Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Viridiana » 2022-05-26, 15:22

hektolitr pisze: 2022-05-13, 22:33 Jestem zdiagnozowanym aspergerowcem.
Witaj w klubie. :-h
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 21 times
Been thanked: 148 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: hektolitr » 2022-05-26, 19:32

Viridiana pisze: 2022-05-26, 15:22
hektolitr pisze: 2022-05-13, 22:33 Jestem zdiagnozowanym aspergerowcem.
Witaj w klubie. :-h
Dzień Dobry.
Miło Cię poznać.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2022-05-26, 19:33 przez hektolitr, łącznie zmieniany 2 razy.

magdeleniusia
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 2 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: magdeleniusia » 2022-05-28, 21:48

Tak ja mam aspergera, na co dzień było mi bardzo ciężko z nim funkcjonować, czuje się inna. Kompletnie nie potrafię współpracować w grupie

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: sądzony » 2022-05-28, 21:51

magdeleniusia pisze: 2022-05-28, 21:48 Tak ja mam aspergera, na co dzień było mi bardzo ciężko z nim funkcjonować, czuje się inna. Kompletnie nie potrafię współpracować w grupie
Coraz was tu więcej. :)
Witaj w duchu i miłości Magda.

Lubię "freak'ów". Ja mam ChAD.
Fajnie, że jesteś.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: stasiekb100 » 2022-05-29, 01:45

Jakie macie objawy autyzmu będąc już dorosłymi osobami?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Viridiana » 2022-06-02, 12:13

stasiekb100 pisze: 2022-05-29, 01:45 Jakie macie objawy autyzmu będąc już dorosłymi osobami?
Nie wiem, czy da się to krótko opisać. Najłatwiej byłoby pewnie zacząć od kryteriów diagnostycznych, bo one zawierają rzeczy, które nas wszystkich łączą, ale prawda też jest taka, że u każdego to się objawia w nieco inny sposób. Zasadniczo są trzy grupy cech, jakie występują u autystów:
- cechy związane z trudnościami społecznymi,
- cechy związane z trudnościami komunikacyjnymi,
- ograniczone, powtarzalne, stereotypowe zachowania.
Każda z tych grup to osobny, ogromny temat.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Gierek
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 29 paź 2021
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Gierek » 2022-06-07, 22:55

Ahoj! Ja też jestem aspergerowcem, też należę do naszej rodzinki. Masz rację.

Mnie osobiście w moim Aspim przeraża kilka rzeczy:
1. nadwrażliwość na bodźce, odruchy - np. u dentysty - borowanie zęba - czuję dosyć mocno.
2. branie wszystkiego na poważnie, nawet i drobnostek - przeszłość grająca ogromną rolę - na żartach się mało co znam, w ogóle nie umiem, nie lubię śmiechu - który biorę zawsze do siebie, przejmowanie się, że coś złego powiem pomimo dobrych intencji - przez taką powagę to sporo osób ma mnie dosyć
3. schematyczność, monotematyczność, brak umiejętności zaciekawienia innych sobą - przez co jakimś czasie prawie każdego nudzę, i jestem dziwakiem, niektórzy czuli się, jakby byli na przesłuchaniu :( Nie umiem prowadzić różnorodnej rozmowy, nie jestem na tyle ciekawą osobą, żeby zaciekawić innych sobą, przez to moje nudziarstwo, specyficzny sposób rozmowy z innymi dla wielu osób byłem pośmiewiskiem.

Ech... strasznie to jest męczące.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Albertus » 2022-06-07, 23:38

Gierek pisze: 2022-06-07, 22:55 Ahoj! Ja też jestem aspergerowcem, też należę do naszej rodzinki. Masz rację.

Mnie osobiście w moim Aspim przeraża kilka rzeczy:
1. nadwrażliwość na bodźce, odruchy - np. u dentysty - borowanie zęba - czuję dosyć mocno.
2. branie wszystkiego na poważnie, nawet i drobnostek - przeszłość grająca ogromną rolę - na żartach się mało co znam, w ogóle nie umiem, nie lubię śmiechu - który biorę zawsze do siebie, przejmowanie się, że coś złego powiem pomimo dobrych intencji - przez taką powagę to sporo osób ma mnie dosyć
3. schematyczność, monotematyczność, brak umiejętności zaciekawienia innych sobą - przez co jakimś czasie prawie każdego nudzę, i jestem dziwakiem, niektórzy czuli się, jakby byli na przesłuchaniu :( Nie umiem prowadzić różnorodnej rozmowy, nie jestem na tyle ciekawą osobą, żeby zaciekawić innych sobą, przez to moje nudziarstwo, specyficzny sposób rozmowy z innymi dla wielu osób byłem pośmiewiskiem.

Ech... strasznie to jest męczące.
Wybacz jeśli błądzę bo o ile z głębokimi autystykami mam częsty kontakt to nie mam jakiejś szczególnej wiedzy jeśli chodzi o zespół aspergera, ale to o czym piszesz to wydaje mi się raczej pewnymi wadami charakteru niż chorobą. Wadami opartymi głównie o przesadny lęk przed zranieniem nad którymi można i trzeba pracować i możliwe są zmiany.

Jak widać tutaj piszesz całkiem ciekawie z dużym samokrytycyzmem i świadomością swoich słabości i ograniczeń. To bardzo pozytywne i bardzo dobrze o tobie świadczy.

Dlaczego nie możesz tak swobodnie wyrażać siebie w relacjach w realu , przy bezpośrednich kontaktach z ludźmi?

Masz pewne blokady psychiczne tak jak każdy, jeden większe a inny mniejsze, ale te blokady można, z pomocą Bożą odblokować.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Viridiana » 2022-06-08, 11:06

Gierek pisze: 2022-06-07, 22:55 Mnie osobiście w moim Aspim przeraża kilka rzeczy:
1. nadwrażliwość na bodźce, odruchy - np. u dentysty - borowanie zęba - czuję dosyć mocno.
Typowa trudność w spektrum. Też u mnie trochę tych kwestii sensorycznych jest, chociaż cały czas się zastanawiam, czy sobie tylko nie wmawiam, że jestem nadwrażliwa.
Gierek pisze: 2022-06-07, 22:55 2. branie wszystkiego na poważnie, nawet i drobnostek - przeszłość grająca ogromną rolę - na żartach się mało co znam, w ogóle nie umiem, nie lubię śmiechu - który biorę zawsze do siebie, przejmowanie się, że coś złego powiem pomimo dobrych intencji - przez taką powagę to sporo osób ma mnie dosyć
Jeśli to Cię pocieszy, to też mam kilka anegdotek związanych z tym, że coś zrozumiałam zbyt dosłownie albo inaczej, więc nie jesteś sam. @};-
Gierek pisze: 2022-06-07, 22:55 3. schematyczność, monotematyczność, brak umiejętności zaciekawienia innych sobą - przez co jakimś czasie prawie każdego nudzę, i jestem dziwakiem, niektórzy czuli się, jakby byli na przesłuchaniu :( Nie umiem prowadzić różnorodnej rozmowy, nie jestem na tyle ciekawą osobą, żeby zaciekawić innych sobą, przez to moje nudziarstwo, specyficzny sposób rozmowy z innymi dla wielu osób byłem pośmiewiskiem.
Mogę się z tym w pewnym sensie utożsamić. Co prawda ja nie powiedziałabym, że nie jestem ciekawą osobą, bardziej chodzi o to, że mam inne zainteresowania i wolę rozmawiać na konkretne tematy, w związku z czym trudno mi się odnajdować w small talku, jaki ludzie często prowadzą. Rozmawianie to w ogóle skomplikowana rzecz. :p
Z mojej strony mogę doradzić, że łatwiej się odnaleźć w środowiskach, w których można trochę przed tą gadką-szmatką uciec (czyli środowiska ludzi, z którymi dzielisz pasje albo które opierają się o rozmowie na konkretne tematy - dla mnie takim miejscem była na przykład wspólnota chrześcijańska).
Albertus pisze: 2022-06-07, 23:38 Wybacz jeśli błądzę bo o ile z głębokimi autystykami mam częsty kontakt to nie mam jakiejś szczególnej wiedzy jeśli chodzi o zespół aspergera, ale to o czym piszesz to wydaje mi się raczej pewnymi wadami charakteru niż chorobą.
Zespół Aspergera i autyzm to w ogóle nie są choroby. To bardziej inny typ układu nerwowego, który powoduje, że przetwarzamy bodźce i komunikaty społeczne w odmienny sposób.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Andy72 » 2022-06-22, 08:26

Ja prawdopodobnie mam Aspergera.
Z politykow na Aspergera wyglada Korwin Mikke
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-09-23, 20:55

Mógłby ktoś wytłumaczyć czym się różni zespół Aspergera od autyzmu wysokofunkcjonującego? @Dżdżownica @Viridiana @hektolitr
Zastanawia mnie to, bo zawsze myślałam, że są to pojęcia tożsame. Czyli że ta forma autyzmu, która ma dobre rokowania to po prostu zespół Aspergera. Okazuje się, że nie, bo tych rodzajów wysokofunkcjonującego autyzmu jest więcej. Nic jednak z tego, co czytam, odnośnie tych innych rodzajów, nie rozumiem. Bo wciąż wydaje mi się to bardzo zbliżone właśnie do aspergera, który jest przecież także wysokofunkcjonującą formą spectrum. Jak więc należy to nazywać? Ogólny zwrot "spectrum autyzmu" chyba niewiele mówi, bo bardzo się to różni co do funkcjonowania. Z drugiej strony, podział tylko na "niskofunkcjonujący" i "wysokofunkcjonujący" jest raczej zbytnim uproszczeniem.
(Jakby co, bo już było do mnie takie pytanie, to odpowiadam: nie, nie mam żadnej formy spectrum autyzmu, pytam tylko z zainteresowania)

Dodano po 35 minutach 39 sekundach:
O, już chyba rozumiem. Przeczytałam ponownie dawny post Viridiany odnośnie nazewnictwa związanego z klasyfikacją zaburzeń psychicznych ICD11. I w tym ma być po prostu "spectrum autyzmu". Czyli ma już wcale nie być nazwy Zespół Aspergera?
A ja wciąż kojarzę tylko klasyfikację ICD10.

Jeśli chodzi o nową klasyfikację ICD11, to tutaj link do omawianych zmian, jakie w niej zaszły w zakresie psychiatrii (o autyzmie też tam jest, dużo wyjaśnia fragment artykułu)
: https://psychomedic.pl/icd-11-najwaznie ... ji-chorob/
Ostatnio zmieniony 2022-09-23, 22:08 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 12 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Viridiana » 2022-10-09, 20:39

Dawno mnie nie było na forum, więc odpowiadam późno, ale lepiej późno niż wcale.
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-09-23, 21:59 Mógłby ktoś wytłumaczyć czym się różni zespół Aspergera od autyzmu wysokofunkcjonującego?
To pytanie jest problematyczne o tyle, że obecnie uznaje się, że nie ma naukowych podstaw do wyróżniania różnych podtypów spektrum autyzmu. Dlatego w najnowszej wersji klasyfikacji WHO (ICD 11) tych podziałów już nie ma. W ICD 10 był podział na autyzm dziecięcy, autyzm atypowy i zespół Aspergera właśnie. W praktyce diagnostycznej wyglądało to tak (i w Polsce przez jakiś czas jeszcze to będzie tak wyglądać, bo chociaż ICD 11 już obowiązuje, nie jest jeszcze wdrożona w naszym kraju), że często do szufladki określonej etykietką "autyzm" wrzucano osoby, u których rozwój mowy był opóźniony, natomiast diagnozę ZA zazwyczaj dostają osoby, u których nauka mówienia przebiegała w sposób typowy.
Inną sprawą jest to, że określenia typu "wysokofunkcjonujący" i "niskofunkcjonujący" też są dość problematyczne. Osoby autystyczne działające w mediach społecznościowych (samorzecznicy) zazwyczaj nie przepadają za tym czarno-białym podziałem.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: bei » 2022-10-10, 18:20

magdeleniusia pisze: 2022-05-28, 21:48 Tak ja mam aspergera, na co dzień było mi bardzo ciężko z nim funkcjonować, czuje się inna. Kompletnie nie potrafię współpracować w grupie
W jakim byłaś wieku gdy to u Ciebie zdiagnozowano?
Ostatnio zmieniony 2022-10-10, 18:20 przez bei, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: Andej » 2022-10-10, 18:53

Niezbyt na temat, ale zerkając na dyskusję zastanawiam się, ile jest osób w moim wieku, które mają opisywane schorzenia. Ale nigdy nie diagnozowane. Tylko maskowane. Z wielkim trudem, ale to jedyne wyjście.
Nie wiem, jak to funkcjonuje, ale kiedyś każdy był zmuszony do udawania. Zaciskania zębów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy są tu osoby z autyzmem lub Zespołem Aspergera?

Post autor: sądzony » 2022-10-10, 21:15

No. W obozach koncentracyjnych to w ogóle nie diagnozowali.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”