Co robić ze skrupulantami?

Napisz tutaj jaką masz propozycje, sugestie odnośnie forum, jakie zauważyłeś błędy, zadaj pytanie, administracja odpowie.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-02, 23:08

Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 Wiekszosc problemow psychologicznych, wynika wlasnie z grzesznosci
Nic podobnego.
I właśnie o chronieniu ludzi szukających tu pomocy przed takimi tekstami pisałem.

Dodano po 2 minutach 22 sekundach:
sądzony pisze: 2022-05-02, 20:02 Myślę, że wykwalifikowany psychoterapeuta odróżni symulanta szukającego usprawiedliwienia od skrupulanta.
Zgadzam się.
Powiem jeszcze wiecej: nigdy nie spotkałem się z symulacją skrupułów dla szukania usprawiedliwienia.
Wydaje mi się, szukanie usprawiedliwienia wynika z poczucia winy (to naturalne nawet dla niewierzącego), skrupulantyzm jest formą nerwicy związanej z "obsesją" grzechu.
Otóż tak.

Konwalia

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Konwalia » 2022-08-02, 13:22

Może powstałby wątek zbiorczy z pytaniami o grzech – aby pytających umocnić na duchu, a jednocześnie odesłać do spowiednika (lub zasugerować poszukanie psychologa)? W ciągu kilku zaledwie dni widziałam na forum jak grzyby po deszczu wyrastające nowe wątki z pytaniami o to, czy coś jest grzechem. Nie może tak być. Ci ludzie wrócą z kolejnymi pytaniami albo po prostu zamęczą się skrupułami (bo z kolei nikt nie chciał im pomóc). Proszę, zróbcie coś z tym.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-08-02, 14:32

Konwalia pisze: 2022-08-02, 13:22 Może powstałby wątek zbiorczy z pytaniami o grzech – aby pytających umocnić na duchu, a jednocześnie odesłać do spowiednika (lub zasugerować poszukanie psychologa)? W ciągu kilku zaledwie dni widziałam na forum jak grzyby po deszczu wyrastające nowe wątki z pytaniami o to, czy coś jest grzechem. Nie może tak być. Ci ludzie wrócą z kolejnymi pytaniami albo po prostu zamęczą się skrupułami (bo z kolei nikt nie chciał im pomóc). Proszę, zróbcie coś z tym.
Przecież jest taki wątek, z poradami, nawet specjalnie przypięty, aby zawsze był na początku działu. Wielokrotnie podawaliśmy forumowiczom, którzy zwracali się z takimi pytaniami, link do niego: viewtopic.php?t=12589

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
Nie ma sensu robić jednego wątku z pytaniami dla wszystkich skrupulantów, bo każdy się pogubi w tym i to zwyczajnie niepraktyczne. Niech będzie jednak jakiś porządek i logika w tym.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-02, 15:33

A ja myślę, że wrzucanie do jednego wątku pytań skrupulantów ma sens. Łatwo wtedy zobaczyć jak powszechne - a zarazem jak absurdalne - są skrupuły.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: piotruniog » 2022-08-08, 20:36

,,Łatwo wtedy zobaczyć jak powszechne - a zarazem jak absurdalne - są skrupuły."
Jeśli to miałoby pomóc choć trochę skrupulantom to owszem.
Problemem w nerwicy jest to, że człowiek wie, że to co go niszczy jest absurdalne i to też właściwie jeszcze bardziej wpędza chorą osobę w zakłopotanie. Złożony temat.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Jozek » 2022-08-08, 21:04

Chyba najlepiej bylo by ich wziasc pod nadzor CCTV, To wtedy albo przrstali by grzeszyc, albo byly by konkretne wyjasniena jak im pomoc. =))
Obawiam sie ze raczej nie chcieli by CCTV surveliance. =))
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Viridiana » 2022-08-13, 09:53

Andej pisze: 2022-05-01, 22:01 Pomagać. Bez poniżania, bez wyśmiewania. A miłością.
Podkreślać to, co dobre. Ukierunkowywać.
Dezerter pisze: 2022-05-01, 21:36 odsyłać do spowiednika i do wątku o skrupulantyzmie
Z tym, byłbym ostrożny, gdyż skrupulant wciąż przystępuje do sakramentu spowiedzi. Gdy tylko ma wątpliwość.

Z jednej strony uważam, że odesłanie do spowiednika jest zawsze dobre. Ale, gdy ktoś przystępuje do tego sakramentu częściej niż co tydzień, to już nie jestem przekonany, że powinno się namawiać do częstszej spowiedzi.

Nie ma reguł. Do każdego trzeba podejść indywidualnie. Zrozumieć, powiedzieć dobre słowo, wzmocnić. Wytłumaczyć jak z tym żyć. Jak sobie radzić. Wyjaśniać, jak rozpoznawać.

Skrupulantyzm jest męczący nie tylko dla skrupulanta, ale też dla spowiednika.

Każdy człowiek ma skrupuły. Nie znaczy to, że z nimi przesadza. Ale, gdy wątpliwość, to dręczy. Nie raz już usłyszałem od spowiednika: To nie grzech. Lub: To grzech powszedni. Kwestia istotna, co się robi z taką info? Czy uznaje się, że taka wykładnia dotyczy całej gamy podobnych zdarzeń? Czy, gdy choć minimalna różnica, to od razu panika.

Jestem przekonany, że z czasem przyjdzie rozeznania. Ale trzeba podać rękę, a nie wyśmiewać.
Myślę, że Andej mądrze pisze.
Każda sytuacja jest indywidualna, czasami lepiej dać komuś jasną odpowiedź, a czasem lepiej tylko próbować ukierunkowywać w taki sposób, aby skrupulant sam doszedł do pewnych wniosków. Czasami dobrze jest odesłać do spowiednika, a czasem to może być tylko nakręcanie skrupulantyzmu.
Wydaje mi się, że tworzenie jednego zbiorczego wątku dla wszystkich skrupulantów może być problematyczne z tego względu, że samym skrupulantom może być ciężko odnaleźć później swoje posty, poza tym jak kilka osób naraz akurat zada jakieś pytanie, to może się zrobić trochę chaotycznie. Więcej sensu ma tworzenie zbiorczego wątku dla każdego użytkownika, który jest skrupulantem (czyli jeżeli skrupulantami są użytkownicy X, Y i Z, to tworzymy dla każdego z nich ich własny wątek).
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Dezerter » 2022-08-13, 17:07

Ciekawy ten pomysł z wątkami dedykowanymi dla poszczególnych forumowiczów, może nasi skrupulanci by się wypowiedzieli?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: konserwa » 2022-08-13, 20:47

Za czasow gdy Dominik tu rzadzil pisalem do niego wlasnie o takim pomysle, ale nie byl zainteresowany.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Morkej » 2022-08-13, 21:30

Dokładnie to robimy od jakiegoś czasu. Jeżeli pojawia się skrupulat, który pisze często i dużo, to tworzymy dla niego jeden większy wątek, który jest wynikiem połączenia z innymi jego wątkami dotyczącymi pytania o grzech. Tam też kierujemy, aby pisać ewentualne posty. Bez zakładania kolejnego wątku. Dotyczy to przede wszystkim tych aktywnych oraz w miarę regularnie się udzielających.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Jozek » 2022-08-14, 14:53

Mozna by ten wiekszy watek nazwac "Alaska dla skrupulantow", w sensie chlodny klimat by ich troche ostudzil. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Nenderen » 2022-08-30, 06:31

Ciekawa propozycja nazwy, Józku. Alaska dla skrupulantow... rety
Ostatnio zmieniony 2022-08-30, 06:31 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Propozycje, sugestie, błędy, pytania”