Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Andy72 » 2022-11-23, 19:07

Żle napisałem bo to można zrozumieć inaczej niż mi chodziło.
Chodziło mi o cos takiego :
trzy osoby jako trzej bogowie, każdy z nich jest bogiem, podobnie jak mamy trzech ludzi a każdy z nich jest człowiekiem
w KKK202 mamy dopisek "jedna istota" i w dodatku "całkowicie prosta" a nie trzech
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-23, 19:22

sądzony pisze: 2022-11-23, 19:03
Andy72 pisze: 2022-11-23, 18:52 1. Są trzy oddzielne Osoby, mające jedną naturę jako Bóg
A dlaczego ta jest błędna:

KKK 202
6 Sobór Laterański IV (1215): DS 800.:

"Całą mocą wierzymy i bez zastrzeżenia wyznajemy, że jeden tylko jest prawdziwy Bóg, wieczny, nieskończony, niezmienny, niepojęty, wszechmocny i niewymowny, Ojciec i Syn, i Duch Święty: trzy Osoby, ale jedna istota, jedna substancja, czyli natura, całkowicie prosta"

Chyba, że nie zrozumiałem :-?
Myślę, że Andy72 miał na myśli, że Trójca nie jest po prostu zgromadzeniem trzech osób.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 565
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Pytający » 2022-11-24, 19:09

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-20, 13:38
Pytający pisze: 2022-11-20, 11:42 Dzieci, musicie wiedzieć, że jedynym sposobem upewnienia się, czy rzeczywiście mamy z nim osobisty związek, jest zbadanie, czy pełnimy jego wolę 1 Jana 2:3
No nie, bez przesady.
Zanim zagłębimy się w (zresztą niezbyt jednoznaczne i podatne na manipulację) piętrowe kombinacje gramatyczne, zacznijmy od wierności tekstowi biblijnemu.
και εν τουτω γινωσκομεν οτι εγνωκαμεν αυτον εαν τας εντολας αυτου τηρωμεν
to to dosłownie tyle co "a przez to znamy/wiemy, że poznaliśmy Go, jeśli przykazania Jego zachowywalibyśmy."
εντολας to "przykazania", a nie "wolę"
Zresztą doskonale to komentuje kolejny wiersz:
1J 2,4 BT5 "Kto mówi: Znam Go, a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy."

To samo słowo jest użyte np. tu:
Mk 10,19 "Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę." (to samo w mparalelny wersecie Łk 18,20)
alb tu :
J 14,15 "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania."
J 15,10 "Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości."
Oczywiście w tych dwu ostatnich - podobnie jak w omawianym fragmencie 1J2,3 - chodzi o przestrzeganie przykazań Jezusa.

Możliwe jest także użycie w rozumieniu bardziej potocznym słowa "przykazanie" jako czyjegoś polecenia - np. tu:
Kol 4,10 "Pozdrawia was Arystarch, dzielący ze mną więzienie za tę samą sprawę, i Marek, kuzyn Barnaby, co do którego otrzymaliście polecenia, aby go przyjąć, gdy do was zawita"

Przekład dynamiczny ma niestety bardzo "podciągające pod z góry ustaloną tezę" komentarze.
Jak dla mnie niepotrzebny wysiłek w celu udowodnienia ułomności jednego z przekładów. Jak wszystkie, jest niedoskonały. Przewyższa niektóre w jednym. Inne, w innym ten przekład. Sam w sobie zawiera wyjaśnienie wyjścia poza zwykłe "poznanie", rozumiane jako "osobisty związek". I daje temu uzasadnienie, o czym napisałem.
Pewne jest, że w przykazaniach, czy przez nie, nasz niebiański [ojciec] ujawnia swoją "wolę" tzn. życzenie. Przybiera ono jednak formę zalecenia [nakazu]. Taki sam w sobie jest jednak zgodny z "wolą" dawcy przykazania. Nie stoi w sprzeczności w życzeniem jego dawcy.
I tak naprawdę idąc w dosłowność, mielibyśmy: "jeśli jego rozkazy zachowalibyśmy". W delikatniejszej wersji "zalecenia". Wszystkie one jednak pozostają w zgodzie z "wolą" ich dawcy. W tym przypadku, jest to niepotrzebne wyważanie drzwi.
Tak to według mnie nie "ma w tym przesady". Nie jest jednak to dosłowny przekład. I jak sam deklaruje, wychodzi niekiedy poza dosłowność. Ta ma swoje dobre i złe strony. W tym niekiedy dosłowność staje się problemem sama w sobie.
I tak zachowując dosłowność, wypowiedź yios=syna skierowaną do demona w Mk 1:26 "zamilcz", należałoby oddać: "zamknij [stul] pysk".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-25, 09:30

No proszę, kiedy to wygodne, znaczenie słów przestaje mieć znaczenie ;)
Ech, @Pytający ...

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 565
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Pytający » 2022-11-27, 11:33

Marek_Piotrowski pisze: 2022-11-25, 09:30 No proszę, kiedy to wygodne, znaczenie słów przestaje mieć znaczenie ;)
Ech, @Pytający ...
Wtedy, gdy rozstrzyga o prawdzie i jest istotne, ma znaczenie. Wtedy, gdy niczego nie zmienia: "przestaje mieć znaczenie". W tym przypadku,nie zmienia praktycznie niczego. :-h
Ostatnio zmieniony 2022-11-27, 11:34 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2558 times
Been thanked: 4563 times
Kontakt:

Re: Jaźń czy Jaźnie? Król czy Królowie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-11-28, 09:58

Aha ;)

ODPOWIEDZ