Rozmowy dookoła spowiedzi św.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć

Post autor: abi » 2022-12-06, 22:23

popularny portal pisze ze ksiadz nie da rozgrzeszenia w takich sytuacjach :-?
mieszkanie i współprowadzenie gospodarstwa domowego z partnerem bez zawarcia związku małżeńskiego - aby spowiednik odpuścił grzech, osoba go wyznająca musiałaby rozwiązać taki układ zaraz po otrzymaniu rozgrzeszenia,
wzięcie cywilnego rozwodu i/lub trwanie w związku z inną osobą po otrzymaniu rozwodu - jedynym "legalnym" w świetle zasad Kościoła sposobem rozstania jest unieważnienie małżeństwa,
znieważenie Najświętszego Sakramentu - np. zdeptanie czy przyjęcie go bez spowiedzi,
dokonanie aborcji - uprawnienia do odpuszczenia tego grzechu mają jedynie biskupi, dominikanie i franciszkanie.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Rozmowy dookoła spowiedzi św.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-07, 13:35

znieważenie Najświętszego Sakramentu - np. zdeptanie czy przyjęcie go bez spowiedzi,
Nieprawda. Jeśli chodzi o przyjęcie bez łaski uświęcającej, to chyba każdy spowiednik może rozgrzeszyć. Tylko w przypadku fizycznej profanacji nie każdy może.

Dodano po 1 godzinie 7 minutach 39 sekundach:
abi pisze: 2022-12-06, 22:23 dokonanie aborcji - uprawnienia do odpuszczenia tego grzechu mają jedynie biskupi, dominikanie i franciszkanie.
Tak było kiedyś . Ale papież Franciszek wyznaczył Rok Miłosierdzia, kiedy mógł rozgrzeszać z aborcji każdy ksiądz, a później to przedłużył. I to chyba nadal obowiązuje, że już każdy spowiednik może rozgrzeszyć z tego. @Marek_Piotrowski czy tak jest?

Dodano po 2 minutach 59 sekundach:
Abi, już widzę skąd to wzięłaś. W tym artykule jest mnóstwo bzdur, nieprawdy i ma on ewidentnie na celu nastraszyć, wzbudzić sensację, by zniechęcić do Kościoła. Sam tytuł o tym świadczy.
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 14:50 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 4 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rozmowy dookoła spowiedzi św.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-12-07, 15:33

@Marek_Piotrowski czy tak jest?
Marek Piotrowski nie ma pojęcia :)
Ale zwykle w okresach takich jak Adwent czy WIelki Post biskupi dają takie uprawnienia księżom.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Rozmowy dookoła spowiedzi św.

Post autor: abi » 2022-12-07, 16:09

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-12-07, 14:45
Abi, już widzę skąd to wzięłaś. W tym artykule jest mnóstwo bzdur, nieprawdy i ma on ewidentnie na celu nastraszyć, wzbudzić sensację, by zniechęcić do Kościoła. Sam tytuł o tym świadczy.
nastraszyc mnie im sie udalo [-(
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Rozmowy dookoła spowiedzi św.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-07, 16:10

abi pisze: 2022-12-07, 16:09 nastraszyc mnie im sie udalo
A czym konkretnie?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5197
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1374 times

Re: Rozmowy dookoła spowiedzi św.

Post autor: abi » 2022-12-07, 16:13

ze nie moge sobie przypomniec czy spowiadalam sie u franciszkanow
za to dobrze pamietam ze sie poklocilam z spowiednikiem ze przerrwania ciazy nie moge zalowac
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Rozmowy dookoła spowiedzi św.

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-12-07, 16:20

abi pisze: 2022-12-07, 16:13 ze nie moge sobie przypomniec czy spowiadalam sie u franciszkanow
Ale jeśli wyznałaś i otrzymałaś rozgrzeszenie, to nie ma znaczenia u kogo było. Bo jeśli spowiednik nie ma uprawnień do rozgrzeszania z jakiegoś grzechu, to wtedy o tym poinformuje i nie udzieli. Jeśli udzielił, to wszystko było prawidłowo.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ