Przysięga i zwolnienie z niej

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Abstract » 2022-12-07, 13:04

Przysięga rzeczy przyszłych jest tak naprawdę obietnicą.
Mogę przysięgać o stanie rzeczy które miały miejsce o ile mój umysł dobrze interpretuje rzeczywistość.
Przysięganie na wyobrażenia jest pułapką ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłego stanu naszego jaki i otoczenia w którym owa przysięga ma się realizować.
Niedoskonałe stworzenia składają niedoskonałe przysięgi.
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 13:07 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Andej » 2022-12-07, 13:15

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-07, 11:39 Czy jest to więc jakoś doprecyzowane z jakiego rodzaju przysięgi może zwolnić spowiednik?
Oczywiście, to była z mojej strony podpucha. Bo czym innym jest przysięga związana z przyjęciem sakramentu, czym innym przysięga publiczna, a czym innym prywatna. Nie można stosować jednej i tej samej miary do każdej z nich. Ponadto istotnym wpływ mają okoliczności.
Nie istnieje odpowiedź generalna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-07, 13:29

Andej pisze: 2022-12-07, 13:15
Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-07, 11:39 Czy jest to więc jakoś doprecyzowane z jakiego rodzaju przysięgi może zwolnić spowiednik?
Oczywiście, to była z mojej strony podpucha. Bo czym innym jest przysięga związana z przyjęciem sakramentu, czym innym przysięga publiczna, a czym innym prywatna. Nie można stosować jednej i tej samej miary do każdej z nich. Ponadto istotnym wpływ mają okoliczności.
Nie istnieje odpowiedź generalna.
Pod wpływem tej rozmowy zacząłem zastanawiać się czy ja w ogóle w swoim życiu składałem jakąś przysięgę? ;) Czy przyrzeczenie to to samo co przysięga?
„Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko drugiej z osób wstępujących w związek małżeński) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Znalazłem na internetach odpowiedź na takie samo w zasadzie pytanie:
Witam! Interesuje mnie kwestia różnicy między przysięgą a przyrzeczeniem. Czy to prawda, że powinno przysięgać się na absolut, a przyrzekać na inne byty? Będę bardzo wdzięczny za informację. Pozdrawiam.
Problem, którego dotyczy Pana pytanie, dotyka nie tylko kwestii językowej, ale także obyczajowej, a nawet prawnej. Potocznie oba wyrazy mogą być używane wymiennie jako określenie mocnego postanowienia czy sumiennej obietnicy. Słowniki ogólne języka polskiego nie wskazują jednoznacznej różnicy semantycznej występującej między przyrzeczeniem a przysięgą (internetowy „Wielki słownik języka polskiego” (WSJP: www.wsjp.pl) definiuje je synonimicznie: ‘uroczysta przysięga’). Oba słowa są formacjami utworzonymi od czasowników. Rzeczownik przysięga pochodzi od czasownika przysiąc (przysięgać), który z kolei jest formacją prefiksalną powstałą od sięgać. Jak pisze Aleksander Brückner w „Słowniku etymologicznym języka polskiego”: „Słowianin przysięgając, dotykał ręką ziemi, sięgał do niej”. Przysięga jest zatem rodzajem zapewnienia, które zakorzenione w obyczajach rycerskich i kulturze dworskiej posiadało jakąś ustaloną zwyczajowo formę (dziś: przysięga wojskowa, harcerska; zaznanie pod przysięgą). Natomiast przyrzeczenie, jak łatwo się domyślić, ma swoją motywację w czasowniku przyrzec (przyrzekać), a ten – w czasowniku rzec, czyli ‘powiedzieć’.
Listę podobieństw między obiema obietnicami dostarczają konteksty ich użycia. WSJP zarówno w haśle przysięga, jak i przyrzeczenie notuje wiele połączeń tożsamych dla obu wyrazów, np. przysięga / przyrzeczenie wierności; przysięga / przyrzeczenie harcerskie, małżeńskie; słowa przysięgi / przyrzeczenia; dotrzymać przysięgi / przyrzeczenia; złamać przysięgę / przyrzeczenie.
Definicje interesujących nas rzeczowników zamieszczone w słownikach ogólnych języka polskiego, m.in. w „Słowniku języka polskiego PWN” pod red. Stanisława Dubisza oraz „Słowniku współczesnego języka polskiego” pod red. Bogusława Dunaja przedstawiają się następująco:

przysięga ‘uroczyste zobowiązanie się do wypełniania określonych obowiązków, do przestrzegania pewnych zasad; też: tekst tego zobowiązania’
przyrzeczenie ‘zapewnienie, obietnica, przysięga’
„Słownik języka polskiego PWN” pod red. S. Dubisza

przysięga ‘uroczyste zapewnienie o czymś, zwykle wypowiadane w ustalonej formule; przyrzeczenie, ślubowanie’
przyrzeczenie ‘to, co się przyrzekło, treść tego wyrażona słowami; obietnica, zapewnienie, przysięga’
„Słownik współczesnego języka polskiego” pod red. B. Dunaja

Na podstawie informacji zamieszczonych w „Słowniku języka polskiego PWN” różnicę w znaczeniu obu wyrazów można widzieć w bardziej uroczystym charakterze przysięgi w stosunku do przyrzeczenia, a zestawienie definicji znajdujących się w „Słowniku współczesnego języka polskiego” do listy różnic między omawianymi słowami, oprócz uroczystego zabarwienia, pozwala dodać obecność ustalonej formuły w wypadku przysięgi i jej brak w przyrzeczeniu. Można więc stwierdzić, że przysięga to obietnica o węższym, nieco bardziej wyspecjalizowanym znaczeniu niż przyrzeczenie. Takie przypuszczenie znajduje uzasadnienie w haśle przysięgać zamieszczonym w WSJP, gdzie zarówno przyrzekać, jak i obiecywać oznaczone są jako hiperonimy (wyrazy o znaczeniu szerszym i nadrzędnym) czasownika przysięgać, innymi słowy – przyrzekać i obiecywać są wyrazami o bardziej ogólnym znaczeniu niż przysięgać.
Sama definicja czasownika przysięgać w WSJP brzmi: ‘uroczyście obiecywać lub zapewniać o prawdziwości czegoś, odwołując się do wartości sakralnych lub innych, cennych dla danej osoby’. Ufając temu wyjaśnieniu, a odwołując się do Pana wątpliwości zawartych w pytaniu, należy uznać, że niekoniecznie trzeba przysięgać na absolut, nic też nie wyklucza, by na niego przyrzekać. Domyślam się, że Pana przypuszczenie bierze się z silnego w języku polskim osadzenia czynności przysięgania w kontekście religijnym, który zachował się do dziś w licznych połączeniach wyrazowych. Spośród nich wystarczy wymienić następujące: przysięgać na Biblię, Boga, Chrystusa, krucyfiks (por. hasło przysięgać w WSJP). Jednak, jak już wspomniałam, ani definicja przyrzeczenia, ani jego etymologia nie wykluczają przyrzekania na absolut. Z kolei w prawie polskim poza przypadkiem przysiąg duchownych nie ma obowiązku przysięgi na Boga czy inny wyższy byt, w treści przysiąg nie pada zaś stwierdzenie przysięgam na X, a jedynie uroczyście przysięgam. W prawie kościelnym (zob. Kodeks prawa kanonicznego, 1199), owszem, przysięga to ‘wezwanie imienia Bożego na świadka prawdy’, należy jednak pamiętać, że jest to bardzo specyficzny kontekst użycia, nie może więc rozstrzygać o innych (zob. przysięga Hipokratesa).
Podsumowując rozważania, należałoby stwierdzić, że nie da się wskazać jednoznacznej różnicy między przysięgą a przyrzeczeniem. Wskazać trzeba na raczej ogólny charakter przyrzeczenia, a bardziej uroczysty – przysięgi. Donioślejsze zabarwienie przysięgi wiązać się może również z faktem, że czasownik przysięgać, od którego się wywodzi, jest zapewne starszy od przyrzekać (a co za tym idzie – rzeczownik przysięga jest starszy od przyrzeczenia), notuje go już bowiem „Słownik staropolski”, a ugruntowanie w staropolszczyźnie ma z pewnością związek ze wspomnianymi średniowiecznymi obyczajami rycerskimi, których przysięga na wierność królowi była ważnym elementem. Również w polskim prawie ten rodzaj obietnicy, choć pojawia się rzadziej niż przyrzeczenie, występuje w bardziej uroczystych okolicznościach – istnieją bowiem: przysięga wojskowa, przysięga prezydenta, przysięga prezesa NBP, przysięgi duchownych. Należy jednak powtórzyć i podkreślić, że choć słowo przysięga pojawia się zdecydowanie częściej w kontekstach religijnych (co pokazują przykłady z NKJP), to nie można jednoznacznie wykazać, że w tych samych kontekstach błędem byłoby użycie czasownika przyrzekać.
Aleksandra Mól
Konsultacja prawna: Michał Pępek, student IV roku prawa na Uniwersytecie Śląskim;
Maciej Niedbał, student IV roku teologii Wyższego Instytutu Teologicznego
im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie
przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Źródło http://www.poradniajezykowa.pl/baza_arc ... ZP=&WYRAZ=
Ostatnio zmieniony 2022-12-07, 13:30 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Andej » 2022-12-07, 15:36

Dla mnie przysięga jest bardziej zobowiązującym przyrzeczeniem. W wyższym stopniu obligującym. Ze względów historycznych (tradycja) jak też odwoływania się do wyższych wartości. Natomiast, w moim pojmowaniu, przysięga nie zawsze musi być uroczysta. Mie jest to dla mnie czynnikiem wyróżniającym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-07, 18:45

Czy w Kościele katolickim składa się jakieś przysięgi albo przyrzeczenia?
Wiem o małżeństwie. Podejrzewam, że księża i zakonnice składają jakieś przyrzeczenia.
Czy są jakieś jeszcze?
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Andej » 2022-12-07, 18:53

Za przyrzeczenie uważam mocne postanowienie poprawy, które jest elementem każdej spowiedzi.

Ale:
Mt 5.33-37 Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: sądzony » 2022-12-07, 18:59

Nie wiem czy to przyrzeczenie, ale potwierdzenie świadomości wzięcia obowiązku.

"Ks.: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
R: Jesteśmy świadomi."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Abstract » 2022-12-08, 13:49

sądzony pisze: 2022-12-07, 18:59 Nie wiem czy to przyrzeczenie, ale potwierdzenie świadomości wzięcia obowiązku.

"Ks.: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
R: Jesteśmy świadomi."
Wzięcie obowiązku jest tożsame z wyobrażeniem na czym polega jego wypełnianie, jeśli mamy w tym już doświadczenie, wyobrażenie materializuje się bardziej, jeśli nie jest już trochę gorzej.
Biorąc na siebie obowiązek mamy dwie drogi, albo go wypełnimy albo nie. Nie biorąc również mamy dwie drogi, możemy to zrealizować lub nie. Przyrzeczenie/przysięga/wzięcie obowiązku jest "batem" na motywację, ale również powodem wielu frustracji jeśli tego nie dopełnimy.
Ciekawe jest to że w tym tak niepewnym świecie oczekuje się pewności co do danej drogi, często w oparciu tylko o wyobrażenia jak to jest nią podążać.

Np żołnierz składający przysięgę obrony kraju leżący przy pierwszym natarciu wroga w okopie, zalany własnymi odchodami wołający mamę.
Wyobrażenia kontra rzeczywistość nie zawsze są oczywiste.
Ostatnio zmieniony 2022-12-08, 13:50 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-08, 14:04

sądzony pisze: 2022-12-07, 18:59 Nie wiem czy to przyrzeczenie, ale potwierdzenie świadomości wzięcia obowiązku.

"Ks.: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
R: Jesteśmy świadomi."
Czy analogiczne ślubowanie, przyrzeczenie, wzięcie na siebie obowiązku ma miejsce podczas przystąpienia do Kościoła katolickiego?
Ciekawy jestem jak denominacje chrześcijańskie to realizują? Czy wymagaja przyrzeczenia? :)
Czy chrzest - w wieku świadomym - w Kościele katolickim albo innych kościołach jest przyrzeczeniem?
Ostatnio zmieniony 2022-12-08, 14:04 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 1 raz.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: sądzony » 2022-12-08, 15:24

Ojciec.Pablito pisze: 2022-12-08, 14:04
sądzony pisze: 2022-12-07, 18:59 Nie wiem czy to przyrzeczenie, ale potwierdzenie świadomości wzięcia obowiązku.

"Ks.: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
R: Jesteśmy świadomi."
Czy analogiczne ślubowanie, przyrzeczenie, wzięcie na siebie obowiązku ma miejsce podczas przystąpienia do Kościoła katolickiego?
Ciekawy jestem jak denominacje chrześcijańskie to realizują? Czy wymagaja przyrzeczenia? :)
Czy chrzest - w wieku świadomym - w Kościele katolickim albo innych kościołach jest przyrzeczeniem?
Nieświadomie „przystąpiłem” do KK poprzez sakrament Chrztu, a następnie poprzez mniej nieświadomy lecz nieświadomy nadal sakrament I Komunii Świętej oraz poprzez „bo rodzice chcieli” sakrament Bierzmowania.

Dla mnie "budzenie się" do KK zainicjowane było właśnie obietnicą chrzcielną mojej córki. Generalnie zastanawiałem się czy ochrzcić dziecko, jednakże ostatecznie zdecydowaliśmy o chrzcie. Czułem się troszkę nie na miejscu i w niezgodzie ze sobą. Ja nie wierzący w To co głosi Kościół chrzczę dziecko.

Nie pamiętam już czy wcześniej znałem te słowa, a jeśli tak to ich nie przyswoiłem:

„Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?”

ale słysząc i potwierdzając je podczas sakramentu coś się mnie ruszyło. Nie jestem osobą, która łatwo coś przyrzeka/przysięga/obiecuje. Pomyślałem: jak mam do cholery to zrobić, sam mam więcej pytań niż odpowiedzi. Jednocześnie czułem, że to jest możliwe, jeżeli tylko na to pozwolę, jeżeli przestanę szukać, a otworzę się na odnalezienie. To było w kwietniu 2015r.

Dalej się działo. Bywało b. rożnie. Spotykałem ludzi bliskich Kościołowi, „innych wiernych” niż do tej pory. Obraz Kościoła, z dnia na dzień, wywracał się na „lewą stronę jak skarpeta”. Zacząłem czytać, słuchać ciekawych duchownych. To trwało do około 2000r., gdy zaczął rodzic się we mnie sakrament małżeństwa. Od lipca 2021r. jesteśmy z żoną w sakramentalnym związku małżeńskim. Regularnie przystępuję do sakramentu pojednania i eucharystii.

Dla mnie, osobiście, świadomie częścią Kościoła Katolickiego staram się być właśnie od dnia ślubu. To nie oznacza jedynie tego, że chodzę do kościoła, ale, że jestem częścią Wspólnoty. Sąsiad z klatki schodowej jest człowiekiem, z którym wspólnie modlę się w niedzielę, bo siedzi w ławce za mną, wikariusz bywa u mnie z prywatną wizytą, skrzypaczce (byłej licealistce) tłumaczyłem filozofię, koleżanka ze wspólnoty odbiera zbędne ubrania czy meble … itd. W ogóle to odnoszę wrażenie, że w Kościele, a przynajmniej w mojej parafii jest jakaś „ciekawa więź”. Nie wiem czy tak jest wszędzie. Za młodu tego nie dostrzegałem.

……..

Co do przyrzeczeń.
Wydaje mi się, że przyrzeka się Bogu. Bóg wie czy wywiązujesz się z obietnicy czy nie. Część widzialna Kościoła jest poniekąd lustrem, w którym można i należy się przeglądać.

Co do chrztu świadomego nie wiem jak wygląda formuła.
W wieku 17 lat świadomie przystąpiłem do bierzmowania czy byłem jednak świadomy tego sakramentu to nie sądzę.

Dodano po 4 minutach 14 sekundach:
Abstract pisze: 2022-12-08, 13:49 Ciekawe jest to że w tym tak niepewnym świecie oczekuje się pewności co do danej drogi, często w oparciu tylko o wyobrażenia jak to jest nią podążać.
Istotę rozczarowań stanowią oczekiwania.
Ostatnio zmieniony 2022-12-08, 15:33 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Ojciec.Pablito » 2022-12-08, 15:37

Ciekawe jest też Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych.
K: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
W: Amen.
K: By w sposób pełny i świadomy, poprzez szczególne oddanie się Niepokalanej, szerzyć królestwo Chrystusowe, wspomnijmy na wiarę, którą otrzymaliśmy na chrzcie świętym, a którą nasi rodzice i chrzestni wyznali razem z Kościołem w dniu naszego chrztu.
A zatem pytam każdego z Was. Czy wyrzekasz się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
W: Wyrzekam się.
K: Czy wyrzekasz się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby cię grzech nie opanował?
W: Wyrzekam się.
K: Czy wyrzekasz się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?
W: Wyrzekam się.
K: Czy wierzysz w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi?
W: Wierzę.
K: Czy wierzysz w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca?
W: Wierzę.
K: Czy wierzysz w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?
W: Wierzę.
K: Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym.
Źródło: https://www.biblijni.pl/modlitwy/182_od ... lnych.html

Ciekawe jest też przygotoowanie do tych przyrzeczeń.
Czy jest to przyrzeczenie? Skoro nie pada tam słowo "przyrzekam"?
Nie wiedziałem, że dzieci już składają takie przyrzeczenie.
Odnowienie Przyrzeczeń chrzcielnych - Przygotowanie

1. Do Uroczystej Komunii Świętej (tzw. Komunia Święta General­na) przystępują uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej. Jest ona w diecezji płockiej praktykowana od 1910 roku jako ważne i znaczące wydarzenie w kształtowaniu osobowości chrześcijańskiej. W czasie tej uroczystości dzieci świadomie odnawiają Przyrzeczenia Chrzcielne.

2. Do Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych może przystąpić dziecko ochrzczone i wierzące, praktykujące systematycznie wiarę (niedzielna Msza Święta, rekolekcje, spowiedź i Komunia św., codzienna modlitwa), żyjące w zgodzie z zasadami moralności chrześcijańskiej, biorące udział w spotkaniach przygotowujących do tej uroczystości. Niespełnienie powyższych warunków powoduje odłożenie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przez kandydata do czasu osiągnięcia należytej dojrzałości.

3. Przygotowanie do Odnowienia Przyrzeczeń chrzcielnych winno odbyć się w parafii zamieszkania dziecka. Proboszcz parafii powinien uzmysłowić rodzicom dzieci przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń chrzcielnych sens i znaczenie parafii, w której ma odbyć się to ważne wydarzenie. W myśl synodalnej „Instrukcji o katechi­zacji” dzieci z innych parafii, mogą przystąpić do tej uroczystości w „parafii Szkoły”, do której uczęszcza dziecko. W takim przypadku rodzice powinni złożyć stosowną deklarację, potwierdzo­ną przez proboszcza miejsca zamieszkania o wyborze „parafii Szkoły” na miejsce przygotowania i przyjęcia sakramentów świętych.

4. Rodzice i Kandydat na czas przygotowania przyjmują następujące obowiązki i zasady:

a) Systematyczny udział w niedzielnej Mszy św. w kosciele św. Jana Chrzciciela o godz. 10.30 (Dzieci z innych parafii mogą uczestniczyć we Mszy sw. w swojej parafii). Obecność dziecka powinna być odnotowana w zeszycie (wklejony obrazek, pamiątka) lub wpis, gdy nie było pamiątki z niedzielnej Mszy św. albo dziecko nie było w kosciele!) Każda niedziela powinna być zaznaczona w zeszycie. W przypadku dzieci nie uczęszczających systematycznie na Mszę św. odnowienie Przyrzeczeń chrzcielnych będzie przesunięte na rok następny.

b) Systematyczny udział w katechezie parafialnej czyli udział w niedzielnej Mszy św. raz w miesiącu o godz. 16.00 oraz udział w nabożeństwach roku liturgicznego - według podanego terminarza spotkań . Udział dziecka w w/w spotkaniach w kościele św. Jana Chrzciciela jest obowiązkowy. Nieobecność spowodowana chorobą dziecka powinna być usprawiedliwiona na katechezie. (nieusprawiedliwione nieobecności na spotkaniach mogą spowodować skreślenie z listy kandydatów). Dzieci będą otrzymywać po Mszy św. i po nabożeństwach „pamiątki”, które należy wkleić do zeszytu z religii.

c) Systematyczny i zaangażowany udział dziecka w szkolnej katechezie. Kandydat powinien wykazać się znajomością pacierza i wiedzy religijnej w zakresie klasy IV, części stałych Mszy św., formuły spowiedzi.

4. Proboszcz po zasięgnięciu opinii katechety i księdza prowadzącego katechezę parafialną podejmuje de­cyzję o dopuszczeniu dziecka do odnowienie Przyrzeczeń chrzcielnych na podstawie:

· całorocznej katechizacji szkolnej;

· comiesięcznej katechizacji parafialnej;

· uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej, w nabożeństwach szkolnych i parafialnych - nie będzie sakramentów bez uczestnictwa dziecka w niedzielnej i świątecznej Mszy św.

· odpowiedniego poziomu wiedzy religijnej - dziecko nie uczęszczające na katechizację nie może być dopuszczone do Odnowienia przyrzeczeń Chrzcielnych

· w wyjątkowych wypadkach, z uzasadnionych przyczyn, nale­ży przeprowadzić egzamin.
Źródło: http://www.parafiajanchrzcicielplock.pl ... ygotowanie
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Abstract » 2022-12-08, 20:37

sądzony pisze: 2022-12-08, 15:28 Istotę rozczarowań stanowią oczekiwania.
Twórcy przysięgi tworzą ją w celu spełnienia przez ciebie określonych oczekiwań.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Andej » 2022-12-08, 20:58

Obietnica, jest wg. mnie przyrzeczeniem. Ludzie skradają je od najmłodszych lat. Niemal, od kiedy potrafią mówić i wyrażać nimi swoje myśli.
W różnych czasach, w różnych społecznościach różnie przyjmuje się wiek osiągnięcia świadomości i co za tym idzie wyrażanie samego siebie w sposób świadomy. Cezura wiekowa jest zawsze jakąś średnią. Zawsze są tacy, którzy osiągnęli taki poziom rozwoju znacznie wcześniej, jak też tacy, którzy później. Lub nawet wcale.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: Drwal » 2022-12-08, 23:19

Mi też w trudnych sytuacjach zdarzało się przysięgać.
To było złe. Teraz już nie zważam na te przysięgi , bo to było trochę utopijne. Nie składam już takich przysięg.
Byłem kiedyś i skrupulantem , tu moje świadectwo o tym:
viewtopic.php?t=13116

Moja rada dla ciebie : zostaw to i żyj normalnie. Bóg nie chce abyś się tak zadręczała. Tylko pamiętaj abyś tak już nigdy nie robiła
"A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. 3Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi." (Mt 5,33).
I bardzo proszę trzymaj się z dala od skrupulanckich zachowań lub co by miało być nawiązaniem do tego. Wierz w Bożą miłość i poczytaj przypowieść o miłosiernym ojcu.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Przysięga i zwolnienie z niej

Post autor: sądzony » 2022-12-09, 07:44

Abstract pisze: 2022-12-08, 20:37
sądzony pisze: 2022-12-08, 15:28 Istotę rozczarowań stanowią oczekiwania.
Twórcy przysięgi tworzą ją w celu spełnienia przez ciebie określonych oczekiwań.
Osobiście większą wagę przykładam do starań.
Nie oczekuję od siebie, że nie będę pił, że nie będę się masturbował, że nie zdradzę żony, że będę dobrym chrześcijaninem, że "dobrze" wychowam dziecko, ale staram się na ile mogę. Uważam i dostrzegam, że w życiu łaska ma duże znaczenie.
Jestem osobą kontrsugestywną, oczekiwania spotykają się u mnie z oporem.

Może to wynikać z tego, że swej istoty nie identyfikuję z rozumem, z ego, a z czymś głębszym.
Może to wynikać również z mojego błędnego postrzegania psychiki człowieka, świata, mistyki i wiary.

Dodano po 12 minutach 30 sekundach:
@Ojciec.Pablito ale o co Ty się obawiasz? Rozumiem, że przyjąłeś chrzest w jakimś kościele i masz wątpliwości? A w jakim konkretnie? I czy Ty w ogóle identyfikujesz się z jakimś konkretnym Kościołem? Bo ja nie śledzę wszystkich wątków, a z tych co czytam nie dostrzegam, by Twoja wiara jakoś diametralnie różniła się od mojej. A może to ja jestem "kiepskim" chrześcijaninem i nie potrafię "oddzielić" katolików od "innych braci".

Jeżeli chodzi o przysięgi to pamiętam w swoim życiu taką. Gdy byłem w liceum nienawidziłem wszystkiego, żyłem totalnie auto i destrukcyjnie. Chciałem umrzeć. Pamiętam, że obiecałem sobie wtedy, że skończę studia, a później odbiorę sobie życie. Paradoksalnie ta wewnętrzna obietnica "pozwoliła mi" jakoś przeżyć liceum, zdać maturę i rozpocząć studia. Nie udało się dotrzymać obietnicy. Pierwszy raz próbowałem skończyć życie na 2 roku, a następnie chyba na 4. Zanim skończyłem studia poznałem swoją przyszłą żonę (w kwietniu minie 20 lat jak jesteśmy razem). Złamałem daną sobie obietnicę i może dzięki temu żyję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ