Agresja Rosji na Ukrainę

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Arek » 2023-01-21, 11:22

Andej pisze: 2023-01-21, 10:51 Czyli brak zrozumienia. Zdarza się.
Bardzo dobrze to zrozumiałem.

Dodano po 4 minutach 17 sekundach:
Chciałeś dobrze.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: AdamS. » 2023-01-21, 11:49

Andej pisze: 2023-01-21, 09:27 Ks. kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik, co jakiś czas odwiedza Ukrainę. W trakcie wywiadu przeprowadzanego z nim padły słowa, które mnie poruszyły. Cytuję trzy zdania: Ale z drugiej strony tam zobaczyłem ludzi, którzy mają nieprawdopodobną chęć życia, chęć zwycięstwa. Co ciekawe, nie spotkałem tam nienawiści, przeklinania wroga.


Też mnie te słowa bardzo poruszyły. Odsłaniają one ważną prawdę o cierpieniu - choć jest ono pochodną grzechu (Bóg nie chce, abyśmy cierpieli), to jednak w jakiś sposób zawsze nas oczyszcza i jednoczy. Oczywiście tylko wtedy, gdy nie uznamy go za przekleństwo. Wielu Ukraińców z pokorą znosi tę wojnę (sam miałem okazję rozmawiać głównie z takimi) - nie przeklinają, nie pragną czyjegoś zła. Ale przez to ciężkie doświadczenie stali się inni - jakby bardziej zdystansowani do posiadania i przyjemności, za to pragnący bliskości człowieka.

Niestety większość Ukraińców, z którymi miałem kontakt, nie wykazuje oznak wiary (oficjalne statystyki podają, że za wierzących ma się tam 19% ludności - w Rosji jeszcze mniej, bo tylko 6% - choć kremlowska propaganda tak często odwołuje się do prawosławnej wiary). Może więc to pragnienie bliskości człowieka staje się dla nas jakimś ważnym wyzwaniem, by przez tą bliskość spróbować zaszczepić w uchodźcach pragnienie Chrystusa? A i sami możemy się wiele od nich nauczyć.
Ostatnio zmieniony 2023-01-21, 11:53 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-21, 12:17

AdamS. pisze: 2023-01-21, 11:49 Niestety większość Ukraińców, z którymi miałem kontakt, nie wykazuje oznak wiary (oficjalne statystyki podają, że za wierzących ma się tam 19% ludności -
Ale 19 % to jest bardzo dużo.
W Polsce z pewnością jest jeszcze mniej. Polskie statystyki są mylące, bo za katolików uznaje się osoby ochrzczone, a jest przecież pełno osób niewierzących, które przyjęły chrzest. Znam bardzo mało osób wierzących, większość to ateiści. Jeśli ktoś z Polaków kogo poznaję, okazuje się być chrześcijaninem, to zawsze jest to dla mnie zaskoczenie, bo to we współczesnym świecie jest rzadkość. A prawie wszyscy Ukraińcy, których znam, są wierzący (co prawda, nie znam jakoś bardzo wielu Ukraińców, więc to niczego nie dowodzi).
A w Ukrainie, poza prawosławnymi, jest też dużo grekokatolików.
Ostatnio zmieniony 2023-01-21, 12:17 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: sądzony » 2023-01-21, 12:25

abp. Ryś wspominał ostatnio, że na mszę chodzi 20% ochrzczonych.
Jeżeli przyjąć ten wskaźnik za pewnego, publicznego "świadectwa wiary" to jak widać niewiele się różnimy .
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: AdamS. » 2023-01-21, 12:38

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-21, 12:17 Ale 19 % to jest bardzo dużo. W Polsce z pewnością jest jeszcze mniej. Polskie statystyki są mylące, bo za katolików uznaje się osoby ochrzczone, a jest przecież pełno osób niewierzących, które przyjęły chrzest.
Owszem, procent wiernych spadł po pandemii, ale nie tak dramatycznie. To cytat z portalu Wiara: "Poważnie stopniał odsetek wiernych chodzących w każdą niedzielę do kościoła: z 46 proc. bezpośrednio przed pandemią do 37 proc. w pierwszej połowie 2022 roku."

Gdy w zeszłym roku odwiedzałem przygraniczne punkty recepcyjne i w niedzielę pytałem o chęć uczestnictwa we mszy (z deklaracją, ze zawiozę do cerkwi i z powrotem przywiozę), nie zgłosił się nikt z Ukraińców (czy raczej Ukrainek, bo stanowiły ponad 95%). A muszę dodać, że punkty te były przepełnione. Być może wynikało to ze zmęczenia i z nieufności, co byłoby zresztą całkiem zrozumiałe.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Arek » 2023-01-21, 13:17

AdamS. pisze: 2023-01-21, 12:38
miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-21, 12:17 Ale 19 % to jest bardzo dużo. W Polsce z pewnością jest jeszcze mniej. Polskie statystyki są mylące, bo za katolików uznaje się osoby ochrzczone, a jest przecież pełno osób niewierzących, które przyjęły chrzest.
Owszem, procent wiernych spadł po pandemii, ale nie tak dramatycznie. To cytat z portalu Wiara: "Poważnie stopniał odsetek wiernych chodzących w każdą niedzielę do kościoła: z 46 proc. bezpośrednio przed pandemią do 37 proc. w pierwszej połowie 2022 roku."

Gdy w zeszłym roku odwiedzałem przygraniczne punkty recepcyjne i w niedzielę pytałem o chęć uczestnictwa we mszy (z deklaracją, ze zawiozę do cerkwi i z powrotem przywiozę), nie zgłosił się nikt z Ukraińców (czy raczej Ukrainek, bo stanowiły ponad 95%). A muszę dodać, że punkty te były przepełnione. Być może wynikało to ze zmęczenia i z nieufności, co byłoby zresztą całkiem zrozumiałe.
@AdamS. zapewne też punkty w Krościenku odwiedzałeś? Byłem kilka dni i na recepcji przy granicy na kuchni i na sortowni w Ustrzykach. Dobre doświadczenie. Zabrałem ze sobą mamę i zaproponowałem rodzinną zrzutkę na dary Ukraińcom. Nigdy wcześniej niczego takiego nie robiłem. Zaproponowałem Szefowi, że mogę pojechać jako przedstawiciel firmy w ramach jak da kilka dni wolnego. Udało się. Widziałem wdzięczność Ukraińców w ich oczach. Utwierdziło mnie to w moim powołaniu. Jakby co to piszę o postawie nie o mojej osobie czy o moich bliskich. Takimi działaniami staram się inspirować moją rodzinę, że nie należy tylko skupić się na sobie i bliskich tylko chrześcijaństwo to pomoc każdemu kto tej pomocy potrzebuje. Zapewne macie większe dary swoich czynów dla innych ludzi. Czy moglibyście się nimi tutaj z nami podzielić. I osobiście za nie bardzo dziękuję.

Dodano po 19 minutach 57 sekundach:
Swoją drogą @AdamS. dobra inicjatywa :) z Twojej strony. Czasem też czułem nieufność z ich strony. Ale to zrozumiałe.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: AdamS. » 2023-01-21, 17:44

Arek pisze: 2023-01-21, 13:37 @AdamS. zapewne też punkty w Krościenku odwiedzałeś? Byłem kilka dni i na recepcji przy granicy na kuchni i na sortowni w Ustrzykach. Dobre doświadczenie. Zabrałem ze sobą mamę i zaproponowałem rodzinną zrzutkę na dary Ukraińcom. Nigdy wcześniej niczego takiego nie robiłem. Zaproponowałem Szefowi, że mogę pojechać jako przedstawiciel firmy w ramach jak da kilka dni wolnego. Udało się.
Tak, również w Krościenku, ale punkt wstępnego zakwaterowania był w szkole pod Ustrzykami (w Łodynie) - tam mogli wziąć prysznic, zjeść coś ciepłego i się przespać przez kilka dni, aż ktoś ich odebrał. A autokary co chwila po nich z różnych stron Polski podjeżdżały. To naprawdę było piękne świadectwo solidarności. Wspaniała była ta Twoja inicjatywa, Arku! Takie doświadczenie zostaje w sercu na całe życie! I zawsze będę powtarzał, że w takich sytuacjach w równym stopniu dajemy, co otrzymujemy. Nie chodzi o wdzięczność (bo choć ona była na każdym kroku okazywana, to oczekiwać jej nie powinniśmy) - chodzi o poczucie tej bliskości, opartej na prawdziwym braterstwie.
Ostatnio zmieniony 2023-01-21, 17:45 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2164
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 276 times
Been thanked: 305 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Arek » 2023-01-21, 18:37

AdamS. pisze: 2023-01-21, 17:44
Arek pisze: 2023-01-21, 13:37 @AdamS. zapewne też punkty w Krościenku odwiedzałeś? Byłem kilka dni i na recepcji przy granicy na kuchni i na sortowni w Ustrzykach. Dobre doświadczenie. Zabrałem ze sobą mamę i zaproponowałem rodzinną zrzutkę na dary Ukraińcom. Nigdy wcześniej niczego takiego nie robiłem. Zaproponowałem Szefowi, że mogę pojechać jako przedstawiciel firmy w ramach jak da kilka dni wolnego. Udało się.
Tak, również w Krościenku, ale punkt wstępnego zakwaterowania był w szkole pod Ustrzykami (w Łodynie) - tam mogli wziąć prysznic, zjeść coś ciepłego i się przespać przez kilka dni, aż ktoś ich odebrał. A autokary co chwila po nich z różnych stron Polski podjeżdżały. To naprawdę było piękne świadectwo solidarności. Wspaniała była ta Twoja inicjatywa, Arku! Takie doświadczenie zostaje w sercu na całe życie! I zawsze będę powtarzał, że w takich sytuacjach w równym stopniu dajemy, co otrzymujemy. Nie chodzi o wdzięczność (bo choć ona była na każdym kroku okazywana, to oczekiwać jej nie powinniśmy) - chodzi o poczucie tej bliskości, opartej na prawdziwym braterstwie.
Szukałem punktu zaczepienia i znalazłem go w Fundacji Bieszczadzkiej :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1914
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andy72 » 2023-01-22, 09:10

https://geekweek.interia.pl/newsamp-czy ... Id,6546882
GeekWeek: Janusz Korwin-Mikke powiedział, że w okolicach 21 stycznia może wydarzyć się coś ważnego, gdyż tego dnia wchodzi w życie ostatni punkt porozumienia Rosji z Białorusią. Mamy się czego bać?

Marcin Samsel, ekspert ds. bezpieczeństwa: - Przyznam, że nie traktuję słów tego pana do końca poważnie... Na przykład nie rozumiem, za co on tak kocha tych Rosjan i tak ich uwielbia. Inna sprawa, że ja od dawna mówię: nie ma takiego państwa jak Białoruś. Ono od dawna funkcjonuje tylko na mapie.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5191
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 820 times
Been thanked: 1371 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: abi » 2023-01-28, 20:00

Ambasador Ukrainy przy ONZ sugeruje Narodom Zjednoczonym "zainteresowanie się mową nienawiści w Rosji i wśród opłacanych przez nią propagandzistów". "Tutaj nie mówimy o możliwym ludobójstwie, ale o wojnie mającej na celu upokorzenie Ukraińców i innych Europejczyków" - napisał na Twitterze Serhij Kysłyca, który zamieścił fragment czwartkowego programu moskiewskiego propagandzisty Władimira Sołowiow."Będziemy żyć, ale gdzie?" - pytał w swoim programie w Pierwszym Kanale Sołowiow. "Musimy spalić Berlin, Paryż, Madryt, Londyn, Waszyngton, stolice krajów nazistowskich, które podjęły decyzję, by walczyć z Rosją!" - mówi Rosjanin. "Czy ktoś ma jakieś wątpliwości, że to jest wojna z Rosją?" - pyta."Dlaczego Kijów nie został zmieciony z powierzchni ziemi po tym, jak nazistowski naród ukraiński zaatakował na naszą strategiczną bazę lotniczą? Dość pustych, bezwartościowych słów!" - mówił Sołowiow, który dodał jeszcze, że "trwa trzecia wojna światowa, a Zachód wrócił do swoich nazistowskich korzeni".
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-29, 20:57

z drugiej strony o Rosjanach mówimy kacapy, moskale , rozpowszechiły sie orki, mordor , RuSSia ... itp itd. tyle ze tu jest to wrzucane w przestrzen przez " nieznanych sprawców "
Na poczatku pierwszej wojny lotnicy sie pozdrawiali kiedy spotkali kogoś z drugiej strony. Pod koniec wojny strzelano do ratujacych sie na spadochronach.
Wojna dziczeje ludzi . Był swego czasu film z ukrainkiego drona gdzie ten ewidentniezrzucał granaty na rannego rosyjskiego zolnierza leżacego w okopie.Zrzucał az zabił.

Były tez przypadki gdzie rosyjscy zolnierze potrafili płacić za zakupy a jesli juz kradli to to co było potrzebne ( np bateryjki do swoich walkie talkie )

to nie tylko Sołowiow i reszta funkcjonaiuszy . To też Michałkow Nikita i inni tego typu tfurcy.

Jeśli chcielibysmy cos rzeczywiscie zmienic w Rosji to zacząc nadawac kanały satelitarne na rosyjski interior.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2023-01-29, 21:07

Gzresznik Upadający pisze: 2023-01-29, 20:57 wrzucane w przestrzen przez " nieznanych sprawców "
Inną rangę ma to, co mówi czy pisze anonimowy szary człowiek, a zupełnie inną gdy czyni to polityk. Szczególnie, gdy robi to oficjalnie.
==================================================================================================================================
Jak wygląda pomoc militarna Ukrainie?
Poniżej dane. Kto dał przysłowiowy wdowi grosz?

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-29, 21:21

To przypadkiem nie jest z tego Kiel institute czyli niemieckiego gdzie łacza deklaracje z czynami ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2023-01-30, 11:06

Jakiego zakończenia wojny oczekujesz?
Zobacz, czego oczekują Polacy.
Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 338 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-01-30, 21:55

Kiedy Moskwa sie wywali to kolejni do odstrzału beda Niemcy.
Amerykanom nie bedzie potrzebny sojusznik którego do działania potrzeba motywować kopniakami w sempiternę. Ani nie jest potrzebny sojusznik ktoremu sie sni czwarta rzesza.

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
To nie bedzie bombardowanie ale wywróenie gospodarcze, cos jak zrobiono Japonczykom 20 lat temu.

ODPOWIEDZ