Zachęcając protestanta do Różańca

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-12-07, 08:55

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:07 @Andej
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.
W tej modlitwie zwracamy się jednak do Marii.
Tak, rzeczywiście zwracacie się do Mary, ale nie jako adresatki modlitwy, ale jako Wspomożycielki. Osoby, która będzie wspierać nasze prośby.
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 08:56 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-07, 09:08

Andej pisze: 2022-12-07, 08:55
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:07 @Andej
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.
W tej modlitwie zwracamy się jednak do Marii.
Tak, rzeczywiście zwracacie się do Mary, ale nie jako adresatki modlitwy, ale jako Wspomożycielki. Osoby, która będzie wspierać nasze prośby.
OK juz rozumiem. Chodzi o to, że modlitwa jest skierowana do Boga a Maria, Aniołowie, Święci i cały kościół są niejako zjednoczeni w tej modlitwie. Stąd inwokacje do Marii, Świętych, Aniołów, braci i sióstr.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-07, 09:54

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-05, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-05, 13:58
Nenderen pisze: 2022-12-05, 13:41 Odnośnie tych duchowych darów które np. ja jako katolik czerpię od protestantów to wiele zawdzięczam książkom autobiograficznym autorstwa protestanki z USA Joni Eareckson "Joni" i "Joni. Krok dalej". W młodych latach skoczyła nieszczęśliwie do wody i została sparaliżowana oprócz głowy. Potem zaczęła świadczyć o Jezusie i o tym że Chrystus jest nadzieją nawet w życiowej tragedii oraz malować obrazy ustami. Dla mnie Joni jest wzorem do przezwyciężania rozpaczy oraz różnych (odmiennych dla każdego) trudności życiowych poprzez zaufanie Bogu.
Mylisz uczenie się, wymianę, dzielenie z konkretnymi ludźmi z rzekomą "wymianą darów" pomiędzy wyznaniami.
To pierwsze jest oczywiste, to drugie oczywiście jest nieprawdziwe.
Z ciekawości zapytam - uznajesz to co powiedział Ryś za nieprawdziwe?
Tak.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-07, 12:36

Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-07, 09:54
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-05, 14:02
Marek_Piotrowski pisze: 2022-12-05, 13:58
Nenderen pisze: 2022-12-05, 13:41 Odnośnie tych duchowych darów które np. ja jako katolik czerpię od protestantów to wiele zawdzięczam książkom autobiograficznym autorstwa protestanki z USA Joni Eareckson "Joni" i "Joni. Krok dalej". W młodych latach skoczyła nieszczęśliwie do wody i została sparaliżowana oprócz głowy. Potem zaczęła świadczyć o Jezusie i o tym że Chrystus jest nadzieją nawet w życiowej tragedii oraz malować obrazy ustami. Dla mnie Joni jest wzorem do przezwyciężania rozpaczy oraz różnych (odmiennych dla każdego) trudności życiowych poprzez zaufanie Bogu.
Mylisz uczenie się, wymianę, dzielenie z konkretnymi ludźmi z rzekomą "wymianą darów" pomiędzy wyznaniami.
To pierwsze jest oczywiste, to drugie oczywiście jest nieprawdziwe.
Z ciekawości zapytam - uznajesz to co powiedział Ryś za nieprawdziwe?
Tak.
Offtop. Jeśli jest taka koniecznośc to proszę Moderację o przeniesienie do nowego wątku.

Myślałem, że Was katolików obowiązuje jakaś forma podporządkowania się autorytetowi biskupa. Tutaj nawet arcybiskupa.


A co do samego zdania to bp Ryś mówi, że "wymiana duchowych darów" jest to myśl z dokumentu papieża Franciszka EVANGELII GAUDIUM:
https://www.vatican.va/content/francesc ... udium.html

Czy z tymi słowami biskupa Rzymu też się nie zgadzasz?
[Pytam bez uszczypliwości - choć może trochę tak to brzmi - bo zaskoczyło mnie, że apologeta katolicyzmu mówi wbrew zwierzchnikowi]
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-07, 13:05

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-07, 12:36 Myślałem, że Was katolików obowiązuje jakaś forma podporządkowania się autorytetowi biskupa. Tutaj nawet arcybiskupa.
  • Po pierwsze (i najmniej ważne), moim przełożonym jest inny biskup.
  • Po drugie, nie w tej formie, że biskup sobie coś powie i już wszyscy mają być zgodni. Tego rodzaju posłuszeństwo nie przysługuje nawet papieżowi
  • Po trzecie, argument z autorytetu jest dozwolony tylko wówczas, gdy autorytety są zgodne
  • Po czwarte (i najważniejsze): dokumenty (takie jak np. traktujące o tej sprawie "Dekret o Ekumenizmie" Soboru Watykańskiego II, dokument Kongregacji Nauki Wiary "Deklaracja o jedyności i powszechności zbawczej Jezusa Chrystusa i Kościoła «Dominus Iesus»" czy encyklika "Ut unum sint" św. Jana Pawła II) mają znacznie wyższą rangę. (Zauważ, że wymieniłem same dokumenty po SVII - a przecież wcześniejsze są także aktualne)
A co do samego zdania to bp Ryś mówi, że "wymiana duchowych darów" jest to myśl z dokumentu papieża Franciszka EVANGELII
Warto przeczytać, jakiego rodzaju dary ma na myśli papież w tym dokumencie (zwłaszcza punkt 250): dokładnie o takim samym znaczeniu, jakie wymieniłem jako pierwsze (i dopuszczalne) pisząc "Mylisz uczenie się, wymianę, dzielenie z konkretnymi ludźmi z rzekomą "wymianą darów" pomiędzy wyznaniami".
Nie ma to najmniejszego związku z irenizmem, polegającym na "wymianie" (a mówiąc wprost - negocjacji) doktrynalnej.

Nie ma we wspólnotach odłączonych żadnego obdarowania, którego nie byłoby w Kościele - co zresztą oczywiste, wspólnoty te są przecież albo "zredukowanym" katolicyzmem (na przykład trójka form przekazu Objawienia Tradycja-Pismo-Liturgia została zredukowana do jednej z nich) jak wspólnoty polutrowskie, albo też czymś, co zostało dodane do objawienia przez ludzi (np. mariawici czy mormoni).
I taka jest jednoznacznie nauka Kościoła, której pozostaję wierny.

Natomiast oczywiście możemy się uczyć od innych wielu rzeczy: metod ewangelizacji, pozytywnych postaw (często gorliwość bywa większa u kogoś, kto jednocześnie wyznaje fałszywe doktryny) czy - to już z większą ostrożnością - refleksji biblijnej czy teologicznej (ja na przykład bardzo sobie cenię niektóre działy teologii prawosławnej).
Z wspólnotami poreformacyjnymi to też jakoś możliwe, ale kłopot jest zdecydowanie większy, bo powstały one 15 wieków po apostołach i wychodzą z pewnych błędnych, wymyślonych przez ludzi koncepcji (np. Objawienia, Kościoła czy nawet co do zbawienia), co bardzo rzutuje np. na treść ich wniosków biblijnych.
Osobiście wiele się nauczyłem od nowoewangelików na temat praktycznego chrześcijańskiego doradztwa rodzinnego.
Nawet od niektórych wspólnot na pograniczu sekty (kwakrzy) można się wiele nauczyć na temat dobroczynności (w tej chwili część członków tej wspólnoty jest niewierząca, ale traktuje ją jako organizację charytatywną, w której się udzielają).
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 13:14 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 570
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 34 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Pytający » 2022-12-08, 19:41

Andej pisze: 2022-12-07, 08:55
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:07 @Andej
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.
W tej modlitwie zwracamy się jednak do Marii.
Tak, rzeczywiście zwracacie się do Mary, ale nie jako adresatki modlitwy, ale jako Wspomożycielki. Osoby, która będzie wspierać nasze prośby.
Chciałbym tylko zapytać w imię jakiej nauki, matkę naszego "wybawiciela" uznajesz za "wspomożycielkę", i do tego pisaną przez duże w ?
Znam 1 J 2:1Dzieci moje, to wam piszę abyście nie popełnili grzechu. A jeśliby ktoś zgrzeszyłto co?
MAMY OPIEKUNA TZN.[ ORĘDOWNIKA, RZECZNIKA, PROTEKTORA, OBROŃCĘ, JEZUSA CHRYSTUSA SPRAWIEDLIWEGOpodkr.moje
Gdy obrócisz trzy kartki w 5:13-15 o yiso =synu przeczytasz, jako tym, który nas wysłuchuje, gdy o cokolwiek prosimydosł. "słucha". On jest tym, który nas słucha.
Jak czytamy w J 14:13i o cokolwiek poprosilibyście w moim imieniu, tego dokonam
Tak to natchnione słowo, innej niż napisałeś osobie, przypisuję zadanie: "wspierania naszych próśb". Co ty na to?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Andej » 2022-12-08, 20:53

Mogę potwierdzić. Wszystko. Tak napisałem. Tak uważam. Tak jest.
Można to uznać za rodzaj (raczej analogię do niej) antropomorfizację. Tak jak w życiu, większość spraw załatwiamy przez pośredników. Różnych szczebli, o różnych kompetencjach. Tak się dzieje nawet wewnątrz rodzin. Jeśli ludzi, zwykłych ludzi prosimy o wstawiennictwo, pomoc, przekazanie, wsparcie, to tym bardziej tych, którzy tam mogą orędować za nami.

A jeśli chodzi o używanie wielkich liter, to czynimy to zawsze, gdy jakiegoś wyrazu używamy jak nazwy własnej. Wtedy nawet przymiotniki należy pisać z wielkiej litery. Ktoś tak wymyślił i warto się tego trzymać. Ale jest jeszcze jedna sytuacja, w której tak możemy pisać. Wtedy, gdy odnosimy su=ię do kogoś ze szczególnym szacunkiem. Ja na przykład zwykle w ten sposób pisze, gdy piszę o mojej Mamie i moim Tacie. (Choć można to podciągnąć pod nazwę własną, albowiem tak pisze o konkretnej i jedynej Manie, jak też o jedynym i konkretnym Tacie.)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Albertus » 2022-12-08, 20:57

Pytający pisze: 2022-12-08, 19:41 Chciałbym tylko zapytać w imię jakiej nauki, matkę naszego "wybawiciela" uznajesz za "wspomożycielkę", i do tego pisaną przez duże w ?
Znam 1 J 2:1Dzieci moje, to wam piszę abyście nie popełnili grzechu. A jeśliby ktoś zgrzeszyłto co?
MAMY OPIEKUNA TZN.[ ORĘDOWNIKA, RZECZNIKA, PROTEKTORA, OBROŃCĘ, JEZUSA CHRYSTUSA SPRAWIEDLIWEGOpodkr.moje
Gdy obrócisz trzy kartki w 5:13-15 o yiso =synu przeczytasz, jako tym, który nas wysłuchuje, gdy o cokolwiek prosimydosł. "słucha". On jest tym, który nas słucha.
Jak czytamy w J 14:13i o cokolwiek poprosilibyście w moim imieniu, tego dokonam
Tak to natchnione słowo, innej niż napisałeś osobie, przypisuję zadanie: "wspierania naszych próśb". Co ty na to?
To uważasz że jak Jezus jest naszym Opiekunem to znaczy że nikt inny nie może być dla nas opiekunem? Skąd taki pomysł?

Dodano po 4 minutach 43 sekundach:
Pytający pisze: 2022-12-08, 19:41 Chciałbym tylko zapytać w imię jakiej nauki, matkę naszego "wybawiciela" uznajesz za "wspomożycielkę", i do tego pisaną przez duże w ?
Znam 1 J 2:1Dzieci moje, to wam piszę abyście nie popełnili grzechu. A jeśliby ktoś zgrzeszyłto co?
MAMY OPIEKUNA TZN.[ ORĘDOWNIKA, RZECZNIKA, PROTEKTORA, OBROŃCĘ, JEZUSA CHRYSTUSA SPRAWIEDLIWEGOpodkr.moje
Gdy obrócisz trzy kartki w 5:13-15 o yiso =synu przeczytasz, jako tym, który nas wysłuchuje, gdy o cokolwiek prosimydosł. "słucha". On jest tym, który nas słucha.
Jak czytamy w J 14:13i o cokolwiek poprosilibyście w moim imieniu, tego dokonam
Tak to natchnione słowo, innej niż napisałeś osobie, przypisuję zadanie: "wspierania naszych próśb". Co ty na to?
To uważasz że jak Jezus jest naszym Opiekunem to znaczy że nikt inny nie może być dala nas opiekunem? Skąd taki pomysł?

A jak Jezus mówi że tylko jeden jest nasz Nauczyciel to znaczy że już nikt inny nie może być naszym nauczycielem w innym sensie niż Jezus?
Ostatnio zmieniony 2022-12-08, 21:02 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Dezerter » 2022-12-08, 23:22

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:07 @Andej
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.
W tej modlitwie zwracamy się jednak do Marii.
Zwracamy się jak ja zwracam się teraz do ciebie Ojciec i przeto błagam cię zrozum i odróżnij to i nie myśl, że ja się do ciebie modle :p
Ostatnio zmieniony 2022-12-08, 23:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-08, 23:27

Myślę, że problemem jest dwuznaczność sformułowania "modlić się do".
Odpowiedź na pytanie "Czy można modlić się do Maryi?" zależy według mnie od definicji słowa "modlić". Jeśli "modlić się" oznacza "zwracać się bo Boga" to oczywiście w tym sensie do Maryi modlić się nie można; jesli zaś przez "modlitwę" rozumiemy także zwracanie się czy też rozmowę z kimś innym niż człowiek będący z nami w doczesności (a więc ze świętymi, aniołami itd) - to w tym sensie modlitwa do Maryi jest OK.
Tak więc - jak w wielu kwestiach forumowo religijnych - odpowiedź zależy od definicji (podobne tematy to np. "kto jest chrześcijaninem" albo "kto był pierwszym chrześcijaninem" itp).

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-09, 07:25

Wg mnie wszelkie odpowiedzi na protestanckie zarzuty sa w tresciach modlitw do Kecharitomene ( nazwa nadana przy zwiastowaniu) czy innych swietych. Tylko żeby protestanci zechcieli do nich spojrzeć. Przezrzucanie sie argumentami bez tekstow zrodłowych jest mało celowe. Oni sa impregnowani juz przed okresleniami Maryjka. Ciemna Góra . zwykła kobieta. Jakby inkubator.... i tak dalej. My a priori jestesmy dla nich bałwochwalcami , czcicielami obrazow itd.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-09, 10:01

Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-09, 07:25 Wg mnie wszelkie odpowiedzi na protestanckie zarzuty sa w tresciach modlitw do Kecharitomene ( nazwa nadana przy zwiastowaniu) czy innych swietych. Tylko żeby protestanci zechcieli do nich spojrzeć. Przezrzucanie sie argumentami bez tekstow zrodłowych jest mało celowe. Oni sa impregnowani juz przed okresleniami Maryjka. Ciemna Góra . zwykła kobieta. Jakby inkubator.... i tak dalej. My a priori jestesmy dla nich bałwochwalcami , czcicielami obrazow itd.
Są różni ludzie - nie powinno się uogólniać. Tacy niestety rownież.
Fajną zasadą apologetyczną, do której jestem ostatnio przekonany, jest taka by dyskutować z najlepszymi argumentami swoich polemistów i najlepszymi ich przedstawicielami.
Będąc katolikiem należałoby odnosić się do najlepszych,najmocniejszych argumentów protestanckich używając najlepszych i najmocniejszych argumentów katolickich.
Analogicznie, będąc protestantem należałoby odnosić się do najlepszych i najmocniejszych argumentów katolickich i z nimi polemizować.
Protestanci mówiący o Marii "Maryjka" itd itp. nie zasługują na to by brać ich poważnie. To chuliganeria religijna. Tacy religijni kibole.
Myślę, że analogicznie można by podejść do katolików wulgaryzujących rzeczy i idee cenne dla protestantów.

Szanujmy się nawzajem. :ymhug: :ympeace:

Dodano po 1 godzinie 53 minutach 47 sekundach:
Dezerter pisze: 2022-12-08, 23:22
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-06, 22:07 @Andej
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego.
W tej modlitwie zwracamy się jednak do Marii.
Zwracamy się jak ja zwracam się teraz do ciebie Ojciec i przeto błagam cię zrozum i odróżnij to i nie myśl, że ja się do ciebie modle :p
Przecież napisałem o tym wyżej. :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 12:05 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3307
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-12-09, 12:01

Tradycja protestancka odrzuciła maryjnosc katolicka i poniekad prawosławna. z tego zrobiła punkt ciężkości oskarżeń nawet w niektórych przypadkach.
Oskarżenie ze czcimy Królową Nieba i ziemi czyli w praktyce demona jest dosyc powszechne w braci protestanckiej. Dla czesci nich ( przynajmniej czesci jestesmy demonolatrami ) dla reszty nasze katolickie praktyki sa bałwochwalcze , heretyckie . Po prostu jestesmy papistami .
Spróbuj na tej bazie zbudować porozumienie . wytłumaczyc że nie jestesmy ani demonolatrami ani bałwochwalcami ani czcicielami obrazów etc . :)
Powodzenia .

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-09, 12:18

Gzresznik Upadający pisze: 2022-12-09, 12:01 Tradycja protestancka odrzuciła maryjnosc katolicka i poniekad prawosławna. z tego zrobiła punkt ciężkości oskarżeń nawet w niektórych przypadkach.
Oskarżenie ze czcimy Królową Nieba i ziemi czyli w praktyce demona jest dosyc powszechne w braci protestanckiej. Dla czesci nich ( przynajmniej czesci jestesmy demonolatrami ) dla reszty nasze katolickie praktyki sa bałwochwalcze , heretyckie . Po prostu jestesmy papistami .
Spróbuj na tej bazie zbudować porozumienie . wytłumaczyc że nie jestesmy ani demonolatrami ani bałwochwalcami ani czcicielami obrazów etc . :)
Powodzenia .
Zacytuję biskupa katolickiego:
https://youtube.com/clip/UgkxGbi7GOhnwB ... Aq_XRMR8TF
widzę, że kontrolka "Media" nie lubi klipów z Yoyube ;)
Ale link chyba działa
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 13:02 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęcając protestanta do Różańca

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-09, 12:44

Rób bez żadnej kontrolki - skrypt forum to wychwyci
Powiedzmy, że bp., Ryś jest... specyficzny.
Porównanie sytuacji wojennej (gdzie żołnierze obu stron wyczyniali różne bezeceństwa) do obecnej jest od czapy.
Zdecydowanie nie ma równowagi w tego rodzaju zarzutach (co nie znaczy, że nie zdarzają się różne sytuacje prowokowane przez katolików albo że nie ma porządnych nie-katolików). Zasada wydaje się być prosta - im młodsze wyznanie, tym agresywność większa - dlatego właśnie wspólnoty powstałe w ostatnim stuleciu przodują w takich wistach.
Ostatnio zmieniony 2022-12-09, 12:49 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany