Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
Rak
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Re: Dlaczego do dziś nie odbudowano Świątyni Jerozolimskiej

Post autor: Rak » 2022-10-08, 23:41

Dezerter-czytam, czytam. Nawet wstęp mnie zachwycił :) Jeszcze raz baaaardzo dziękuę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Has thanked: 2758 times
Been thanked: 2291 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2022-10-09, 11:44

Ty nie dziękuj, a dziel się na forum *-:) , co ciekawszymi kawałkami/smaczkami/odkryciami w wątkach istniejących albo zakładaj nowe do omówienia jakichś dziwnych treści.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Rak
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 72 times
Been thanked: 48 times

Post autor: Rak » 2022-10-09, 17:25

Mówisz, masz i to w tym wątku o judaizmie:
.....Zastanawiałem się kiedyś nad tym, dlaczego wiara w Syna Bożego, Logosa, jakoś łatwiej przyszła wszystkim innym ludziom, Żydom natomiast sprawia trudności; a przecież od samego początku przypadła im rola głosicieli spraw Bożych i od proroków zawczasu otrzymali zapowiedź, określającą okoliczności, w jakich kiedyś miało się dokonać przyjście Chrystusa na ziemię......

Ja, jako że jak kiedyś pisałam, interesuję się tematem żydowskim, również zastanawiałam się na tym, nad czy zastanawia się autor. On co prawda poświęcił na to cały rozdział, a i w tych innych które już przeczytałam też ten temat jest poruszany. Ja natomiast napiszę tylko co mi najpierw wpadło do głowy gdy kiedyś o tym pomyślałam. Żydzi to naród który wiele razy sprzeniewierzył się Bogu, wystarczy poczytać Stary Testament, ile razy oni narzekali na Boga, odchodzili od niego, czcili bożków innych ludów, nawet ci, których wyprowadził z Egiptu i widzieli to wszystko co im uczynił. Tak, wiem, że to alegoria, że to dotyczy nas wszystkich, wszystkich ludów i pokoleń. Ale teraz mówimy o żydach. Tak jak jest w Biblii-to lud o twardym karku. Poza tym, zawsze dla nich były ważne (i tak jest do dziś, przepis ważniejszy od wiary) przepisy prawa, zwyczaje, rytuały i w tym wszystkim troche gubili samego Boga. A gdy wbili sobie do głowy, że Mesjasz będzie ich królem, że wybawi ich z niewoli, to potraktowali to dosłownie, przyjdzie, rozgromi wrogów i wywyższy ich, lud wybrany. Nie rozumieli i chyba do dziś nie rozumieją, co oznacza ten termin, lud wybrany. Dlatego Jezusa bali się najbardziej wysocy kapłani, faryzeusze, uczeni w piśmie, bo zagrażał ich pozycji, ich wizji wyzwoliciela, bo miał posłuch u zwykłych, często niepiśmiennych ludzi, a to powodowało, że ich władza nad ludem malała.
To tylko moje wnioski, nie jestem ani teologiem, ani doktorem Kościoła :))

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Gaduła
Gaduła
Has thanked: 62 times
Been thanked: 334 times
Kontakt:

Post autor: Tek de Cart » 2022-11-05, 09:50

a propo tej odbudowanej w Brazylii świątyni
Kościół Powszechny Królestwa Bożego, założony w 1977 roku przez Edira Macedo, jest drugim pod względem wielkości zielonoświątkowym odłamem w Brazylii. Jego założyciel - były katolik, pracownik państwowej loterii w Rio de Janeiro, nazywany biskupem Macedo, jest również właścicielem drugiej pod względem wielkości w Brazylii telewizji Record.

Kościół ten, którego życie obraca się wokół duchowego uzdrawiania i teologii sukcesu, należący do charyzmatycznego nurtu pentekostalnego, szczyci się 13 milionami wyznawców w 200 krajach, w tym 1,8 mln w Brazylii, gdzie ma ponad 6000 świątyń.

Największą jest właśnie replika świątyni Salomona, zainaugurowana w czwartek w obecności brazylijskiej prezydent Dilmy Roussef, kandydującej w październiku powtórnie na to stanowisko.

We wrześniu 2011 roku Macedo został oskarżony przez prokuratora Sao Paulo o pranie milionów dolarów uzyskanych od wiernych za fałszywe obietnice pomocy duchowej.

Budowa wielkiej świątyni szacowana była w czasie jej rozpoczęcia w 2010 roku na 200 milionów reali (67 mln euro). Koszt ostateczny jednak, według prasy brazylijskiej, może sięgać 680 mln reali (ok. 226 mln euro).

Dane liczbowe dotyczące świątyni są imponujące: zajmuje ona powierzchnię 28 tys. m2, fasada wznosi się na wysokość 18 pięter, jest wyższa od słynnego posągu Chrystusa Zbawiciela (38 m) stojącego na wzgórzu Corcovado w Rio de Janeiro. Podziemie budowli schodzi siedem metrów w głąb i mieści 1200 miejsc parkingowych.

Oblicowana jest kamieniem sprowadzonym z Izraela, a w budynku znajdują się m.in. sale do studiowania Biblii dla 1300 dzieci, audytorium, studia radiowe i telewizyjne oraz mieszkania dla duszpasterzy.
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/brazyl ... aulo/rcnk5
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ