Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 08:02

Widzisz, Jezus mowil " nie potrzebuja lekarza zdrowi".
Dlatego czasem czyni cuda by tych chorych uleczyc i sprowadzic do owczarni.
Niestety wiele tych owiec nie chce byc w owczarni i ucieka, chca byc same sobie pasterzem, Choc Jezus nakazywal im by poszli do kaplanow i zlozyli wlasciwa ofiare. Jak mozesz to zrobic odchodzac od Kosciola? Dzis mamy Sakrament pokuty i Pojednania, ktore jest odpowiednikiem skladania ofiary w ST.
Mowil tez "idz i nie grzesz wiecej, by nie przydarzylo ci sie co gorszego."
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 08:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Logan » 2022-07-03, 08:20

Hildegarda pisze: 2022-07-03, 05:19 ja nie jestem teologiem, powiedz to Błaszkiewiczowi, byłemu księdzu, który robi kilkugodzinne wykłady w tym temacie, cytujac m.in Katolicki Katechizm dla dorosłych i inne dokumenty kościelne.
Ty dyskutujesz, nie Błaszkiewicz, "ja nie jestem teologiem" - brzmi jak argument negujący słuszność Twoich racji.
Hildegarda pisze: 2022-07-03, 05:19 Dla mnie wystarczającym argumentem jest to, że Eucharystia sama w sobie nic nie zmienia w życiu duchowym katolików...
W moim zmienia, w życiu moich znajomych ze wspólnoty również zmienia. Znam gorliwych księży, czcicieli najświętszego sakramentu, nie da się im zarzucić braku wiary, czy też miłości bliźniego. Tych których znam są bardzo otwarci, służą radą, pomocą duchową.

Od kiedy regularnie przyjmuję sakramenty moja miłość do Boga jest większa i ciągle wzrasta.
Hildegarda pisze: 2022-07-03, 05:19 ludzie przymujący ją już od dzieciństwa bardzo często nie otrzymują żadnej łaski wiary, nie ma w nich żadnej przemiany, dotyczy to również księży sprawujących Eucharystię.
Kościół nie uczy, że przyjmowanie Eucharystii powoduje nawrócenie człowieka, łaskę Wiary itd.
Z drugiej strony nie masz wiedzy, aby stwierdzić ilu księży czy ludzi przyjmujących regularnie sakramenty jest "autentycznie" wierzących. Znasz tych ludzi? Pytałaś? Są jakieś badania na ten temat?

Ja jestem w Kościele kilkanaście lat i też tego do końca nie wiem. Aczkolwiek z mojej perspektywy dostrzegam że zdecydowana większość wierzy i kocha Pana Boga.
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 08:32 przez Logan, łącznie zmieniany 4 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-03, 08:56

Logan pisze: 2022-07-03, 08:20 Ty dyskutujesz, nie Błaszkiewicz, "ja nie jestem teologiem" - brzmi jak argument negujący słuszność Twoich racji.
Oczywiście, próbuję przekazać, że są tęższe głowy niż moja prosta, a takie nauczanie jest prezentowane przez dużą grupę chrzścijan, a nie że to moje prywatne "widzimisię"

Logan pisze: 2022-07-03, 08:20 W moim zmienia, w życiu moich znajomych ze wspólnoty również zmienia. Znam gorliwych księży, czcicieli najświętszego sakramentu, nie da się im zarzucić braku wiary, czy też miłości bliźniego. Tych których znam są bardzo otwarci, służą radą, pomocą duchową.

Od kiedy regularnie przyjmuję sakramenty moja miłość do Boga jest większa i ciągle wzrasta.
u tych, którzy nie przyjmują Sakramentów też wzrasta

Logan pisze: 2022-07-03, 08:20 Kościół nie uczy, że przyjmowanie Eucharystii powoduje nawrócenie człowieka, łaskę Wiary itd.
Werset o "Ciele i Krwi" na który się tak chętnie powołujecie próbując wybronić dogmat o transubstancjaji mówi sam za siebie, tu nie ma co kombinować

Logan pisze: 2022-07-03, 08:20 Z drugiej strony nie masz wiedzy, aby stwierdzić ilu księży czy ludzi przyjmujących regularnie sakramenty jest "autentycznie" wierzących. Znasz tych ludzi? Pytałaś? Są jakieś badania na ten temat?

Ja jestem w Kościele kilkanaście lat i też tego do końca nie wiem. Aczkolwiek z mojej perspektywy dostrzegam że zdecydowana większość wierzy i kocha Pana Boga.
ja też jestem wychowana w KK i dostrzegam, że zdecydowana większość tak nie robi, zresztą sami mówicie o tym niejednokrotnie w tematach. Pisał o tym Andej jak zachowują się katolicy w Kościele.
Widać piszecie jak Wam pasuje w zależności od tematu.

Werset o "Ciele i Krwi" nie mówi, że tylko niektórzy przyjmujący trwają w Chrystusie, ale że każdy kto przyjumje "Ciało i Krew Chrystusa" trwa w Nim i będzie miał życie wieczne, więc się zastanów i przełóż to teraz na swoje katolickie realia. I porównaj z innymi wersetami o Narodzeniu na nowo i owocach Ducha.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 09:04

To ze jest wielu grzesznikow w Kosciele temu nikt nie zaprzecza, natomiast to co robisz i robi to wielu Protestantow, jest tym samym za co Noe przeklal swojego syna.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Logan » 2022-07-03, 09:07

Hildegarda pisze: 2022-07-03, 08:56 ja też jestem wychowana w KK i dostrzegam, że zdecydowana większość tak nie robi, zresztą sami mówicie o tym niejednokrotnie w tematach. Pisał o tym Andej jak zachowują się katolicy w Kościele.
Widać piszecie jak Wam pasuje w zależności od tematu.
Bezczelny zarzut, przejaw arogancji. Gdzie niby napisałem coś sprzecznego? Wykaż mi to.

Dodano po 12 minutach 27 sekundach:
Hildegarda pisze: 2022-07-03, 08:56 ja też jestem wychowana w KK i dostrzegam, że zdecydowana większość tak nie robi, zresztą sami mówicie o tym niejednokrotnie w tematach. Pisał o tym Andej jak zachowują się katolicy w Kościele.
Widać piszecie jak Wam pasuje w zależności od tematu.
Nie na temat. Chodziło o ludzi regularnie przyjmujących sakramenty.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-03, 09:24

Logan pisze: 2022-07-03, 09:07 Bezczelny zarzut, przejaw arogancji. Gdzie niby napisałem coś sprzecznego? Wykaż mi to.
Jaki zarzut? To o czym mówisz nie przekłada się na to o czym sami tu nieraz piszecie (ogólnie jako katolicy, a nie konkretnie Ty) na forum. Poczytaj choćby temat o małżeństwach katolickich. No to po co tak pisać, przecież żyjemy w społeczeństwie w większości katolickim i każdy widzi jak żyją katolicy, nawet katoliccy duchowni. Gdzie masz tą większość kochającą Boga i wierzącą? Być może mieszkasz w jakiejś wyjątkowo uduchowionej miejscowości :)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 09:31

Nie, kazdy widzi jak zyja Polacy, ciebie Hilda tez widza.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-03, 10:09

@Hildegarda Pytałem o Biblię, nie "nie jestem teologiem" i inne takie rzeczy. Powiedz mi co tam jest napisane.
Albo usiłujesz mi powiedzieć Twoje spekulacje i jakiegośtam Błaszkiewicza są ważniejsze niż słowa Chrystusa powtarzane w Biblii i to się nazywa "opieranie się na Biblii"?

Protestanci (Luter et consortes) podważyli a priori i bez dalszego dowodu oczywiste argumenty za religią KK. To znaczy: Chrystus założył religię chrześcijańską w Starożytności, którą znamy z pism Ojców Kościoła - nie, bo to nierządnica Babilonu. Bóg potwierdził religię przez cuda współczesne - nie, bo to diabeł zrobił. Kościół, którego bramy piekielne nie przemogą - nie bo "prawdziwy" Kościół jest niewidzialny. itd.

No i dalej rzekomo opierają się na Biblii, tylko problem w tym, że to opieranie się na BIblii wygląda jak wyżej, okazuje się, że mam sięgać do pism jakiegoś typa co wynalazł daną religię, żeby się przekonać, że Biblia tak naprawdę to mówi co innego, niż to co każdy z łatwością może tam przeczytać.

Dodano po 10 minutach 38 sekundach:
A co do tego, że są warunki tego, żeby Komunia Św była owocna, bo może być nieowocna, albo nawet świętokradcza to nawet Św Paweł o tym pisze 1 Kor
11,26-34.


Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej . 28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało Pańskie, wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło.
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 10:20 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 3 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: stasiekb100 » 2022-07-03, 11:51

Krystian, napisz jakie warunki tzeba spełnić, żeby komunia była owocna.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-07-03, 12:26

Wiara (Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.” J 11, 25). Oczywiście w takim znaczeniu jak rozumie to Biblia np List Św Jakuba, kazanie na górze, czy Św Paweł:

W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie. Albowiem gniew Boży ujawnia się z nieba na wszelką bezbożność i nieprawość tych ludzi, którzy przez nieprawość nakładają prawdzie pęta.
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 12:29 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2022-07-03, 13:58

Hildegarda pisze: 2022-07-03, 09:24 Gdzie masz tą większość kochającą Boga i wierzącą?
Nie znam statystyk innych krajów. I nie wiem, czy jest jakis kraj, w którym katolicy stanowią większość. Może w Watykanie? Na Malcie, wydaje mi się, że jest nieco lepiej niż w Polsce. Moza jest tam 15% katolików. W Polsce, wg mnie, ok. 10%. Badania corocznie przeprowadzane przez Kościół wykazują, że katolikami w Polsce czuje się ok. 15%. Wydaje mi się jednak, że mogą to być nieco zawyżone dane. Poza tym nie wrzucałem danych do Excela, aby dokładniej wyliczyć. Statystyki pomijają ilość osób, które są katolikami, ale nie maja możliwości praktykowania. Np. ze względu na stan zdrowia, przebywanie poza granicami. Ale nie sądzę, aby była to na tyle duża populacja, aby jakoś mocniej wpływała na wyniki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 14:01

krystian.zawistowski pisze: 2022-07-03, 12:26 Wiara (Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.” J 11, 25). Oczywiście w takim znaczeniu jak rozumie to Biblia np List Św Jakuba, kazanie na górze, czy Św Paweł:

W niej bowiem objawia się sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi, jak jest napisane: a sprawiedliwy z wiary żyć będzie. Albowiem gniew Boży ujawnia się z nieba na wszelką bezbożność i nieprawość tych ludzi, którzy przez nieprawość nakładają prawdzie pęta.
Ciekawe jak Protestanci to rozumieja?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: konserwa » 2022-07-03, 14:23

Hildo, Hildo - czy w Twoim sercu procz ciaglych zarzutow i oskarzen wobec katolikow znajdzie sie miejsce na zwykla ludzka zyczliwosc i chec porozumienia oraz na spojrzenie w kierunku naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa?

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: stasiekb100 » 2022-07-03, 16:06

Nas biblijnych chrześcijan w powiecie ciechanowskim jest ok 150 osób. Wierzyć w Pana Jezusa to znaczy robić to co pisze w Jego Słowie. Wierzyć, to też znaczy zrezygnować z grzesznego życia dla Jezusa. Ale zbawienie jest darem Bożym dla ludzi wierzących w osobę Jezusa Chrystusa, że On jest synem Bożym. Przed nawroceniem myślałem że jestem wierzący, a to była jakaś letniość i wypełnianie uczynków religijnych.
38 Wtedy Jan rzekł do Niego: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził z nami». 39 Lecz Jezus odrzekł: «Nie zabraniajcie mu, bo nikt, kto czyni cuda w imię moje, nie będzie mógł zaraz źle mówić o Mnie. 40 Kto bowiem nie jest przeciwko nam, ten jest z nami. 41 Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2022-07-03, 16:25

stasiekb100 pisze: 2022-07-03, 16:06 Nas biblijnych chrześcijan w powiecie ciechanowskim jest ok 150 osób.
Nie chce mi się wierzyć, aby było tak mało. To ok. 1,5 promila. To statystycznie 7,5 osoby na parafię.
Z tego wynika, że za biblijnych chrześcijan uważasz tylko księży i inne osoby konsekrowane. Jestem przekonany, ze jest więcej katolików.
Statystycznie biblijnych powinno być ok. 9 tysięcy.

Uważam, ze mojej parafii jest więcej biblijnych chrześcijan. Już sama Odnowa w Duchu świętym, liczy ponad 30. A wspólnot jest wiele, choć parafia malutka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ