Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MagdaKZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 14 maja 2022
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 16 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: MagdaKZ » 2022-05-24, 18:54

Poza tym czym jest Tradycja w KK? Czy ona przypadkiem właśnie nie zakłada możliwości zmian, idąc z duchem czasu? Czy to nie jest argument uderzający w protestantów trzymających się swojego sola scriptura?
Czym różni praktykujący katolik nie uznający papieża od protestanta, czy całkowicie wolnego chrześcijanina kierującego się tylko swoimi poglądami w wierze?
Trzeba tu dopowiedzieć kilka rzeczy, czyli jaka jest definicja Tradycji w KK, co można rozumieć pod pojęciem "nie uznawać papieża" oraz jakie są istotne różnice między katolicyzmem a protestantyzmem. Wtedy obraz powinien się wyklarować ;)

W kwestii kontrowersji wokół Franciszka: mnie najbardziej zadziwia jego cisza wobec drogi synodalnej w Niemczech, dokument o braterstwie z Abu Dhabi 04.02.2019 i tworzenie kapitalizmu inkluzywnego z globalistami i światową banksterką. Dosyć kontrastowe to zbyt delikatnie ujęte, mnie to załamuje!

Dopowiem jeszcze, że to Kościół powinien zmieniać ducha czasu, nie odwrotnie.
Ostatnio zmieniony 2022-05-24, 19:01 przez MagdaKZ, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 19:23

Paciamama zaszkodzi. Matka Boza czy figury swietych Kosciola, a rowniez ikony to nie jest kolekcja - to nie zbior znaczkow pocztowych. To swiadectwo dzialania Ducha Swietego w Kosciele, swiadectwo Zbawiciela i zbawienia, swiadectwo wiary w Boga.
Nie w bozka.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 19:28

konserwa pisze: 2022-05-24, 19:23 Paciamama zaszkodzi. Matka Boza czy figury swietych Kosciola, a rowniez ikony to nie jest kolekcja - to nie zbior znaczkow pocztowych. To swiadectwo dzialania Ducha Swietego w Kosciele, swiadectwo Zbawiciela i zbawienia, swiadectwo wiary w Boga.
Nie w bozka.
Oj tam oj tam :p, Bóg jest ponad figurkami i obrazami, nie ma co wpadać w radykalizm i bać się figurek. Warto zainteresować się tym jak kształtowały się różne kultury, jak kształtowała się też koncepcja Jahwe, jak to wszystko wyglądało historycznie, wtedy strach przed figurkami zniknie ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 19:29

Figurek czy szamanskich figurek?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 19:39

konserwa pisze: 2022-05-24, 19:29 Figurek czy szamanskich figurek?
Jeśli wierzysz w Jezusa, to żadna figurka Ci nie zaszkodzi, czy to zwykła, czy szamańska, czy nawet kosmiczna :p

pod tym względem to ja ufam, że papież naprawdę nie jest aż tak oderwany od wiary, żeby celowo narażać katolików na jakieś demoniczne działanie. Widocznie ma taką wiedzę o świecie, kulturach, historii, że po prostu nie obawia się tego, że jakaś figurka z innej religii mogłaby komukolwiek zaszkodzić. Spokojnie, naprawdę nie ma się co nakręcać na takie rzeczy, lepiej skupić się na duchowości, moralności w KK

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 19:49

Jesli wierzysz w Jezusa .... Tak, wierze ...
Dlatego nie dekoruje niczego znakami antychrysta.
Jesli jestem Polakiem to nie wieszam na scianie hitlerowskiej swastyki ...
jezeli glosze ewangelie, to nie posluguje sie paciamama, ale Slowem Bozym ...
Ale jesli to wszystko jedno, to dlaczego mam wierzyc w Jezusa, kiedy rownie dobre sa paciamamy ...

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 20:01

konserwa pisze: 2022-05-24, 19:49 Jesli wierzysz w Jezusa .... Tak, wierze ...
Dlatego nie dekoruje niczego znakami antychrysta.
Jesli jestem Polakiem to nie wieszam na scianie hitlerowskiej swastyki ...
jezeli glosze ewangelie, to nie posluguje sie paciamama, ale Slowem Bozym ...
Ale jesli to wszystko jedno, to dlaczego mam wierzyc w Jezusa, kiedy rownie dobre sa paciamamy ...
A kto mówi, że równie dobre są Pachamamy? Pachamama to tylko figurka, Jezus to Słowo wychodzące poza figurki i inne religijne symbole
Nawiązałam do tego w innym temacie, ale i tu wspomnę, KK wydał dokument "Nostra aetata" mówiący o stosunku KK do innych religii niechrześcijańskich, widać w swoim nauczaniu nie ma takiego podejścia, że inne religie są demoniczne i szatańskie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 21:06

To poczytaj sobie chocby zalecenia pewnych religii wobec Chrystusa i wyznawcow.
"Nostra Aetata" to nie diogmat ... jedynie poglad urzedu, i to poglad zrywajacy z caloscia nauki katolickiej. Mylny i sprowadzajacy na manowce.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-24, 21:10

konserwa pisze: 2022-05-24, 21:06 To poczytaj sobie chocby zalecenia pewnych religii wobec Chrystusa i wyznawcow.
ale my, chrześcijanie wierzymy, że to Jezus ma rozświetlać drogi wszystkim ludziom, a nie inne relgie ;)

konserwa pisze: 2022-05-24, 21:06 "Nostra Aetata" to nie diogmat ... jedynie poglad urzedu, i to poglad zrywajacy z caloscia nauki katolickiej. Mylny i sprowadzajacy na manowce.
Ehh Kościół swoje, a on swoje, uparty! :p

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-24, 21:23

wg mnie nie, tzn. Franciszek ma niektóre wypowiedzi niejasne, czy wręcz dziwne a może i nawet na pograniczu herezji, stąd jak ktoś chce to źle zinterpretować to ma duże pole do popisu. Ale to wszystko są jego osobiste działania a nie oficjalne papieskie nauczanie dogmatyczne.

tak, wg mnie jeśli ktoś odrzuca nauczanie soborowe to ciężko nazywać taką osobę katolikiem, ale jak widać i to się zdarza... tak jak są 'katolicy', którzy optują za aborcją itd... wg mnie taka postawa z definicji stawia ich poza Kościołem, ale oni jak widać myślą inaczej
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: sądzony » 2022-05-24, 21:33

Tek de Cart pisze: 2022-05-24, 21:23 ... Franciszek ma niektóre wypowiedzi niejasne, czy wręcz dziwne a może i nawet na pograniczu herezji, ...
Tak z ciekawości możesz jakąś zacytować?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: konserwa » 2022-05-24, 21:41

No to czas na modlitwe.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-25, 05:53

Tek de Cart pisze: 2022-05-24, 21:23 wg mnie nie, tzn. Franciszek ma niektóre wypowiedzi niejasne, czy wręcz dziwne a może i nawet na pograniczu herezji, stąd jak ktoś chce to źle zinterpretować to ma duże pole do popisu. Ale to wszystko są jego osobiste działania a nie oficjalne papieskie nauczanie dogmatyczne.

tak, wg mnie jeśli ktoś odrzuca nauczanie soborowe to ciężko nazywać taką osobę katolikiem, ale jak widać i to się zdarza... tak jak są 'katolicy', którzy optują za aborcją itd... wg mnie taka postawa z definicji stawia ich poza Kościołem, ale oni jak widać myślą inaczej
ja uważam, że właśnie Sobór Watykański II był bardzo rozwojowy dla KK, religia też musi się dopasować do współczesności, jeżeli ktokolwiek ma jeszcze chcieć ją wyznawać, poza starszymi ludźmi. Dlatego mimo, że mi to wszystko jedno, które sobory ktoś sobie uznaje, a które nie i ogólnie jak ktoś wierzy, to myślę, że tworzenie się takiej radykalnej, tradycjonalistycznej grupy jest bardzo niekrzystne, tworzy podział, kieruje w stronę radykalizmu, więc nie dziwi mnie, że nawet Franciszek tu zareagował. Mam znajomego katechetę, tradycjoanlistę, tego od "mszy trydenckich" i uważam, że droga, którą idzie jest barzdzo zła. Jest agresywny, wojowniczy, wszędzie doszukuje się zła i zwiedzenia, krytykuje ostro Franciszka, posuwając się do wyzywania go od różnych szatańskich zwodzicieli, jest bardzo nietolerancyjny, zwraca uwagę na jakieś zupełnie nieistotne dla duchowości bzdury, typu ornaty księży (np nie mógł znieść kolorowego ornatu u księdza na misjach, albo nie znosi afrykańskich form modlenia się, tych tańców, śpiewów), karmi się różnymi teoriami spiskowymi. Dla mnie jest to całkowite zaprzeczenie tego czym powinna się w życiu kierować osoba idąca za Jezusem, w tym przypadku religia działa szkodliwie, jest przyczyną radykalizmu.
Uważam, że problemy KK są na zupełnie innej płaszczyźnie - moralnej, a nie w takich bzdurach jak papież modlący się z wyznawacami innej religii itp.

Poza tym myślę, że przynajmniej współcześnie na papieży są jednak wybierane osoby, mające dużą wiedzę, uduchowione, mądre, rozwinięte duchowo i intelektualnie, więc choćby z tego względu wypada mieć trochę pokory i się zastanowić czy lepiej się doszukiwać zwiedzenia w glowie KK, czy bardziej w sobie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-25, 07:57

sądzony pisze: 2022-05-24, 21:33 Tak z ciekawości możesz jakąś zacytować?
Chyba za bardzo skupił się na Ewangelii i człowieczeństwie, co się "uczonym w Piśmie" nie podoba :p


Franciszkowa herezja miłosierdzia

https://www.newsweek.pl/swiat/ludzie/pa ... ci/b1wh7r6

Awatar użytkownika
MagdaKZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 14 maja 2022
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 16 times

Re: Ekumenizm - czy powinien mieć granice?

Post autor: MagdaKZ » 2022-05-25, 19:17

konserwa pisze: 2022-05-24, 21:41 No to czas na modlitwe.
Ja wymiękam. Też modlitwa...

ODPOWIEDZ