Co tam u Was?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5441
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2022-08-24, 13:52

dokladnie
i dzis po radzie pedagogicznej spytalam dyrektorki czy bibliotekarz tez musi
odp- wszyscy, nawet i swietliczanki
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Andej » 2022-08-24, 14:17

Kolejny rok szkolny. Rozmawiałem w sprawie pomocy w nauce matematyki. Zaoferowałem stałą pomoc. Na razie bez odpowiedzi. Oczywiście nie chcę za to żadnej kasy. Chce pomagać.
-------------------------
Ciekawe, czy uda się kiedykolwiek wrócić do zwyczajów sprzed wielu lat. Gdy nauczyłem było się tylko przez kilka godzin dziennie, ale przez całą dobę.
Przyznam, ze mnie to denerwowało, gdy do domu przychodziły dzieciaki, aby mama czy siostra coś wytłumaczyły. Pomogły czymś. Obie były nauczycielkami. Denerwowało mnie to, ze wciąż musiałem przygotowywać jakieś pomoce dla nich do szkoły. Kupowane za własne pieniądze, a nie przelewało się.
Denerwowało to, ze nigdy nie było wiadomo kiedy wrócą po pracy do domu, bo trzeba jakieś douczanie. Spotkać się z rodzicami. Oczywiście wszystko za frajer. Tylko z poczucia obowiązku. Z powołania. Co za głupota. Przecież liczą się tylko pieniądze.
Nie wiem, czy nie najgorsze było to, że wciąż w domu tony zeszytów, klasówek, kartkówek. Sądzę, że w domu pracowały znacznie więcej, niż wynosiło pensum. A do tego zostawanie w szkole. Bo trzeba komuś pomóc.
Widząc ich pracę zawsze mówiłem, że wlałbym kopać rowy lub tłuc kamienie, niż uczyć w szkole.
I niemal od zawsze dziwiłem się, że nie przyznaje się najwyższych uposażeń nauczycielom oraz służbom mundurowym. Powinna być duża kasa. I ostra selekcja. A dziś selekcja negatywna. Jeśli ktoś nie nadaje się do zawodu, to nauczycieli zawsze brak. Choć formalnie są coraz wyższe wymagania, to kryteria etyczno-moralne nie mają żadnego znaczenia.
Kiedyś douczanie było obowiązkiem.
A jak chodziłem do technikum, to dyrektor jednemu ze skarżących się nauczycieli powiedział, aby zmienił zawód, jeśli nie potrafi uczyć i wychowywać skutecznie. Ale to były inne czasy. Wtedy poziom dzieciaków był wskaźnikiem jakości nauczania. A teraz, żądania. Dbanie o własny stołek. A już najlepiej by było, gdyby w szkole nie było dzieciaków. Dotyczy to także innych dziedzin. W szpitalach też byłoby lepiej, gdyby nie było pacjentów. Byłoby więcej czasu na wysuwanie roszczeń. I walkę o nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5441
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2022-08-24, 14:31

samochwala w kacie stala
juz widze jak ktos przyjdzie do bibliotekarki po cokolwiek
po prostu bede dluzej w pracy. robota to sie zawsze znajdzie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Czarny » 2022-08-24, 15:22

abi pisze: 2022-08-24, 14:31 samochwala w kacie stala
juz widze jak ktos przyjdzie do bibliotekarki po cokolwiek
po prostu bede dluzej w pracy. robota to sie zawsze znajdzie
Ty to tyle czasu i tak dodatkowo poswiecasz dla dobra dzieciaków nie biorąc za to żadnego wynagrodzenia, nawet teraz w wakacje, że to jest naprawdę altruizm i misja. No wcale nie nadużyłem tego słowa.
W dobie gdy większość ani godziny za darmo nie zechce pracować.
Ostatnio zmieniony 2022-08-24, 15:27 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Konwalia

Re: Co tam u Was?

Post autor: Konwalia » 2022-08-24, 16:37

abi pisze: 2022-08-24, 14:31 juz widze jak ktos przyjdzie do bibliotekarki po cokolwiek
Chciałabym mieć w czasach gimnazjum taką bibliotekarkę, do której można by przyjść i z nią porozmawiać, żeby nabrać mądrości życiowej.
Miałam co prawda inną taką nauczycielkę, ale to inna historia.
W bibliotece siedziałam sporo czasu, bo nie chodziłam na WF. I tylko odrabiałam lekcje, a bibliotekarka (polonistka) była moją wychowawczynią. Nie wspominam jej dobrze.
Ale rozumiem, w czym problem.

OK, może się teraz narażę paru osobom, może i Tobie, abi, ale spotkałam w życiu wielu nauczycieli, którzy nie powinni uczyć.
Raziło mnie przy tym to uprzywilejowanie społeczne nauczycieli, bo wiedziałam, że spora część na nie nie zasługuje.
Najbardziej bolało mnie to, że nauczyciele często obgadywali uczniów. Nie było to tylko moje spostrzeżenie. I nie chodzi o zwykłe rozmowy, tylko po prostu o ewidentne narzekanie. Bo ja przez bardzo długi czas mojego życia uważałam nauczycieli za autorytety. Byli dla mnie chyba nawet ważniejsi niż koleżanki, co z perspektywy czasu wydaje się nienormalne, ale tak było.
I ci ludzie, w których pokładałam taką ufność, okazywali się zwyczajnymi słabymi ludźmi. No, odkrycie.
Ale ja jednak chciałam czegoś więcej. Autorytetów, autentycznie zainteresowanych tym, czego uczą i tym, by tę wiedzę przekazać.
Muszę się zgodzić z Andejem, że sporo nauczycieli uczy dlatego, że nie mieli na siebie pomysłu. Poszli na jakąś germanistykę i stwierdzili, że będą uczyć, bo praca państwowa, więc pewna.
Tylko na tym najbardziej cierpią dzieciaki.

Przepraszam, jeśli kogoś uraziłam. Chciałam napisać od serca o moim doświadczeniu.

Dodano po 3 minutach 51 sekundach:
@Andej
Dobrze, że nie jestem z Twojego regionu. I dobrze, że już nie chodzę do szkoły. Miałbyś ze mną ciężko.
Chodziłam na korepetycje do pewnego pana, lat ponad 70. Już nie żyje. Ale kiedy przyszło mu tłumaczyć mi kombinatorykę, skapitulował. Powiedział, że to nie bardzo rozumie. Ja myślę, że po prostu wiedział, iż jest skazany na porażkę w nauczeniu mnie tego.
Poszłam więc jednorazowo do pewnej pani. Napisałam potem klasówkę na 1.
Nie ma co kombinować. Nie mam serca do matematyki. Ani rozumu.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5441
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2022-08-24, 16:46

mnie nie urazilas bo nie ucze, no chyba ze mam zastepstwa ;)
matme moglabym ci potlumaczyc ale tylko do kl.8 bo reszte sie zapomnialo
przywileje to pewnie wakacje, tak?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Konwalia

Re: Co tam u Was?

Post autor: Konwalia » 2022-08-24, 16:51

abi pisze: 2022-08-24, 16:46 przywileje to pewnie wakacje, tak?
Wakacje to akurat fajna sprawa. Bardziej mnie irytowały te strajki o podwyżki. Ja wiem, dobrze, niech więcej płacą. Ale niech ci nauczyciele dadzą coś od siebie na lekcjach. Niech pracują z sercem. Bo można wyrządzić krzywdę dziecku, gdy tego nie ma.

Wiem, że jest jeszcze praca w domu. Chociaż zastanawiam się, czy to potrzebne. Po co np. takie kartkówki? Po prostu klasówka od czasu do czasu wystarczy. Dla uczniów też lepiej. Zwłaszcza w starszych klasach, gdzie nie trzeba tak pilnować, by się uczyli, bo z zasady sami powinni wiedzieć.

No i jeszcze nauczyciele mają przywileje funkcjonariuszy publicznych, choć nimi nie są. To jest dopiero kosmos.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5441
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2022-08-24, 17:04

Konwalia pisze: 2022-08-24, 16:51

No i jeszcze nauczyciele mają przywileje funkcjonariuszy publicznych, choć nimi nie są. To jest dopiero kosmos.
jesliby kto nie wiedzial:
naruszenie nietykalności cielesnej nauczyciela, znieważenie, pomoowienie, czynna napasc, wymuszenie czynności na nauczycielu
- prokurator na skutek zawiadomienia występuje z oskarżeniem publicznym i proces karny toczy się z urzędu.

Dodano po 17 minutach 14 sekundach:
masa, masa funkcjonariuszy publicznych :-o
ratownik medyczny ,lekarz ,pielęgniarka i położna, osoba udzielająca pierwszej pomocy, pracownik socjalny, nauczyciel, asesor komorniczy, gdy pełni zlecone mu obowiązki zastępcy komornika, rachmistrz spisowy w czasie wykonywania obowiązków związanych z narodowym spisem powszechnym, sołtysi, przewodniczący zarządów osiedli i dzielnic, pracownicy poczty polskiej, pracownicy ochrony ,adwokat, radca prawny, członkowie komisji wyborczych, operator numerów alarmowych.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2512
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 942 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: Susanna » 2022-08-24, 21:50

To i ja powspominam moich nauczycieli
A właściwie nauczycielki.

Wychowawczynie miałam super. Do dziś spotykam. Jedynie w podstawówce pani wicedyrektorka od historii. O rety... x_x baliśmy sie. Trzeba było siedzieć cicho jak mysz nic nie pisać nic nie notować tylko słuchać. A 10 minut przed końcem lekcji notować szybko bo dyktowała. Niestety już nie widuje tej pani.

Nie lubiłam wf-u brrrr. Wolałam iść do biblioteki. Wygrałam kilka konkursów z języka polskiego
Ostatnio zmieniony 2022-08-24, 21:51 przez Susanna, łącznie zmieniany 2 razy.
"Uwielbiaj, duszo moja, sławę Pana mego,
Chwal Boga Stworzyciela tak bardzo dobrego.
Bóg mój, zbawienie moje, jedyna otucha,
Bóg mi rozkoszą serca i weselem ducha."
Magnificat anima mea Dominum!

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: adampiotr » 2022-08-25, 07:30

To ja cos powiem na temat nauczycieli. Ja akurat nie miło wspominam szkoły ,ale z nauczycielami na szsczęscie był z nimi luz. Fajnych miałem nauczycieli. Ja rozumiem,ze chcą podwyżki i tak dalej. Marudzicie ,ze musicie w domu robić, jak jesteście dobrzy, to nie musicie :).Zaraz mi ktoś powie odpowiedzialna za dzieci. Ale protestować to potrafią protestować :).

Juz nie raz komus podpadłem, mnie to juz bez róznicy :).
Ostatnio zmieniony 2022-08-25, 07:35 przez adampiotr, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5441
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2022-08-25, 07:37

adampiotr pisze: 2022-08-25, 07:30 Marudzicie ,ze musicie w domu robić, jak jesteście dobrzy, to nie musicie
troche glupio napisales, bo to znaczy ze np matematyczka ulozy zadania do sprawdzianu stojac na dyzurze na przerwach, wydrukuje kartki na ktorych beda pisac, na tej przerwie na ktorej nie ma dyzuru, a sprawdzi i oceni....? no, zabraklo mi pomyslu :-\
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: adampiotr » 2022-08-25, 07:42

abi pisze: 2022-08-25, 07:37
adampiotr pisze: 2022-08-25, 07:30 Marudzicie ,ze musicie w domu robić, jak jesteście dobrzy, to nie musicie
troche glupio napisales, bo to znaczy ze np matematyczka ulozy zadania do sprawdzianu stojac na dyzurze na przerwach, wydrukuje kartki na ktorych beda pisac, na tej przerwie na ktorej nie ma dyzuru, a sprawdzi i oceni....? no, zabraklo mi pomyslu :-\
A to już zależy wszystko indywidualnie.Jak sobie zoorganizują. To już jest kwestia indywidualna...
Juz tak nie usprawiedliwiaj nauczycieli. Dobry nauczyciel zawsze sobie poradzi :).
NA protesty znajdziecie sobie czas;)
Ostatnio zmieniony 2022-08-25, 07:43 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5441
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2022-08-25, 07:45

nie, serio napisz kiedy matematyk sprawdza klasowki a polonista wypracowania?
a strajkowalismy dwa razy...w 1993 i teraz 2019


biore 3100 na reke pare lat przed emerytura. to dla informacji jakie nieziemskie kokosy zbieramy
Ostatnio zmieniony 2022-08-25, 07:49 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: adampiotr » 2022-08-25, 07:49

abi pisze: 2022-08-25, 07:45 nie, serio napisz kiedy matematyk sprawdza klasowki a polonista wypracowania?
a strajkowalismy dwa razy...w 1996 i teraz pare lat temu

W domu na pewno sprawdza, bo tak naprawde to nie wiem co sie dzieje za kulisami.Ja tylko widziałem z obserwacji. Ale też nie wymyślaj i na siłe nie usprawiedliwiaj jacy są biedni. Cięzko to moze mieć pielęgniarka.
Ale widzisz teraz tylko podałaś przedmioty ścisłe, które nie są luźne.
Ostatnio zmieniony 2022-08-25, 07:50 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5441
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 864 times
Been thanked: 1425 times

Re: Co tam u Was?

Post autor: abi » 2022-08-25, 07:58

jezyk polski nie jest przedmiotem scislym
a jak biora do domu, to pracuja wiecej niz etat za jedne pieniadze
i jeszcze bym zapomniala o nauczycielkach klas poczatkowych
ile sie musza naprzygotowywac i nasprawdzac
co mam nie bronic, ty bys kolegow nie bronil?

Dodano po 3 minutach 42 sekundach:
adampiotr pisze: 2022-08-25, 07:49
adampiotr pisze: 2022-08-25, 07:30 Marudzicie ,ze musicie w domu robić, jak jesteście dobrzy, to nie musicie :).
W domu na pewno sprawdza, bo tak naprawde to nie wiem co sie dzieje za kulisami.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ