Po co sakramenty?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Po co sakramenty?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-11-30, 20:02

No właśnie - co to są sakramenty? Po co nam one? Czy da się bez nich być chrześcijaninem? Dlaczego akurat te a nie inne? Dlaczego akurat tyle?
Ostatnio zmieniony 2022-11-30, 20:02 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: AdamS. » 2022-11-30, 21:46

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 20:02 No właśnie - co to są sakramenty? Po co nam one? Czy da się bez nich być chrześcijaninem? Dlaczego akurat te a nie inne? Dlaczego akurat tyle?
Człowiek jest istotą cielesną - i jako taka potrzebuje materialnych "hot-spotów" Ducha Świętego. Sakramenty to gwarancja, że obecność Boga nie jest tylko naszym wyczekiwaniem, ale stanowi TU i TERAZ zaistniałą relację.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Andej » 2022-11-30, 21:48

Dla mnie, to zarówno drogowskazy, jak też źródła "energii".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Nenderen » 2022-12-01, 03:02

Nie wszystkie pokolenia chrześcijan miały możliwość uczestniczenia w ewangelicznych sytuacjach dotyczących wędrującego, nauczającego i czyniącego cuda Jezusa ale za to wszystkie pokolenia chrześcijan mają możliwość spotkania się z Chrystusem obecnym w Sakramentach. I o ile nie od razu można było spotkać się z Jezusem obecnym poprzez Słowo zawarte w Ewangeliach bo te nie od razu spisano o tyle Sakrament Eucharystii Chrystus ustanowił jeszcze przed swoją męką i zmartwychwstaniem.
Ostatnio zmieniony 2022-12-01, 03:02 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-01, 06:10

Myślę że już czas zapytać Ducha Swietego i poczekać troche na odpowiedź. przyjdzie

Dodano po 6 minutach 31 sekundach:
On jest osobą, a jako Osoba może chcieć mieć kontakt z tobą. Nawet tak bliski jak możliwosc pogadania z tobą co ci nie wyszlo ( spowiedz) byc z toba jak najbliżej. ( Komunia Sw) dac ci troche swojego rozeznania. ( Bierzmowanie ) blogosławić Ci na drodze zycia , czyli małzenstwo.... To tak na poczatek rozwazan

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: sądzony » 2022-12-01, 07:42

„Eucharystia jest polifonią znaków i symboli, które służą spotkaniu z Bogiem i z drugim człowiekiem.

Jeśli <<spotkanie>> jest kluczowym słowem w chrześcijaństwie, to Eucharystia jest przepięknym miejscem, gdzie może dojść do prawdziwego spotkania z Bogiem i z człowiekiem, właśnie poprzez rytuały, czy symbole.

W naszym życiu mamy bardzo wiele takich rytuałów, czasem o nich nie wiemy, które wyrażają chęć spotkania: podanie dłoni na powitanie, czy przytulenie na pożegnanie.

W tym kontekście Eucharystia ma być okazją do tkania naszych myśli, uczuć, pragnień i intuicji, przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, czego efektem ma być piękne, drogocenne płótno prawdziwego spotkania człowieka z Bogiem.”


ks. K. Grzywocz

Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 20:02 No właśnie - co to są sakramenty?
Dla mnie osobiście, obecnie sakramenty są kanwą wiary.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 20:02 Po co nam one?
Z mojego punktu widzenia sakramenty swoim symbolizmem i rytualizmem urzeczywistniają prawdę o Bogu.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 20:02 Czy da się bez nich być chrześcijaninem?
Moim zdaniem można (Ojcowie Pustyni – nie wiemy dokładnie czy, a jeśli tak to jak często/rzadko Ich dostępowali), ale ja nie mogę.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 20:02 Dlaczego akurat te a nie inne?
Dla mnie nie ma to znaczenia. Decyduje Kościół.
Ojciec.Pablito pisze: 2022-11-30, 20:02 Dlaczego akurat tyle?
Dla mnie nie ma to znaczenia. Decyduje Kościół.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Rak

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Rak » 2022-12-01, 08:19

Według KKK: Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2355
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 298 times
Been thanked: 317 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Arek » 2022-12-01, 11:52

Sakramenty Święte są laską niewidomego, dzięki nim choć oczy są zamknięte można dostrzec coś więcej niż tylko to co widzą "zdrowe oczy". To Łaska bycia dla drugiego człowieka, to dobre słowo, pomoc utrudzonemu, to pocieszenie w beznadziejności, to bezinteresowność, to wybaczenie, to uśmiech, to Moc znoszenia krzyży, to brak lęku, to wyrzeczenie się własnego egoizmu, to zrozumienie, to miłosierdzie. Nie ma Kościoła i nie ma wiary bez Sakramentów Świętych. Osobiście tego doświadczyłem i Wam zaświadczam o tym.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-01, 14:46

Powiem przekornie - Abraham nasz "ojciec wiary" nie znał sakramentów
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4435
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-01, 15:05

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-01, 14:46 Powiem przekornie - Abraham nasz "ojciec wiary" nie znał sakramentów
A co w tym niby przekornego? Oczywistość i niczego to nie zmienia, a tym bardziej nie na jakąś "niekorzyść" prawdziwości sakramentów. Wyżej już było tego wyjaśnienie:
Rak pisze: 2022-12-01, 08:19 Według KKK: Sakramenty są skutecznymi znakami łaski, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18911
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-01, 15:19

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-01, 14:46 Powiem przekornie - Abraham nasz "ojciec wiary" nie znał sakramentów
Jak miał znać, skoro sama definicja mówi, iż sakramenty zostały ustanowione przez Chrystusa?

Stary Testament to czas zapowiedzi, typów. Mojżesz był typem Chrystusa, obrzezanie - Chrztu Świętego, Pascha (ale i np.Chleby Oblicza) - Eucharystii itd.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: sądzony » 2022-12-01, 15:22

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-01, 14:46 Powiem przekornie - Abraham nasz "ojciec wiary" nie znał sakramentów
Ja znam Je w zasadzie dopiero 17 miesięcy. Wcześniej, za dzieciaka sam nie wiem czy One dla mnie były. Później, długo nie było ich w ogóle.
Jak powiedział chyba Jung: "Relacja potrzebuje rytów."

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-01, 15:19 Mojżesz był typem Chrystusa ...
Co to znaczy? "Typem"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-01, 15:32

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-01, 15:19
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-01, 14:46 Powiem przekornie - Abraham nasz "ojciec wiary" nie znał sakramentów
Jak miał znać, skoro sama definicja mówi, iż sakramenty zostały ustanowione przez Chrystusa?

Stary Testament to czas zapowiedzi, typów. Mojżesz był typem Chrystusa, obrzezanie - Chrztu Świętego, Pascha (ale i np.Chleby Oblicza) - Eucharystii itd.
Swoją drogą czy były jakieś odpowiedniki sakramentów w czasach przed Jezusem?

Dodano po 34 sekundach:
EDIT: teraz widzę, że chyba o tym napisałeś
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Po co sakramenty?

Post autor: Tek de Cart » 2022-12-01, 16:58

"typ" - czyli zapowiedź, coś przypominającego ale nie do końca ostateczne spełnienie, jest też w NT powiedziane że to co było wcześniej było 'cieniem' rzeczywistości - czyli jakoś z rzeczywistością powiązane, nawet trochę podobne, ale takie mgliste, nie do końca 'ostre' na brzegach itd.

w technice mamy 'prototyp' - czyli takie już działające urządzenie - ale jeszcze nie mające wszystkich funkcji, wyglądające 'dosyć ubogo' w porównaniu z ostatecznym produktem

tak jak manna na pustyni jest typem Eucharystii - są podobieństwa:
manna = > chleb z nieba, darmowy dar od Boga dla Jego ludu aby mieli siłę do drogi przez pustynię
Eucharystia => Chleb z nieba, darmowy dar od Boga dla Jego ludu aby mieli siłę do drogi przez życie
są też przeciwieństwa (pokarm fizyczny / pokarm duchowy)
no i oczywiście jest masa różnic nieistotnych
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Po co sakramenty?

Post autor: sądzony » 2022-12-02, 09:54

Tek de Cart pisze: 2022-12-01, 16:58 "typ" - czyli zapowiedź, coś przypominającego ale nie do końca ostateczne spełnienie, jest też w NT powiedziane że to co było wcześniej było 'cieniem' rzeczywistości - czyli jakoś z rzeczywistością powiązane, nawet trochę podobne, ale takie mgliste, nie do końca 'ostre' na brzegach itd.

w technice mamy 'prototyp' - czyli takie już działające urządzenie - ale jeszcze nie mające wszystkich funkcji, wyglądające 'dosyć ubogo' w porównaniu z ostatecznym produktem

tak jak manna na pustyni jest typem Eucharystii - są podobieństwa:
manna = > chleb z nieba, darmowy dar od Boga dla Jego ludu aby mieli siłę do drogi przez pustynię
Eucharystia => Chleb z nieba, darmowy dar od Boga dla Jego ludu aby mieli siłę do drogi przez życie
są też przeciwieństwa (pokarm fizyczny / pokarm duchowy)
no i oczywiście jest masa różnic nieistotnych
"typ" oznacza "model, wzorzec".
Jestem w stanie zrozumieć, że wg Junga Jezus był archetypem w pełni zintegrowanego człowieka.
Natomiast dziwne jest dla mnie stwierdzenie, że "Adam jest typem Chrystusa", a gdzieś się z tym spotkałem.

Wynikałoby z tego, że "typ" w biblistyce oznacza swego rodzaju "rodzącą się pierwocinę, wymagającą procesu dojrzewania", nie jak u Junga czy w znaczeniu potocznym "matrycę".

A od kiedy w biblistyce mówi się o takiej "typologii"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ