Nauczanie Kościołą na temat używek itp

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Nauczanie Kościołą na temat używek itp

Post autor: random1414 » 2022-12-15, 13:10

W jakim dokumencie Kościół tak naucza?
Co to znaczy że sprzeciwia się uczynkom na rzecz kultu Bożego i dzieł miłosierdzia?
Czy jeśli ktoś idzie do pracy na wakacje aby zarobić na komputer i gry i kupuje te rzeczy a nie wydaje pieniędzy na kult Bozy i na dzieła miłosierdzia to grzeszy? jaką część musiałby wydać aby to nie było złem?
"Według katolickiej teologii moralnej, stosowanie używek także nienałogowe może być grzeszne, jeśli sprzeciwia się miłości Boga, miłości własnej (szkodzenie własnemu zdrowiu i doskonałości moralnej) oraz bliźniego. Konkretnie: jeśli wydawanie pieniędzy na daną używkę sprzeciwia się uczynkom na rzecz kultu Bożego i dzieł miłosierdzia, wówczas jest grzeszne, nawet jeśli nie stanowi braku umiarkowania."

http://teologkatolicki.blogspot.com/202 ... mment-form

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Nauczanie Kościołą na temat używek itp

Post autor: random1414 » 2023-01-14, 14:48

Proszę o odpowiedz

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Re: Nauczanie Kościołą na temat używek itp

Post autor: Albertus » 2023-01-14, 15:03

Ale na jaką liczysz odpowiedź? Kwotowo czy w procentach zarobków? ;)

Jeśli ktoś nie daje nic na Kult Boży i na dzieła miłosierdzia bo wszelkie nadwyżki przeznacza na wódkę, papierosy i gry komputerowe to chyba jest to złe.
Albo jak twój przyjaciel znajdzie się w potrzebie i poprosi cie o pomoc finansową a ty mu odmówisz bo wszystko zamierzasz wydać na nową grę komputerową to chyba też?

Z drugiej strony człowiek ma też prawo do umiarkowanej rozrywki i może trochę pieniędzy na nią wydać. Nie musi wszystkiego co mu zostaje po zapłaceniu rachunków i kupieniu żywności i ubrania wydawać na Kult Boży i działa miłosierdzia.

Nie da się ściśle określić ile. Trzeba rzecz rozeznawać na zdrowy chłopski rozum i w zgodzie z miłością bliźniego ale też i samego siebie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Nauczanie Kościołą na temat używek itp

Post autor: sądzony » 2023-01-16, 15:52

W jakimś kazaniu, kiedyś usłyszałem (parafraza z pamięci):

"Wszystko co masz jesteś winny tym, którzy mniej niż Ty posiadają."

Oczywiście każdą sytuacje należy rozeznawać indywidualnie ..., warto jednak mieć to na uwadze.
Co do używek, im mniej tym lepiej. One są jedynie "obiektem zastępczym".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ