Grzech lekki czy ciężki

Spam, offtop na forum, czyli forumowe śmieci, posty nie wnoszące nic do tematu, nie związane z nim.
Zablokowany
Julianno
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 22 gru 2022

Grzech lekki czy ciężki

Post autor: Julianno » 2022-12-27, 20:19

Mam pytanie dotyczące wyznawania grzechów. Jak wiadomo mamy obowiązek wyznania tylko ciężkich podczas spowiedzi
Czy jeżeli zataje celowo taką rzecz: Oszukuje rodzicòw że chodze na studia" to jest ciężki czy lekki ?
Boje sie o zatajenie spowiedzi

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Grzech lekki czy ciężki

Post autor: AdamS. » 2022-12-27, 21:49

Julianno pisze: 2022-12-27, 20:19 Mam pytanie dotyczące wyznawania grzechów. Jak wiadomo mamy obowiązek wyznania tylko ciężkich podczas spowiedzi
Czy jeżeli zataje celowo taką rzecz: Oszukuje rodzicòw że chodze na studia" to jest ciężki czy lekki ?
Boje sie o zatajenie spowiedzi
Myślę, że dobrze zrobiony rachunek sumienia dotyczy grzechów ciężkich i lekkich. Chodzi tu nie tyle o skrupulatne wyliczanie wszystkich szczegółów, co o zwrócenie się poprzez wrażliwość sumienia w stronę tego, co ciąży na naszym życiu duchowym i co oddziela nas od Boga (a oddzielać mogą również notorycznie popełniane grzechy lekkie).

Wracając jednak do pytania - myślę, że oszukiwanie rodziców w tak ważnej materii to jednak grzech ciężki. Oczywiście istotne są tutaj okoliczności (to one w ostateczności decydują o wadze grzechu). Co jest motywem takiego oszukiwania? Dlaczego nie możesz powiedzieć prawdy?

Julianno
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 22 gru 2022

Re: Grzech lekki czy ciężki

Post autor: Julianno » 2022-12-27, 22:10

AdamS. pisze: 2022-12-27, 21:49
Julianno pisze: 2022-12-27, 20:19 Mam pytanie dotyczące wyznawania grzechów. Jak wiadomo mamy obowiązek wyznania tylko ciężkich podczas spowiedzi
Czy jeżeli zataje celowo taką rzecz: Oszukuje rodzicòw że chodze na studia" to jest ciężki czy lekki ?
Boje sie o zatajenie spowiedzi
Myślę, że dobrze zrobiony rachunek sumienia dotyczy grzechów ciężkich i lekkich. Chodzi tu nie tyle o skrupulatne wyliczanie wszystkich szczegółów, co o zwrócenie się poprzez wrażliwość sumienia w stronę tego, co ciąży na naszym życiu duchowym i co oddziela nas od Boga (a oddzielać mogą również notorycznie popełniane grzechy lekkie).

Wracając jednak do pytania - myślę, że oszukiwanie rodziców w tak ważnej materii to jednak grzech ciężki. Oczywiście istotne są tutaj okoliczności (to one w ostateczności decydują o wadze grzechu). Co jest motywem takiego oszukiwania? Dlaczego nie możesz powiedzieć prawdy?
Chodzi o to że wcześniej ogòlnie o tym powiedziałam "kłamstwo itp"

Julianno
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 22 gru 2022

Re: Grzech lekki czy ciężki

Post autor: Julianno » 2022-12-28, 00:29

Julianno pisze: 2022-12-27, 22:10
AdamS. pisze: 2022-12-27, 21:49
Julianno pisze: 2022-12-27, 20:19 Mam pytanie dotyczące wyznawania grzechów. Jak wiadomo mamy obowiązek wyznania tylko ciężkich podczas spowiedzi
Czy jeżeli zataje celowo taką rzecz: Oszukuje rodzicòw że chodze na studia" to jest ciężki czy lekki ?
Boje sie o zatajenie spowiedzi
Myślę, że dobrze zrobiony rachunek sumienia dotyczy grzechów ciężkich i lekkich. Chodzi tu nie tyle o skrupulatne wyliczanie wszystkich szczegółów, co o zwrócenie się poprzez wrażliwość sumienia w stronę tego, co ciąży na naszym życiu duchowym i co oddziela nas od Boga (a oddzielać mogą również notorycznie popełniane grzechy lekkie).

Wracając jednak do pytania - myślę, że oszukiwanie rodziców w tak ważnej materii to jednak grzech ciężki. Oczywiście istotne są tutaj okoliczności (to one w ostateczności decydują o wadze grzechu). Co jest motywem takiego oszukiwania? Dlaczego nie możesz powiedzieć prawdy?
Chodzi o to że wcześniej ogòlnie o tym powiedziałam "kłamstwo itp"
I chodzi o to że mi sie to przypomniało a potem zapomnialam i nie zdązylam powiedziec i mimo to boje sie ze to jest zatajenie i swietokractwo

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Grzech lekki czy ciężki

Post autor: AdamS. » 2022-12-28, 09:22

Julianno pisze: 2022-12-28, 00:29 I chodzi o to że mi sie to przypomniało a potem zapomnialam i nie zdązylam powiedziec i mimo to boje sie ze to jest zatajenie i swietokractwo
Rozumiem, ale nie pytałem o spowiedź. Tutaj nie ma grzechu, jeśli coś się zapomniało. Chodziło mi o oszukiwanie rodziców. Dlaczego nie powiesz im prawdy?

Zablokowany