Posłuszeństwo żony męzowi

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: sądzony » 2022-09-14, 14:13

Morkej pisze: 2022-09-14, 08:36 (...) oparte na współmiernym (...) odnoszeniem zysków w małżeństwie.
Jakoś mnie to "nie siedzi". Relacja to, moim zdaniem, nie wymiana, a coś wręcz przeciwnego. Może coś niewłaściwie rozumiem, ale
nie kocham Boga, bo on za to mnie zbawi lecz On wciąż mnie zbawia, bo Go miłuję.
Miłość do Boga nie wynika z niczego innego jak tylko ze świadomości Jego niezachwianej miłości do mnie.

Moim zdaniem, miłość małżeńska, której źródliną jest "zysk" daleka jest od chrześcijańskiej miłości.
Oczywiście w małżeństwie jest swego rodzaju "wymiana, kompensacja, uzupełnienie, równoważenie się braków", ale to któroś_rzędna sprawa.

Pozdrawiam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: konserwa » 2022-09-14, 17:32

Istnieja miliony a moze i miliardy spojrzen czy interpretacji na ten problem . I to jak sie wydaje co najmniej od wielu tysiecy lat .. tak dlugo, jak istnieje sama instytucja malzenstwa.
I w dodatku wyglada na to, ze temat nie moze zostac do konca doglebnie wyczerpany, zbadany, omowiony czy wyjasniony.
i przypuszczam, ze tak bedzie do konca swiata.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Albertus » 2022-09-14, 18:07

W dzisiejszych czasach, szczególnie w Polsce, ten temat to kompletna abstrakcja. Nie wiem czy w ogóle warto go poruszać bo ludzie nie bardzo wiedzą o co chodzi a kobiety odbierają to jako atak.

Moby
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 13 wrz 2022
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Moby » 2022-09-14, 19:16

Cóż, szkoda że w temacie rzadko wypowiadają się panie, które mogłyby powiedzić jak to czują: w końcu to ich temat dotyczy;)

Moby
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 13 wrz 2022
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Moby » 2022-09-16, 08:44

Albertus pisze: 2022-09-14, 18:07 Nie wiem czy w ogóle warto go poruszać bo ludzie nie bardzo wiedzą o co chodzi a kobiety odbierają to jako atak.
Tego nie wiemy.
Katoliczka ślubująca "posłuszeństwo małżeńskie" a. de facto powtarza słowa ewangelii b. "wymusza","przypomina" o odpowiedzialności mężczyzny i jego obowiązkach.
Intuicja podpowiada mi, że większość katoliczek (kobiet?)nie ma nic przeciwko "zdrowej, lekkiej dominacji mężczyny", oddania prowadzenia mężowi.

A może się myle - i jest to sprawa czysto kulturowa;)

Dlatego tak ważne są tutaj opinie kobiet ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: konserwa » 2022-09-16, 23:42

Jest to sprawa kulturowa.
Sa spolecznosci z dominacja kobiet, albe neutralne dominayjnie.

Moby
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 13 wrz 2022
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Moby » 2022-09-17, 08:11

konserwa pisze: 2022-09-16, 23:42 Jest to sprawa kulturowa.
Z pewnością jest w tym aspekt kulturowy, ale z pewnwścią jest też biologia.
Bardzo proszę Panie o kometarze. Inaczej przypominają te dywagacje męskie dyskusje o polityce przy alkoholu ;)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Albertus » 2022-09-17, 08:58

konserwa pisze: 2022-09-16, 23:42 Jest to sprawa kulturowa.
Sa spolecznosci z dominacja kobiet, albe neutralne dominayjnie.
No ale chyba nie tylko bo dla nas ma też znaczenie teologiczne bo relacja miedzy Chrystusem i Kościołem jest opisana według wzorca małżeńskiego - żona - Kościół ma być poddana Chrystusowi, mąż - Chrystus - oddaje swoje życie za żonę - Kościół.

Dodano po 5 minutach 12 sekundach:
Moby pisze: 2022-09-17, 08:11
konserwa pisze: 2022-09-16, 23:42 Jest to sprawa kulturowa.
Z pewnością jest w tym aspekt kulturowy, ale z pewnwścią jest też biologia.
Zgadzam się. Poza tym cywilizacyjny bo bez rozwiniętej cywilizacji która otacza opieką kobiety i zapewnia im pewne przywileje nie byłoby po prostu tego tematu bo kobiety nie były w stanie samodzielnie funkcjonować i siłą rzeczy musiałyby się podporządkowywać mężczyznom zapewniającym im byt i silniejszym fizycznie.

Dżdżownica

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Dżdżownica » 2022-09-28, 17:23

Z całą pewnością dominująca rola mężczyzny w rodzinie przynosi korzyści -mężczyznom.
W Anglii najpierw wypłacano zasiłki rodzinne mężom. Gdy zaczęto wypłacać kobietom wzrosły wydatki np. na ubrania dziecięce.
W krajach trzeciego świata dzieci były zdrowsze w gospodarstwach gdzie kobiety zarządzały majątkiem. Nawet w porównaniu z bogatszymi, ale takimi gdzie zarządzali mężczyzni.
Co do tego że mężczyzna ma rządzić bo w razie czego poświęci życie za rodzine- bujda. Znacie choć jeden przypadek po wojnie gdzie mężczyzna poświęcił życie dla rodziny?
Historia wojen, też tych niedawnych mowi że raczej kiepsko z tą meską ochroną.
Rwanda, Kongo, Irak. Z katolickich - Hiszpania frankistowska, Argentyna. Kobiety pozostawiane same sobie. Często mąż już bezpieczny bierze drugą żone. A kobiety zgwałcone, jako zhańbione są odrzucane przez mężów i społeczności.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: konserwa » 2022-09-28, 21:02

Choc jest w tym ziarno prawdy, co napisala Dzdzownica, to zostalo ono niezle przyklepane i przysypane jednostronnoscia i jakas stronniczoscia w jej wypowiedzi.
Zabraklo zrownowazonego balansu, a w to miejsce na szali pojawil sie wielki odwaznik niedomowien, pomowien i demagogii. A nawet zlosliwych oczernien.
Szkoda.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Andej » 2022-09-28, 21:09

Zwykły kobiecy szowinizm. Na szczęście niewiele jest szowinistek i szowinistów płciowych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: konserwa » 2022-09-28, 21:12

Sluszne spostrzezenie.

Moby
Przybysz
Przybysz
Posty: 22
Rejestracja: 13 wrz 2022
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Moby » 2022-09-29, 09:32

Dżdżownico, twoja wypowiedź jest mocno seksistowska. Myślę, że zdecydowanie brakuje ci szacunku do mężczyn:
Dżdżownica pisze: 2022-09-28, 17:23 W Anglii najpierw wypłacano zasiłki rodzinne mężom. Gdy zaczęto wypłacać kobietom wzrosły wydatki np. na ubrania dziecięce.
Skąd biora sie te "zasilki dzieciece"? Kto je wypracowywuje? kto dluzej pracuje zawodowo, bierze nadgodziny, czasem ryzykuje życiem w pracy?
Polecam np taka ksiazke: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/57472/d ... lo-w-wigan
Mozna poczytac jak ciezko pracowali górnicy w najbogatszym kraju świata w latach 30-tych XX wieku.

Dżdżownica pisze: 2022-09-28, 17:23 Znacie choć jeden przypadek po wojnie gdzie mężczyzna poświęcił życie dla rodziny?
Żartujesz, prawda?
W czasie 1 Wojny Światowej napadnięta Francja zmobilizowała 10 roczników (18-27 lat) młodych mężczyzn do obrony swoich granic.
Ilu z nich zginielo w piekle Verdun itd?
Dokładnie 28%!
W najmniejszych francuskich wioskach znajdziesz krzyż-pomink poświęcony tym młodym żołnierzom z tablicą i kilkudziesięcioma nazwiskami mężczyzn z wisoki którzy już nie wrócili.
Czym było to poświęcenie jeżeli nie obroną rodzin?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: konserwa » 2022-09-29, 10:47

W liczbach bezwzglednych w czasie I - szej wojny zginelo ponad 1,5 miliona Francuzow.
Dlatego w II - giej wojnie marszalek Petain robil wszystko, aby nie dopuscic do podobnej hekatomby. I to mu sie udalo. Jakby nie patrzec na jego osobe, uchronil ludzi od masowej smierci.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: Jozek » 2022-09-29, 11:39

W polityce, jak i stosunkach miedzyludzkich istnieje cos co mozna nazwac sugestia wyborow.
Wyglada to tak ze omawia sie opcje wyborow, sugerujac skutki, co zwykle zaweza pole widzenia opozycji, ktorej sie po prostu podklada dwie opcje negatywna i pozytywna.
Mimo ze do kazdej sytuacji sa niemal krocie opcji wyboru, to takie sugestie tylko dwu mozliwosci to po prostu polityczna manipulacja nie majaca podparcia w rzeczywistosci.
Dziala to dokladnie tak samo jak uzaleznianie jednych od drugich, a nawet widac to w wiekszosci wpisow w dyskusjach, gdzie jeden dyskutant negujac czyjas wypowiedz przedstawia ja jako jedna z tych dwu opcji, negatywnej i pozytywnej.
Jest to zwyczajna manipulacja by uzaleznic adwersarza od swojego zdania i swoich wypowiedzi, a tym samym uzyskac aprobate postronnych czytajacych, dyskutantow.
Czasem jak sie czyta niektorych wypowiedzi to az sie niedobrze robi od tych manipulacji.
.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”