Co robić ze skrupulantami?

Napisz tutaj jaką masz propozycje, sugestie odnośnie forum, jakie zauważyłeś błędy, zadaj pytanie, administracja odpowie.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1758 times
Been thanked: 3563 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-02, 23:08

Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 Wiekszosc problemow psychologicznych, wynika wlasnie z grzesznosci
Nic podobnego.
I właśnie o chronieniu ludzi szukających tu pomocy przed takimi tekstami pisałem.

Dodano po 2 minutach 22 sekundach:
sądzony pisze: 2022-05-02, 20:02 Myślę, że wykwalifikowany psychoterapeuta odróżni symulanta szukającego usprawiedliwienia od skrupulanta.
Zgadzam się.
Powiem jeszcze wiecej: nigdy nie spotkałem się z symulacją skrupułów dla szukania usprawiedliwienia.
Wydaje mi się, szukanie usprawiedliwienia wynika z poczucia winy (to naturalne nawet dla niewierzącego), skrupulantyzm jest formą nerwicy związanej z "obsesją" grzechu.
Otóż tak.

Awatar użytkownika
Konwalia
Początkujący
Początkujący
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times

Post autor: Konwalia » 2022-08-02, 13:22

Może powstałby wątek zbiorczy z pytaniami o grzech – aby pytających umocnić na duchu, a jednocześnie odesłać do spowiednika (lub zasugerować poszukanie psychologa)? W ciągu kilku zaledwie dni widziałam na forum jak grzyby po deszczu wyrastające nowe wątki z pytaniami o to, czy coś jest grzechem. Nie może tak być. Ci ludzie wrócą z kolejnymi pytaniami albo po prostu zamęczą się skrupułami (bo z kolei nikt nie chciał im pomóc). Proszę, zróbcie coś z tym.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Has thanked: 659 times
Been thanked: 718 times

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-08-02, 14:32

Konwalia pisze: 2022-08-02, 13:22 Może powstałby wątek zbiorczy z pytaniami o grzech – aby pytających umocnić na duchu, a jednocześnie odesłać do spowiednika (lub zasugerować poszukanie psychologa)? W ciągu kilku zaledwie dni widziałam na forum jak grzyby po deszczu wyrastające nowe wątki z pytaniami o to, czy coś jest grzechem. Nie może tak być. Ci ludzie wrócą z kolejnymi pytaniami albo po prostu zamęczą się skrupułami (bo z kolei nikt nie chciał im pomóc). Proszę, zróbcie coś z tym.
Przecież jest taki wątek, z poradami, nawet specjalnie przypięty, aby zawsze był na początku działu. Wielokrotnie podawaliśmy forumowiczom, którzy zwracali się z takimi pytaniami, link do niego: viewtopic.php?t=12589

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
Nie ma sensu robić jednego wątku z pytaniami dla wszystkich skrupulantów, bo każdy się pogubi w tym i to zwyczajnie niepraktyczne. Niech będzie jednak jakiś porządek i logika w tym.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Has thanked: 1758 times
Been thanked: 3563 times
Kontakt:

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-02, 15:33

A ja myślę, że wrzucanie do jednego wątku pytań skrupulantów ma sens. Łatwo wtedy zobaczyć jak powszechne - a zarazem jak absurdalne - są skrupuły.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Has thanked: 30 times
Been thanked: 5 times

Post autor: piotruniog » 2022-08-08, 20:36

,,Łatwo wtedy zobaczyć jak powszechne - a zarazem jak absurdalne - są skrupuły."
Jeśli to miałoby pomóc choć trochę skrupulantom to owszem.
Problemem w nerwicy jest to, że człowiek wie, że to co go niszczy jest absurdalne i to też właściwie jeszcze bardziej wpędza chorą osobę w zakłopotanie. Złożony temat.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Has thanked: 1153 times
Been thanked: 678 times

Post autor: Jozek » 2022-08-08, 21:04

Chyba najlepiej bylo by ich wziasc pod nadzor CCTV, To wtedy albo przrstali by grzeszyc, albo byly by konkretne wyjasniena jak im pomoc. =))
Obawiam sie ze raczej nie chcieli by CCTV surveliance. =))
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ