Czy gdyby nie grzech pierworodny na świecie byłyby same rodziny?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy gdyby nie grzech pierworodny na świecie byłyby same rodziny?

Post autor: Jozek » 2022-10-02, 20:31

zdrogi pisze: 2022-10-02, 18:39 Ksiądz Dziewiecki jak to określił gdyby nie grzech pierworodny to na ziemi byłyby same małżeństwa, ale nie dodał skąd miały by się brać. Adam i Ewa przecież nie byli świadomi swojej cielesności, nie posiadali wstydu i uczuć/emocji temu towarzyszących, jak zatem mieli się rozmnażać, czy dzisiaj dyskutowalibyśmy na tym forum?
Do tego nie jest potrzebna swiadomosc cielesnosci, wystarczy Milosc, bo do niej czlowiek zostal stworzony.
Oczywiscie czlowiek odrzucil Milosc i Milosc Boga, a zdal sie na zwierzece instynkty.
Ci ktorzy mysla ze milosc to seks, nie maja zielonego pojecia o Milosci. Tak dosadniej, to nawet sie o nia nie otarli i nie maja pojecia czym ona jest.
Milosc to sfera duchowa czlowieka, a seks to nic innego jak instynkt zwierzecy sprowadzony do przyjemnosci.
Z tego wzgledu jedno nie ma nic a nic wspolnego z drugim.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czy gdyby nie grzech pierworodny na świecie byłyby same rodziny?

Post autor: Abstract » 2022-10-02, 21:11

zdrogi pisze: 2022-10-02, 20:27 Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu

A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

A te cytaty to z Biblii czy z bajki o Żwirku i Muchomorku
jak rozumiesz określenie np "bezwstydna kobieta", "bezwstydny mężczyzna" ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy gdyby nie grzech pierworodny na świecie byłyby same rodziny?

Post autor: Andej » 2022-10-03, 08:33

zdrogi pisze: 2022-10-02, 20:27 Chociaż mężczyzna i jego żona byli nadzy, nie odczuwali wobec siebie wstydu

A wtedy otworzyły się im obojgu oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie przepaski.

A te cytaty to z Biblii czy z bajki o Żwirku i Muchomorku
Szkoda, że żadne z powyższych stwierdzeń nie odnosi się do żadnego z moich pytań. Zatem powtórzę je, oddzielać od siebie pustym wierszem, aby łatwiej było przeczytać. Błagam o zwrócenie uwagi na to, że żadne z tych pytań nie dotyczy wstydu. A odpowiedzi skupiają się wyłącznie na wstydzie.

Może to zbyt duże oczekiwanie, aby odpowiedzi były związane tematycznie z pytaniami.

Powtarzam pytania i dla przejrzystości numeruję je.

1. Skąd pomysł, że nie byli świadomi swojej cielesności?

2. Skąd wiadomo, że nie mieli (znali) uczuć?

3. Skąd wiadomo, że byli pozbawieni emocji?

4. A skąd zwierzęta i rośliny wiedzą jak się rozmnażać?


Jeśli udzielenie odpowiedzi na nie przekracza możliwości, to trudno. Zdaję sobie sprawę, że jest to dużym wyzwaniem, bo jak mawiał Salomon, trudna z pustego przelewać w próżne. Na dodatek, pomimo poświęcenia czasu i pracy w analityczne czytanie Genesis, z góry skazane na niepowodzenie.
Jednak nie wykluczam, że jest jakieś zdanie, jakiś fragment związany z zadanymi przeze mnie pytaniami. Jak zostanie mi wskazany, to z pokorą pochylę się nad nim. A jeśli okaże się, że jest inaczej niż myślę, to głośno odszczekam. Bo warto dać wyraz szacunku prawdzie zawartej w Biblii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ