Dlaczego wierzycie w Boga?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: piotruniog » 2022-06-05, 15:03

Dziękuję za odpowiedź.
W tym co napisałem obecnie jednak bardziej męczą mnie pozostałe kwestie, które napisałem. Choć ta co do której się odniosłeś także jest jedną z ważniejszych dla mnie, a na którą dostaję różne odpowiedzi.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-05, 17:20

Albertus pisze: 2022-06-05, 14:34 W zasadzie to można się zgodzić z tym księdzem bo Bóg na pewno nie chce żadnego grzechu i żadnych konsekwencji tych grzechów i żadnych kar związanych z grzechami.
Bardzo miło się czyta takie mądre wypowiedzi, w pełni się z tym zgadzam :x

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Albertus » 2022-06-05, 17:26

Hildegarda pisze: 2022-06-05, 17:20
Albertus pisze: 2022-06-05, 14:34 W zasadzie to można się zgodzić z tym księdzem bo Bóg na pewno nie chce żadnego grzechu i żadnych konsekwencji tych grzechów i żadnych kar związanych z grzechami.
Bardzo miło się czyta takie mądre wypowiedzi, w pełni się z tym zgadzam :x
Cieszę się zatem że się w tym zgadzamy.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Rafał » 2022-07-24, 19:58

Dlaczego wierzyłem? Bo tak zostałem wychowany, bo taki jest zwyczaj w naszej kulturze. Dzieci co do zasady naśladują starszych. Zwłaszcza, gdy jeden z nich jest gorliwym, wręcz fanatycznym katolikiem i do tego żywicielem rodziny. Wtedy nawet nie masz wyboru - albo idziesz do kościółka albo tatuś Cię nie akceptuje. Oczywiście nie powie tego wprost.
Lata mijały, wiara była - nazwijmy to "uśpiona" do momentu śmierci mojej mamy. Po tym wydarzeniu, potrzebowałem komfortu, pocieszenia, nadziei. Nie wiem do końca czego ale co tydzień przyjmowałem komunię i przez 8 miesięcy codziennie odmawiałem różaniec. Zainteresowałem się także literaturą katolicką. Po jakichś 8 miesiącach smutek po stracie minął, ja znów zacząłem myśleć trzeźwo. Powiem więcej, w ten rok dojrzałem bardziej niż przez ostatnie 10 lat. Kolejne doświadczenia życiowe oraz kształcenie się na wielu płaszczyznach zaprowadziły mnie do tego miejsca - po raz pierwszy w życiu mogę powiedzieć, że nie wierzę w Boga. Przynajmniej nie tego, jakiego znamy z przekładów judeochrześcijańskich. I, to nie jest tak, że mam żal, czy że go nienawidzę. Ja bym bardzo chciał aby Bóg istniał, aby ktoś taki nas kochał bezwarunkowo, aby Biblia nie była zbiorem podań, legend i wzniosłych nauk. Problem w tym, że to nie ma sensu. Naprawdę wierzycie, że kochający Bóg przez miliony lat(tak wiem, dla Boga czas nie istnieje)oglądał jak jego kochane dzieci są zjadane przez inne zwierzęta jak krokodyle czy warany(dla których swoją drogą byliśmy przekąską, smakołykiem - zupełnie tym, czym dla nas jest karp w wigilię), by w walce z przeciwnościami losu nauczyć się stworzyć cywilizację, która nomen omen na końcu mu przeszkadza, bo ludzie od niego odstępują. Jak nas mordowały dosłownie wszystkie drapieżniki to Bóg nas kochał, jak my się nauczyliśmy bronić to Bóg jest oburzony i rychło zrobi nam apokalipsę żebyśmy przypadkiem nie mieli za lekko :)) Czy to nie sen wariata?
Ostatnio zmieniony 2022-07-24, 20:00 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Andej » 2022-07-24, 20:42

Rafał pisze: 2022-07-24, 19:58 albo idziesz do kościółka albo tatuś Cię nie akceptuje.
Smutna, a nawet tragiczna karykatura wiary.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Rafał » 2022-07-24, 21:41

Czyż życie tym właśnie nie jest? Tragedią, karykaturą naszych wyobrażeń? Narzucamy sobie pewne normy społeczne, a kolejne pokolenia mające problemy z samodzielnym myśleniem sztywno się ich trzymają, niszcząc wszystko wokół z obawy przed zmianami czy prawdą. Mniemam, że jednak taka jest natura ludzka. Nie obwiniam jednak nikogo. Przez miliony lat uciekaliśmy przed drapeżnikami, więc pewne mechanizmy są głeboko w nas zakorzenione.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Andej » 2022-07-24, 21:55

Rafał pisze: 2022-07-24, 21:41 kolejne pokolenia mające problemy z samodzielnym myśleniem sztywno się ich trzymają, niszcząc wszystko wokół z obawy przed zmianami czy prawdą.
Niekoniecznie niszcząc. Ale takie postawy, rzeczywiście, wcale nie sa rzadkie.
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
Ludzi nie uczy się myślenia. Obecna pokolenie, jest pokoleniem lemingów. Od kilkudziesięciu lat, może nawet 100, są doskonalone metody prania mózgów za pośrednictwem mediów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: sądzony » 2022-07-24, 22:27

Rafał pisze: 2022-07-24, 19:58 ... Bo tak zostałem wychowany, ...
Wiara wynika z wnętrza.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Dlaczego wierzycie w Boga?

Post autor: Albertus » 2022-07-25, 23:10

Rafał pisze: 2022-07-24, 19:58 I, to nie jest tak, że mam żal, czy że go nienawidzę. Ja bym bardzo chciał aby Bóg istniał, aby ktoś taki nas kochał bezwarunkowo, aby Biblia nie była zbiorem podań, legend i wzniosłych nauk. Problem w tym, że to nie ma sensu. Naprawdę wierzycie, że kochający Bóg przez miliony lat(tak wiem, dla Boga czas nie istnieje)oglądał jak jego kochane dzieci są zjadane przez inne zwierzęta jak krokodyle czy warany(dla których swoją drogą byliśmy przekąską, smakołykiem - zupełnie tym, czym dla nas jest karp w wigilię), by w walce z przeciwnościami losu nauczyć się stworzyć cywilizację, która nomen omen na końcu mu przeszkadza, bo ludzie od niego odstępują. Jak nas mordowały dosłownie wszystkie drapieżniki to Bóg nas kochał, jak my się nauczyliśmy bronić to Bóg jest oburzony i rychło zrobi nam apokalipsę żebyśmy przypadkiem nie mieli za lekko :)) Czy to nie sen wariata?
Tak razi cię fakt zjadania ludzi przez zwierzęta? Ale ja nie widzę w tym większego problemu niż w fakcie że ludzie umierają z powodu różnych chorób, wypadków, zabijani przez innych ludzi i ze starości...

Co za różnica?


Biblia wyjaśnia to tym że człowiek przez grzech odrzucił Bożą łaskę która mogła go od śmierci chronić.

Czy Bóg dając wolność człowiekowi i dopuszczając możliwość grzeszenia miał w tym jakiś cel?

Tak - bo celem człowieka nie był raj ale coś znacznie większego - zwycięstwo nad śmiercią i grzechem i królowanie z Chrystusem w Niebie i na ziemi.

Bóg kocha człowieka bezwarunkowo.

Ale czy ty nie mylisz bezwarunkowej miłości ze służeniem przez Boga człowiekowi i spełnianiem wszystkich zachcianek i pożądań człowieka niezależnie od tego jaki człowiek jest i co robi i co myśli?
Ostatnio zmieniony 2022-07-25, 23:11 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”