Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Andej » 2022-05-24, 07:14

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 04:40 Czyli jestem grzesznikiem upadłym
To wyłącznie Twoja ocena.
Hildegarda pisze: 2022-05-24, 04:40 ale cały czas w obrębie KK
A to z kolei, to Twój wybór. Jeśli uważasz, że należysz, jeśli szukasz, jeśli chcesz ...

Nie ma przymusu, jest zaproszenie. Jezus mówił: Chodź za mną ...
Ale nikogo nie przymuszał, nikogo nie ciągnął na siłę.

Kościół jest otwarty dla Ciebie. Czeka na Ciebie. Drzwi do Kościoła są dla Ciebie otwarte. Ale to Ty sama musisz podjąć decyzje o wejściu. O każdorazowym wejściu. Uważam, że kluczem są przykazania miłości. Obydwa. Tak rozumiane, jak wskazał to Chrystus.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 07:50

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-24, 07:09 Obawiam się, że masz duży kłopot, karmiąc się takimi rzeczami jak ks.Urantii. WYkroczenie przeciw I przykazaniu to nie przelewki.
Życie w grzechu ciężkim jest prawdziwym problemem, a nie "statusy w Kościele", bo to ono naraża Cię na piekło. Gdybyś dziś umarła... znalazłabyś się co najmniej w dużym niebezpieczeństwie. To poważna sprawa.
Tyle, że ja nie uważam, by było to wykroczenie przeciw 1 przykazaniu, a wręcz przeciwnie zbliżenie do niego. Książka przeszła mój sceptycyzm jaki pewnie widzisz w innych tematach, więc sam rozumiesz, to nie jest proste, żeby przejść z czegoś co jest bardziej przekonujące, w coś, co jest mniej przekonujące.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: sądzony » 2022-05-24, 07:55

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 04:40 Ok, zastanawiałam się jak wygląda mój status w KK, skoro zaglądam tam od święta, nie spełniam tego obowiązku spowiedzi i Eucharystii przynajmniej raz w roku. Czyli jestem grzesznikiem upadłym :p, ale cały czas w obrębie KK
Twój status jest taki jaki był mój rok temu.
Ja nazywałem się "poszukującym chrześcijaninem".
Dziś nazywam się "poszukującym chrześcijaninem praktykującym katolicyzm".
Kościół jest zarazem "widzialny i niewidzialny".
Rok temu brałem już udział we mszy, nie przystępowałem jednak do sakramentu eucharystii. Mimo to, miałem (tak uważałem) silną relację z Bogiem i postrzegałem się jak część KK, a w szczególności "niewidzialnej" Jego części.

Jak dla mnie jesteś w Kościele. Każdy trwa w grzechu. Zwykle spowiadamy się z tych samych grzechów.

Jak mówi abp Ryś
"Nie może być tak, że jedynym obszarem, w którym od człowieka wymagamy natychmiastowej doskonałości, jest dziedzina życia seksualnego."

"Najtrudniejsze" dla człowieka grzechy, rozciągają się naprawdę szeroko na innej płaszczyźnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Andej » 2022-05-24, 08:54

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 07:50 Tyle, że ja nie uważam, by było to wykroczenie przeciw ...
To tak, jakbyś jechała w mieście powyżej 100 km/h i w dodatku pod prąd. Policjantowi też być powiedziała, że nie uważasz tego za wykroczenie, bo droga jest pusta i nie stwarzasz zagrożenia.
Ciekawe, czy policjant kierowałby się obowiązującym prawem, czy tym, co uważasz. Co mógłby i powinien przyjąć za podstawę prawną?
I co by było, gdyby w każdej dziedzinie, każdy robił tak, jak uważa, bez względu na prawo, prawodawcę i innych ludzi?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 08:58

A ja proponuje z samolotu wyrzucic pilota i autopilota tez - bo kto to widzial , azeby ktos decydowal w jaki sposob i w ktora strone leciec samolotem ...
Niech kazdy sobie wsiadzie i wygodnie usiadzie ... i leci tak, jak mu sie wydaje. O ile wystartuje ( o ile cokolwiek uda sie zrealizowac w tym samolocie ).

Ps: nie wiem jednak, czy kazdy bedzie sobie chcial wygodnie usiasc , o ilejuz wsiadzie.
Byc moze niektorzy beda chcieli skakac przez fotele ( bo kto bedzia mial czelnosc im zabraniac ), a moze znalezc sie ktos, kto zechce wyskoczyc z gasnica na wysokosci paru kilometrow ( o ile bedzie gasnica ).
Ostatnio zmieniony 2022-05-24, 09:00 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 10:08

Andej pisze: 2022-05-24, 08:54 To tak, jakbyś jechała w mieście powyżej 100 km/h i w dodatku pod prąd. Policjantowi też być powiedziała, że nie uważasz tego za wykroczenie, bo droga jest pusta i nie stwarzasz zagrożenia.
Ciekawe, czy policjant kierowałby się obowiązującym prawem, czy tym, co uważasz. Co mógłby i powinien przyjąć za podstawę prawną?
I co by było, gdyby w każdej dziedzinie, każdy robił tak, jak uważa, bez względu na prawo, prawodawcę i innych ludzi?
Jaka jest definicja wykroczenia przeciw I przykazaniu? Z tego co się orientuję, to nawet sam KK nie odbiera możliwości zbawienia ani przedstwicielom innych denominacji chrześcijańskich, ani nawet przedstawicielom innych religii

Biblia mówi: "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. 26 On z jednego [człowieka] wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, 27 aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. 28 Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: "Jesteśmy bowiem z Jego rodu"12. 29 Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka. "


więc jak rozumieć to wykroczenie? Bo mam wrażenie, że macie trochę radykalne podejście do tego tematu, kojarzy mi się to trochę w podejściem świadków Jehowy, którzy wszędzie, na każdym kroku widzą szatana i zwiedzenie, a prawda jest jedynie w ich organizacji.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: sądzony » 2022-05-24, 10:10

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 10:08 Jaka jest definicja wykroczenia przeciw I przykazaniu?
Najogólniej to chyba bałwochwalstwo.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 10:12

sądzony pisze: 2022-05-24, 10:10 Najogólniej to chyba bałwochwalstwo.
A w kontekście dokumentu "Nostra aetate"?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: sądzony » 2022-05-24, 10:57

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 10:12
sądzony pisze: 2022-05-24, 10:10 Najogólniej to chyba bałwochwalstwo.
A w kontekście dokumentu "Nostra aetate"?
Niestety nie znam. A obecnie muszę pracować :)

http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/d ... etate.html

to w sensie?
Ostatnio zmieniony 2022-05-24, 10:59 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 11:49

sądzony pisze: 2022-05-24, 10:57 Niestety nie znam. A obecnie muszę pracować :)

http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/d ... etate.html

to w sensie?
Tak

Kiedyś było głośno o mszy papieża Franciszka, chyba z okazji Dnia Ziemi, gdzie postawiono figurę Pachamamy, a w mszy uczestniczyli jej wyznawcy. To wydarzenie oburzyło wielu katolików, zarzucano papieżowi bałwochwalstwo, zwiedzenie, odciąganie od prawdziwego Kościoła i w ogóle buuuu 8-X

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Andej » 2022-05-24, 11:53

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 10:08 KK nie odbiera możliwości zbawienia ani przedstwicielom innych denominacji chrześcijańskich, ani nawet przedstawicielom innych religii
Dwie kwestie.
Kościół nie może nikomu odebrać możliwości zbawienia, bo nie znajduje się to jego kompetencjach.
Jak do tej pory jeszcze nie zdarzyło się, a Kościół orzekł i kimkolwiek, że został potępiony.

W czym zatem jest ta surowość? Tylko osoby spoza Kościoła głoszą takie poglądy, gdyż nie znają Nauki Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: sądzony » 2022-05-24, 12:40

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 11:49
sądzony pisze: 2022-05-24, 10:57 Niestety nie znam. A obecnie muszę pracować :)
http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/d ... etate.html

to w sensie?
Tak
Kiedyś było głośno o mszy papieża Franciszka, chyba z okazji Dnia Ziemi, gdzie postawiono figurę Pachamamy, a w mszy uczestniczyli jej wyznawcy. To wydarzenie oburzyło wielu katolików, zarzucano papieżowi bałwochwalstwo, zwiedzenie, odciąganie od prawdziwego Kościoła i w ogóle buuuu 8-X
Coś tam kojarzę. Przeczytam dokument wieczorem jak znajdę chwilkę.
Lękając się Boga, lękamy się wszystkiego.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: sądzony » 2022-05-24, 16:50

Hildegarda pisze: 2022-05-24, 10:12
sądzony pisze: 2022-05-24, 10:10 Najogólniej to chyba bałwochwalstwo.
A w kontekście dokumentu "Nostra aetate"?
Jak dla mnie chodzi o "kierunek". Czy moje istnienie zorientowane jest na sprawy duchowe (Boga), czy materialne (Ja); czy (pisząc językiem Fromma) zmierzam ku "być" czy "mieć"; czy "daję" czy "biorę"; czy żyję "bo już umarłem", czy umieram "bo jeszcze się nie narodziłem" ...

Jeżeli jestem buddystą i zbliżam się ku Bogu jestem Bliżej Niego niż może być katolik zachodu, którego dusza "przyciśnięta" jest materializmem, konsumpcjonizmem, merkantylnością i ucieczką ku przyjemności (frommskiej "od wolności").

Osobiście uważam, że bałwochwalstwo czy łamanie I przykazania często może wyrażać się przez przesadną religijność, pobożność, dewotyzm, przywiązanie do kultu czy rytu.
Ostatnio zmieniony 2022-05-24, 18:03 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Jozek » 2022-05-24, 22:08

przenikaszmnie pisze: 2021-06-21, 14:27 Szczęść Boże,
Jestem osobą będącą w małżeństwie, która z istotnych powodów (za młody wiek, chęć skończenia studiów, niestabilna sytuacja finansowa) wolałaby na razie uniknąć zapłodnienia.
NPR na ten moment nie jest dla nas dobrą opcją, ponieważ niektóre moje cykle w ogóle nie pozwalają określić momentu niepłodności, a jeśli już inne cykle pozwalają, to jest to niestety krótki okres, poprzedzony około 3 tygodniami czekania, co odbija się zle na naszej relacji. Z tego względu używamy prezerwatyw.
I stad moje pytanie:
Czy taka osoba jak ja może iść do spowiedzi i dostać rozgrzeszenie?
No bo nie ma tu mocnego postanowienia poprawy w najbliższym czasie. Chcemy przestać używać prezerwatyw wtedy, kiedy będziemy w stanie wziąć odpowiedzialność za nowe życie lub kiedy moje cykle uregulują się na tyle, że będziemy mogli używać NPR-u bez kosmicznych wyrzeczeń (dłuższy staż małżeństwa lub lepsze ogarnięcie NPR).
Czy do tego czasu muszę pozostawać bez spowiedzi, bez komunii? Jest to dla mnie straszna wizja i chciałabym tego uniknąć, ale pogorszenie relacji z mężem spowodowane abstynencją seksualną nie wydaje mi się czymś dobrym :’(
Błagam pomóżcie!
To wyglada podobnie jak malzenstwo rozwodnikow. Ta sama sytuacja.
Z opisu wynika ze po prostu przedwczesnie weszliscie w zwiazek malzenski, nie bedac do niego przygotowani.
Jedynym rozsadnym rozwiazaniem jest wstrzemiezliwosc, do czasu ustabilizowania tego czego jeszcze nie ustabilizowaliscie w swoim malzenstwie.
Obawiam sie ze podjeliscie oproc zawarcia zwiazku malzenskiego wiele innych pochopnych decyzji, a teraz szukacie rozwiazania jak uniknac skutkow tych decyzji.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mogę się spowiadać kiedy używam prezerwatyw?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-25, 08:50

Nie zgadzam się z Józkiem. Nie ma nic złego w czasowym (oby bez przesady) odłożeniu poczęcia, byle godziwymi metodami.
Po prostu trzeba się wgłębić w nowoczesne metody NPR, które - w wersji "bezpiecznej" (czyli przy współżyciu po owulacji) nie wymagają regularności cyklu i ich skuteczność jest praktycznie na poziomie najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych (a wielokrotnie większa niż np. prezerwatyw).
Oczywiście, jest tu dolegliwość: nie zawsze można współżyć, kiedy akurat przyjdzie ochota.

Zablokowany