Samobójstwo

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AdamS.
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 418
Rejestracja: 4 lis 2021
Has thanked: 155 times
Been thanked: 206 times

Re: Samobójstwo

Post autor: AdamS. » 2021-11-05, 12:00

KKK: "Jesteśmy zarządcami, a nie właścicielami życia". To kluczowe słowa, które każdy świadomy chrześcijanin nosi w sercu. A jednak nie każdy ma tę świadomość, nie każdy też jest sobie w stanie poradzić z cierpieniem (ciała lub duszy). Było też w historii wiele samobójstw popełnianych z odpowiedzialności za osobę drugą (np. w czasie przesłuchań). Dlatego tylko Bóg ma wgląd we właściwą intencję samobójcy. Dobrze, że już dawno zarzuciliśmy praktykę wykluczania samobójców z grona zbawionych. Samobójstwo ma tyle imion, ile przez ten świat przetoczyło się samobójstw. Dlatego osąd powinien być ostatnią postawą, jaką w tej sprawie możemy przyjąć... Co nie przekreśla nauczania Kościoła, że samobójstwo jest złe.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 553
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 102 times
Been thanked: 37 times

Re: Samobójstwo

Post autor: adampiotr » 2022-01-07, 11:06

A mnie jeszcze jedna rzecz zastanawia. Ludzie przewaznie mają strach przed wojną,wypadkiem, czy nawet pogryzieniem psa. Czy trach przed zatrąbieniem albo głośnym silnikiem. A tutaj wpada pod pociąg i jeszcze efektem końcowym.

JA się obawiałbym tego zeby mi się nie udało.

orzeszku

Re: Samobójstwo

Post autor: orzeszku » 2022-01-07, 18:22

@AdamS. Może kiedyś takie twierdzenie Kościoła, że samobójcy będą potępieni, miało jakąś wartość pedagogiczną czy też prewencyjną, dawniej nie znano się tak na psychologii itd. więc na pewno to uchroniło chociaż trochę potencjalnych samobójców przed odebraniem sobie życia (nawet w naszych czasach jak poczytacie różne fora o depresji itd. to natkniecie się na wiele wypowiedzi osób, które twierdzą, że chciałyby się zabić, ale powstrzymuje ich już jedynie lęk przed tym, że może jednak jest życie po śmierci i zostaną potępieni), a obecnie ponieważ psychologia ma już jakieś lepsze narzędzia prewencyjne to i ten nacisk na straszenie potępieniem nie jest tak potrzebny.

Awatar użytkownika
AdamS.
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 418
Rejestracja: 4 lis 2021
Has thanked: 155 times
Been thanked: 206 times

Re: Samobójstwo

Post autor: AdamS. » 2022-01-07, 18:46

orzeszku pisze: 2022-01-07, 18:22 @AdamS. Może kiedyś takie twierdzenie Kościoła, że samobójcy będą potępieni, miało jakąś wartość pedagogiczną czy też prewencyjną, dawniej nie znano się tak na psychologii itd. więc na pewno to uchroniło chociaż trochę potencjalnych samobójców przed odebraniem sobie życia (nawet w naszych czasach jak poczytacie różne fora o depresji itd. to natkniecie się na wiele wypowiedzi osób, które twierdzą, że chciałyby się zabić, ale powstrzymuje ich już jedynie lęk przed tym, że może jednak jest życie po śmierci i zostaną potępieni), a obecnie ponieważ psychologia ma już jakieś lepsze narzędzia prewencyjne to i ten nacisk na straszenie potępieniem nie jest tak potrzebny.
Masz rację. Było to nauczanie dostosowane do ówczesnej mentalności. Z pewnością nie miało wpływu na faktyczny stosunek Boga do samobójców, ale pełniło rolę odstraszającą - a Katechizm KK uczy, ze jeśli nie mamy w sobie doskonałego żalu za grzechy, opartego na miłości, to lepiej mieć w sobie lęk przed grzechem i jego skutkami. Taki żal również pełni rolę skutecznej tarczy przed pociskami Złego.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Samobójstwo

Post autor: Osoba » 2022-05-29, 15:12

Abraham45 pisze: 2018-01-25, 20:16 Nie pisz w taki sposób "przestać istnieć" - człowiek po prostu umiera, ale dusza idzie do nieba, względnie do czyśćca.

Bóg nie karze każdego człowieka w jednakowy sposób za taki czyn. Bóg ocenia czy do takiego czynu doszło z winy człowieka popełniającego samobójstwo czy został on do takiego czynu doprowadzony. Człowieka odnośnie winy można oszukać, Boga nie, on widzi wszystko i zna sumienia ludzi.

W opisanym przypadku chłopak na pewno zostanie potraktowany znacznie łagodniej, gdyż do tego czynu został doprowadzony. Nie musiał co prawda tego czynić, ale Bóg zna człowieka słabości, więc okaże mu miłosierdzie.
A jeśli ktoś chce popełnić samobòjstwo, gdyż też został do tego doprowadzony, ale waha się czy nie ma też w tym jego winy, to jak ma to sprawdzić?

konserwa
Gaduła
Gaduła
Posty: 849
Rejestracja: 16 sty 2022
Been thanked: 141 times

Re: Samobójstwo

Post autor: konserwa » 2022-05-29, 18:09

Nie dac sie oszukac myslom samobojczym.

Awatar użytkownika
sądzony
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7411
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1218 times

Re: Samobójstwo

Post autor: sądzony » 2022-05-29, 19:56

Osoba pisze: 2022-05-29, 15:12 A jeśli ktoś chce popełnić samobòjstwo, gdyż też został do tego doprowadzony, ale waha się czy nie ma też w tym jego winy, to jak ma to sprawdzić?
Co "jak ma sprawdzić"?
Akt targnięcia się na swoje życie, jak i na czyjeś, jest moim zdaniem wynikiem chorej sytuacji.
Wojna, zarówno (między mną, a mną) w mojej głowie czy wojna pomiędzy dwojgiem narodów jest sytuacją patologiczną.
W obu przypadkach, moim zdaniem, człowiek postępuje nie do końca racjonalnie.

Samobójstwo jest wynikiem skomplikowanych procesów oraz czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.
„Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.” Jn 10.16

ODPOWIEDZ