S.L. Jaki i Darwinizm

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-11-19, 11:15

https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1406
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 539 times
Been thanked: 773 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: AdamS. » 2022-11-19, 21:05

"Istnieje moralna albo metafizyczna część natury, jak również fizyczna. Człowiek, który to podważa, nurkuje w bagnie szaleństwa." W pełni się z tym zgadzam - i również jako biolog nie jestem w tym zdaniu wyobcowany wśród kolegów po fachu, którzy w dużej części odrzucają przypadkowe mutacje jako siłę napędową ewolucji. Oczywiście sam obraz stworzenia przedstawiony w Biblii jest metaforą, która w niczym nie musi kolidować z ewolucyjnym powstaniem człowieka. Jednak sprowadzanie wszystkiego do przypadku prowadzi do absurdu, stanowiąc nie tylko zaprzeczenie wiary i nadziei, lecz również negację powszechnie uznawanego rachunku prawdopodobieństwa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-20, 14:14

„Przypadek – to Bóg przechadzający się incognito.“ — Albert Einstein.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 318
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: SmokEustachy » 2022-12-22, 02:08

Cóż.
Problemy wewnętrzne ewolucji to jedno. Że jest ona bożkiem i przedmiotem kultu to drugie.
Problemy które są postawione w artykule to trzecie.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Ate » 2022-12-22, 14:30

AdamS. pisze: 2022-11-19, 21:05 "Istnieje moralna albo metafizyczna część natury, jak również fizyczna. Człowiek, który to podważa, nurkuje w bagnie szaleństwa." W pełni się z tym zgadzam - i również jako biolog nie jestem w tym zdaniu wyobcowany wśród kolegów po fachu, którzy w dużej części odrzucają przypadkowe mutacje jako siłę napędową ewolucji. Oczywiście sam obraz stworzenia przedstawiony w Biblii jest metaforą, która w niczym nie musi kolidować z ewolucyjnym powstaniem człowieka. Jednak sprowadzanie wszystkiego do przypadku prowadzi do absurdu, stanowiąc nie tylko zaprzeczenie wiary i nadziei, lecz również negację powszechnie uznawanego rachunku prawdopodobieństwa.
Ja również uważam, że ewolucja nie może przebiegać dokladnie tak, jak przedstawiają ją ateistyczni naukowcy, przejawem takiego kapitulanctwa jest stanowisko ks. prof. Michała Hellera. Mówta co chceta, ale ewolucja musi być w jakimś stopniu nieprzypadkowa - choćby w minimalnym stopniu kierowana czy też "inspirowana" przez Boga, inaczej popadamy w pustosłowie, którego przykładem jest cytat podany przez Marka. To jest tworzenie wydmuszki z pojęcia "Bóg", które stopniowo przestaje znaczyć cokolwiek.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-22, 14:39

Jakie jest dzisaj katolickie stanowisko wobec ewolucji? Czy jest to jakoś unormowane, czy też jest nieograniczona swoboda dyskusji?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Abstract » 2022-12-22, 14:57

Przypadek jest determinowany zbiorem możliwych scenariuszy. Zbiór ten nie generuje sprzeczności, a to już nie przypadek.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Albertus » 2022-12-22, 15:20

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-22, 14:39 Jakie jest dzisaj katolickie stanowisko wobec ewolucji? Czy jest to jakoś unormowane, czy też jest nieograniczona swoboda dyskusji?

Najwyższym rangą dokumentem Kościoła dotyczącym tej kwestii jest encyklika Humani Generis

https://biblia.wiara.pl/doc/423146.ENCY ... NI-GENERIS

Jak z niej wynika to możliwość różnych poglądów jest bardzo duża ale nie nieograniczona.

Awatar użytkownika
SmokEustachy
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 318
Rejestracja: 15 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 41 times
Been thanked: 33 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: SmokEustachy » 2022-12-22, 15:38

Wypadłem z obiegu jeśli mówimy o ewolucji bo mnie ona nie interesuje.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4597 times
Kontakt:

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-22, 18:03

Nie wydaje mi się, by Humani Generis była aktualna. Ale, oczywiście, mogę się mylić.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Albertus » 2022-12-22, 18:05

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-22, 18:03 Nie wydaje mi się, by Humani Generis była aktualna. Ale, oczywiście, mogę się mylić.
Możesz się mylić.

Co mogłoby zdezaktualizować tą encyklikę?

Na pewno dokument wyższej rangi. Na przykład dokumenty soborowe. Były takie?

Może jakaś inna encyklika? Chociaż tutaj można by się zastanawiać czy jedna encyklika może zdezaktualizować drugą. Ale czy była taka?

A wszelkie inne wypowiedzi, nawet papieży czy różnych komisji , z całym szacunkiem - ale tej rangi co encyklika nie mają.
Ostatnio zmieniony 2022-12-22, 18:40 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-22, 19:49

Może fides et ratio coś na ten temat mówiła? Nowszych dokumentów już nie śledziłem.

Dodano po 2 minutach 41 sekundach:
Tutaj jest coś o nowszych dokumentach: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Evoluti ... lic_Church
Ostatnio zmieniony 2022-12-22, 19:55 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Albertus » 2022-12-22, 20:02

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-22, 19:52 Może fides et ratio coś na ten temat mówiła? Nowszych dokumentów już nie śledziłem.

Dodano po 2 minutach 41 sekundach:
Tutaj jest coś o nowszych dokumentach: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Evoluti ... lic_Church
Ja tam żadnych nowszych dokumentów Kościoła ( jakaś prywatna wypowiedź papieża albo nawet cytat z jakiejś książki napisanej przez papieża takim dokumentem oczywiście nie jest) wyższych rangą od encykliki Humani generis nie widzę.

Ale słabo znam angielski.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: Ate » 2022-12-23, 12:30

Albertus pisze: 2022-12-22, 18:05
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-22, 18:03 Nie wydaje mi się, by Humani Generis była aktualna. Ale, oczywiście, mogę się mylić.
Możesz się mylić.

Co mogłoby zdezaktualizować tą encyklikę?

Na pewno dokument wyższej rangi. Na przykład dokumenty soborowe. Były takie?

Może jakaś inna encyklika? Chociaż tutaj można by się zastanawiać czy jedna encyklika może zdezaktualizować drugą. Ale czy była taka?

A wszelkie inne wypowiedzi, nawet papieży czy różnych komisji , z całym szacunkiem - ale tej rangi co encyklika nie mają.
Gdyby tak było, że jedna encyklika "nadpisuje" drugą, to byłby to wielki cios w krytyków Świadków Jehowy.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: S.L. Jaki i Darwinizm

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-12-23, 20:26

@Albertus
Zdarzało się, że w razie przedstawienia jakichś istotnych faktów zmieniano nauczanie, np sprawa tego, czy Ziemia jest w środku wszechświata.

Tutaj jednak podobna sytuacja od czasów wydania Humani Generis nie zaszła. Raczej odwrotnie, odkryto zapis kopalny w którym gatunki pojawiają się nagle i zostają identyczne przez długi czas, odkryto wpływ neutralnych efektów na zmienność genetyczną (dryft genetyczny), wiemy też, że przypadkowe wytworzenie korzystnych mutacji jest bardzo rzadkie i trudne (np. eksperyment Richarda Lenskiego).
Ostatnio zmieniony 2022-12-23, 20:42 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ