Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-15, 11:39

Wierzymy w jednego Boga w Trzech Osobach.
Wg klasycznego rysunku:
Obrazek

Rak

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Rak » 2022-11-15, 13:31

Jeden z największych, niekwestionowanych mistrzów teologii i filozofii, Święty Tomasz z Akwinu twierdził, że :
"Gdybyśmy znali istotę Boga, to znalibyśmy też Jego istnienie, ale Jego istoty bezpośrednio nie znamy, w związku z czym nie możemy dowodzić Jego istnienia a priori z Jego istoty"
Tak więc, czy to jaźn, czy królowie-nie poznamy tego fizycznie, jedynie przez wiarę.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-15, 14:07

To, że nie poznamy istoty Boga nie oznacza, że nic nie możemy na ten temat powiedzieć. Inaczej nie byłoby dogmatów :)

Rak

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Rak » 2022-11-15, 14:56

Masz rację. A swoja drogą, któż z nas nie chciałby poznać istoty Boga? taka natura człowieka i wydaje się nam, że my swoim rozumem powinniśmy objąć wszystko , a tu-niespodzianka, niewiele możemy :)). Ale możemy dociekać, zastanawiać się, szukać odpowiedzi, dyskutować, nawet za żarcie :)
Powrócę jeszcze do Świętego Tomasza z Akwinu, on twierdził, że trzeba oddzielić wiarę od wiedzy, bo wiara to dziedzina objawienia a wiedza to dziedzina rozumu. To nurt zwany tomizmem. A ludzie tak jak napisałam wcześniej chcą wszystko rozumowo poznać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-15, 15:57

Amen

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 565
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Pytający » 2022-11-20, 10:54

Jak dla mnie powyższa dyskusja [rozmowa] jest dowodem problemów trynitarnego pojmowania theos, gdzie jeden nie jest trzema, a trzy nie jest jednym.[jedynką]. I wtedy gdy jednemu przypisujemy pewne cechy, lub tytuły, rodzą się problemy, kto jest kim, i jaki jest. I tak jeśli jest jeden theos, to występuje on jako jeden "król". Ponieważ w trynitaryzmie przyjmuj się, że jeden jest trzema [osobami], każda z nich jest wtedy...Problem pogodzenia jednego z trzema, zawsze stanowił problem, który nie został rozwiązany. Został zaakceptowany pewien obraz theos jednego w trzech, czy trzech w jednym, pomimo jawnych sprzeczności w samej definicji.
A w przypadku drugiej osoby theos tzn. yios = syna, w Heb. 1:3 czytamy, że jest on aż i tylko: "odblaskiem chwały i odbiciem i s t o t y swego pateros=ojca Heb.1:3

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Andej » 2022-11-20, 11:36

Pytający pisze: 2022-11-20, 10:54 Jak dla mnie powyższa dyskusja [rozmowa] jest dowodem problemów trynitarnego pojmowania theos,
Słuszna uwaga. Ale wymaga uzupełnienia, że dotyczy jedynie osób niewierzących. Dla wierzących w Boga w Trójcy Jedynego nie ma problemów. Zamiast tego jest miłość. Miłość do Boga nie wymaga roztrząsania niuansów związanych z Jego istotą, a na spełnianiu Jego woli.

Osobiście uważam za uleganie podszeptom szatańskim odciąganie ludzi od tego co jest najbardziej istotne, na rzecz roztrząsania gramatyki. Wyobrażania sobie niewyobrażalnego. Szkoda na to czasu. Lepiej jest czas ten ofiarować Bogu. Na Jego chwałę. Starać się odczytywać Jego wole i ją wypełniać jak najlepiej. Czynić dobro. Dbać o to, aby wszyscy wierzący, tak czy inaczej, stanowili jedną kochającą się owczarnię.
Po to Chrystus ustanowił skcesje pasterska, aby razem ze wszystkimi iśc drogą do zbawienia. I starać się, aby wszyscy mogli zostać zbawieni. Nawet najwięksi zbrodniarze. Także ci, którzy są przekonanie, że rozbijanie owczarni jest ich misja. Także ci naśladujący węża w raju zasiewali wątpliwości w wierze. Zamiast wiarę umacniać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 565
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Pytający » 2022-11-20, 11:42

Andej pisze: 2022-11-20, 11:36
Pytający pisze: 2022-11-20, 10:54 Jak dla mnie powyższa dyskusja [rozmowa] jest dowodem problemów trynitarnego pojmowania theos,
Słuszna uwaga. Ale wymaga uzupełnienia, że dotyczy jedynie osób niewierzących. Dla wierzących w Boga w Trójcy Jedynego nie ma problemów. Zamiast tego jest miłość. Miłość do Boga nie wymaga roztrząsania niuansów związanych z Jego istotą, a na spełnianiu Jego woli.

Osobiście uważam za uleganie podszeptom szatańskim odciąganie ludzi od tego co jest najbardziej istotne, na rzecz roztrząsania gramatyki. Wyobrażania sobie niewyobrażalnego. Szkoda na to czasu. Lepiej jest czas ten ofiarować Bogu. Na Jego chwałę. Starać się odczytywać Jego wole i ją wypełniać jak najlepiej. Czynić dobro. Dbać o to, aby wszyscy wierzący, tak czy inaczej, stanowili jedną kochającą się owczarnię.
Po to Chrystus ustanowił skcesje pasterska, aby razem ze wszystkimi iśc drogą do zbawienia. I starać się, aby wszyscy mogli zostać zbawieni. Nawet najwięksi zbrodniarze. Także ci, którzy są przekonanie, że rozbijanie owczarni jest ich misja. Także ci naśladujący węża w raju zasiewali wątpliwości w wierze. Zamiast wiarę umacniać.
Dla wierzących w trynitarny obraz theos, niekoniecznie stanowi to problem. Stanowi problem dla innych. I w pytaniu idzie o problem, nie jego brak.
A z resztą się zgadzamDzieci, musicie wiedzieć, że jedynym sposobem upewnienia się, czy rzeczywiście mamy z nim osobisty związek, jest zbadanie, czy pełnimy jego wolę 1 Jana 2:3
Ostatnio zmieniony 2022-11-20, 11:43 przez Pytający, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13650
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1995 times
Been thanked: 2166 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: sądzony » 2022-11-20, 11:46

Pytający pisze: 2022-11-20, 11:42 Dzieci, musicie wiedzieć, że jedynym sposobem upewnienia się, czy rzeczywiście mamy z nim osobisty związek, jest zbadanie, czy pełnimy jego wolę 1 Jana 2:3
Cóż to za przekład?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 565
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Pytający » 2022-11-20, 11:47

NPD "Nowy Przekład Dynamiczny".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Andej » 2022-11-20, 11:56

W Tysiąclatce jest 1J2.3 Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. A zachowywanie Jego przykazań, Dekalogu i miłości, jest wypełnianiem Jego woli.
Natomiast z badaniem pewien kłopot. Bo jedynym, który autorytatywnie i obiektywnie osądzi jest tylko Ten, którego wolę chcemy wypełniać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 565
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Pytający » 2022-11-20, 12:03

Andej pisze: 2022-11-20, 11:56 W Tysiąclatce jest 1J2.3 Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. A zachowywanie Jego przykazań, Dekalogu i miłości, jest wypełnianiem Jego woli.
Natomiast z badaniem pewien kłopot. Bo jedynym, który autorytatywnie i obiektywnie osądzi jest tylko Ten, którego wolę chcemy wypełniać.
Wspomniany przekład pozwala sobie na stwierdzenie "upewnienia się, czy rzeczywiście mamy z nim osobisty związek" ze względu na gr. "znać", czy "go znany" gr."ginosko". ma szeroki zakres znaczeniowy i zaczynając od "poznać" [poznajemy] B.T wyd.V ozn. "znać" nie tylko, czy tyle w sensie intelektualnym, co w sensie osobistym, doświadczalnym, a ozn. nawet przejawianie intymnej relacji podobnej do tej, jaka łączy małżonków.

Z tej i takiej przyczyny mamyDzieci, musicie wiedzieć, że jedynym sposobem upewnienia się, czy rzeczywiście mamy z nim osobisty związek, jest zbadanie, czy pełnimy jego wolę
Przekład dynamiczny jest jaki jest i ma swoje cele.
Ostatnio zmieniony 2022-11-20, 12:07 przez Pytający, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13650
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 1995 times
Been thanked: 2166 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: sądzony » 2022-11-20, 12:51

Pytający pisze: 2022-11-20, 11:47 NPD "Nowy Przekład Dynamiczny".
A kto go opracował?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22635
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4212 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Andej » 2022-11-20, 12:57

Co do tego, czy mamy z Bogiem związek, nikt nie musi się upewniać. Ani stwierdzać. To oczywiste, że mamy. Kwestia jest, jak do tego podchodzimy. Jak się to przejawia w życiu. W naszych czynach.

Tylko, chyba temat dotyczy jaźni Bożej. Czyli czegoś, o czym pojęcia mieć nie możemy.
Natomiast nasza jaźń, jest zupełnie innym zagadnieniem. Wysoce subiektywnym.

Ale dopóki niemal nikt nie czyta tego wątku, to można dryfować w dowolnym kierunku. Aż do czasu, gdy się to komuś przestanie podobać.
Tym niemniej, dobrze jest wiedzieć, jaki jest temat rozmowy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-20, 13:38

Pytający pisze: 2022-11-20, 11:42 Dzieci, musicie wiedzieć, że jedynym sposobem upewnienia się, czy rzeczywiście mamy z nim osobisty związek, jest zbadanie, czy pełnimy jego wolę 1 Jana 2:3
No nie, bez przesady.
Zanim zagłębimy się w (zresztą niezbyt jednoznaczne i podatne na manipulację) piętrowe kombinacje gramatyczne, zacznijmy od wierności tekstowi biblijnemu.
και εν τουτω γινωσκομεν οτι εγνωκαμεν αυτον εαν τας εντολας αυτου τηρωμεν
to to dosłownie tyle co "a przez to znamy/wiemy, że poznaliśmy Go, jeśli przykazania Jego zachowywalibyśmy."
εντολας to "przykazania", a nie "wolę"
Zresztą doskonale to komentuje kolejny wiersz:
1J 2,4 BT5 "Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy."

To samo słowo jest użyte np. tu:
Mk 10,19 "Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę." (to samo w mparalelny wersecie Łk 18,20)
alb tu :
J 14,15 "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania."
J 15,10 "Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości."
Oczywiście w tych dwu ostatnich - podobnie jak w omawianym fragmencie 1J2,3 - chodzi o przestrzeganie przykazań Jezusa.

Możliwe jest także użycie w rozumieniu bardziej potocznym słowa "przykazanie" jako czyjegoś polecenia - np. tu:
Kol 4,10 "Pozdrawia was Arystarch, dzielący ze mną więzienie za tę samą sprawę, i Marek, kuzyn Barnaby, co do którego otrzymaliście polecenia, aby go przyjąć, gdy do was zawita"

Przekład dynamiczny ma niestety bardzo "podciągające pod z góry ustaloną tezę" komentarze.
Ostatnio zmieniony 2022-11-20, 13:41 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ