Istnienie innych religii, a wola Boga

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Dezerter » 2022-09-20, 19:37

Hildegarda pisze: 2022-09-19, 13:16
A tu coś w temacie

"Franciszek: Bóg przyzwala na różnorodność religii

Franciszek został poproszony o doprecyzowanie kontrowersyjnego fragmentu z niedawnej deklaracji o braterstwie głoszącym, że Bóg pragnie "różnorodności religii, koloru skóry, płci, rasy i języków.""

https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski ... gii,511809
Odpowiedź Papieża była bardzo jasna: Bóg przyzwala na różnorodność religii. Franciszek przyznał również, że zestawienie w jednym zdaniu różnorodności religii z różnorodnością płci może prowadzić do błędnych interpretacji, bo jest oczywiste, że różnorodności płci Bóg chciał w sposób pozytywny, a nie na zasadzie przyzwolenia.
Na działanie szatna też przyzwala , ...do czasu
tyle powiedział papież, więc żadnej sensacji teologicznej nie ma
jest tylko stwierdzenie faktu
Hildegardo, żałuję, że nie mam czasu z tobą podyskutować, bo jesteś pozytywną i uczciwą dyskutantką i widzę, że rzeczywiście poszukujesz prawdy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-09-21, 04:46

Co do religii, widzę to tak, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa, które ma być "w sercu i umyśle"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Andej » 2022-09-21, 07:24

Hildegarda pisze: 2022-09-21, 04:46 Co do religii, widzę to tak, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa, które ma być "w sercu i umyśle"
Tak jest. Dobrze napisane: W takim stopniu, w jakim prowadzi do Boga. A zatem, która najlepiej prowadzi do Boga? I dlaczego?
Kryterium sukcesji, wydaje mi się być w tym rozeznawaniu bardzo ważne. Bo jest w tym przekazywanie łaski pierwotnie otrzymanej od Chrystusa. Z pokolenia, na pokolenie.
Kryterium poprawności, świadectwa - tu prym wiodą małe elitarne społeczności, w których każdy na każdego patrzy. I reaguje na błądzenie, czy odstępstwo. Ale niestety wkrada się w to niebezpieczeństwo sekciarstwa, gdy członkowie takiego kościoła sa poddawani presji, praniu mózgu. Którym grożą sankcje ziemskie za odstępstwo. Nie ma w tym pełnej dobrowolności. Zatem, chyba jednak należy pominąć to kryterium, acz nie do końca. Bo pasterze powinni dążyć do doskonałości i zawsze dawać dobre świadectwo. A źli pasterze powinni być odsuwani od posługi.
Ale jest jeszcze kryterium stadne. Owczarnia. Jedna. Dążenie do jedności owczarni. Zatem każdy ruch odśrodkowy jest niewłaściwy. Zatem kościół nie dążący do zjednoczenie ludu Bożego nie jest dobrym kościołem.
Ale niestety zboczyłem z tematu. Z religii na kościół. Ale, wydaje mi się, że kościół jest wyrazicielem religii.

Czy wystarczy, aby człowiek miał Boże prawa w sercu i umyśle? Jeśli jest eremitą na bezludnej wyspie, to z pewnością, tak. Jeśli żyje na oceanie ateistów, zapewne też. Ale religia spełnia funkcję społeczną. Zbliża ludzi do siebie. Zatem konieczna jest relacja tego człowieka do innych osób. W ten sposób wypełnia się prawo. I w ten sposób znów wracam do kościoła. Bo kościół jest taką wspólnotą. Jest pniem drzewa. Drzewa wyrastającego z Boga. Ale czym są w takim razie samosiejki? Czy też wyrastają z Boga? Czy wyrastają z tego samego ziarna, które rzucił Siewca Bóg?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Dezerter » 2022-09-21, 19:39

Hildegarda pisze: 2022-09-21, 04:46 Co do religii, widzę to tak, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa, które ma być "w sercu i umyśle"
Marek Piotrowski określa to mniej więcej tak pisząc o zbawieniu ludzi z innych religii
Będą na tyle zbawieni ile ich religia ma wspólnego z katolicyzmem, w którym jest pełnia zbawienia, Objawienia i Prawdy
Poznałem wiele religii, tych starych, tradycyjnych znalazłem wiele tych samych, lub podobnych cech, zaleceń, przykazań, moralnych wskazówek, ale im dalej od Jerozolimy tym różnice większe i pomysł na jedna wspólna religię światową jest nierealny i moim zdaniem niemożliwy do realizacji. Dowód zobaczcie jak idzie Ekumenizm wśród chrześcijan, których łączy to co najważniejsze
jedna Biblia, jedna Głowa Kościoła Jezus, jeden Kościół Powszechny, apostolski , jeden chrzest, jeden Duch ;) :ymblushing:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

tropiciel

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: tropiciel » 2022-10-01, 22:11

Hildegarda pisze: 2022-09-21, 04:46 Co do religii, widzę to tak, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa, które ma być "w sercu i umyśle"
diabelskie słowa - gdyby tak było , to Jezus Chrystus nie zakładał by kościoła i nie mówił do apostołów idzcie i nauczajcie / to zwykłe lenistwo i pojednanie ze swiatem sprawiają ze powstają takie pomysły jak ta że wszystkie religie w zasadzie są dobre . daleko odszedł kościół hierarchiczny od ewangelii . ludzie mają wolną wole i sami stwarzają sobie bożków aby oddawać im pokłon .
Bóg mógłby sprawić że izraelici podczas marszu do ziemi obiecanej nie zrobili by cielca ( ale nie reagował ) tak samo teraz aby zebrać ziarno należy dać mu dojrzeć nawet razem z ostem ( a to oznacza że na glebie razem współistnieje ziarno i chwast , ale chwast pozostanie chwastem i nie będzie ziarnem ) pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Andej » 2022-10-01, 22:30

tropiciel pisze: 2022-10-01, 22:11 diabelskie słowa
Czy na pewno diabelskie? Wydaje mi się, że nie. Bo twierdzenie, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa wydaje mi się być słuszną.
Przecież jest jedna religia, która najprościej i najpewniej prowadzi do Boga. Nie wykluczam, że inne też, choć droga okrężną. Z wielką ilością pułapek. Ale też mogą (i mam nadzieję, ze tak jest) prowadzić do Boga.
A wypełnianie prawa przekazanego nam przez Chrystusa jest właściwą drogą. Naśladowanie Go jest, według mnie, pewną i najlepszą drogą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

tropiciel

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: tropiciel » 2022-10-01, 22:40

Andej pisze: 2022-10-01, 22:30
tropiciel pisze: 2022-10-01, 22:11 diabelskie słowa
Czy na pewno diabelskie? Wydaje mi się, że nie. Bo twierdzenie, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa wydaje mi się być słuszną.
Przecież jest jedna religia, która najprościej i najpewniej prowadzi do Boga. Nie wykluczam, że inne też, choć droga okrężną. Z wielką ilością pułapek. Ale też mogą (i mam nadzieję, ze tak jest) prowadzić do Boga.
A wypełnianie prawa przekazanego nam przez Chrystusa jest właściwą drogą. Naśladowanie Go jest, według mnie, pewną i najlepszą drogą.
jaki więc jest sens powoływania kościoła ( inaczej nowej religii ) skoro w każdej jest coś dobrego / jeżeli Jezus Chrystus powołał nową strukturę to pewnikiem wiedział że ta pozostała reszta jest warta funta kłaków . pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Andej » 2022-10-01, 22:45

Widzę post, ale niestety nie potrafię czytać tekstów pisanych z pogardą dla polszczyzny, tj. bez wielkich liter we właściwych miejscach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Dezerter » 2022-10-01, 22:47

Czyżby, a jak było z Chrześcijaństwem i Judaizmem?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Andej » 2022-10-01, 22:51

Dobre pytanie. Ale to temat rzeka. Może na specjalny wątek? Gdyż zdecydowanie wykracza poza ten. Nie wiem jednak czy ktoś z nas jest na tyle kompetentny, aby dokonać takiej analizy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

tropiciel

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: tropiciel » 2022-10-01, 22:51

Dezerter pisze: 2022-10-01, 22:47 Czyżby, a jak było z Chrześcijaństwem i Judaizmem?
nie rozumiem ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Dezerter » 2022-10-01, 22:58

tropiciel pisze: 2022-10-01, 22:51
Dezerter pisze: 2022-10-01, 22:47 Czyżby, a jak było z Chrześcijaństwem i Judaizmem?
nie rozumiem ?
jeżeli Jezus Chrystus powołał nową strukturę to pewnikiem wiedział że ta pozostała reszta jest warta funta kłaków .
podkreślenie moje
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-10-02, 05:47

tropiciel pisze: 2022-10-01, 22:11
Hildegarda pisze: 2022-09-21, 04:46 Co do religii, widzę to tak, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa, które ma być "w sercu i umyśle"
diabelskie słowa - gdyby tak było , to Jezus Chrystus nie zakładał by kościoła i nie mówił do apostołów idzcie i nauczajcie / to zwykłe lenistwo i pojednanie ze swiatem sprawiają ze powstają takie pomysły jak ta że wszystkie religie w zasadzie są dobre . daleko odszedł kościół hierarchiczny od ewangelii . ludzie mają wolną wole i sami stwarzają sobie bożków aby oddawać im pokłon .
Bóg mógłby sprawić że izraelici podczas marszu do ziemi obiecanej nie zrobili by cielca ( ale nie reagował ) tak samo teraz aby zebrać ziarno należy dać mu dojrzeć nawet razem z ostem ( a to oznacza że na glebie razem współistnieje ziarno i chwast , ale chwast pozostanie chwastem i nie będzie ziarnem ) pozdrawiam

Postaram się napisać jeszcze raz, bardziej zrozumiale


"każda religia jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do wypełniania dwóch przykazań miłości, które są NAJWAŻNIEJSZYMI przykazaniami chrześcijaństwa"


a teraz się zastanów, czy to jest zgodne z ewangelią?
czy wszyscy chrześcijanie wypełniają te przykazania?
czy w innych religiach są ludzie, którzy również te przykazania wypełniają, oczywiście rozumiejąc i czcząc Boga na swój sposób?


Pozdrawiam

tropiciel

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: tropiciel » 2022-10-02, 13:00

Hildegarda pisze: 2022-10-02, 05:47
tropiciel pisze: 2022-10-01, 22:11
Hildegarda pisze: 2022-09-21, 04:46 Co do religii, widzę to tak, że każda jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do Boga i wypełniania Jego Prawa, które ma być "w sercu i umyśle"
diabelskie słowa - gdyby tak było , to Jezus Chrystus nie zakładał by kościoła i nie mówił do apostołów idzcie i nauczajcie / to zwykłe lenistwo i pojednanie ze swiatem sprawiają ze powstają takie pomysły jak ta że wszystkie religie w zasadzie są dobre . daleko odszedł kościół hierarchiczny od ewangelii . ludzie mają wolną wole i sami stwarzają sobie bożków aby oddawać im pokłon .
Bóg mógłby sprawić że izraelici podczas marszu do ziemi obiecanej nie zrobili by cielca ( ale nie reagował ) tak samo teraz aby zebrać ziarno należy dać mu dojrzeć nawet razem z ostem ( a to oznacza że na glebie razem współistnieje ziarno i chwast , ale chwast pozostanie chwastem i nie będzie ziarnem ) pozdrawiam

Postaram się napisać jeszcze raz, bardziej zrozumiale


"każda religia jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do wypełniania dwóch przykazań miłości, które są NAJWAŻNIEJSZYMI przykazaniami chrześcijaństwa"


a teraz się zastanów, czy to jest zgodne z ewangelią?
czy wszyscy chrześcijanie wypełniają te przykazania?
czy w innych religiach są ludzie, którzy również te przykazania wypełniają, oczywiście rozumiejąc i czcząc Boga na swój sposób?


Pozdrawiam
hildegarda napisała
Postaram się napisać jeszcze raz, bardziej zrozumiale
cały czas gmatwasz , Jezus Chrystus powołał swój kościół i każde twierdzenie że inne religie są również dobre lub częściowo dobre są kłamstwem .Bóg czyni rzeczy doskonałe , a nie częściowo doskonałe . nie mam też pojęcia o jakiego Boga chodzi w innych religiach / jako że kazda ma swojego Boga .
hildegarda napisała
"każda religia jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do wypełniania dwóch przykazań miłości, które są NAJWAŻNIEJSZYMI przykazaniami chrześcijaństwa"
biorąc pod uwage te dwa nakazy miłości to z automatu należy stwierdzić ze pierwszym odnośnikiem jest miłość do Boga - zaczyna się problem ( do jakiego Boga ) u muzułmanów do innego u żydów do innego u hindusów itd .... a to właśnie stanowi następny etap czyli druga miłość . jaki jest Bóg takie i twoje miłości do bliżniego . czyli każda religia ma inny odnośnik , dlatego stwierdzenie że każda religia jest dobra w jakimś tam stopniu jest fałszem .
hildegarda napisała
każda religia jest dobra w takim stopniu, w jakim prowadzi człowieka do wypełniania dwóch przykazań miłości, które są NAJWAŻNIEJSZYMI przykazaniami chrześcijaństwa"


a teraz się zastanów, czy to jest zgodne z ewangelią?"
nie - tylko kościoł Jezusa Chrystusa jest zgodny z ewangelią pozdrawiam

Dodano po 2 minutach 47 sekundach:
mały dopisek zapomniałem odpowiedzieć dezerterowi - otóż każda inne religia poza tym co stworzył i powołał do życia Jezus Chrystus jest dokładnie nic nie warta .

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Istnienie innych religii, a wola Boga

Post autor: Hildegarda » 2022-10-02, 15:37

tropiciel pisze: 2022-10-02, 13:03 cały czas gmatwasz , Jezus Chrystus powołał swój kościół i każde twierdzenie że inne religie są również dobre lub częściowo dobre są kłamstwem .Bóg czyni rzeczy doskonałe , a nie częściowo doskonałe . nie mam też pojęcia o jakiego Boga chodzi w innych religiach / jako że kazda ma swojego Boga .
Twój radykalizm religijny nie broni się przy zderzeniu z rzeczywistością, przykro mi

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”