"Ateiści są ateistami bo chcą"

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Hildegarda » 2022-09-18, 16:18

Ate pisze: 2022-09-18, 14:33 Widziałam chyba na innym forum, że wrzucałaś tego gościa i pochłonęłam cały jego kanał ^.^ Facet czyta ten sam typ literatury co ja i to jest zadziwiające, że po tym wszystkim potrafi jeszcze wierzyć.
Poznałam go kiedyś na grupach biblijnych na fb, bardzo mądry chłopak. Prowadzi też na fb stronę "Życie jak w paleolicie"

U niego to nawrócenie nastąpiło właśnie na skutek zdobywania wiedzy w tych tematach, którymi się interesuje. Doszedł do wniosku, że człowiek to jednak coś więcej niż tylko ssak, który wyewoluował :)


Tutaj jeszcze porusza kwestie duchowości u neandertalczyków w 1 h 20 min filmu


konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: konserwa » 2022-09-18, 19:50

Abstract - napisze calkiem powaznie: wychowany zostalem na ateiste i takim pozostawalem przez prawie 30 lat. I napisze calkiem na serio, ze to co napisales to raczej kocopaly niz prawdzwe realia. Z calym szacunkiem.

Ate - az dziw bierze, ze po tym wszystkim nie spostrzeglas, ze trzeba bardzo wielkiej wiary ( bezboznej ), aby byc ateista. Wiary w ateizm.
Ostatnio zmieniony 2022-09-18, 19:53 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Abstract » 2022-09-18, 20:13

konserwa pisze: 2022-09-18, 19:50 Abstract - napisze calkiem powaznie: wychowany zostalem na ateiste i takim pozostawalem przez prawie 30 lat. I napisze calkiem na serio, ze to co napisales to raczej kocopaly niz prawdzwe realia. Z calym szacunkiem.
cóż, napisałem coś, co usłyszałem od niektórych byłych ateistów, ważne że te "kocopaly" skłoniły ich do poszukiwań Boga
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: konserwa » 2022-09-18, 20:14

Zadziwiajace.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Abstract » 2022-09-18, 20:32

konserwa pisze: 2022-09-18, 20:14 Zadziwiajace.
fascynujące, jeśli reprezentujesz wszystkich byłych ateistów to przepraszam ;)
nawet tu na forum ktoś wrzucał świadectwo ateisty i głód poszukiwania sensu gdzie indziej, który był motorem przemian. Zobacz na ichniejszych stronach ile wpisów dotyczy obrony sensu jaki nadają sobie ateiści.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: sądzony » 2022-09-18, 20:40

@konserwa, z całym szacunkiem, myślę, że jesteś szczególnym przypadkiem.
Pozdrawiam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: konserwa » 2022-09-18, 20:50

O ile sie orientuje, to socjologicznie kazdy z nas jest szczegolnym przypadkiem.
Pozdrawiam rowniez i azaliz.

Abstract - no, moze jakies badania by rozjasnily ( albo zaciemnily ) szczegolne szczegolnosci.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Abstract » 2022-09-20, 00:08

@Ate we wcześniejszych wpisach odnosiłaś się przede wszystkim głównie do problematyki pogodzenia ewolucji i opisu stworzenia, faktu zaistnienia grzechu pierworodnego. Pisałaś następnie o "fikołkach" jakie się stosuje w ramach prób wyjaśnienia problemu.
Chciałbym rozszerzyć te fikołki o te wynikające z fizyki
Na koniec pytanie, jak ateiści radzą sobie z problemami przedstawionymi przez Meissnera, w jaki sposób usunąć z tych pól możliwości Boga i odrzucić Go jako możliwość? Oczywiście jak dałaś przykład w cytatach w pierwszym wpisie - wbrew sobie. Jestem ciekawy twojego zdania.

Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Hildegarda » 2022-09-20, 05:39

Abstract pisze: 2022-09-20, 00:08 @Ate we wcześniejszych wpisach odnosiłaś się przede wszystkim głównie do problematyki pogodzenia ewolucji i opisu stworzenia, faktu zaistnienia grzechu pierworodnego. Pisałaś następnie o "fikołkach" jakie się stosuje w ramach prób wyjaśnienia problemu.
Widzę, że Ate ma podobny problem co ja z tym grzechem :)

świeczka

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: świeczka » 2022-09-20, 12:37

trochę tak jest
ktoś jest ateistą, bo nie podoba mu się, że Bóg czegoś zakazuje
więc wybiera grzech zamiast wiary

ale kto szuka prawdy, szuka Boga
czasem trwa to latami
patrz św. Augustyn

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Abstract » 2022-09-20, 15:28

@Hildegarda
Nie mamy pojęcia czy zostanie to wyjaśnione, możemy rysować rozwiązania, ale ewolucja nadal podlega i będzie podlegać badaniom. Kościół nie musi zajmować stanowiska dogmatycznego.
Tak jak ateiści twierdzą że nie muszą rozwiązywać problemu pierwszej przyczyny. Ate brak wyjaśnień pierwszej przyczyny akceptuje, co do ewolucji czeka na klarowne wyjaśnienia z groźbą przekroczenia niepisanej granicy fikołkowatości opisowej.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Hildegarda » 2022-09-21, 07:26

Abstract pisze: 2022-09-20, 15:28 @Hildegarda
Nie mamy pojęcia czy zostanie to wyjaśnione, możemy rysować rozwiązania, ale ewolucja nadal podlega i będzie podlegać badaniom. Kościół nie musi zajmować stanowiska dogmatycznego.
No nie musi, ale współcześnie utrudnia to przekonanie się do tych dogmatów, ja nawet na innych grupach czytałam katolików, którzy odchodzą od takiego tradycyjnego rozumienia grzechu i ofiary, sami mają problem z tym tematem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Andej » 2022-09-21, 07:50

Hildegarda pisze: 2022-09-21, 07:26 przekonanie się do tych dogmatów
Czy możesz przytoczyć te dogmaty. O które konkretnie dogmaty Ci chodzi. Będę wdzięczny za podanie linków do nich. Chętnie zagłębię się w te orzeczenia, które tak Ciebie bulwersują.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: Abstract » 2022-09-21, 09:26

Hildegarda pisze: 2022-09-21, 07:26 No nie musi, ale współcześnie utrudnia to przekonanie się do tych dogmatów, ja nawet na innych grupach czytałam katolików, którzy odchodzą od takiego tradycyjnego rozumienia grzechu i ofiary, sami mają problem z tym tematem.
Jeśli założymy że wyjaśnienie ma być proste, to może to rodzić szereg problemów, stopień prostoty jaki założymy już rodzi pewne wątpliwości.
Brak prostoty wyjaśnienia powoduje u wielu wątpliwości co do umiejscowienia grzechu pierworodnego w dziejach człowieka i braku śladów harmonii przed buntem. Dla ateistów alegoria raju to oczywisty unik w który Chrześcijanie wierzyli kiedyś wprost.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

PiotrekT
Przybysz
Przybysz
Posty: 13
Rejestracja: 5 mar 2023
Has thanked: 1 time

Re: "Ateiści są ateistami bo chcą"

Post autor: PiotrekT » 2023-03-05, 14:23

Mam 33 lata i jestem agnostykiem, kiedyś wierzyłem. Co sprawiło, że doszedłem do wniosku, że to banialuki? Lekce religii w szkole.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”