Kim jest dla Was Maryja?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Andej » 2022-04-03, 10:53

krz30 pisze: 2022-04-03, 09:03Takie niezrozumienie zniechęca mnie do modlitwy za pośrednictwem świętych. Maryję darzę szacunkiem jako Matkę Jezusa, może dla mnie stanowić wzór życia i tak pewnie jest.
Troszkę się dziwię pytaniu, w którym zawarta jest odpowiedź. Albowiem udzieliłeś jej sobie słowem "pośredniczy".
Jeśli prosisz Iksa aby w Twoim imieniu poprosił Igreka o pożyczkę, to finalnie do kogo się zwracasz? Do tego, kto jest władny jej udzielić. A Iks jest tylko pośrednikiem. Zaufanym. Cieszącym się zaufanie obu stron.
Albo piszesz list naklejasz znaczek i oddajesz na poczcie. Poczta jest tylko pośrednikiem. Zaufanym. A treść listu dociera do adresata.
I jeszcze jeden przykład. Nie masz dobrego kontaktu z Alfa, albo fizycznie nie jesteś w stanie się z nim skomunikować. Ale masz dobre relacje z Betą, którą Alfa kocha. A Beta kocha Alfę. I prosisz Betę, o książkę. Beta zwraca się z tym do Alfa, Alfa pożycza/daje i Beta Ci ją dostarcza. Beta jest pośredniczką. Zauważ, że Alfa wyraża zgodę nie ze względu na Ciebie, ale ze względu na to, że to Beta wstawiła się za Tobą. Że to Beta prosiła. Beta, której niczego nie odmawia.
Prosisz Pośredniczkę, choć prośba jest skierowana do Decydenta. Zatem prosisz dwie osoby. I Decydenta i Pośredniczkę.
Przykłady na ludziach są zawsze ułomne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: krz30 » 2022-04-03, 11:06

Chodzi mi akurat o teologiczne uzasadnienie i wyjaśnienie tego pośrednictwa. Słowo samo w sobie rozumiem. ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-03, 11:16

@krz30 zanim przejdziemy do przypadku szczegółowego (prośba o wstawiennictwo Maryi), rozważmy prośbę o wstawiennictwo w ogóle.
Jak odnosisz się do proszenia innych o wstawienniczą modlitwę za Ciebie?

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: krz30 » 2022-04-03, 11:42

Proszę nieraz o taką modlitwę bliskie mi osoby, księży... w szczególności osoby pobożne. Sam też nieraz modlę się za innych. Uważam to za coś dobrego.

Jednak w przypadku świętych w Niebie, nie mam po prostu uzasadnienia tego, w jaki sposób Oni mogą moje prośby "usłyszeć". Wierzę, że mogą... ale jak? :)

Spotkałem się z takim ciekawym sformułowaniem u o. Woronieckiego, że w Niebie szczęście wieczne będzie polegać na "ujrzeniu Boga takim, jakim jest", tj. na akcie poznania, w którym Bóg zapłodni nasz umysł samym sobą jako formą poznawczą, przez co wola zostanie całkowicie pociągnięta do miłości. Tak sobie myślę, że skoro święci w Niebie poznają jakby poprzez Boga, to w pewnym sensie uczestniczą w Jego wszechogarniającym poznaniu...

A Maryja, może jako Najświętsza, "widzi więcej". :) Proszę o sprostowanie, jeśli błądzę.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-03, 13:06

Myślę, ze to dobra intuicja.
Poznanie naszych modlitw (przynajmniej większości z nich – nie chciałbym tu wchodzić w sprawę tzw. Objawień prywatnych) odbywa się za pośrednictwem Boga i ma charakter bardziej „charyzmatyczny” niż przyrodzony (podobnie jak proroctwo charyzmatyczne czy tzw. „słowo poznania”).
Inna sprawa, że w ogóle można by się zastanawiać, czy atrybut o jakim mowa byłby potrzebny także wówczas, gdyby święci poznawali nasze modlitwy bezpośrednio. Wszak ograniczenia czasu i przestrzeni nie wydają się istotne poza życiem doczesnym.
Maryja jest zjednoczona z Bogiem w „modlitwie” wiecznej (zjednoczeniu) w Królestwie, a my modląc się do Boga zawsze jednoczymy się z tymi, którzy z Nim są zjednoczeni - przede wszystkim z Maryją.
Słyszenie modlitw nie wymaga wszechmocy, tylko zjednoczenia z Bogiem, który jest wszechmocny Nawet wielu chrześcijan na ziemi ma tzw. "dar poznania", mimo że ich zjednoczenie z Bogiem jest znacznie mniejsze, niż ludzi w Niebie.

Poza tym w Liście do Hebrajczyków Paweł - po przedstawieniu świętych Starego Testamentu (niemal cały rozdział 11), pisze, że są ono wokół nas:
Hbr 12:1 BT5 "I my zatem, mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, zrzuciwszy wszelki ciężar, [a przede wszystkim] grzech, który nas łatwo zwodzi, biegnijmy wytrwale w wyznaczonych nam zawodach."

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: krz30 » 2022-04-03, 14:46

Myślę, że umocniły te rozważania moją wiarę i moje zrozumienie tematu. Dziękuję!

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Nenderen » 2022-05-30, 19:43

Maryja jest dla mnie wspaniałą ostoją, wzorem do naśladowania i ucieczką grzesznych. Ona cała wpatrzona jest w Jezusa i staram się pod tym względem do Niej upodobnić chociaż często błądzę. Biblia i Różaniec pomagają mi w pielęgnowaniu względem Maryi ufnej relacji. Ave Maria...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Jozek » 2022-06-05, 13:51

Tak wlasnie przeczytalem 2 list Jana i widac w nim wyraznie ze pisze on o Maryji.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Nenderen » 2022-06-07, 20:31

Czy uscislibyś Józku swoje twierdzenie? Czy masz na myśli, że wspomniana tam Pani to Maryja?
Ostatnio zmieniony 2022-06-07, 20:33 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: stasiekb100 » 2022-06-08, 10:45

Moja siostra.

Hubert5009
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 2 sie 2022
Has thanked: 1 time

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Hubert5009 » 2022-08-03, 23:17

Moja najlepszą i ukochaną matką i Królowa której zawsze mogę być posłuszny wierny i oddany

Chlebo
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 lip 2022
Been thanked: 8 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Chlebo » 2022-08-10, 10:16

3 osoby modliły się około chyba 40 dni... I na spacerze wszedłem do Kościoła żeby poznać co to jest ten Kościół... i nawróciłem się dzięki Matce Bożej.

Rak

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Rak » 2022-08-10, 22:42

Prowadzicie tu interesujące, mądre dysputy na temat Maryi. A ja powiem prosto- Maryja to ktoś, do kogo można się zwrócić z każdym problemem, a Ona zawsze zaniesie ten problem Jezusowi. Co nie znaczy, że modlę się do Maryi, ja Ją tylko proszę o to, aby Ona w mojej sprawie modliła się do Jezusa. Ojcowie Kościoła wprowadzili zasadę, że Maryja może być obecna w narracji chrześcijańskiej tylko w kontekście Chrystusa. I to jest dla nas bardzo pozytywna wiadomość-mamy przy boku Boga kogoś, kto zawsze wstawi się za nami, kto zawsze nam pomoże.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Nenderen » 2022-08-29, 07:34

Skoro prosisz o coś Maryję to oznacza że się do niej modlisz
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Rak

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Rak » 2022-08-29, 10:45

A jak prosisz przyjaciółkę-pomódl się za mną, to znaczy, że się do przyjaciółki modlisz? Maryja nie jest Bogiem, nie ma cech Boskich, jest człowiekiem i tylko możemy Ją prosić o modlitwę za nami do Jezusa. Nie modlimy się do Maryi, a za wstawiennictwem, pośrednictwem Maryi do Jezusa.

ODPOWIEDZ