Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-14, 18:22

Błogosławiony Odoryk z Pordenone, prezbiter
urodził się ok. 1265 r. w Villanova pod Pordenone we Włoszech. W wieku 15 lat wstąpił do zakonu św. Franciszka z Asyżu. Był wymagający wobec siebie, prowadził ascetyczny tryb życia, chodził boso, w połatanym habicie, nosił włosiennicę. W 1296 r. udał się z podróżą na Bliski Wschód, a po powrocie do Włoch - w 1317 r. wyruszył na Daleki Wschód. Dotarł do Chin, przemierzając po drodze m.in. Indie, Celjon, Sumatrę i Jawę. W Pekinie podjął współpracę z innym franciszkaninem, arcybiskupem Janem z Montecorvino. Potem został arcybiskupem Pekinu. Po powrocie do Europy pragnął przekonywać papieża do wysłania kolejnych misjonarzy do Chin. Niestety, poważnie zachorował. Wycieńczony trudami życia i podróży, zmarł 14 stycznia 1331 roku we włoskim Udine.
Do góry

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-15, 17:22

Święty Paweł z Teb, pustelnik-patron ojców Paulinów Pełna nazwa Zakonu Paulinów brzmi: Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). Wzięta została od imienia św. Pawła pustelnika z Teb
św.Paweł urodził się w Tebach - starożytnej stolicy faraonów - w 228 r. Odebrał bardzo staranne wychowanie, biegle władał greką i egipskim. Wcześnie stracił rodziców i odziedziczył po nich pokaźny majątek. Gdy miał ok. 20 lat, w 250 r. rozpoczęły się prześladowania Decjusza. Dowiedziawszy się, że jego szwagier-poganin, chcący przejąć jego bogactwa, planuje wydać go w ręce prześladowców, Paweł porzucił wszystko, co posiadał, odszedł na pustkowie i zamieszkał w jaskini. Jako pustelnik spędził samotnie 90 lat! Przez cały ten czas zanosił do Boga swe gorące modlitwy, żywiąc się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Zmarł mając 113 lat w 341 r. Miał oddać Bogu ducha, spoczywając na rękach św. Antoniego.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-16, 14:12

Święci Bernard i Towarzysze,pierwsi męczennicy franciszkańscy
W 1219 roku podczas drugiej kapituły generalnej zakonu św. Franciszek z Asyżu wysłał sześciu braci w podróż misyjną do północnej Afryki, aby głosili Ewangelię muzułmanom. W tym gronie było czterech kapłanów - Berard z Carbio (wstąpił do zakonu w 1213 r.), Witalis, Piotr i Otto - oraz dwaj bracia zakonni - Akursjusz i Adjut. Witalis, przełożony braci, w trakcie podróży zachorował i musiał pozostać w Hiszpanii.
Pozostali bracia podczas próby głoszenia Ewangelii w meczecie w Sewilli zostali aresztowani i zaprowadzeni przed oblicze emira. Starali się nakłonić go do przyjęcia chrztu, ten jednak nakazał ich ściąć. Wkrótce zmienił jednak zdanie i pozwolił im kontynuować podróż.
Misjonarze dotarli do Maroka. Chociaż spośród nich tylko Berard znał język arabski, odważnie głosili Ewangelię. Stanęli przed obliczem sułtana Miramolina, próbując także jego przekonać do przyjęcia chrztu. Władca nakazał im opuszczenie kraju. Ponieważ bracia nie podporządkowali się rozkazowi, zostali uwięzieni w Marrakeszu. Poprzez groźby i tortury nakłaniano ich do wyrzeczenia się wiary; próby te pozostały nieskuteczne.
16 stycznia 1220 roku sułtan, w przypływie gniewu, ściął pięciu braci franciszkanów swoim bułatem. W ten sposób stali się oni pierwszymi męczennikami zakonu założonego przez św. Franciszka, jeszcze za jego życia. Ich ciała przewieziono do Koimbry w Portugalii. W ich pogrzebie brał udział pewien pobożny kapłan, znany dziś powszechnie jako św. Antoni z Padwy. Kanonizacji męczenników dokonał w 1481 r. papież Sykstus IV.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-17, 15:50

Święty Antoni, opat
urodził się w Środkowym Egipcie w 251 r. Po śmierci rodziców, kierując się wskazaniem Ewangelii, sprzedał ojcowiznę, a pieniądze rozdał ubogim. U dał się na pustynię w pobliżu rodzinnego miasta. Tam oddał się pracy fizycznej, modlitwie i uczynkom pokutnym. Jego żywot, spisany przez św. Atanazego, głosi, że Antoni musiał znosić wiele jawnych ataków ze strony szatana, który go nękał, jawiąc mu się w różnych postaciach. Doznawał wtedy umacniających go wizji nadprzyrodzonych. Jego postawa znalazła wielu naśladowców. Sława i cuda sprawiły, że zaczęli ściągać uczniowie, pragnący poddać się jego duchowemu kierownictwu. W 311 r. Antoni gościł w Aleksandrii, wspierając duchowo prześladowanych przez cesarza Maksymiana chrześcijan. Spotkał się wówczas ze św. Aleksandrem, biskupem tego miasta i męczennikiem. Następnie, ok. 312 roku, udał się do Tebaidy, gdzie w grocie w okolicy Celzum, w górach odległych ok. 30 km od Nilu, spędził ostatnie lata życia. Według podania św. Antoni zmarł 17 stycznia 356 roku w wieku 105 lat. Życie św. Antoniego było przykładem dla wielu nie tylko w Egipcie, ale i w innych stronach chrześcijańskiego świata.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: Susanna » 2023-01-17, 20:10

Brawo za aktywnie prowadzony wątek :)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 298
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 21 times
Been thanked: 148 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: hektolitr » 2023-01-17, 21:16

anna5 pisze: 2023-01-17, 15:50Święty Antoni, opat urodził się w Środkowym Egipcie w 251 r. Po śmierci rodziców, kierując się wskazaniem Ewangelii, sprzedał ojcowiznę, a pieniądze rozdał ubogim. U dał się na pustynię w pobliżu rodzinnego miasta. Tam oddał się pracy fizycznej, modlitwie i uczynkom pokutnym. Jego żywot, spisany przez św. Atanazego, głosi, że Antoni musiał znosić wiele jawnych ataków ze strony szatana, który go nękał, jawiąc mu się w różnych postaciach. Doznawał wtedy umacniających go wizji nadprzyrodzonych. Jego postawa znalazła wielu naśladowców. Sława i cuda sprawiły, że zaczęli ściągać uczniowie, pragnący poddać się jego duchowemu kierownictwu. W 311 r. Antoni gościł w Aleksandrii, wspierając duchowo prześladowanych przez cesarza Maksymiana chrześcijan. Spotkał się wówczas ze św. Aleksandrem, biskupem tego miasta i męczennikiem. Następnie, ok. 312 roku, udał się do Tebaidy, gdzie w grocie w okolicy Celzum, w górach odległych ok. 30 km od Nilu, spędził ostatnie lata życia. Według podania św. Antoni zmarł 17 stycznia 356 roku w wieku 105 lat. Życie św. Antoniego było przykładem dla wielu nie tylko w Egipcie, ale i w innych stronach chrześcijańskiego świata.
Dziś, (kończąc w tym roku 29 lat) postanowiłem i podjąłem już pierwsze kroki, aby podejść do bierzmowania. Pragnę przystąpić do tego sakramentu jako osoba świadoma, która z własnej woli wybrała wolność w Panu Bogu. 13 lat temu (okres pierwotnego bierzmowania) byłem bardzo zagubiony, zamknięty w sobie. Wiem, że to nie ja szedłem przez życie, a Pan Jezus niósł mnie na swoich barkach - wiele razy w tamtym czasie byłem zdumiony, że zawsze udawało się wyjść na prostą, pozbierać się, gdy nie wiedziałem... dlaczego tak się mają sprawy i życie, dlaczego ciągle coś nie wychodzi? Niektórzy z Was wiedzą co mam na myśli. Dlatego chciałbym przyjąć za swojego patrona św. Antoniego, na którego można liczyć, gdy nasze sprawy mają nieciekawe położenie bądź nasze zdrowie psychiczne szwankuje. Utożsamiam się z Wami. Jeżeli są tu osoby, które są na takim etapie życia, to pamiętajcie - zawsze możecie liczyć na moje wsparcie, rozmowę, modlitwę.
''Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.''
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 21:22 przez hektolitr, łącznie zmieniany 2 razy.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2167
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 306 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: Arek » 2023-01-17, 21:27

hektolitr pisze: 2023-01-17, 21:16
anna5 pisze: 2023-01-17, 15:50Święty Antoni, opat urodził się w Środkowym Egipcie w 251 r. Po śmierci rodziców, kierując się wskazaniem Ewangelii, sprzedał ojcowiznę, a pieniądze rozdał ubogim. U dał się na pustynię w pobliżu rodzinnego miasta. Tam oddał się pracy fizycznej, modlitwie i uczynkom pokutnym. Jego żywot, spisany przez św. Atanazego, głosi, że Antoni musiał znosić wiele jawnych ataków ze strony szatana, który go nękał, jawiąc mu się w różnych postaciach. Doznawał wtedy umacniających go wizji nadprzyrodzonych. Jego postawa znalazła wielu naśladowców. Sława i cuda sprawiły, że zaczęli ściągać uczniowie, pragnący poddać się jego duchowemu kierownictwu. W 311 r. Antoni gościł w Aleksandrii, wspierając duchowo prześladowanych przez cesarza Maksymiana chrześcijan. Spotkał się wówczas ze św. Aleksandrem, biskupem tego miasta i męczennikiem. Następnie, ok. 312 roku, udał się do Tebaidy, gdzie w grocie w okolicy Celzum, w górach odległych ok. 30 km od Nilu, spędził ostatnie lata życia. Według podania św. Antoni zmarł 17 stycznia 356 roku w wieku 105 lat. Życie św. Antoniego było przykładem dla wielu nie tylko w Egipcie, ale i w innych stronach chrześcijańskiego świata.
Dziś, (kończąc w tym roku 29 lat) postanowiłem i podjąłem już pierwsze kroki, aby podejść do bierzmowania. Pragnę przystąpić do tego sakramentu jako osoba świadoma, która z własnej woli wybrała wolność w Panu Bogu. 13 lat temu (okres pierwotnego bierzmowania) byłem bardzo zagubiony, zamknięty w sobie. Wiem, że to nie ja szedłem przez życie, a Pan Jezus niósł mnie na swoich barkach - wiele razy w tamtym czasie byłem zdumiony, że zawsze udawało się wyjść na prostą, pozbierać się, gdy nie wiedziałem... dlaczego tak się mają sprawy i życie, dlaczego ciągle coś nie wychodzi? Niektórzy z Was wiedzą co mam na myśli. Dlatego chciałbym przyjąć za swojego patrona św. Antoniego, na którego można liczyć, gdy nasze sprawy mają nieciekawe położenie bądź nasze zdrowie psychiczne szwankuje. Utożsamiam się z Wami. Jeżeli są tu osoby, które są na takim etapie życia, to pamiętajcie - zawsze możecie liczyć na moje wsparcie, rozmowę, modlitwę.
''Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.''
Bracie witaj na drodze prawdy. Bardzo się cieszę, że jesteś tu gdzie jesteś.
Jeżeli są tu osoby, które są na takim etapie życia, to pamiętajcie - zawsze możecie liczyć na moje wsparcie, rozmowę, modlitwę.
Dziękuję i odwzajemniam się tym samym :-bd
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: Susanna » 2023-01-18, 09:04

hektolitr pisze: 2023-01-17, 21:16
anna5 pisze: 2023-01-17, 15:50Święty Antoni, opat urodził się w Środkowym Egipcie w 251 r. Po śmierci rodziców, kierując się wskazaniem Ewangelii, sprzedał ojcowiznę, a pieniądze rozdał ubogim. U dał się na pustynię w pobliżu rodzinnego miasta. Tam oddał się pracy fizycznej, modlitwie i uczynkom pokutnym. Jego żywot, spisany przez św. Atanazego, głosi, że Antoni musiał znosić wiele jawnych ataków ze strony szatana, który go nękał, jawiąc mu się w różnych postaciach. Doznawał wtedy umacniających go wizji nadprzyrodzonych. Jego postawa znalazła wielu naśladowców. Sława i cuda sprawiły, że zaczęli ściągać uczniowie, pragnący poddać się jego duchowemu kierownictwu. W 311 r. Antoni gościł w Aleksandrii, wspierając duchowo prześladowanych przez cesarza Maksymiana chrześcijan. Spotkał się wówczas ze św. Aleksandrem, biskupem tego miasta i męczennikiem. Następnie, ok. 312 roku, udał się do Tebaidy, gdzie w grocie w okolicy Celzum, w górach odległych ok. 30 km od Nilu, spędził ostatnie lata życia. Według podania św. Antoni zmarł 17 stycznia 356 roku w wieku 105 lat. Życie św. Antoniego było przykładem dla wielu nie tylko w Egipcie, ale i w innych stronach chrześcijańskiego świata.
Dziś, (kończąc w tym roku 29 lat) postanowiłem i podjąłem już pierwsze kroki, aby podejść do bierzmowania. Pragnę przystąpić do tego sakramentu jako osoba świadoma, która z własnej woli wybrała wolność w Panu Bogu. 13 lat temu (okres pierwotnego bierzmowania) byłem bardzo zagubiony, zamknięty w sobie. Wiem, że to nie ja szedłem przez życie, a Pan Jezus niósł mnie na swoich barkach - wiele razy w tamtym czasie byłem zdumiony, że zawsze udawało się wyjść na prostą, pozbierać się, gdy nie wiedziałem... dlaczego tak się mają sprawy i życie, dlaczego ciągle coś nie wychodzi? Niektórzy z Was wiedzą co mam na myśli. Dlatego chciałbym przyjąć za swojego patrona św. Antoniego, na którego można liczyć, gdy nasze sprawy mają nieciekawe położenie bądź nasze zdrowie psychiczne szwankuje. Utożsamiam się z Wami. Jeżeli są tu osoby, które są na takim etapie życia, to pamiętajcie - zawsze możecie liczyć na moje wsparcie, rozmowę, modlitwę.
''Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.''
Oby to było tak piekne przeżycie jak wtedy gdy ja szlam do bierzmowania życzę z całego serca. !! ;)
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-18, 11:23

Święta Małgorzata Węgierska, dziewica
urodziła się 27 stycznia 1242 r. Była ósmym dzieckiem króla Węgier Beli IV. W wieku około czterech lat powierzona została opiece mniszek. Gdy chciano ją później zwolnić ze zobowiązań, aby mogła wyjść za mąż, odmówiła. Kiedy miała 10 lat, przeniosła się do klasztoru dominikanek na wyspie Lepri na Dunaju. Pan Bóg wyróżnił ją darem kontemplacji, wizji i charyzmatem proroczym. Trwając w ascezie monastycznej i pełnieniu dzieł miłosierdzia, potrafiła połączyć ze sobą gorliwe starania o przywrócenie pokoju i niezwykłe męstwo w znoszeniu niesprawiedliwych podejrzeń z wielką miłością w stosunku do sióstr, dla których pragnęła spełniać najniższe posługi. Zmarła 18 stycznia 1270 roku w wieku 28 lat.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-19, 12:30

Święty Józef Sebastian Pelczar, biskup
urodził się 17 stycznia 1842 roku w Korczynie koło Krosna. Wzrastał w głęboko religijnej atmosferze. Od szóstego roku życia był ministrantem w kościele parafialnym. Wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, a 17 lipca 1864 r. przyjął święcenia kapłańskie. W 1865 r. został skierowany na studia w Kolegium Polskim w Rzymie, na których uzyskał doktoraty z teologii i prawa kanonicznego. W latach 1877-1899 był profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odznaczał się gorliwością i szczególnym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, do Serca Bożego i Najświętszej Maryi Panny. W trosce o najbardziej potrzebujących oraz o rozszerzenie Królestwa Serca Bożego w świecie założył w Krakowie w 1894 r. Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sercanek). W 1899 r. został biskupem pomocniczym, a 17 grudnia 1900 r. ordynariuszem diecezji przemyskiej. Zmarł w Przemyślu 28 marca 1924 roku w opinii świętości.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-20, 19:35

Święty Fabian, papież i męczennik
urodził się pod koniec II wieku. Euzebiusz z Cezarei twierdzi, że został wybrany papieżem za szczególną interwencją Bożą. Kiedy bowiem nie wiedziano, kogo wybrać, Duch Święty w postaci gołębicy miał spocząć nad głową Fabiana. Działo się to 10 stycznia 236 r. Za czasów Decjusza Fabian stał się ofiarą prześladowań. Poniósł śmierć męczeńską na arenie 20 stycznia 250 roku. Pochowano go w katakumbach św. Kaliksta.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-21, 18:39

Święta Agnieszka, dziewica i męczennica
urodziła się około 293 roku. W starożytności była jedną z najbardziej popularnych świętych. Piszą o niej św. Ambroży, św. Hieronim, papież św. Damazy, papież św. Grzegorz I Wielki i wielu innych. Poniosła męczeńską śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku. Na miejscu "świadectwa krwi" dzisiaj jest Piazza Navona - jedno z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych miejsc Rzymu. Według przekazów o rękę Agnieszki, która złożyć miała wcześniej ślub czystości, rywalizowało wielu zalotników, a wśród nich pewien młody rzymski szlachcic oczarowany jej urodą. Zalotnicy, chcąc złamać jej upór, oskarżyli ją, że jest chrześcijanką. Zginęła śmiercią męczęńską. Wśród powszechnego płaczu ścięto jej głowę.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-22, 17:35

Święty Wincenty Pallotti, prezbiter
urodził się 21 kwietnia 1795 r. i pracował przez całe życie w Rzymie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjalnej Wincenty zapisał się na studia filozoficzne, a potem teologiczne na papieskim uniwersytecie "Sapienza", które uwieńczył podwójnym doktoratem. Jako doktor filozofii i teologii, a także magister filologii greckiej, w latach 1819-1829 wykładał na uniwersytecie. W latach 1827-1840 był ojcem duchownym w wyższym seminarium rzymskim. 4 kwietnia 1835 roku założył Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, charakteryzujące się nowatorskim programem duszpasterskim, który opiera się na współpracy świeckich i duchownych. Do dziś centralną część tego dzieła stanowią księża i bracia pallotyni oraz siostry pallotynki. Zmarł 22 stycznia 1850 r. z powodu choroby, której nabawił się spowiadając w zimnym kościele, oddawszy swój płaszcz żebrakowi.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-23, 16:12

Błogosławieni Wincenty Lewoniuk i Towarzysze,męczennicy z Pratulina
„Jak słodko jest umierać za wiarę” – ilu z nas byłoby w stanie tak powiedzieć w chwili niesprawiedliwego prześladowania i w obliczu męczeństwa? A tak właśnie mówili ci, którzy bronili swojej wiary i swojego kościoła w obliczu prześladowania przez władze carskie, przed rusyfikacją i przymusowym przyłączeniem do cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego. 23 stycznia Kościół wspomina błogosławionych męczenników z Pratulina, prostych chłopów z Podlasia na wschodzie Polski. Błogosławiony Wincenty Lewoniuk i jego 12 towarzyszy męczeństwa to tylko mała grupa wiernych Kościoła unickiego, którzy własną krwią poświadczyli wierność Chrystusowi i łączność z Kościołem rzymskim.

anna5
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 224
Rejestracja: 19 paź 2022
Been thanked: 15 times

Re: Wspomnienie świętych i błogosławionych danego dnia.

Post autor: anna5 » 2023-01-24, 14:20

Święty Franciszek Salezy,biskup i doktor Kościoła
urodził się pod Thorens 21 sierpnia 1567 r. W domu otrzymał wychowanie głęboko katolickie. Kiedy miał 11 lat, zgodnie z ówczesnym zwyczajem otrzymał tonsurę jako znak przynależności do stanu duchownego. Kiedy miał zaledwie 15 lat, udał się do Paryża, by studiować na tamtejszym słynnym uniwersytecie. Ponadto w kolegium jezuitów studiował klasykę. Franciszek studiował ponadto na Sorbonie teologię i zagadnienia biblijne. Do rzetelnych studiów biblijnych przygotował się dodatkowo przez naukę języka hebrajskiego i greckiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1593 przy niechętnej zgodzie rodziców. W roku 1599 papież Klemens VIII mianował Franciszka biskupem pomocniczym. W 1602 r. został biskupem Genewy po śmierci biskupa Graniera. Zmarł nagle w Lyonie, w drodze powrotnej ze spotkania z królem Francji, w dniu 28 grudnia 1622 r.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”