Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-22, 10:37

Jak najbardzie bede szedl dalej. Bo to pokazuje wiele ciekawych, a nie zauwazanych rzeczy jakie sie dzieja nie tylko na forach, a szczegolnie hipokryzje.
Nie wazne czy ktos ja u mnie czy u innych zauwazy, wazne by zauwazano, bo wtedy trudniej bedzie ja ukryc. ;)
Moze sam nie zauwazyles, ale ja u ciebie zauwazylem duzo pozytywnych zmian. ;)
Patrz, nawet chwalac ciebie, moge sie tez pochwalic. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 10:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-22, 10:41

abi pisze: 2022-04-22, 10:36 @Marek_Piotrowski a przy okazji - bedac w cerkwi grekokatolickiej zegnam sie naszym krzyzem, czy lepiej jednak tym ich?
Nie sądzę by to było jakoś specjalnie ważne, ale będąc na innej liturgii staram się do niej dopasować.
Swoją drogą, trzeba by poćwiczyć ;)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-22, 10:49

Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-22, 10:41
abi pisze: 2022-04-22, 10:36 @Marek_Piotrowski a przy okazji - bedac w cerkwi grekokatolickiej zegnam sie naszym krzyzem, czy lepiej jednak tym ich?
Nie sądzę by to było jakoś specjalnie ważne, ale będąc na innej liturgii staram się do niej dopasować.
Swoją drogą, trzeba by poćwiczyć ;)
i miec odwage - brat mój u nich poszedł do Komunii, a ja się wystraszyłam ze nie umiem
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Jozek » 2022-04-22, 10:59

Czasem uczestniczac w innej liturgii, mozna wiele rzeczy dokladniej zrozumiec, chocby przez to ze zaczynamy zastanawiac sie nad roznicami, ktorych tak naprawde nie rozumielismy.
Ostatnio zmieniony 2022-04-22, 11:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: inżynier » 2022-04-22, 18:09

abi pisze: 2022-04-21, 22:43 Katolicki Znak Krzyża. Ilu katolików tyle różnych wariantów znaku krzyża. Mamy około 90% ignorantów bezmyślnie wykonujących krzyżopodobne znaki. To jeden z triumfu szatana, można powiedzieć. A przecież Znak Krzyża to mały egzorcyzm, ma nas chronić przed złem. Niech każdy z czytających wykona swój znak krzyża przed lustrem. Jeśli belka poprzeczna znaczonego Krzyża nie dotyka ramion, mamy krzyż odwrotny. Prawidłowy znak Krzyża Jezusa Chrystusa rozpoczynamy od dotknięcia czoła, następnie dotykamy miejsca poniżej mostka, oraz belka poprzeczna kiedy dotykamy ramion oraz kończymy dotykając okolice serca."
A co, jak chciałbym się pomodlić, idąc samemu drogą na mieście? :)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-22, 18:15

chyba taki sam krzyz, a czemu by inny?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: inżynier » 2022-04-22, 18:20

Wiesz, do wczoraj nie miałem w sobie dostatecznej odwagi! Obiecuję poprawę. :)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5194
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1373 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: abi » 2022-04-22, 18:35

u nas nie rozstrzeliwuja za wiare ;) chociaz ja przechodzac np obok katedry sie zegnam, a przejezdajac autobuserm obok innego kosciola juz nie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: inżynier » 2022-04-22, 19:03

Wiesz, trochę przebywałem w otoczeniu niewierzących (studia i szczególnie pierwsza praca) i trochę mam jeszcze te dziwne nawyki, jakbym był jakiś zmanipulowany. ;)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-30, 11:41

abi pisze: 2022-04-22, 10:36 @Marek_Piotrowski a przy okazji - bedac w cerkwi grekokatolickiej zegnam sie naszym krzyzem, czy lepiej jednak tym ich?
Ile jest tak w ogóle różnych rodzajów "żegnania się krzyżem"? Przychodzi mi do głowy: rzymskokatolicki, Wschodni (grekokatolicki - prawosławny), staroobrzędowy (tam chyba chodzi o ilość palców złożonych do żegnania czy trzy czy dwa).
Są jeszcze jakieś inne?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Nenderen » 2022-11-30, 22:47

Może mormoni mają własny sposób żegnania się znakiem krzyża?
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Dezerter » 2023-01-22, 12:39

Kiedy dotykamy czoła, dotykamy ran pod koroną cierniową, kiedy dotykamy miejsca poniżej mostka, dotykamy przebitych stóp Chrystusa. Kiedy dotykamy ramion, faktycznie dotykamy przebitych rąk Chrystusa. I ostatnie piąte miejsce rany to przebite serce włócznia Pana naszego Jezusa Chrystusa. Im częściej wykonujemy Znak Krzyża ze świadomością Ukrzyżowanego Chrystusa na świątyni naszego Ducha, czyli ciała, tym mniej będziemy grzeszyć.
Obrazek
Podobnie jak Abi ze zdumieniem przeczytałem i zobaczyłem na powyższym, że nieprawidłowo robię znak krzyża :-o
przetestowałem rodzinę, tylko żona miała prawidłowo ułożoną rękę lewą
Pytanie dla was, kto robi znak krzyża tak jak moja żona i ksiądz na obrazku, a kto tak jak ja i Abi bez ręki lewej na sercu (w trakcie żegnania się ) ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Albertus » 2023-01-22, 13:05

Od czoła do serca, do lewego ramienia i potem prawego i złożenie rąk na wysokości serca.
Do chwili złożenia rąk nie używam w ogóle lewej ręki.

Tak mnie mama nauczyła.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-22, 14:32

Pierwotnym sposobem żegnania się był krzyżyk czyniony na czole (dziś tak znaczymy czoło przed czytaniem Ewangelii podczas Mszy Świętej - niekiedy też rodzice tak błogosławią dzieci). Odnoszono go do Księgi Ezechiela, gdzie ocaleni będą tylko ludzie oznaczeni:

"i rzekł do niego: „Przejdź przez miasto, przez środek Jerozolimy, i napisz literę Taw na czołach ludzi wzdychających i bolejących z powodu wszystkich obrzydliwości, które się w niej dokonują”."/Ez 9,4/

Ten sam motyw – pieczęci na czole dającej ocalenie Boga – znajdujemy w Apokalipsie:
"Nie wyrządzajcie szkody ziemi ni morzu, ni drzewom, aż opieczętujemy czoła sług Boga naszego" (Ap 7,3).
"I powiedziano jej, by nie czyniła szkody trawie na ziemi ani żadnej zieleni, ani żadnemu drzewu, lecz tylko ludziom, którzy nie mają pieczęci Boga na czołach" (Ap 9,4).

Litera TAW ma wiele kształtów, ale chrześcijanie referowali do równoramiennego krzyża:
Obrazek

Zwracał na to uwagę Tertulian, pisząc: "To jest bowiem grecka litera Tau, nasza zaś T, ma wygląd krzyża, o którym prorokował, że będzie widniał na naszych czołach w prawdziwym i katolickim Jeruzalem"/Przeciw Marcjonowi/

To odniesienie TAW do krzyża znajdujemy w chyba najstarszym pozabiblijnym świadectwie - Liście Barnaby (datowanie jest niepewne - mówi się o latach powstania pomiędzy 70 a 130 rokiem). Sam list zawiera dość karkołomną egzegezę Ksiegi Rodzaju, ale przy okazji dowiadujemy się o odniesieniu TAW do krzyża: "Ponieważ zaś krzyż, mający kształt litery T, jest źródłem łaski dodano jeszcze trzysta"

Święty Cyprian (ur 200) pisał o tym samym: "Albowiem, że ujść mogą jedynie odrodzeni i znakiem Chrystusa naznaczeni, mówi Bóg na innym miejscu, gdy wysyłając aniołów swoich na spustoszenie świata i zagładę rodzaju ludzkiego, grozi na ostatku, mówiąc: ‘Idźcie a zabijajcie (...). A każdego, na którym ujrzycie znak napisany, nie tykajcie’ (Ez 9,5-6). Co to zaś za znak, i na jakiej części ciała położony, ujawnia Bóg na innym miejscu, mówiąc: Przejdź przez środek Jeruzalem i naznaczysz znak na czołach mężów (...)’ (Ez 9,4). A że znak ten odnosi się do męki i krwi Chrystusa, i że ten bezpiecznie i cało się zachowa, kto znajdzie się z owym znakiem, również stwierdzone jest świadectwem Boga (...). Jak tam po uderzeniu Egiptu lud żydowski nie mógł inaczej ujść, jak dzięki krwi i znakowi Baranka, tak kiedy ginąć od uderzenia zacznie świat, ujdzie jedynie ten, kto znaleziony będzie we krwi i znaku Chrystusa" (Do Demetriana)


O krzyżyku kreślonym na czole czytamy w świadectwach wczesnochrześcijańskich.

Orygenes, urodzony w 185 roku:
"Trzeci [z Żydów], należący do tych, którzy uwierzyli Chrystusowi, powiedział, że według starego alfabetu litera Tau przypomina krzyż i jest zapowiedzią tego znaku, który chrześcijanie kreślą na czole" . (Komentarz do Ez 9).

Tertulian pisał w 211 roku:
"Przy każdym kroku lub ruszeniu z miejsca, przy każdym przyjściu i odejściu, przy wciąganiu obuwia, przy myciu się, przy stole, przy zapalaniu świateł, przy układaniu na spoczynek, przy siadaniu i przy każdej czynności dnia codziennego znaczymy czoło znakiem krzyża." (De corona)

Święty Cyprian (200-258)
"W tym znaku krzyża jest zbawienie dla wszystkich, którzy są nim na czole znaczeni"/Do Kwiryna/

Hipolit Rzymski (zmarł w 235 roku)
"Starajcie się zawsze osłaniać swoje czoło znakiem krzyża. Jest to bowiem znak męki, dany przeciwko szatanowi, jeżeli ktoś czyni go z wiarą, a nie dla dogodzenia ludziom, ale żeby przez znajomość używać go jako pancerza."/Tradycja apostolska/


Św. Cyryl (315-386) z Jerozolimy:
"Nie wstydźmy się wyznać Ukrzyżowanego!
Ufnie uczyńmy znak krzyża palcami na czole i na wszystkim, na chlebie, który spożywamy, na kielichu, który pijemy, przy wejściu i wyjściu, przed snem kładąc się na spoczynek, przy wstawaniu, chodzeniu i spoczynku.
Jest on wielką obroną: Nie muszą za niego płacić ubodzy, trudzić się słabi. Od Boga jest dany jako łaska.
Krzyż jest znakiem wierzących, postrachem szatanów.
W krzyżu triumfuje nad nimi wierny, jeżeli się nim znaczy z ufnością. Na widok krzyża przypominają sobie Ukrzyżowanego. Lękają się Tego, który smokowi starł głowę.
Ceń tę pieczęć, a ponieważ jest darmo dana, tym więcej czcij Dobroczyńcę."
/Katecheza 13/

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy po mszy świętej przy wyjściu trzeba robić znak krzyża wodą święconą?

Post autor: sądzony » 2023-01-22, 17:33

Ja też niewłaściwie, bez lewej ręki na sercu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”