Dusza - jak ją rozumieć

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Andej » 2022-08-11, 21:32

Na tym polega udział w dyskusji. Na wyrażaniu swoich poglądów, swojego rozumienia. Natomiast nie polega na przekonywaniu kogoś do własnego zdania. Każdy powinien wyciągać wnioski.

Ale zastanów się, czy napisałem to samo co ty? Ja uważam, że nie. Albo niezupełnie.

Wnioski nie muszą być wspólne. Mogą być. Natomiast mogą i powinny być modyfikowane dzięki poznaniu innego spojrzenia. Dyskusja prowadzi do lepszego poznania tematu. Daje tematy do przemyślenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

mz3r
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 sie 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: mz3r » 2022-08-11, 22:34

@Andej Trudno o lepsze poznanie tematu, kiedy jedna ze stron odmawia sporządzenia tzw. protokołu rozbieżności, czyli twierdzeń drugiej strony, z którymi się nie zgadza. Jest różnica między dyskusją a wyrażeniem stanowiska. Wyraziłeś stanowisko, że pozornie byś się zgodził, ale ostatecznie się nie zgodziłeś.
konserwa pisze: 2022-08-11, 20:34 Coz - po co wymyslac byty nieistniejace. Dusza zwiazana jest z osoba ( moze to swiadczyc o tym, iz jest istota ) , ale sama w sobie nie jest osoba.
Logicznie - jaki to ma zwiazek z materia?
Aniolowie rowniez posiadaja dusze. Aniol jest istota osobowa ( osoba ) , istota w ktorej raczej nie znajdziemy ani kwanta (u?) materii.
Tak wiec aniol zdolny do abstrakcyjnego myslenia posiada jako osoba dusze. Ale nie jest materialny, nie jest wymiarowy ( choc moze przejawiac sie w postaci wymiarowej ) - aniol jest duchem, ktory przejawia sie przez moc i obecnosc.
Czlowiek nie jest duchem, przejawia sie przez wymiary i obecnosc. Czlowiek i aniol sa bytami zdolnymi do abstrakcyjnego myslenia.
Różnica polega na tym, że są dowody na istnienie człowieka, a nie ma dowodów na istnienie aniołów czy duchów. Można więc zweryfikować, że człowiek potrafi abstrakcyjnie myśleć. Nie da się tego zweryfikować w przypadku aniołów, bo to kwestia wiary, a nie nauki.
Ostatnio zmieniony 2022-08-11, 22:35 przez mz3r, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Andej » 2022-08-11, 22:41

mz3r pisze: 2022-08-11, 22:34 @Andej Trudno o lepsze poznanie tematu, kiedy jedna ze stron odmawia sporządzenia tzw. protokołu rozbieżności, czyli twierdzeń drugiej strony, z którymi się nie zgadza. Jest różnica między dyskusją a wyrażeniem stanowiska. Wyraziłeś stanowisko, że pozornie byś się zgodził, ale ostatecznie się nie zgodziłeś.
Przykro mi, ale jeśli nie widzisz różnicy, to nie warto przepłacać.
Nie widzę powodu, dla którego miałbym wyręczać dyskutantów. Potrzebujesz podsumoNIa, to przeanalizuj to co napisałem. Wskaż zbieżności i różnice.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: konserwa » 2022-08-11, 22:50

Ate:
Bardzo zaweziles kwestie dowodu do jedynie materialnego aspektu dowodu. Otoz - dowod na istnienie niematerialnego wymiaru istnienia ( w jakimkolwiek aspekcie ) jest latwo psiagalny w naukach matematycznych czy fizycznych ( kwantowalnosc ).
Fizyka energii i dynamiki pol ( roznorakich ) podaje mnostwo argumentow na istnienie pozamaterialnych bytow, niemierzalnych materialnymi sposobami, ale obserwowalnymi na podstawie doswiadczen ( badania chocby cyklotroniczne ).
Wydaje mi sie, po twoim ostatnim wpisie, iz calkowicie nie lapiesz tematu.
Z powazaniem.

mz3r
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 2 sie 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: mz3r » 2022-08-11, 23:20

@konserwa i vice versa, jeśli chodzi o "łapanie tematu". To Ty powołujesz się na anioły, więc to Ty musisz udowodnić, że takie istoty istnieją. Nobla dostałbyś z miejsca, gdybyś to udowodnił.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: konserwa » 2022-08-12, 07:06

Drogi mz3r - albo chcesz prowadzic dyskusje, albo sie obrazasz ...
A wiec jaka bedzie konkluzja?

Co do aniolow - jest to aspekt filozoficzno-teologiczny ... jesli tego nie rozumiesz, to cala dyskusja z Toba sprowadza sie do tego, iz temat staje sie pretekstem do wszystkiego, ale nie do rzetelnosci dochodzenia do pojec "fenomenologicznych" ( tak to mozna nazwac w skrocie ).
Chcesz dyskutowac - to prosze bardzo.
Nie chcesz - to bez takich tekstow, bo to dziecinada,.
Pozdrawiam. Zycze lepszego humoru :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Andej » 2022-08-12, 09:07

mz3r pisze: 2022-08-11, 23:20 vice versa,
Tak, rzeczywiście vive versa ma szczególne podejście to łapania i traktowania tematów. A nawet słów i ich znaczeń. To ciekawy obiekt do obserwacji. Ale nużący.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Dezerter » 2022-08-28, 21:22

Z dzisiejszego czytania
Hbr 12, 18-19. 22-24a
Wy natomiast przyszliście do góry Syjon, do miasta Boga żywego – Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zgromadzenie, i do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów ludzi sprawiedliwych, którzy już doszli do celu, do Pośrednika Nowego Testamentu – Jezusa.
Mowa jest o "niebie" czyli świecie duchowym, o zmarłych , którzy już doszli do celu"
jakiego słowa użył Paweł dusza, czy duch?
Kolejne potwierdzenie w Słowie mojego rozumienia co jest najbardziej duchowym "składnikiem nas"

Biblia Paulistów katolicka

na zgromadzenie pierworodnych, zapisanych w niebie; do Boga, sędziego wszystkich; do duchów sprawiedliwych, które już osiągnęły doskonałość;
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-28, 23:45

Obawiam się, że wyciągasz zbyt daleko idące wnioski co do znaczenia użytych konkretnych wyrazów. Niestety, to tak nie działa - nie wystarczy (jak się wydawało twórcom Biblii King James - opisać wszystkich wyrazów, by dotrzeć do treści. Słowa te używane bywają zamiennie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-29, 22:04

Tak tytułem głosu w dyskusji:
"W Piśmie świętym duch ludzki oznacza władzę rozumną duszy, dzięki której różni się od zwierząt i nad nimi panuje na mocy prawa natury. Apostoł na ten temat powiada: "Kto zaś z ludzi zna to, co ludzkie, jeżeli nie duch, który jest w człowieku?"/sw. Augustyn, Przeciw Manichejczykom, komentarz do Księgi Rodzaju/

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: sądzony » 2022-08-29, 22:40

“Dusza ludzka, jako duch i obraz Ducha Bożego, ma afirmować cały świat stworzony, poznając go i kochając, widzieć w nim swoje powołanie i zgodnie z nim działać (41). Dzięki duszy osoba ludzka może wychodzić ku temu, co zewnętrzne (materii podatnej na kształtowanie), ale jest zarazem miejscem, gdzie byt otwiera się ku wnętrzu. Dusza pośredniczy pomiędzy duchem i ciałem: w niej zbiegają się duchowość oraz zmysłowość, wzajemnie się splatając (42). W zależności od tego, czy dusza kieruje się ku cielesności czy duchowi, mówimy o duszy duchowej, bądź duszy zmysłowej (43).

Dusza jest również swoistym archiwum – tu zbiera się wszystko, co przenika ze świata zewnętrznego i wewnętrznego i tu dokonuje się ocena, krystalizuje postawa. Dusza nosi to, co staje się “najbardziej osobistą własnością, częścią niej samej” (44).

Edyta Stein

(41) E. Stein, Twierdza duchowa…, dz. cyt., s. 116.
(42) Por. E. Stein, Byt…, dz. cyt., s. 383.
(43) Por. tamże, s. 383.
(44) Tamże, s. 385.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Dezerter » 2022-10-29, 20:01

Czyli ja mam rozumienie bardzo podobne do świętej Edyty Stein, dzięki sądzony, bo myślałem, że to tylko takie moje osobiste poglądy na Biblii oparte

Marku nie wiem co Św Augustyn rozumie pod "władzę rozumną"
W Piśmie świętym duch ludzki oznacza władzę rozumną duszy,
ale nijak to mi się z duchem nie kojarzy, a tobie?
Władza rozumna to dla mnie wola i rozum
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: sądzony » 2022-10-29, 22:47

Może św. Jan o.K. rzuci nieco światła:

Dusza posiada:
1. władze zmysłowe:
a) zewnętrzne:
- wzrok
- słuch
- węch
- smak
- dotyk

b) wewnętrzne:
(- pamięć)
- wyobraźnia
- fantazja

2. władze duchowe:
- pamięć
- umysł (intelekt, rozum)
- wola

Władze zmysłowe dotykają człowieka poprzez ciało, duchowe poprzez ducha. Człowieka w sensie ciało, duszę i ducha.
Choć sam nie do końca ogarniam.

A gdzie w Piśmie duch oznacza "rozumną władzę duszy"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: Dezerter » 2022-10-29, 23:19

sądzony pisze: 2022-10-29, 22:47 Może św. Jan o.K. rzuci nieco światła:

Dusza posiada:
1. władze zmysłowe:
a) zewnętrzne:
- wzrok
- słuch
- węch
- smak
- dotyk

b) wewnętrzne:
(- pamięć)
- wyobraźnia
- fantazja

2. władze duchowe:
- pamięć
- umysł (intelekt, rozum)
- wola

Władze zmysłowe dotykają człowieka poprzez ciało, duchowe poprzez ducha. Człowieka w sensie ciało, duszę i ducha.
Choć sam nie do końca ogarniam.

A gdzie w Piśmie duch oznacza "rozumną władzę duszy"?
Dusz posiada - dusza w znaczeniu cały człowiek jak wnioskuję z
a) zewnętrzne:
- wzrok
- słuch
- węch
- smak
- dotyk


więc co to ma do ducha najbardziej duchowej cząstki człowieka
Sam sobie odpowiem
Nic
więc z całym szacunkiem do Jana, ale nie na temat

zobaczmy dalej
b) wewnętrzne:
(- pamięć)
- wyobraźnia
- fantazja

te są ewidentnie związane z mózgiem, a więc z galaretą ;) , ale jednak cielesną, więc znów nie na temat
co zostało z propozycji sądzonego

2. władze duchowe:
- pamięć
- umysł (intelekt, rozum)
- wola

z tego wszystkiego to by było biedy związane z duchem, który wraca do Domu Ojca
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Dusza - jak ją rozumieć

Post autor: sądzony » 2022-10-30, 08:01

Dezerter pisze: 2022-10-29, 23:19 2. władze duchowe:
- pamięć
- umysł (intelekt, rozum)
- wola

z tego wszystkiego to by było biedy związane z duchem, który wraca do Domu Ojca
O to mi chodziło. Przytoczyłem jednak cały podział dla jasności. Jak widać jednak zaciemniłem.
A moje pytanie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”