Jak tanio i łatwo przyspieszyć powolny stary laptop z Windowsem.

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
krystian.zawistowski
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 642
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 137 times

Jak tanio i łatwo przyspieszyć powolny stary laptop z Windowsem.

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-10-22, 20:09

Założmy, że masz laptopa, który ma 5, 8 czy nawet więcej lat i nie działa zbyt szybko. To znaczy aplikacje, czy strony włączają się powoli, gdy coś klikniesz, to trwa to chwilę zanim zareaguje itd. Być może jest jedna prosta i tania rzecz, którą możesz zrobić.

Po pierwsze - sprawdź, czy masz dysk SSD (półprzewodnikowy), czy HDD (mechaniczny). Ten drugi można poznać po dźwiękach głowicy i wirujących talerzy. Jest główną przyczyną powolnych komputerów, ze względu na to, że bardzo powoli czyta niewielkie pliki (głowica musi jeździć po talerzach). Wskutek tego aplikacje powoli się wczytują itd. Jeśli masz wątpliwości, jaki masz dysk, możesz to łatwo sprawdzić:
https://pogotowie-komputerowe.org.pl/ja ... sd-czy-hdd

Jeśli masz dysk HDD, to Twój stary komputer może dostać naprawdę dużego kopa, jesli tylko wymienisz go na SSD (nawet tani np ostatnio kupiłem nowy 120 GB za ok 60 zł firmy Goodram. Oczywiście powinieneś kupić tak duży na ile potrzebujesz miejsca). Będzie Ci potrzebna też przejściówka USB-SATA, żeby podłączyć nowy dysk do laptopa https://allegro.pl/kategoria/obudowy-i- ... SB&order=p (najprostsza za kilkanaście zł, albo szybsza USB 3.0 za 20-30).

Gdy już masz to wszystko, musisz skopiować swoją instalację windowsa ze starego dysku na nowy. Twój dysk SSD może być mniejszy niż stary dysk, ale powinien być większy niż całkowite zajęte miejsce na Twoim dysku. Będzie Ci następnie potrzebne narzędzie (pod windowsa), darmowe do użytku prywatnego (Macrium Reflect Free). Pozwala ono wykonać klon instalacji systemu na nowy dysk.
Po zrobieniu klona wyłączasz komputer, wyciągasz dysk HDD i wsadzasz na jego miejsce SSD. Laptop powinien uruchomić się z nowego dysku bez innych zmian - ewentualnie, być może będziesz musiał wyłączyć Secure Boot w BIOS . Stary dysk HDD nadal zawiera sprawny system, możesz użyć jako awaryjny backup.

Można też użyć do tego innych programów, np Rescuezilla.
--------------------------------------------------------------------------------
Powyższe jest najpowszechniejszym problemem z wydajnością, jaki można spotkać. Oczywiście zdarzają się też inne, ale rzadko. Jeśli chcesz sprawdzić, czy twój procesor uciągnie windowsa 10, możesz poszukać wyników wydajności tutaj: https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php - jeśli masz poniżej np 1500 punktów, opcją może być zainstalowanie starszego windowsa do 8.1 albo 7 (takiego jaki był oryginalnie sprzedawany). Przydałoby się też mieć przynajmniej 4 GB ram.
https://kzaw.pl/ - eseje o stosunku religii do nauki

Andy72
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 789
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 71 times
Been thanked: 112 times

Re: Jak tanio i łatwo przyspieszyć powolny stary laptop z Windowsem.

Post autor: Andy72 » 2022-10-23, 14:24

4 GiB RAM to bardzo mało , tylko stare laptopy zwykle nie umożliwiają dołączenia większej ilości.
Można przejść na lekkiego Linuxa. Jeśłi nie używa się specjalistycznych programów, które akurat są pod WIndows, a na starym laptopie nie używa się, to zarówno Libre Ofice można znaleźć jak Firefoxa i inne.
Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła.Ef 6,11

ODPOWIEDZ