Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-04, 11:39

Hildegarda pisze: 2022-07-04, 04:37 No jak Marek i Ty nie widzieliście to na pewno ich tam nie ma, za to widzicie je wśród katolików, bo przecież to widać wszędzie wokół, że katolicy są bardzo uduchowieni, na każdym kroku to widać
Nie zrozum mnie źle, Hildegardo, ale jest tu pewna sprzeczność: wciąż oceniasz negatywnie katolików, że są za mało uduchowieni, a jednak to niektóre z Twoich postów (np. tych skierowanych do Marka,w których wciąż go absurdalnie krytykujesz aż do znudzenia) bardzo przykro mi się czyta.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-04, 11:51

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-07-04, 11:39 Nie zrozum mnie źle, Hildegardo, ale jest tu pewna sprzeczność: wciąż oceniasz negatywnie katolików, że są za mało uduchowieni, a jednak to niektóre z Twoich postów (np. tych skierowanych do Marka,w których wciąż go absurdalnie krytykujesz aż do znudzenia) bardzo przykro mi się czyta.
Nigdy nie zaczynam jako pierwsza. Widzę, że macie tutaj Towarzystwo Wzajemnej Adoracji, skoro przykro Ci się czyta moje krytykowanie Marka, za to nie widzisz agresji, wycieczek osobistych stosowanych przez tutejszych panów w moją stronę od samego początku.

No to adorujcie się nadal wzajemnie. Pozdrawiam i nie przeszkadzam :-h

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-04, 11:57

Hildegarda pisze: 2022-07-04, 11:51 No to adorujcie się nadal wzajemnie. Pozdrawiam i nie przeszkadzam
Nie wmawiaj mi czegoś, czego nie napisałam. Żadnej wzajemnej adoracji z mojej strony nie ma. Już Ci pisałam, że bardzo cieszy nas Twoja obecność tutaj. Jednak mam prawo nie zgodzić się z treścią niektórych Twoich wypowiedzi i niniejszym to czynię.
Ostatnio zmieniony 2022-07-04, 11:57 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Hildegarda » 2022-07-04, 12:32

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-07-04, 11:57 Nie wmawiaj mi czegoś, czego nie napisałam. Żadnej wzajemnej adoracji z mojej strony nie ma. Już Ci pisałam, że bardzo cieszy nas Twoja obecność tutaj. Jednak mam prawo nie zgodzić się z treścią niektórych Twoich wypowiedzi i niniejszym to czynię.
Post, który przytoczyłaś nie był krytyką Marka tylko odpowiedzią na wpis Krystiana, gdzie napisał, że Marek i on nie widzą owoców ducha u protestantów, nie wiem gdzie tu widzisz krytykę?

Były inne posty, w których krytykowałam Marka ironicznie i celowo, ale były opowiedzią na jego agresywny sposób pisania, wycieczki osobiste i przemądrzałość jaką niejednokrotnie wykazuje i jego wpisy były kierowane nie tylko do mnie, ale do innych userów nie będących katolikami np. do Przemka. Wtedy właśnie zareagowałam po raz pierwszy.
Nie musisz pisać o "wzjaemnej adoracji", wystarczy, że ją wykazujesz, dostrzegając krytykę jedynie ze strony niekatolickich adwersarzy, a nie dostrzegając jej u piszących tutaj katolików, którzy nawet między sobą ciągle drą koty w różnych wpisach.

Dajcie pod nazwą forum wpis "niekatolikom wstęp wzbroniony" i wtedy już żadni niekatoliccy krytykanci nie będą Wam tu zawracać głowy

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Andej » 2022-07-04, 12:51

Albo próby indoktrynacji, albo atak, albo krytyka tego, co jest celem Forum.

Przypisywanie innym własnych cech, zwłaszcza negatywnych, jest czymś normalnym, ludzkim. Nie dziwię się temu, ani krytykuję. Ale warto spojrzeć w lustro. Dostrzec przysłowiową belkę. Każdy ją ma. Nikt nie jest od tego wolny. Takie spojrzenie uczy tolerancji. (Napisał obłudny hipokryta lub odwrotnie hopikrytyczny obłudnik. Albo hipokryzyjny - nie wiem, która forma właściwsza.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: konserwa » 2022-07-04, 15:55

Biblijny chrzescijanian to taki, ktory slucha sie Kosciola, bo Biblia zostala ustalona przez Kosciol, a nie odwrotnie.
Mozna mylnie uwazac, ze czytanie Boiblii czyni kogos biblijnym - a to moze byc jedynie letniosc wiary i unikanie prawdziwych wyzwan w zyciu chrzescijanskim.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Jozek » 2022-07-04, 16:01

Ale jesli nie zauwazyliscie to temat dotyczy protestantow a nie Katolikow KRK..
Dlatego nie rozumiem co tu robia pytania nie zwiazane z Protestantami i przeczyna tego ze nie maja kaplanow i Eucharystii.
Mysle ze juz dosc offtopu w tym temacie
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-04, 16:51

Hildegarda pisze: 2022-07-04, 12:32 Dajcie pod nazwą forum wpis "niekatolikom wstęp wzbroniony" i wtedy już żadni niekatoliccy krytykanci nie będą Wam tu zawracać głowy
Mądra krytyka jest pożyteczna i daje do myślenia. Niestety, nie każda jest mądra...

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-29, 05:01

Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-08, 14:29
Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 Kasia, eucharystia jest pamiątką ostatniej wieczerzy
Tak. Ale nie wiem czy wiesz co to słowo w Biblii znaczy?
Eucharystia to NIE obrzęd ustanowiony przez Jezusa dla upamiętnienia Jego życia i działalności. „Pamiątką” nazywano w Biblii ofiarę (patrz Wj 30,16 ; Lb 31,54 ; Syr 45,16 ; Syr 50,16), najczęściej tę część ofiary, która była przeznaczona na całkowite zniszczenie (spalenie)- patrz Kpł 2,2;2,9; 2,16;5,12 ;6,8;24,7 ;Lb 5,26. Jezus nawiązał do obrzędu zawierania przymierza przy użyciu krwi zwierzęcia ofiarnego „Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!”(1 Kor 11,25).
Pamiątka to ofiara która jest nie tyle wspomnieniem, co uobecnieniem pewnego wydarzenia. I tak Pasha Jezusa jest uobecnieniem Jego Ofiary, tak jak obchodzona przez Żydów na pamiątkę wyjścia z Egiptu Pasha jest dla nich nie tylko wspomnieniem, ale kultywowaniem Przymierza Mojżeszowego.
Ta pamiątka jest dla wszystkich Chrześcijan. Jezus ustanowił nowe kapłaństwo, gdzie On jest najwyższym kapłanem (nowego przymierza).
To prawda - w pełnym tego słowa znaczeniu tylko Jezus jest kapłanem. Co nie znaczy, że nie istnieje kapłaństwo służebne. Polecam http://analizy.biz/marek1962/_pasterze.html
To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
Eucharystia nie należy do "starego" porządku.
Dzieki stary. Bo przez te kłótnie z bracią odłączoną, juz mialem ziarno zwątpienia.
In your faces Luter . Calvin , Zwingli , Socine and Rutheford , Russel

Dodano po 10 minutach 10 sekundach:
A wrzuciłem.ten post zamiast podziękować w formie bo to co najważniejsze zagubilo sie w gąszczu sprzeczki.
Ostatnio zmieniony 2023-10-29, 05:08 przez Gzresznik Upadający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-29, 19:52

Tak na ścisłość, to protestanci mają zarówno Eucharystię jak i kapłaństwo.
Tyle, że rozumieją i jedno i drugie nieco inaczej niż Kościół Rzymskokatolicki.
Ostatnio zmieniony 2023-10-29, 19:53 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-29, 21:23

Prawie robić potrafi wielka różnicę...

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-30, 10:23

Ciekawy materiał na temat Eucharystii i dialogu katolicko-luterańskiego na temat Eucharystii.
Link do dokumentu końcowego z dialogu: https://ilc-online.org/2021/11/30/final ... -released/

Wideo jest autorstwa luteranina i prezentuje opinię luterańską na ten temat. Opinię pozytywną.
Podejście przedstawione w filmie akcentuje to co, podkreśla @CiekawaXO, bo autor nie lubi udawania, że nie ma różnic, o czym mówi już na początku.
Sam jestem dopiero na początku materiału, ale oglądałem wczesniej inne filmy tego autora i podaje on profesjonalny i wartościowy kontent.
Polecam.
Zwłaszcza, że jutro Pamiątka Reformacji.
Dla mnie to ważny dzień, bo jest to wspomnienie wydarzeń, które dały impuls również mojemu nurtowi Reformacji.

[Można włączyć napisy i ustawić automatyczne tłumaczenie na język polski]

Ostatnio zmieniony 2023-10-30, 11:08 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 6 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5928
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 687 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-30, 10:26

Tylko że mnie nie interesują cudze wierzenia :)
Szanuje je i koniec. Po co mam do nich włazić z butami?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-30, 11:33

Ciekawe zdania z tego katolicko - luterańskiego dokumentu:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-10-30, 11:35 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Przeemek
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 586
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 27 times

Re: Dlaczego protestanci nie mają Eucharystii i kapłaństwa?

Post autor: Przeemek » 2023-10-30, 13:45

konserwa pisze: 2022-07-04, 15:55 Biblijny chrzescijanian to taki, ktory slucha sie Kosciola, bo Biblia zostala ustalona przez Kosciol, a nie odwrotnie.
Mozna mylnie uwazac, ze czytanie Boiblii czyni kogos biblijnym - a to moze byc jedynie letniosc wiary i unikanie prawdziwych wyzwan w zyciu chrzescijanskim.
Ale Kościół to nie jakaś mistyczna struktura budowlana czy wszechwiedząca wyrocznia, tylko zbór ludzi, którzy są zarówno grzeszni, jak i omylni. Jedynie głowa Kościoła – Chrystus – jest nieomylna. Bezpośrednio z tego wynika, że tylko Jego Słowo jest nieomylnym źródłem prawdy, co często jest zaciemniane przez różnego rodzaju sofizmaty związane z pojęciem "Kościół" lub samym pojęciem Kościół, gdzie katolik ma(celowo) co innego na myśli niż reszta.....

Dlatego pytam: co Biblia mówi, kiedy Kościół – w formie jego przedstawicieli lub członków – odchodzi od tego, co czytamy w Objawieniu Bożym? Co zrobić, gdy czytam Ewangelię, a potem widzę, że "Kościół" szczególnie w postaci jego przedstawicieli żyje w sposób, który jest zaprzeczeniem tej Ewangelii? Czy mam żyć dalej w dezorientacji i okazywać szacunek tym, którzy zbaczyli z drogi?

W protestanckiej perspektywie, kiedy Kościół lub jego przedstawiciele odchodzą od nauczania Biblii, wierzący są zachęcani do powrotu do Pisma Świętego jako najwyższego autorytetu. Nie chodzi tu o ślepe podążanie czy "ściąganie czapek z głów", ale o krytyczną refleksję i powrót do biblijnych fundamentów wiary.

Dodano po 11 minutach 29 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-29, 05:11
Marek_Piotrowski pisze: 2020-12-08, 14:29
Uczeń pisze: 2020-12-04, 17:09 Kasia, eucharystia jest pamiątką ostatniej wieczerzy
Tak. Ale nie wiem czy wiesz co to słowo w Biblii znaczy?
Eucharystia to NIE obrzęd ustanowiony przez Jezusa dla upamiętnienia Jego życia i działalności. „Pamiątką” nazywano w Biblii ofiarę (patrz Wj 30,16 ; Lb 31,54 ; Syr 45,16 ; Syr 50,16), najczęściej tę część ofiary, która była przeznaczona na całkowite zniszczenie (spalenie)- patrz Kpł 2,2;2,9; 2,16;5,12 ;6,8;24,7 ;Lb 5,26. Jezus nawiązał do obrzędu zawierania przymierza przy użyciu krwi zwierzęcia ofiarnego „Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: Ten kielich jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!”(1 Kor 11,25).
Pamiątka to ofiara która jest nie tyle wspomnieniem, co uobecnieniem pewnego wydarzenia. I tak Pasha Jezusa jest uobecnieniem Jego Ofiary, tak jak obchodzona przez Żydów na pamiątkę wyjścia z Egiptu Pasha jest dla nich nie tylko wspomnieniem, ale kultywowaniem Przymierza Mojżeszowego.
Ta pamiątka jest dla wszystkich Chrześcijan. Jezus ustanowił nowe kapłaństwo, gdzie On jest najwyższym kapłanem (nowego przymierza).
To prawda - w pełnym tego słowa znaczeniu tylko Jezus jest kapłanem. Co nie znaczy, że nie istnieje kapłaństwo służebne. Polecam http://analizy.biz/marek1962/_pasterze.html
To co było w starym, przeminęło wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
Eucharystia nie należy do "starego" porządku.
Dzieki stary. Bo przez te kłótnie z bracią odłączoną, juz mialem ziarno zwątpienia.
In your faces Luter . Calvin , Zwingli , Socine and Rutheford , Russel

Dodano po 10 minutach 10 sekundach:
A wrzuciłem.ten post zamiast podziękować w formie bo to co najważniejsze zagubilo sie w gąszczu sprzeczki.
Pamiątka.. no właśnie...


W tradycji żdowskiej starego testamentu ofiary były pewnego rodzaju przypominaniem im o grzechach, pewnie widok zabijania zwierzyny miał im uświadamiać powagę grzechu:

(2) W przeciwnym razie przestano by je składać, dlatego że składający je, raz oczyszczeni, nie mieliby już żadnych grzechów na sumieniu. (3) A jednak przez te ofiary każdego roku odbywa się przypominanie[Anamneza] grzechów. (Hbr9)

Jezus W Nowym Przymierzu chce aby przypominano dzień w którym On poświęcił się za grzechy wszystkich.

"(19) Wziął też chleb, złożył dziękczynienie, połamał i dał im, mówiąc: To jest moje ciało, które jest za was dane. To czyńcie na moją pamiątkę[Anamneza]."(Łk22)

"Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę[Anamneza] moją" (1Kor11:25]


Znając tradycję żydowską i język jakim się posługiwał Jezus - a apostołowie z pewnością od razu wiedzieli o czym Jezus mówi - bo użył znanego słowa apostołowm Anamneza:

Anamneza - Strong 364 αναμνησις anamnēsis https://pl.wikipedia.org/wiki/Anamneza_(liturgia)

Taki sam kontekst był podczas Paschy:
"(3) Nie będziesz jadł wraz z nią chleba kwaszonego; przez siedem dni będziesz jadł z nią przaśniki, chleb utrapienia - gdyż w pośpiechu wyszedłeś z ziemi Egiptu - abyś pamiętał dzień swego wyjścia z ziemi Egiptu po wszystkie dni swego życia.(Pwt16)

Anamneza to Przypomianie a nie przeistoczenie.

Ale KK uważa, że to nie tylko przypomnienie:

KKK 1104 Liturgia chrześcijańska nie tylko przypomina wydarzenia, które dokonały naszego zbawienia, ale aktualizuje je i uobecnia. Misterium Paschalne Chrystusa jest celebrowane, a nie powtarzane. Powtarzane są poszczególne celebracje; w każdej z nich następuje wylanie Ducha Świętego, który aktualizuje jedyne Misterium.

KKK 1109 Epikleza jest także modlitwą o pełną realizację komunii zgromadzenia z misterium Chrystusa. "Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym" (2 Kor 13, 13) powinny zawsze pozostawać z nami i przynosić także owoce poza celebracją eucharystyczną. Kościół prosi więc Ojca o posłanie Ducha Świętego, by uczynił On z życia wiernych żywą ofiarę dla Boga przez duchową przemianę na obraz Chrystusa, przez troskę o jedność Kościoła i uczestnictwo w Jego posłaniu przez świadectwo i służbę miłości.


Gdyby przywodzenie na pamięć było uobecnieniem, to zgodnie z Hebr. 10:1-3 co roku uobecniałyby się grzechy, zamiast się przypominać. Ten fragment pokazuje, jak niewłaściwe jest pojmowanie pamiątki jako "uobecniania".

Czy Chrystus jest w nas poprzez spozywanie Jego ciała i picia Jego krwi?:
"(5) Badajcie samych siebie, czy jesteście w wierze, samych siebie doświadczajcie. Czy nie wiecie o samych sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba że zostaliście odrzuceni" (2Kor13)

Polecam poczytać jak Żydzi to widzą..... ofiarę... wiele juz tłumaczy koalacja sederowa na bazie Paschy...... https://pl.wikipedia.org/wiki/Seder w końcu Ostatnia Wieczerza odbyła się na bazie Żydowskiej tradycji, Paschy, jest to święto Żydowskie i wywodzi się do Żydów, a nie pogan katolików czy protestantów....
Ostatnio zmieniony 2023-10-30, 14:00 przez Przeemek, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ