Co to znaczy być w Kościele?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 18:52

To w takim raze oswiec nas i wytlumacz nam co to jest wiara? ;)
Jak ja rozumiesz? A moze myli ci sie wiara z religia?
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 18:57 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Andej » 2022-07-02, 19:02

Z tego co pisujesz wyciągam wniosek, ze dla Ciebie religia i wiara to synonimy. W takiej sytuacji rzeczywiście trudno odwrócić kota ogonem, gdyż końce niczym się nie różnią.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 19:08

Andej pisze: 2022-07-02, 19:02 Z tego co pisujesz wyciągam wniosek, ze dla Ciebie religia i wiara to synonimy. W takiej sytuacji rzeczywiście trudno odwrócić kota ogonem, gdyż końce niczym się nie różnią.
Nie to nie są dla mnie synonimy, to Ty piszesz tak jakbyś nie rozumiał zasad własnego Kościoła. Tworzysz sobie jakieś swoje teorie. Podaj mi jakiekolwiek nauczanie KK, gdzie pisze, że osoba, która formalnie jest w KK, przyjęła Sakramanety itp. nie jest katolikiem. Nigdzie nic takiego nie ma, katolik jest katolikiem jeśli jest nim formalnie, nawet jeśli swoim życiem daje antyświadectwo. Jeśli masz gdzieś napisane w dokumentach KK, że taki katolik przestaje być katolikiem to możesz podać, jeśli takiego czegoś nie ma, to jest to tylko twórczość własna, wnioskuję, że służąca wybielaniu KK.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 19:10

Co ty znow wymyslilas?
Co ma Kosciol wspolnego z definicja wiary i definicja religii?
Pierw piszesz o jednym, a za chwile ni z gruszki ni z pietruszki wyskakujesz z czyms innym nie majacym zwiazku.
Moze jednak czytaj na co odpowiadasz?
Robi to wrazenie schizofrenicznosci wpisow.
Jakbys nagle zapomniala o czym przed chwila pisalas i nagle przypomnial ci sie kompletnie inny temat, wiec tamten zostaje niedokonczony, a rozwijasz nowy.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 19:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 19:18

Jozek pisze: 2022-07-02, 19:10 Co ty znow wymyslilas?
Co ma Kosciol wspolnego z definicja wiary i definicja religii?
Pierw piszesz o jednym, a za chwile ni z gruszki ni z pietruszki wyskakujesz z czyms innym nie majacym zwiazku.
Moze jednak czytaj na co odpowiadasz?
Nie wiem czego nie rozumiesz

Na początku odniosłam się do tego, że Andej w różnych tematach mówi o tym, że katolicy dający antyświadectwo swoim zachowaniem m.in tak jak uczestniczą we Mszy, tak naprawdę nie są katolikami.
O tym rozmawiamy

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 19:27

Tak, totalnie nie rozumiem, bo Andej zadal ci konkretne pytania, na ktore nie odpowiedzialas, a ja sie do tych pytan dolaczylem i mi tez nie odpowiedzialas tylko pedzisz gdzies dalej, a masz pretensje ze ktos nie rozumie ciebie albo nie nadaza. ;)
viewtopic.php?p=293465#p293465
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 20:18

Jozek pisze: 2022-07-02, 19:27 Tak, totalnie nie rozumiem, bo Andej zadal ci konkretne pytania, na ktore nie odpowiedzialas, a ja sie do tych pytan dolaczylem i mi tez nie odpowiedzialas tylko pedzisz gdzies dalej, a masz pretensje ze ktos nie rozumie ciebie albo nie nadaza. ;)
viewtopic.php?p=293465#p293465
Najpierw podaj nauczanie KK potwierdzające Wasze pomysły ;)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Jozek » 2022-07-02, 20:23

Jakie pomysly?
Bo to raczej ty tu masz jakies pomysly ktore wciskasz w Nauczanie Kosciola.
Zreszta, jak chcesz rzeczowej dyskusji to odpowiadaj rzeczowo na wpisy i pytania, by mozna bylo po kolei wyjasniac Nauczanie Kosciola, a nie skakac z jednego oskarzenia na drugie, ktorym probujesz podpierac i zaciemniac z tym pierwszym, akurat wyjasnianym.
Takim skakaniem sama robisz zamieszanie w dyskusji.
No chyba ze wlasnie o to ci chodzi by nawciskac jak najwiecej swoich oskarzen, a pozniej przejsc do innego tematu.

Wiesz, tak lubisz czytac jakies internetowe ciekawostki ktore ci jedynie mieszaja w wierze, a ja polecil bym ci zamiast tego, konkretne ksiazki ktore napisal Marek.
Polecam je wlasnie takim ktorzy w jakis sposob zagniewali sie na Kosciol nie rozumiejac jego nauczania.
"Kosciol na celowniku, "Kosciol oskarzony", "Dlaczego ufam Kosciolowi".
Zaoszczedzisz sobie i nam czasu marnowanego na bezcelowych dyskusjach.
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 20:38 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-02, 20:47

Jozek pisze: 2022-07-02, 20:23 Jakie pomysly?
Bo to raczej ty tu masz jakies pomysly ktore wciskasz w Nauczanie Kosciola.
Z mojej wiedzy wynika, że do KK zostaje włączona osoba przez chrzest, a przestaje być katolikiem, gdy dokona apostazji lub ewentualnie zostaje ekskomunikowana. Wy się z tym nie zgadzacie, więc możecie podać stosowne nauczanie KK kiedy jeszcze katolik przestaje być katolikiem, bo przecież na nauczaniu KK się opieracie, to jest Wasz drogowskaz, a nie własne "widzimisię", prawda?


Jozek pisze: 2022-07-02, 20:23 Zreszta, jak chcesz rzeczowej dyskusji to odpowiadaj rzeczowo na wpisy i pytania, by mozna bylo po kolei wyjasniac Nauczanie Kosciola, a nie skakac z jednego oskarzenia na drugie, ktorym probujesz podpierac i zaciemniac z tym pierwszym, akurat wyjasnianym.
Takim skakaniem sama robisz zamieszanie w dyskusji.
No chyba ze wlasnie o to ci chodzi by nawciskac jak najwiecej swoich oskarzen, a pozniej przejsc do innego tematu.
To nie są żadne oskarżenia, tylko katolickie realia. Nie zgadzacie się z nimi, bo nie podoba Wam się, że takie osoby nie dające świadectwa wiary własnym życiem pokazują negatywny obraz KK, więc lepiej wykluczyć ich ze społeczności katolickiej, nawet jeśli nie ma takiej podstawy w nauczaniu KK. Jak mówiłam, twórczość własna



Jozek pisze: 2022-07-02, 20:23 Zaoszczedzisz sobie i nam czasu marnowanego na bezcelowych dyskusjach.
Nie wiem po co ze mną dyskutujesz skoro nie masz czasu

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: konserwa » 2022-07-02, 20:47

Jakie sa Hildo nasze pomysky
Czy te o spozywaniu Eucharystii?
Czy te o tym, ze Pismo swiete nalezy czytac ( czyli interpretowac ) jedynie w Kosciele, a nie na wlasna reke ?
Czy te, ze zbawienie z uczynkow jest nauczaniem apostolskim?
Czy te o chrzcie wszystkich chrzescijanskich domownikow ( od rodzicow poczynajac, a na najmniejszym dziecku konczac )?
...
Jakie jeszcze antyapostolskie( i antychrystusowe ) zarzuty (sciemy ) zechcesz nam tu powrzucac?
Odnies sie konkretnie, prosze, do tego mego wpisu bez kolejnej wrzuty na zupelnie inny temat ... a byc moze nareszcie zacznie sie jakis dialog ...
Do tej pory z Twej strony mamy dosyc napastliwy, monotematyczny monolog.
Czy jestes gotowa do dialogu?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Andej » 2022-07-03, 08:40

Najpierw uwaga.
Wciąż mnie zaskakują takie uwagi, takie widzenie świata. Ciagle spostrzeh=gam cos nowego.

Co to jest Kościół? Z tego co napisałeś, wynika, że to jeno instytucja. Twór formalno-prawny. Cos na wzór organizacji polityczno-gospodarczej.
A dla mnie Kościół, to ludzie, których łączy wiara, wyznanie. Których łączy Bóg. A nie zapisy w księgach, spełnianie warunków formalnych.
Hildegarda pisze: 2022-07-02, 19:08 Podaj mi jakiekolwiek nauczanie KK, gdzie pisze, że osoba, która formalnie jest w KK, przyjęła Sakramanety itp. nie jest katolikiem.
Odpowiedzi multum znajdziesz w Biblii. Są tam zapisy, kto nie wejdzie do nieba. W Biblii jest zapisane najważniejsze Prawo. Jak, być może wiesz, założycielem i głową Kościoła jest Chrystus. I jest On naczelnym "prawodawcą". To On decyduje. A Kościół w oparciu o Biblię funkcjonuje.
Natomiast, być może też to wiesz, że nie da się niczego odsakramencić. Nie istnieje żaden akt prawny, który niwelowałby skutki jakiegokolwiek sakramentu. Po prostu się nie da.
Zatem: Czy apostata jest katolikiem? Wszak przyjął sakramenty.
Hildegarda pisze: 2022-07-02, 19:08 Jeśli masz gdzieś napisane w dokumentach KK, że taki katolik przestaje być katolikiem to możesz podać
Nie przestaje. Nie może przestać, bo nigdy nim nie był. Nie da się przestać być katolikiem, jeśli się wcześniej nim nie było.
Poza tym Kościół ma zawsze otwarte drzwi. Dla każdego. Katolika i niekatolika. Dla każdego, kto iść ku Bogu. Wspólnie z innymi wierzącymi.
Hildegarda pisze: 2022-07-02, 19:08 służąca wybielaniu KK.
Tu masz całkowitą rację. Jako katolikowi zależy mi na dobrym imieniu Kościoła. Jako Polakowi zależy mi na dobru Polski. Jako człowiekowi zależy mi na każdym człowieku.
To oczywiste, że nie chcę kalać własnego gniazda. Że staram się o jego dobro. Dla mnie to oczywiste, że nie opluwam mojej Mamy czy Taty. Nie oczerniam Polski, ani Kościoła. Nie wyłapuję tego co złe u innych, aby ich ponizać. Bo jestem człowiekiem.

Wniosek nasuwa się sam. Uważając się za niewierzącą czujesz imperatyw oczerniania Kościoła?! Krytykowania wszystkich przejawów katolickości? Czujesz przymus opluwania katolików, pomawiania ich o różnorakie zło?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Jozek » 2022-07-03, 08:52

Co do bycia lub nie bycia Katolikiem to mozna by tu podac przyklad Aniolow, te ktore upadly, sa upadlymi aniolami.
Czlowiek za zycia moze jeszcze zmieniac decyzje i postepowanie, po to wlasnie mamy Kosciol i Sakramenty, by moc sie utrzymac przy wlasciwych i dobrych decyzjach do konca zycia ziemskiego, bo po tamtej stronie nie ma juz mozliwosci zmiany decyzji.
Kosciol i Sakramenty sa jak kolo ratunkowe pozostawione nam przez Jezusa.
Niektorzy jak trafia na jakas deske porzucaja to kolo ratunkowe bo czuja sie pewniej na desce, ale jak deska nasiaknie i zaczyna tonac, szukaja i wracaja do kola ratunkowego. Czasem moga juz pozniej go nie odnalesc i ida na dno.
Ostatnio zmieniony 2022-07-03, 09:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-03, 17:04

Andej pisze: 2022-07-03, 08:40 Odpowiedzi multum znajdziesz w Biblii. Są tam zapisy, kto nie wejdzie do nieba. W Biblii jest zapisane najważniejsze Prawo. Jak, być może wiesz, założycielem i głową Kościoła jest Chrystus. I jest On naczelnym "prawodawcą". To On decyduje. A Kościół w oparciu o Biblię funkcjonuje.
Natomiast, być może też to wiesz, że nie da się niczego odsakramencić. Nie istnieje żaden akt prawny, który niwelowałby skutki jakiegokolwiek sakramentu. Po prostu się nie da.
Zatem: Czy apostata jest katolikiem? Wszak przyjął sakramenty.


Nie przestaje. Nie może przestać, bo nigdy nim nie był. Nie da się przestać być katolikiem, jeśli się wcześniej nim nie było.
Poza tym Kościół ma zawsze otwarte drzwi. Dla każdego. Katolika i niekatolika. Dla każdego, kto iść ku Bogu. Wspólnie z innymi wierzącymi.
Odpowiedzi wymijające, brak argumentów. Miałeś podać konkretne nauczanie KK w tym temacie, a nie w dalszym ciągu uprawiać własną twórczość

Andej pisze: 2022-07-03, 08:40 Wniosek nasuwa się sam. Uważając się za niewierzącą czujesz imperatyw oczerniania Kościoła?! Krytykowania wszystkich przejawów katolickości? Czujesz przymus opluwania katolików, pomawiania ich o różnorakie zło?
Biorąc pod uwagę, że są to bardzo mocne zarzuty pod moim adresem i zarzucasz mi bardzo mocne łamianie regulaminu tego forum, wypadałoby abyś przytoczył te moje rażące wypowiedzi, bo idąc tym tokiem już dawno powinnam zostać zbanowana za to wielkie "opluwanie" katolików. Akurat znam siebie na tyle, że wiem co piszę, to chyba bardziej co poniektórzy panowie mają problem ze zrozumieniem i emocjonlanością na tym forum. Najwięcej wycieczek osobistych i agresji w wypowiedziach, to akurat ja tutaj otrzymałam od Was, kierujących się miłością katolików ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Andej » 2022-07-03, 17:18

Hildegarda pisze: 2022-07-03, 17:04Odpowiedzi wymijające, brak argumentów. Miałeś podać konkretne nauczanie KK w tym temacie, a nie w dalszym ciągu uprawiać własną twórczość
Po pierwsze: Nie miałem. Nie czyniłem takiego zobowiązania.
Po drugie: Nie odpowiedziałaś na moje pytanie.
Po trzecie: Biblia jest najważniejszym źródłem.

Andej pisze: 2022-07-03, 08:40 Biorąc pod uwagę, że są to bardzo mocne zarzuty pod moim adresem
A czym jest permanentne przypisywanie przeróżnych wad katolikom i Kościołowi?
Kto twierdzi, że katolikami są (też) osoby bez duchowości i nie dające żadnego świadectwa?
Kto pisał, że Kościół indoktrynuje?
Kto twierdzi, że większość katolików nie zgłębia religii i tylko odklepuje?

To tylko z niniejszego wątku. W innych wciąż same zarzuty, uproszczenia, pomówienia. Skoro nie Ty tak pisałaś, to zwróć się do moderatorów, aby sprawdzili, kto się podszywa.
Odnoszę się do tego, co przeczytałem. Nic więcej. Bez emocji. Po prostu fakty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Co to znaczy być w Kościele?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-03, 17:24

Andej pisze: 2022-07-03, 17:18 A czym jest permanentne przypisywanie przeróżnych wad katolikom i Kościołowi?
Kto twierdzi, że katolikami są (też) osoby bez duchowości i nie dające żadnego świadectwa?
Kto pisał, że Kościół indoktrynuje?
Kto twierdzi, że większość katolików nie zgłębia religii i tylko odklepuje?

To tylko z niniejszego wątku. W innych wciąż same zarzuty, uproszczenia, pomówienia. Skoro nie Ty tak pisałaś, to zwróć się do moderatorów, aby sprawdzili, kto się podszywa.
Odnoszę się do tego, co przeczytałem. Nic więcej. Bez emocji. Po prostu fakty.
Jeżeli moje wpisy są niezgodne z regulaminem forum, to dziwi mnie, że jeszcze nie zostały zgłoszone.
A jeśli nie łamią regulaminu, to proszę o nie zarzucanie mi takich rzeczy. Chciałam zauważyć, że w tym temacie przytoczyłam Twój cytat, w którym sam wypowiadasz się negatywnie o katolikach w Kościele.

Dodano po 4 minutach 12 sekundach:
Andej pisze: 2022-07-03, 17:18 Kto twierdzi, że katolikami są (też) osoby bez duchowości i nie dające żadnego świadectwa?
Cyrk na kółkach =))
Przecież to Ty upierasz się zupełnie niezgodnie z naukami swojego Kościoła, że katolicy przestają być katolikami, gdy nie dają świadectwa, dziwi, mnie ża żaden rozsądny katolik jeszcze nie sprostował tych wpisów będących Twoich pomysłem

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”