07:25

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 07:13 po co takie piekło miałoby istnieć, biorąc pod uwagę, że nie jest to nic przyjemnego, tylko mają to być wieczne cierpienia?
A po co miałoby "takie" niebo istnieć, skoro to nic przyjemnego dla kogoś, kto odwraca się od Boga i Kościoła? Ten kto nienawidzi Boga cierpiałby dużo bardziej w niebie, gdyby znalazł się w niebie otoczony miłością.

Kiedyś, ktoś powiedział albo napisał, że niebo niemal niczym nie różni się od piekła. Właściwie niczym, bo tylko tymi, którzy tam przebywają. Tym jacy są ci, którzy wybrali jedno, albo drugie. I przywołał taki obraz: Wielki, bardzo długi stół zastawiony smakowitymi potrawami. Naprzeciw siebie siedzą ludzie. Mają sztućce długości ponad metrowej. Muszą nimi jeść, jedzenie dotknięte czymś innym znika. Można tylko nabrać łyżką lub widelcem. Ci w piekle kombinują, jak by coś spożyć, ale sztućce zbyt długie, aby do ust trafić. I każdy sam walczy ze swoimi problemami. I jedyną satysfakcją z tego jedzenia jest to, że widzi, że inni też nie mogą niczego spożyć. I może z nich szydzić. A w niebie taki sam stół. Takie same sztućce. I każdy karmi siedzącego naprzeciwko. Raz jeden, raz drugi. Wszyscy syci i zadowoleni.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 07:56

Andej pisze: 2022-05-24, 07:25 A po co miałoby "takie" niebo istnieć, skoro to nic przyjemnego dla kogoś, kto odwraca się od Boga i Kościoła? Ten kto nienawidzi Boga cierpiałby dużo bardziej w niebie, gdyby znalazł się w niebie otoczony miłością.

Dlatego rozwiązaniem jest anihilacja, nikt nie musi wiecznie cierpieć i nikt nie jest na siłę zmuszany do pobytu w niebie. Żyjemy na Ziemi po to, by dokonać wyboru czy chcemy iść dalej, mamy wolną wolę, możemy decydować. Jeśli następuje definitywne odrzucenie Boga, który jest Życiem, osoba świadomie nie chce iść dalej, nie chce iść w kierunku Boga, to jej dalsza egzystencja nie ma sensu. Dla mnie piekło to forma straszenia Bogiem, jaka była popularna w dawnych czasach. W ST widzimy jak postrzegano Boga, jak Nim straszono, dziś ludzie zupełnie inaczej doświadczają Boga, jako Miłość. Uważam, że nie ma potrzeby Nim straszyć, tak samo jak wiecznymi mękami.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Andej » 2022-05-24, 08:36

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 07:56 Uważam, że nie ma potrzeby Nim straszyć, tak samo jak wiecznymi mękami.
Nie tylko nie ma potrzeby, ale i nie wolno. Straszenie Bogiem to za grzech. I to grzech ciężki.

Na szczęście nikt już nie starszy. Niemal nikt. Czasem znajdzie się ktoś bardzo stary, kto ma taka wizję. Wydaje mi się, że straszą tylko ci, którzy z Kościołem nie mają wiele wspólnego. I ci, którzy walczą z Kościołem. Osoby wierzące kierują się miłością.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 08:51

No tak ... jaki jest sens takiego piekla? Z naszego punktu widzenia chyba zaden?
Ale jednak dlaczego niektorzy wola wybrac pieklo od Boga? Nawet najwiekszemu z aniolow to sie przydarzylo ...
A wiec?

Ps: Ksiega urantii to jeden z wielu tekstow, gloszacych "to co mi sie wydaje" ...
Podobny do takich, w ktorych pisze sie np: o "plaskiej ziemii w ksztalcie nalesnika" ... bo tak sie komus wydaje.
Czy sie w to zaglebiac?
Jak kto chce ... oby tylko nie zglupial.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 09:59

konserwa pisze: 2022-05-24, 08:51 No tak ... jaki jest sens takiego piekla? Z naszego punktu widzenia chyba zaden?
Ale jednak dlaczego niektorzy wola wybrac pieklo od Boga? Nawet najwiekszemu z aniolow to sie przydarzylo ...
A wiec?
Nawet jeżeli założymy, że jest to piekło, takie jak oficjalnie podaje KK, to według mnie i tak nie ma tu większego znaczenia, bo wierzą w nie ludzie wierzący, a nie ci którzy odrzucają Boga. Przykładem mogą tu być faryzeusze, z tego co pamiętam według Biblii oni popełnili grzech przeciw Duchowi świętemu, który nie jest możliwy do wybczaczenia, ale czy w ich mniemaniu oni skazywali się na piekło?
O piekle mogą sobie pogadać zainteresowani na forach dyskusyjnych, cała reszta ludzi nawet wierzących, mało się interesuje takimi tematami, jaki i ogólnie różnymi kwestiami teologicznymi, wielu wierzących, nawet nigdy nie miało Biblii w ręce. Odrzucenie Boga, wybór zła, przesiąknięcie woli złem to coś co zachodzi na poziomie duchowym, czy jest to wybór piekła w takim sensie jak my się tutaj rozkminiamy nad tym piekłem?
Niezależnie czy jest piekło czy anihilacja, to tylko kwestia rozumowego wyjaśniania sobie tych problemów, mało znacząca dla życia duchowego i dla ludzi wierzących, dla niewierzących w sumie też mało znacząca, bo siłą rzeczy w to nie wierzą.

konserwa pisze: 2022-05-24, 08:51 Ps: Ksiega urantii to jeden z wielu tekstow, gloszacych "to co mi sie wydaje" ...
Podobny do takich, w ktorych pisze sie np: o "plaskiej ziemii w ksztalcie nalesnika" ... bo tak sie komus wydaje.
Czy sie w to zaglebiac?
Jak kto chce ... oby tylko nie zglupial.
W ramach duchowego bezpieczeństwa, postanowiłam iść na kompromis i nie uznawać tych wierzeń, które jakoś bardzo odbiegają, od biblijnego, tradycyjnego chrześcijaństwa, takich jak np. ofiara za grzechy. Mimo, że opis KU jest tu bardziej przekonujący niż tradycyjna teologia, to dla świętego spokoju, nie przyjmę tego przekazu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 10:23

Jestem innego zdania co do przekazu - KU jest bardzo nieprzekonujaca - typowo naturalistyczne z poziomu ludzkiego.
Co do naszych prob zrozumienia pojec duchowych - to logicznie duchowosc nie koze ulec anihilacji ...
duch to jest np. istota pozaprzestrzenna i pozamaterialno-energetyczna lub idea ... i jedno i drugie nie sa w stanie zanihilowac, gdyz zadna anihilacja nie ma wplywu na byty pozaprzestrzenne i pozamaterialne, tak samo tyczy sie to idei.
Pozdrawiam.

Ps: warto w dyskusji uzywac logiki, a nie tylko chcenia tego, co mi sie wydaje. To tak bez zlosliwosci.
Logika zreszta we wspolczesnyej edukacji jest praktycznie nienauczana. Stad problemy.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 11:00

konserwa pisze: 2022-05-24, 10:23 Jestem innego zdania co do przekazu - KU jest bardzo nieprzekonujaca - typowo naturalistyczne z poziomu ludzkiego.
Nie powiedziałabym ,że jest naturalistyczna. Jeśli znasz mniej więcej treść, to co Cię nie przekonuje?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 14:05

Naturalizm ( albo byc moze inaczej - obserwowalnosc zewnetrzna ) polega na przyjmowaniu koncepcji swiata nie wedlug jego rzeczywistych zasad dzialania, ale jedynie zewnetrznego sposobu postrzegania . Naturalizm w dziedzinie ideowej ( a nawet ideologicznej ) jest to przeniesienie obrazu zaobserwowanych zjawisk w dziedzine teorii, ktore maja dopasowac idee do prywatnej/osobistej koncepcji ( "ja tak chce zeby tak bylo") zamiast do praw logiczno-matematyczno-przyrodniczych decydujacych o zastanych i obserwowanych zjawiskach.
Np: wieki temu w astronomii naturalizm kazal glosic, iz ciala niebieskie poruszaja sie wokol nieruchomej ziemi ( w naturalny sposob taki wniosek sam sie nasuwal na podstawie obserwacj chocby slonca).
Wiemy, ze byl to wniosek falszywy.
Ostatnio zmieniony 2022-05-24, 14:07 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-06-01, 06:41

@Dezerter chciałam się odnieść do Twojego wpisu z tematu "Boże mój, Boże, czemuś Mnie opuścił", ale tutaj, bo chodzi o cytat jaki w tym temacie podaje KU

Dezerter pisze: 2018-03-25, 22:23 Śmierć Jezusa17

45 Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej18. 46 Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: «Eli, Eli, lema sabachthani?»19, to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? (...) 50 A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.

Po śmierci Jezusa21


51 A oto zasłona22 przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać.


PSALM 22(21)1

Męka Mesjasza i jej owoce

2 Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?
Daleko od mego Wybawcy słowa mego jęku.
3 Boże mój, wołam przez dzień, a nie odpowiadasz,
[wołam] i nocą, a nie zaznaję pokoju.
4 A przecież Ty mieszkasz w świątyni,
Chwało Izraela!2


W tych 2 tekstach występuje zdumiewające zawołanie do Boga, oba odnoszą się do Mesjasza, Pomazańca najbardziej wybranego i bliskiego Bogu człowieka, więcej Syna Bożego, swojego Pierworodnego zrodzonego przed wszystkimi wiekami.
Najwięksi teologowie przez 2000 lat próbują zrozumieć cóż takiego stało się na krzyżu w chwili śmierci, że Jezus takie dramatyczne słowa wypowiedział.
Gdy pierwszy raz je przeczytałem - zdumiałem się i nie rozumiałem więc zacząłem szukać jakichś wyjaśnień teologów, Ojców, papieży itd, ale przede wszystkim - zgodnie z zasadą , że Biblię najlepiej Biblią tłumaczyć
- w Słowie
Szukałem co sprawia, że Bóg "opuszcza nas" - znalazłem takie cytaty
11 Odwróć oblicze swe od moich grzechów
i wymaż wszystkie moje przewinienia!
39
24 Postąpiłem z nimi według ich nieczystości i ich grzechów. Oblicze moje ukryłem przed nimi.
Mi 3,4
SĄD NAD IZRAELEM
Nadużycia wśród kasty rządzącej
3
4 wołać będą wówczas do Pana, ale im nie odpowie, lecz zakryje wówczas oblicze swe przed nimi za występki, które popełnili*.
Iz 59,2
KSIĘGA POCIESZENIA IZRAELA*
KSIĘGA TRIUMFU
Psalm pokutny: Grzechy Izraela opóźniają zbawienie
59
2 Lecz wasze winy wykopały przepaść między wami a waszym Bogiem; wasze grzechy zasłoniły Mu oblicze przed wami tak, iż was nie słucha.
Mi 3,4
SĄD NAD IZRAELEM
Nadużycia wśród kasty rządzącej
3
4 wołać będą wówczas do Pana, ale im nie odpowie, lecz zakryje wówczas oblicze swe przed nimi za występki, które popełnili*.

Przepraszam, za brak przypisów.
Biblia wielokrotnie naucza, że Bóg Sprawiedliwy odwraca swe oblicze od grzechu, od obrzydliwości,
Kościół naucza nas, że grzech oddziela nas od Boga, oddala, wykopuje przepaść, uczy, że w ST ludzie nie mieli "dostępu " do Boga bezpośrednio, ze względu na swoja grzeszność.
Wywnioskowałem więc, że ponieważ Jezus zaniósł wszystkie nasze grzechy, całą obrzydliwość świata wszystkich wieków na krzyż, jak mówi Papież Franciszek Jezus "stał się grzechem", aby pojednać ludzi z Ojcem
Stąd mój wniosek, że Bóg odwrócił swoje oblicze od grzechu jaki zaniósł Syn na krzyż, by odkupić i pokonać, w chwili śmierci.
Teologii nie kończyłem, dla mnie taka interpretacja jest Biblijna, logiczna i wyjaśniająca dramatyczne słowa Jezusa.
Marek mnie zrugał ;) ostro, że to jakiś tam skrajny protestantyzm chyba 3 fala.
Jestem otwarty na Wasze zrozumienie- najpierw odnieście się proszę do mojej interpretacji, czy się z nią zgadzacie, a jeśli nie to dlaczego
Zapraszam do dyskusji i pogłębienia zrozumienia Słowa.... tylko nie rzucajmy na sienbie anatem za swoje rozumienie

KU podaje taki cytat w tym temacie:

"Wkrótce po trzynastej, pośród narastających ciemności gwałtownej burzy piaskowej, Jezus zaczął tracić ludzką świadomość. Wypowiedziane zostały ostatnie słowa miłosierdzia, przebaczenia i przestrogi. Wyrażone zostało ostatnie życzenie, dotyczące opieki nad matką. W tej właśnie godzinie nadchodzącej śmierci, ludzki umysł Jezusa zwrócił się ku powtarzaniu wielu wersetów z hebrajskiego Pisma Świętego, zwłaszcza Psalmów. Ostatnia świadoma myśl Jezusa skoncentrowała się na powtarzaniu części Księgi Psalmów, znanych dziś jako Psalm dwudziesty, dwudziesty pierwszy i dwudziesty drugi. Wielokrotnie Jezus poruszał wargami, był jednak zbyt słaby, aby wymówić słowa wersetów, które tak dobrze znał w swym sercu, aczkolwiek przepływały w jego myślach. Zaledwie kilka razy ci, którzy tam stali, zdołali zrozumieć niektóre wyrażenia, takie jak: „wiem, że Pan wybawi swego pomazańca”, „twoja ręka spadnie na wszystkich moich wrogów” i „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?”. Jezus nawet przed jedną chwilę nie żywił najmniejszych wątpliwości, że żył zgodnie z wolą Ojca i nigdy w to nie zwątpił, że teraz oddaje swe życie w ciele zgodnie z wolą Ojca. Nie czuł, że Ojciec go opuścił; po prostu w swojej zanikającej świadomości recytował wiele Pism, pośród nich Psalm dwudziesty drugi, który zaczyna się od słów, „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił?”. I tak się zdarzyło, że był to jeden z trzech wersetów, które wypowiedział dostatecznie wyraźnie, aby ci, którzy stali blisko, mogli je słyszeć."



Ciekawi mnie co o tym sądzicie?

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Nenderen » 2022-06-01, 13:51

Jezus nie był opuszczony przez Ojca w czysto ludzkim rozumowaniu. Bardziej adekwatne byłoby już raczej stwierdzenie, że Chrystus doświadczył ciemnej nocy duszy opisywanej przez mistyków i wyrażając swoje uczucia mówił o opuszczeniu jako hiperboli.
A w Księgę Urantii jako katolik nie wierzę.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-06-01, 15:13

Nenderen pisze: 2022-06-01, 13:51 Jezus nie był opuszczony przez Ojca w czysto ludzkim rozumowaniu. Bardziej adekwatne byłoby już raczej stwierdzenie, że Chrystus doświadczył ciemnej nocy duszy opisywanej przez mistyków i wyrażając swoje uczucia mówił o opuszczeniu jako hiperboli.
A w Księgę Urantii jako katolik nie wierzę.
Rozumiem, dla mnie powyższa interpretacja jest bardziej sensowna, tym bardziej, że faktycznie ten psalm 22 zaczyna się od słów "Boże, mój Boże, czemuś mnie opuścił", dlatego jakoś łatwiej mi to przyjąć niż szukać innych wyjaśnień, co Jezus miał na myśli i czy faktycznie został wtedy opuszczony przez Boga.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: sądzony » 2022-06-01, 20:02

@Hildegarda wiem czym jest "noc ciemna" lecz jest to wiedza bardzo ogólna. Czytam św. Jana od Krzyża i interesuję się kontemplacją. Nie jestem w stanie wyrazić jednak swej opinii/odpowiedzi na pytanie "Swoją drogą, czy 7 boleści Maryi to noce ciemne duszy?" "Noc duszy" to "coś" głębszego, rzadszego, boleśniejszego, zależnego od łaski niźli "noc zmysłów".

Ale dziękuję :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Dezerter » 2022-06-01, 20:03

Ciekawe posty o Boże czemuś mnie opuścił przeniosłem do właściwego wątku, zachęcam by tam kontynuować
Nie promujmy proszę tego wątku
Ostatnio zmieniony 2022-06-01, 20:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: sądzony » 2022-06-01, 20:04

No właśnie się pogubiłem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Andej » 2022-06-01, 21:08

Dezerter pisze: 2022-06-01, 20:03 Nie promujmy proszę tego wątku
Myślę, że to za mało. Wątek uważam za szkodliwy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Zablokowany

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”