Wyjście z egiptu

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 711
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Wyjście z egiptu

Post autor: Quinque » 2022-07-03, 15:44

Są jakieś opracowania na temat historyczności Wyjścia z Egiptu? Ja nie mogę nic znaleźć. Jedynie jedno jest dostępne ale z roku 1951

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: SynJana » 2022-07-03, 17:11

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Exodus

W referencjach masz źródła.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 711
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Quinque » 2022-07-03, 19:24

Super, ja chce Polskie

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Andej » 2022-07-03, 19:49

Nie wiem, czy jest sens szukać źródeł historycznych. Tekst z wiara.pl https://biblia.wiara.pl/doc/1856083.Arc ... ga-Wyjscia sugeruje, ze nie ma.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: SynJana » 2022-07-03, 20:50

Nie ma źródeł potwierdzających wydarzenie z Biblii, bo nigdy nie miało to miejsca. Są jednak inne migracje.
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 23:30 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Andej » 2022-07-03, 20:56

1. Błąd ortograficzny,
2. Lekceważenie demonstracyjne dyskutantów,
3. Udowodnij swoja tezę!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 711
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Quinque » 2022-07-03, 21:15

SynJana pisze: 2022-07-03, 20:50 Nie ma źródeł potwierdzających wydarzenie z biblii, bo nigdy nie miało to miejsca. Są jednak inne migracje.
Zatem udowodnij swoją tezę
Andej pisze: Nie wiem, czy jest sens szukać źródeł historycznych. Tekst z wiara.pl https://biblia.wiara.pl/doc/1856083.Arc ... ga-Wyjscia sugeruje, ze nie ma.
I jak artykuł na portalu wiara w którym mówi się że wyjścia z Egiptu nie było (co jest wydarzeniem istotonym dla naszej wiary), może te wiarę budować?
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 21:18 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 21:26

A skad w ogole wiemy o tych wydarzeniach?
Czy sam zapis Tory nie jest dokumentem historycznym?
Jakos historycy uznaja jakies fragmentaryczne zapisy na glinianych tabliczkach i tworza z nich historie jakiejs cywilizacji, a historyczne ksiegi mialy by nie byc zapisem historii?
W takim razie trzeba by usunac z nauki historii wszelkie cywilizacje, szczegolnie te po ktorych nie ma zapisow, a jedynie rysunki i rzezby.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Andej » 2022-07-03, 22:29

Quinque pisze: 2022-07-03, 21:15 I jak artykuł na portalu wiara w którym mówi się że wyjścia z Egiptu nie było (co jest wydarzeniem istotonym dla naszej wiary), może te wiarę budować?
No cóż, ja nie wyczytałem z tego artykułu, ze nie było takiego faktu. Ale, ze nie wiadomo kiedy, którędy. Są hipotezy. Możliwości.
A dla wiary zupełnie nieistotne, kiedy, którędy. Wiara nie potrzebuje wykopalisk. Istotne to, ze dokonał się przełom. Że dało im się wyjść. Że byli posłuszni woli Boga.

Czy ucieczka z Egiptu ma jakiś wpływ na to, w jaki sposób starasz się naśladować Jezusa?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 711
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Quinque » 2022-07-03, 22:56

Na wpływ na to czy należy wierzy Biblii czy nie

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Andej » 2022-07-03, 23:07

Quinque pisze: 2022-07-03, 22:56 Na wpływ na to czy należy wierzy Biblii czy nie
Wierzyć w to, co jest jej celem. To dotyczy przymierza Boga z człowiekiem. Miejsca, zdarzenia są tłem, a nie zasadniczą treścią.

Wierzysz Bogu? Jeśli tak, odczytaj, jak masz kształtować swoje życie. Wyjdź z niewoli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 23:21

Niektorzy nawet nie zauwazaja faktu ze historia Izraela i ich pokolen na tysiace lat wstecz przekazywali sobie nawzajem zawartosc-tresc Tory.
To jest tez potwierdzeniem tego ze jest to historia prawdziwa, bo powtarzana od czasu zakonczenia tej 40 letniej wedrowki, czyli juz przez ludzi tych ktorzy doszli do obiecanego celu.
Musialo to byc co najmniej 2pokolenia z tych ktorzy byli tymi co doszli, wiec byli swiadkami tej wedrowki.

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
Andej pisze: 2022-07-03, 23:07
Quinque pisze: 2022-07-03, 22:56 Na wpływ na to czy należy wierzy Biblii czy nie
Wierzyć w to, co jest jej celem. To dotyczy przymierza Boga z człowiekiem. Miejsca, zdarzenia są tłem, a nie zasadniczą treścią.

Wierzysz Bogu? Jeśli tak, odczytaj, jak masz kształtować swoje życie. Wyjdź z niewoli.
Andej, tak dokladnie to nawet stworzenie czlowieka w raju, jest w podobny sposob historia kazdego czlowieka.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Dezerter » 2022-07-03, 23:44

Oficjalna strona Ambasady Izraela w Warszawie:
Najważniejsze daty w historii Żydów i Izraela: od 1700 r. p.n.e. do dziś
ok. 1300: Mojżesz wyprowadza Izraelitów z Egiptu, przez 40 lat wędrują po Pustyni, Powstanie Tory, włączając w to 10 przykazań otrzymanych na Górze Synaj.
https://embassies.gov.il/warsaw/AboutIs ... atach.aspx

A na wiki znalazłem takie podsumowanie
Badacze uznający narrację Księgi Wyjścia za odpowiadającą prawdzie historycznej przyznają, że najwięcej, na co pozwala materiał archeologiczny, to prawdopodobność tej narracji[7].

Tylko pamiętajmy, że szukamy dokumentów z 3300 lat wstecz, w Egipcie, więc jeśli rzeczywiście jakaś grupa niewolników uciekła im i do tego ponieśli spore strat/zostali upokorzeni, to takimi informacjami nikt się nie chwali i ich nie utrwala, ale jak najszybciej stara się o ich zapomnieć.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 23:54

To moze nawet wiazac sie z tymi usunietymi imionami faraonow i napisow z Egipskich rzezb i budowli.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 387
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 20 times

Re: Wyjście z egiptu

Post autor: SynJana » 2022-07-04, 06:55

Udowodnić, że nie było exodusu? Wątpię, że się da. Wnioskuje to raczej z braku dowodów, których byśmy się spodziewali po 40 latach życia milionowej populacji na pustyni. W Egipcie nie ma zapisów o wydarzeniu tej skali. Brak zapisów z innych źródeł o tym jak napotkali tłum ludzi na pustyni, który błąkał się tam 40 lat.
Spodziewam się, że wielkie wydarzenia będą zauważane przez wielu ludzi i zapisywane przez nich. To nie ma żadnego śladu poza Biblia. Na dnie morza przez które przechodzili podobno żydzi też nie znaleziono wskazówek na to, że się rozstąpiło i utopiło Egipcjan. Śmiesznym faktem w tej opowieści jest też to, że nie pada imię faraona, któremu Bóg zatwardzil serce aby nie wypuścił niewolników. O! Po plagach też nie ma śladu w historii :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”