Medytacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-15, 21:08

tropiciel pisze: 2022-08-15, 15:22 Powtarzanie tych samych słów, w celu powrotu myśli na własciwe tory, to nie medytacja, a modlitwa.
A więc zgadzamy się, że medytacja jest formą modlitwy?

"KKK 2708 (...) Modlitwa chrześcijańska chętnie podejmuje rozmyślanie o "misteriach Chrystusa", na przykład w lectio divina lub w różańcu."

lectio divina zawiera: 1. Czytanie (lectio), 2. Medytację (meditatio), 3. Modlitwę (oratio) i trwanie przed Bogiem (contemplatio).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

tropiciel

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-08-15, 22:08

napisałem powyżej co to jest medytacja i czym ona nie jest / rozmyślanie w modlitwie sprowadza się do krótkiej refleksji nad tym co było początkiem modlitwy i nie jest tożsame z medytacją / modlitwa to nie medytacja . podział o jakim piszesz to schematyczne przedstawienie pełni modlitwy / przy czym coby cytować kkk należy wspomnieć iż rozdział II obejmuje rozmyślanie czyli nie uzywa się slów medytacja a rozmyślanie /i obejmuje od 2705 do 2708 / w modlitwie chrześcijanskiej rozmyślanie jest uwarunkowane od łski stwórcy i moze go nie być wcale . bo to jest modlitwa czyli nasza obecnośc . modlitwa bez słów wystarczy że jesteś i trwaj w takiej obecności totyle w temacie już na pewno z mojej strony dzięki za rozmowę pozdrawiam.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-15, 22:16

tropiciel pisze: 2022-08-15, 22:08 napisałem powyżej co to jest medytacja i czym ona nie jest
Skąd tyle "wiesz" o medytacji, by tak jednoznacznie stwierdzić powyższe?
tropiciel pisze: 2022-08-15, 22:08 / rozmyślanie w modlitwie sprowadza się do krótkiej refleksji nad tym co było początkiem modlitwy i nie jest tożsame z medytacją / modlitwa to nie medytacja .
Nie napisałem, że modlitwa to medytacja, a że medytacja jest jej (modlitwy) formą.
tropiciel pisze: 2022-08-15, 22:08 podział o jakim piszesz to schematyczne przedstawienie pełni modlitwy / przy czym coby cytować kkk należy wspomnieć iż rozdział II obejmuje rozmyślanie czyli nie uzywa się slów medytacja a rozmyślanie
"Potem jednak Katechizm ogranicza się już wyraźnie do medytacji chrześcijańskiej. I od razu spotykamy zasygnalizowaną wcześniej trudność:
nie wystarczy odnosić się do tekstu polskiego, aby znaleźć katechizmowe wzmianki o medytacji. Oryginalnym językiem Katechizmu jest francuski, a znajdujące się w nim słowo „méditation” zostało przełożone rozmaicie w wersji polskiej: czasem jako „medytacja”, czasem „rozważanie” lub jeszcze inaczej."


abp Siemianowski
tropiciel pisze: 2022-08-15, 22:08 /i obejmuje od 2705 do 2708 / w modlitwie chrześcijanskiej rozmyślanie jest uwarunkowane od łski stwórcy i moze go nie być wcale . bo to jest modlitwa czyli nasza obecnośc . modlitwa bez słów wystarczy że jesteś i trwaj w takiej obecności totyle w temacie już na pewno z mojej strony dzięki za rozmowę pozdrawiam.
To co napisałeś dotyczy kontemplacji, a to już ciutkę inna para kaloszy.
Ostatnio zmieniony 2022-08-15, 22:18 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-15, 22:45

Te wszystkie medytacje i kontemplacje itp. to jedynie przyklady tlumaczenia Wiary.
Po prostu chodzi o samo zrozumienie czym jest Wiara, Wiara, nie religia.
Ogolnie znane pojecie "wiara" i jej definicja ogolnie przyjeta niewiele ma wspolnego z ta Wiara o jakiej pisza mistycy gdy podaja opisy kontempkacji czy medytacji.
Sama nauka kontemplacji czy medytacji to tak jakby uczyc sie chemii wklepujac na pamiec wzory matematyczne bez ich rozumienia.
Ani to nie bedzie nauka chemii, ani matematyki, ani z tego zaden pozytek.
Trzeba pierw zrozumiec co jest podstawa czego i uczyc sie tak by rozumiec pierw podstawy, pozniej to co zalezy od tych podstaw, a dopiero wtedy mozna starac sie zrozumiec najwazniejsze, Wiare w Boga.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-15, 22:51

"Medytacja, dla nas chrześcijan, jest sposobem na spotkanie z Jezusem. I w ten sposób, jedynie w ten sposób, możemy odnaleźć samych siebie."

papież Franciszek
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-15, 23:07

Problem w tym jak i czy rozumiesz te slowa Papieza ktore zacytowales?
Jak rozumiesz i w jakim sensie to spotkanie z Jezusem.
Czym dla ciebie jest i jak rozumiesz to odnalezienie samych siebie?
Nie odpowiadaj mi na forum, tylko sam sie nad tymi pytaniami zastanow, bo mi twoje odpowiedzi nie sa potrzebne.
Staram sie jedynie choc troche naprowadzic tych entuzjastow nauki medytacji na wlasciwe rozumienie o co w tym chodzi.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-15, 23:10

^:)^
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

tropiciel

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-08-16, 20:40

Jozek pisze: 2022-08-15, 22:45 Sama nauka kontemplacji czy medytacji to tak jakby uczyc sie chemii wklepujac na pamiec wzory matematyczne bez ich rozumienia.
Ani to nie bedzie nauka chemii, ani matematyki, ani z tego zaden pozytek.
Ano tak to jest, poza tym, że kontemplacji nie można się nauczyć, bo to jest stan duszy połączonej z Bogiem tylko i wylącznie za przyzwoleniem i powołaniem przez samego Boga. Natomiast w religii chrześcijańskiej KKK mówi cały czas o rozmyślaniu - dlatego że medytacja jest odzwierciedleniem religii wschodu (bądż nie religii) - gdyż mnisi buddyjscy zapozyczyli sobie medytacje do ichnich rozważań. Słowo "medytacja" jest obce cywilizacji zachodniej i nie oddaje tego, co chrześcijanin może osiągnąć za pomocą rozmyślań. Medytacja w religii wschodu jest apogeum dla medytującego, natomiast w chrześcijaństwie apogeum modlącego sie jest kontemplacja. Rozmyslania pomagają osiągnąć pewien stan, nazwijmy to stanem oczekiwania (jak panny oczekujące pana młodego). Ludzie, niejednokrotnie i duchowni, zafascynowani medytacją religii wschodu, przyjmowali bez żadnych zastrzeżeń to, co zasłyszeli od mnichów (np buddyjskich) i starali sie to przenieść na grunt zachodni. A tak się nie da. Słowo medytacja jest pewno ciekawszym brzmieniem niż rozmyslania i dlatego stosuje się tego typu wybiegi, coby przyciagnąć lub zaimponować. Jak pisałem, modlitwa i tak należałoby mówić - nauka modlitwy. Schematyczne ujęcie tematu nie oddaje w żaden sposób tego, jak trwa modlitwa, ponieważ żaden modlacy się nie staje do modlitwy w sposób - ano teraz punkt pierwszy - a ten pierwszy punkt powstał w wiekach, gdy większość mnichów nie potrafiła czytać. Jeden mnich czytał, reszta słuchała. Ale to cała historia, która jest nieistotna dla człowieka, który pragnie sie modlić. O ile nie boi sie modlić, bo modlitwa to wyzwanie. Jeżeli chcesz zacząć modlitwę, która odzwierciedla ciebie, to siądź i trwaj w ciszy w obecności Boga przez pół godziny. I nie jest to kontemplacja, jest to modlitwa twoja. Pewien mądry człowiek powiedzial: "módl sie tak jak potrafisz, a nie tak jak nie potrafisz". Przepraszam, ze jeszcze dołożyłem, już nie będę.
Ostatnio zmieniony 2022-08-16, 21:02 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-16, 21:29

tropiciel pisze: 2022-08-16, 20:40 Ano tak to jest, poza tym, że kontemplacji nie można się nauczyć, bo to jest stan duszy połączonej z Bogiem tylko i wylącznie za przyzwoleniem i powołaniem przez samego Boga. Natomiast w religii chrześcijańskiej KKK mówi cały czas o rozmyślaniu - dlatego że medytacja jest odzwierciedleniem religii wschodu (bądż nie religii) - gdyż mnisi buddyjscy zapozyczyli sobie medytacje do ichnich rozważań. Słowo "medytacja" jest obce cywilizacji zachodniej i nie oddaje tego, co chrześcijanin może osiągnąć za pomocą rozmyślań. Medytacja w religii wschodu jest apogeum dla medytującego, natomiast w chrześcijaństwie apogeum modlącego sie jest kontemplacja. Rozmyslania pomagają osiągnąć pewien stan, nazwijmy to stanem oczekiwania (jak panny oczekujące pana młodego). Ludzie, niejednokrotnie i duchowni, zafascynowani medytacją religii wschodu, przyjmowali bez żadnych zastrzeżeń to, co zasłyszeli od mnichów (np buddyjskich) i starali sie to przenieść na grunt zachodni. A tak się nie da. Słowo medytacja jest pewno ciekawszym brzmieniem niż rozmyslania i dlatego stosuje się tego typu wybiegi, coby przyciagnąć lub zaimponować. Jak pisałem, modlitwa i tak należałoby mówić - nauka modlitwy. Schematyczne ujęcie tematu nie oddaje w żaden sposób tego, jak trwa modlitwa, ponieważ żaden modlacy się nie staje do modlitwy w sposób - ano teraz punkt pierwszy - a ten pierwszy punkt powstał w wiekach, gdy większość mnichów nie potrafiła czytać. Jeden mnich czytał, reszta słuchała. Ale to cała historia, która jest nieistotna dla człowieka, który pragnie sie modlić. O ile nie boi sie modlić, bo modlitwa to wyzwanie. Jeżeli chcesz zacząć modlitwę, która odzwierciedla ciebie, to siądź i trwaj w ciszy w obecności Boga przez pół godziny. I nie jest to kontemplacja, jest to modlitwa twoja. Pewien mądry człowiek powiedzial: "módl sie tak jak potrafisz, a nie tak jak nie potrafisz". Przepraszam, ze jeszcze dołożyłem, już nie będę.
W zasadzie nie powiedziałeś niczego nowego prócz tego, że nie lubisz słowa "medytacja".
Masz prawo.

Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-18, 08:33

<(...) Paweł VI: Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: 'Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani’ (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa”. (...)>

Jan Paweł II o sztuce medytacji chrześcijańskiej
List Apostolski Rosarium Virginis Mariae (fragm.):
https://www.liturgia.pl/Jan-Pawel-II-o- ... ijanskiej/
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Andej » 2022-08-18, 08:48

Zatem wedle Pawła, kontemplacja, to zwykłe rozważanie. Bez jakichś stanów, technik czy treningów. Zwykłe myślenie na tematy związane z dana tajemnica, oraz implikacjami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-18, 09:05

Andej pisze: 2022-08-18, 08:48 Zatem wedle Pawła, kontemplacja, to zwykłe rozważanie. Bez jakichś stanów, technik czy treningów. Zwykłe myślenie na tematy związane z dana tajemnica, oraz implikacjami.
I tak i nie.
JPII, gdy był mody, został zarażony przez swego "kierownika duchowego" Tyranowskiego św. Janem od Krzyża. Zresztą sam JPII odnosi się często do św JoK. Nie wiem czy nie napisał również o św. jakichś prac. Przyznaję jednak, że nie wiem do końca jak podchodzi JPII do kontemplacji. Artykół jest w zasadzie o medytacji.

Paweł VI pisze:
„…oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu…”

Wydaje mi się więc, że Pawłowi VI chodzi bardziej o to, by tajemnice były w Tobie rozważane sercem Maryji, a to wymaga swego rodzaju „przygotowania”.

Ale to jedynie moje zdanie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19099
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-18, 09:15

Cały czas problem niedogadania w tym wątku istnieje w tym, iż wsparcie dla medytacji/kontemplacji chrześcijańskiej jest przenoszone na jakiekolwiek medytacje/kontemplacje.
A nie każdy rodzaj tych praktyk jest chrześcijański - choćby werbalnie odwoływał się do chrześcijaństwa.

Drugi problem jaki widzę (bez zwracania się do konkretnych osób) to próby "wchodzenia na dach" kiedy ewidentnie nie weszło się jeszcze na parter. Mistycy są raczej zgodni, że takie próby są niebezpieczne.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-18, 09:22

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-18, 09:15 Cały czas problem niedogadania w tym wątku istnieje w tym, iż wsparcie dla medytacji/kontemplacji chrześcijańskiej jest przenoszone na jakiekolwiek medytacje/kontemplacje.
A nie każdy rodzaj tych praktyk jest chrześcijański - choćby werbalnie odwoływał się do chrześcijaństwa.
Rozmawiamy o modlitwie różańcowej, która chyba ma charakter medytacyjno-kontemplacyjny i chrześcijański.
Jeżeli nie - proszę wyjaśnij dlaczego nie?

Używasz słów: "medytacja", "kontemplacja" chrześcijańska - wyjaśnij proszę jak je rozumiesz, bo nie wiem czy wiesz o czy mówisz/piszesz?
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-18, 09:15 Drugi problem jaki widzę (bez zwracania się do konkretnych osób) to próby "wchodzenia na dach" kiedy ewidentnie nie weszło się jeszcze na parter. Mistycy są raczej zgodni, że takie próby są niebezpieczne.
Proszę konkretnie wskaż "próbę wejścia na dach".

Tak ogólne stwierdzenia sugerują, że rozumiesz temat. Więc poproszę.
Ostatnio zmieniony 2022-08-18, 09:25 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Medytacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-18, 10:39

Juz ci to bylo tlumaczone ze to nie jest poczatek nauki i rozumienia wiary, tylko niemal ostatnie najwyzsze stopnie-etapy tejze nauki i rozumienia wiary.
To nie zabawa w mistyke, tylko powazne zaawansowanie w rozumieniu wiary i Boga.
Nawet ksieza czy biskupi mimo glebszego od nas rozumienia wiary i Boga rzadko dochodza do poziomu mistyki.
Z twoich wlasnie wypowiedzi wynika to do czego odniosl sie Marek, ze niektorzy mysla ze to jedyna droga do wiary i Boga, a nie rozumieja ze to jest juz dach wiary i bez przejscie przez parter i pietra, nie da sie na niego wejsc, a niektorzy mysla ze jak przystawia drabine to wejda od zewnatrz.
Nierozumiejac podstaw-schodow, niechybnie spadna z tego dachu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ