Porozmawiajmy o Jungu

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: Andy72 » 2022-06-22, 18:52

Peterson opowiada o Królu Lwie, wspominając o Jungu: https://www.youtube.com/watch?v=3cpkqKeyPcA
a tutaj praca doktorska: https://dspace.uni.lodz.pl/xmlui/bitstr ... sAllowed=y

w której dość niedobre rzeczy pisze o Jungu:
Jung niezbyt dobrze zrozumiał księgę Hioba, tak na poziomie jak ja pierwszy raz ją czytałem ;-) czyli że "Bóg jest zły".
Poza tym mamy pewien niepokojący rys: mówi o Bogu Czwórcy, gdzie czwartym jest ..szatan
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 21:39

Ty serio przeczytałeś ten doktorat?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: Ate » 2023-03-11, 21:53

Jung zdaje się być bardzo ciekawym. Niestety, zawsze czytałam o nim tylko z drugiej ręki, kiedyś będę musiała sięgnąć po jego oryginalne prace.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 22:00

Ate pisze: 2023-03-11, 21:53 Jung zdaje się być bardzo ciekawym. Niestety, zawsze czytałam o nim tylko z drugiej ręki, kiedyś będę musiała sięgnąć po jego oryginalne prace.
Też głównie z 2 ręki o nim czytałem. Tylko:
"O psychologii i patologii tak zwanych zjawisk tajemnych"
"Psychologia a religia"
I kilka artykułów.
Sporo jednak książek o jego "psychologii analitycznej/głębi".

Warto coś o nim wiedzieć. Był z pewnością jednym z pionierów łączących lub próbujących znaleźć wspólną płaszczyznę religii i psychologii.
Poniekąd jednak z dystansem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 09:38

Ostatnio przejrzałem "odpowiedź Hiobowi". Pisze tam m.in. że Jezus nie był w pełni człowiekiem, co więcej - Maryja nie była w pełni człowiekiem z powodu Niepokalanego Poczęcia. Czyli dochodzimy do absurdu, że człowieka jako człowieka określa ..grzech.
Poza tym pisze że zamiast Trójcy jest "Czwórca" gdzie czwartym jest jak pisałem szatan.
Doktoratu nie czytałem , warto się mu przyjrzeć.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 09:40 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: sądzony » 2023-05-28, 09:55

Andy72 pisze: 2023-05-28, 09:38 Ostatnio przejrzałem "odpowiedź Hiobowi". Pisze tam m.in. że Jezus nie był w pełni człowiekiem, co więcej - Maryja nie była w pełni człowiekiem z powodu Niepokalanego Poczęcia. Czyli dochodzimy do absurdu, że człowieka jako człowieka określa ..grzech.
Poza tym pisze że zamiast Trójcy jest "Czwórca" gdzie czwartym jest jak pisałem szatan.
Doktoratu nie czytałem , warto się mu przyjrzeć.
To, że ktoś wielki (a moim zdaniem takim był Jung) gdzieś popełnia błąd lub dochodzi do niewłaściwych czy złych wniosków nie przekreśla "drogi" i tego na co wskazał nią krocząc. Dwa. Nawet św. Jana od Krzyża można błędnie zrozumieć np. twierdzą, że z jego pism wynika, iż punktem wyjścia zjednoczenia z Bogiem jest asceza.

Rozumiem podejście Junga. Co nie oznacza, że się z nim zgadzam. Można zauważyć, że skoro Jezus czy Maryja "startowali" z nico innej, mniej grzesznej pozycji, mogła pojawić się hipoteza, iż Ich człowieczeństwo jest szczególne.

Dobre pytanie: "Czy człowieka określa grzech" i czy to absurd - warto się nad tym zastanowić.

Znam idee "Czwórcy" i się z nią nie zgadzam. Cóż, no przecież Jung "musiał" być lepszy niż chrześcijaństwo. Skoro wiedział Boga :)
Jung Boga identyfikował ze zintegrowaną Jaźnią, która jest osobą wewnętrzną człowieka. Musiał więc umieścić w niej "zło" czyli szatana.
To dość oczywiste.

Dodano po 2 minutach 19 sekundach:
Andy72 pisze: 2023-05-28, 09:38 Doktoratu nie czytałem , warto się mu przyjrzeć.
Chyba nie warto.
Moim zdaniem, w przypadku Junga, doktorat to egzamin ósmoklasisty :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: Andy72 » 2023-05-28, 10:10

Każdy człowiek ma część poglądów słusznych a część niesłusznych.
Weźmy Freuda, z jednej strony pisał bzdury o kompleksie Edypa – że każdy go ma.
Z drugiej, jest twórcą bardzo interesującej myśli o Id i SuperEgo. O tym że są dwa rodzaje zadowolenia – z powodu przyjemności zachcianek , które chce Id, oraz osiągnięcia doskonałości, czego chce SuperEgo.
Co do Junga, to kiedyś zastanawiałem się nad jego pojęciem synchroniczności. Ileś lat temu miałem psychozę i stwierdziłem, że pojawiające się w życiu „przypadki” nie dają się w pełni wyjaśnić urojeniami.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: sądzony » 2023-05-28, 11:55

Andy72 pisze: 2023-05-28, 10:10 Każdy człowiek ma część poglądów słusznych a część niesłusznych.
Weźmy Freuda, z jednej strony pisał bzdury o kompleksie Edypa – że każdy go ma.
Z drugiej, jest twórcą bardzo interesującej myśli o Id i SuperEgo. O tym że są dwa rodzaje zadowolenia – z powodu przyjemności zachcianek , które chce Id, oraz osiągnięcia doskonałości, czego chce SuperEgo.
Co do Junga, to kiedyś zastanawiałem się nad jego pojęciem synchroniczności. Ileś lat temu miałem psychozę i stwierdziłem, że pojawiające się w życiu „przypadki” nie dają się w pełni wyjaśnić urojeniami.
Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o Freuda i Junga to nie możemy traktować ich psychologii jako "nauk" czy teorii hermetycznych. Z pewnością jednak wiele ich narzędzi, spostrzeżeń i koncepcji jest b. przydatnych (wykorzystywanych) w psychologii współczesnej.

Na ile Jung jest powiedzmy pro czy anty chrześcijański ...
Na jego życzenie na jego życzenie widnieje:
"Pierwszy człowiek z ziemi - ziemski" 1 Kor 15,47
oraz
"Wołany czy niewołany, Bóg będzie."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: krz30 » 2023-06-01, 16:30

Fajnie ogląda się serial "Breaking Bad" w kontekście teorii osobowości Junga. Mam na myśli konflikt persony i cienia głównego bohatera. :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: krz30 » 2023-06-18, 13:35

Po dwóch tygodniach od tego posta stwierdzam, że to była zła fascynacja. Jak już czytac Junga, to krytycznie.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: sądzony » 2023-06-18, 13:56

krz30 pisze: 2023-06-18, 13:35 Jak już czytac Junga, to krytycznie.
Do wszystkiego co związane z psychologią należy podchodzić z dystansem. Wydaje mi się jednak, że szczególnie dziś. Wydaje mi się, że mniej można zbłądzić czytając Freuda, Junga, Horney, Adlera, Winnicotta, Fromma, Layinga, ... itd. ... w sensie klasyków, niż tzw. "interneto-psychologii-popularnej".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Porozmawiajmy o Jungu

Post autor: krz30 » 2023-06-18, 14:46

Może i tak. Trudno mi ocenić. Jednak przede wszystkim - Prawda. A różne dziwne pomysły tylko z perspektywy Prawdy. Czyli Jezusa:)
~Krzysztof

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”