Posłuszeństwo żony męzowi

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Złoty mówca
Złoty mówca
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1126 times
Been thanked: 1285 times

Re: Posłuszeństwo żony męzowi

Post autor: sądzony » 2022-09-14, 14:13

Morkej pisze: 2022-09-14, 08:36 (...) oparte na współmiernym (...) odnoszeniem zysków w małżeństwie.
Jakoś mnie to "nie siedzi". Relacja to, moim zdaniem, nie wymiana, a coś wręcz przeciwnego. Może coś niewłaściwie rozumiem, ale
nie kocham Boga, bo on za to mnie zbawi lecz On wciąż mnie zbawia, bo Go miłuję.
Miłość do Boga nie wynika z niczego innego jak tylko ze świadomości Jego niezachwianej miłości do mnie.

Moim zdaniem, miłość małżeńska, której źródliną jest "zysk" daleka jest od chrześcijańskiej miłości.
Oczywiście w małżeństwie jest swego rodzaju "wymiana, kompensacja, uzupełnienie, równoważenie się braków", ale to któroś_rzędna sprawa.

Pozdrawiam.
„Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni.” Jn 10.16

konserwa
Super gaduła
Super gaduła
Been thanked: 178 times

Post autor: konserwa » 2022-09-14, 17:32

Istnieja miliony a moze i miliardy spojrzen czy interpretacji na ten problem . I to jak sie wydaje co najmniej od wielu tysiecy lat .. tak dlugo, jak istnieje sama instytucja malzenstwa.
I w dodatku wyglada na to, ze temat nie moze zostac do konca doglebnie wyczerpany, zbadany, omowiony czy wyjasniony.
i przypuszczam, ze tak bedzie do konca swiata.

Albertus
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 462 times

Post autor: Albertus » 2022-09-14, 18:07

W dzisiejszych czasach, szczególnie w Polsce, ten temat to kompletna abstrakcja. Nie wiem czy w ogóle warto go poruszać bo ludzie nie bardzo wiedzą o co chodzi a kobiety odbierają to jako atak.

Moby
Przybysz
Przybysz
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Post autor: Moby » 2022-09-14, 19:16

Cóż, szkoda że w temacie rzadko wypowiadają się panie, które mogłyby powiedzić jak to czują: w końcu to ich temat dotyczy;)

Moby
Przybysz
Przybysz

Post autor: Moby » 2022-09-16, 08:44

Albertus pisze: 2022-09-14, 18:07 Nie wiem czy w ogóle warto go poruszać bo ludzie nie bardzo wiedzą o co chodzi a kobiety odbierają to jako atak.
Tego nie wiemy.
Katoliczka ślubująca "posłuszeństwo małżeńskie" a. de facto powtarza słowa ewangelii b. "wymusza","przypomina" o odpowiedzialności mężczyzny i jego obowiązkach.
Intuicja podpowiada mi, że większość katoliczek (kobiet?)nie ma nic przeciwko "zdrowej, lekkiej dominacji mężczyny", oddania prowadzenia mężowi.

A może się myle - i jest to sprawa czysto kulturowa;)

Dlatego tak ważne są tutaj opinie kobiet ;)

konserwa
Super gaduła
Super gaduła
Been thanked: 178 times

Post autor: konserwa » 2022-09-16, 23:42

Jest to sprawa kulturowa.
Sa spolecznosci z dominacja kobiet, albe neutralne dominayjnie.

Moby
Przybysz
Przybysz

Post autor: Moby » 2022-09-17, 08:11

konserwa pisze: 2022-09-16, 23:42 Jest to sprawa kulturowa.
Z pewnością jest w tym aspekt kulturowy, ale z pewnwścią jest też biologia.
Bardzo proszę Panie o kometarze. Inaczej przypominają te dywagacje męskie dyskusje o polityce przy alkoholu ;)

Albertus
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 462 times

Post autor: Albertus » 2022-09-17, 08:58

Sa spolecznosci z dominacja kobiet, albe neutralne dominayjnie.
No ale chyba nie tylko bo dla nas ma też znaczenie teologiczne bo relacja miedzy Chrystusem i Kościołem jest opisana według wzorca małżeńskiego - żona - Kościół ma być poddana Chrystusowi, mąż - Chrystus - oddaje swoje życie za żonę - Kościół.

Dodano po 5 minutach 12 sekundach:
Moby pisze: 2022-09-17, 08:11
Z pewnością jest w tym aspekt kulturowy, ale z pewnwścią jest też biologia.
Zgadzam się. Poza tym cywilizacyjny bo bez rozwiniętej cywilizacji która otacza opieką kobiety i zapewnia im pewne przywileje nie byłoby po prostu tego tematu bo kobiety nie były w stanie samodzielnie funkcjonować i siłą rzeczy musiałyby się podporządkowywać mężczyznom zapewniającym im byt i silniejszym fizycznie.

ODPOWIEDZ