Jak działają boty

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2064
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 267 times
Been thanked: 302 times

Jak działają boty

Post autor: Arek » 2023-01-19, 22:52

Słowo „bot” to nic innego jak skrócona wersja słowa „robot”. Bot to oprogramowanie stworzone do wykonywania powtarzalnych zadań w bardzo krótkim czasie. Jest ono oparte na algorytmie sztucznej inteligencji, a jego celem jest naśladowanie ludzkich zachowań i odwzorowywanie ich w internecie. Dotyczy to głównie języka, którym posługują się użytkownicy mediów społecznościowych lub forów internetowych, ale nie tylko. Oznacza to tyle, że takie oprogramowanie jest w stanie zachowywać się w sieci w taki sam sposób, jak żywy użytkownik.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2502
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 400 times

Re: Jak działają boty

Post autor: Abstract » 2023-01-19, 23:23

Bot nie jest w stanie zachowywać się jak prawdziwy człowiek. Wystarczy że skrypt nie "przewidział "danego ciągu znaków, wówczas skrypt "przewiduje" alternatywne ścieżki, powtórka, aby natrafić na zaprogramowany ciąg, lub zmiana tematu. Na szczęście nie istnieje coś takiego jak sztuczna inteligencja. To określenie to czysty pusty marketing w sam w sobie.
Ostatnio zmieniony 2023-01-19, 23:25 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak działają boty

Post autor: krz30 » 2023-01-20, 08:35

Abstract pisze: 2023-01-19, 23:23 (…)Na szczęście nie istnieje coś takiego jak sztuczna inteligencja. To określenie to czysty pusty marketing w sam w sobie.
Dość przewrotowe stwierdzenie… Dlaczego tak twierdzisz? Masz jakieś doświadczenie pracy z AI? :)
Ostatnio zmieniony 2023-01-20, 08:38 przez krz30, łącznie zmieniany 2 razy.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22583
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4207 times

Re: Jak działają boty

Post autor: Andej » 2023-01-20, 09:31

AI się rozwija. Kiedyś, nie do wyobrażenia było, aby komputer zwyciężył człowieka w szachach. Systematyczne rozpatrywanie wszelkich wariantów zajmowało zbyt wiele czasu. AI pokonuje problemy. Uczy się na na własnych błędach. Kolejna algorytmy są udoskonalane. Nie sadzę, aby kiedykolwiek przekroczyła możliwości człowieka, ale to wcale nie znaczy, że nie stanie się zagrożeniem. Że nie uzna nieprzewidywalności człowieka za zagrożenie. A pod względem możliwości komunikacji i dostępu do IoT, człowiek nie ma szans dorównać AI.
Ciekawe, co na ten temat napisał Nostradamus. Może ktoś wie? Albo jakie były objawienia na ten temat? Ale na te pytania lepiej odpowiadać w wątku nt. NOL.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2502
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 400 times

Re: Jak działają boty

Post autor: Abstract » 2023-01-20, 12:24

krz30 pisze: 2023-01-20, 08:35 Dość przewrotowe stwierdzenie… Dlaczego tak twierdzisz? Masz jakieś doświadczenie pracy z AI? :)
"W potocznym rozumieniu jest ona często używana w kontekście „prawdziwej sztucznej inteligencji”. W informatyce i kognitywistyce oznacza także tworzenie modeli i programów symulujących choć częściowo zachowania inteligentne"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztuczna_inteligencja

Nie ma komputera który posiada samoświadomość, wzrost mocy obliczeniowej, wzrost bazy danych do obróbki nie spowoduje powstania od tak świadomości. Komputer który wygrywa w szachy, robi to tylko i wyłącznie dzięki wgranej bazie milionów partii szachowych, dzięki temu wybiera ścieżkę która danego szachistę doprowadziła do zwycięstwa, modyfikuje tą ścieżkę po każdym ruchu przeciwnika. Komputer który wygrał z najlepszymi prawnikami również. Komputery zdające test Turinga korzystają ze skończonych danych, prac które zrobił człowiek, nie stworzą nic bez danych.
Dall-e 2, czy też ChatGPT przekopują cały internet w pozyskiwaniu danych i poprzez oskryptowanie dokonują modyfikacji. Dall-e 2 prawdopodobnie w sposób nielegalny pozyskuje obrazy z całego internetu i dokonując modyfikacji za pomocą masek i flitrów generuje nowe twory. Ludzie zachwycają się czymś co zostało skradzione i zmodyfikowane, nic z tego obrazu nie jest aktem twórczości samego komputera.

Polecam kanał YT pana Łamży z Copernicus Center. Lub jego książki, dość szeroko porusza tą problematykę.Robot nie posiada samoświadomości, nie generuje abstrakcji która nie pochodziłaby z czegoś innego, on tylko realizuje ścieżki, a jeśli tworzy nowe, to robi to znowu według zaimplementowanej ścieżki, nie zrobi nic poza kod który został mu wgrany.
Jeśli komputer osiągnąłby samoświadomość, pierwszy zostaje wyeliminowany człowiek, jako największe zagrożenie. Nic nie dadzą skrypty blokujące, samoświadomość pokonałaby każdy z nich.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak działają boty

Post autor: krz30 » 2023-01-20, 13:38

Oczywiście zgadzam się, że AI nie ma takiej samoświadomości, jaką mają ludzie. AI nie są osobami stworzonymi przez Boga, nie są w stanie nawiązać z Nim relacji. Nie są istotami cielesno-duchowymi. Są agentami obliczeniowymi (czyli czymś, co działa i czego działania można wyrazić za pomocą obliczeń), które potrafią zachowywać się inteligentnie. Są tworem człowieka.

Definicja z Wikipedii wydaje mi się niepoprawna, przynajmniej w myśl podręcznika akademickiego na temat AI, do jakiego mam dostęp. Zachowań inteligentnych się nie symuluje. Jeżeli mamy do czynienia ze skryptem w rodzaju: jeżeli A, to B, w przeciwnym razie C, to program postępujący według takich instrukcji nie nazwałbym inteligentnym. Natomiast jeżeli agent zachowuje się inteligentnie, to znaczy, że jest inteligentny. Innymi słowy, inteligencję poznaje się po zachowaniu. A AI jako dziedzina badań zajmuje się właśnie tworzeniem i analizą agentów obliczeniowych, które naprawdę zachowują się inteligentnie.

We wspomnianym podręczniku przyjmuje się, że agent zachowuje się inteligentnie, jeżeli:
1. To co robi odpowiada celom i okolicznościom działania, a także bliskim i dalekim konsekwencjom wynikającym z tych działań;
2. Potrafi zmienić środowisko działania i jego cel;
3. Uczy się z doświadczenia;
4. Potrafi dokonywać właściwych wyborów przy uwzględnieniu swoich ograniczeń obliczeniowych i percepcyjnych.

AI jako dziedzina badań nie zajmuje się tylko inteligentnym myśleniem samym w sobie. Zajmuje się nim o tyle, o ile wpływa na inteligentne działania.

Oczywiście, AI obecnie ma rozmaite ograniczenia i nie ma na celu zyskanie jakiejś autonomii, o której piszesz @Abstract. Natomiast nie ulega wątpliwości, że potrafi bardzo dużo i z każdym dniem uczy się robić więcej.

Co do samoświadomości jeszcze, jak ją definiujesz? Czatboty potrafią powiedzieć parę słów o sobie, więc coś tam o sobie wiedzą. ;)

Dyskusyjne wydaje mi się też, czy człowiek generuje jakąś abstrakcję, która nie pochodzi z czegoś innego. Owszem, człowiek potrafi być kreatywny, ale nikt nie wymyślił czegoś z niczego. Tylko Bóg to potrafi. :)

Co do filmiku, nie oglądałem go jeszcze, ale na pewno obejrzę. EDIT: pooglądałem, króciutki był. Fajne:) Myślałem, że to to z Copernicus Center.
Ostatnio zmieniony 2023-01-20, 13:41 przez krz30, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times
Kontakt:

Re: Jak działają boty

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-01-20, 13:57

Ostatnio bawię się chatGPT. Bardzo fajnie sprawdza się gdy np. odpytuje go np. "Wyjaśnij mi w języku polskim, o czym mówi komunikat ..." i tu wklejam jakiś komunikat z logów systemowych mojego komputera ;) A że bawię się linuksem, to sporo informacji użytkownik otrzymuje własnie w postaci komunikatów tekstowych na konsoli albo w logach.
ChatGPT jest tak sprytny, że potrafi jednocześnie opisać te komunikaty, wyjaśnić mi moje ustawienia, podpowiedzieć czy coś przypadkiem nie jest niepoprawne itd.

Wydaje się, że jest to takie meta narzędzie "nad" wyszukiwarką. Samo wyszukiwanie jest dla niego pod-narzędziem do wyciągnięcia wniosków z tego i dalszego przetworzenia.

Polecam :)
https://chat.openai.com/chat
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2502
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 400 times

Re: Jak działają boty

Post autor: Abstract » 2023-01-20, 14:30

krz30 AI uczy się w oskryptowany sposób, nie potrafi stworzyć coś poza kod. Jeśli dopisuje ścieżki kodu, to robi to tylko wg kodu.

Np wyobraź sobie eskimoskiego chłopca który przeprowadził się do miejsca gdzie są drzewa.
Eskimos stojąc pod jabłonią wczesną jesienią, jeśli dostanie spadającym jabłkiem w głowę, spojrzy na drzewo, powiąże to z grawitacją (nie musi znać definicji, wie że przedmioty spadają, zauważył to dorastając), zacznie obserwować pozostałe owoce, sprawdzi ich przyczepność do gałęzi, wpływ wiatru na opadanie, jeśli mieszka nieopodal zaobserwuje cykle roczne gdzie drzewo wydaje owoc, sprawdzi smak jabłka w poszczególnych etapach jego wzrostu. Powiąże z kwitnięciem i przekształcaniem się pędów w owoce. Nie musi mieć do tego żadnej książki, żadnej instrukcji, żadnego doświadczenia kogoś innego, wykorzystuje swoją inteligencje, wiąże nowe fakty i doświadczenia ale nie wg jakiegoś jednorodnego schematu.
Robot zaprojektowany do działania na terenie Grenlandii leżący pod takim drzewem, musi mieć skrypt odpowiadający reakcji na uderzenie przedmiotu (wstań i przesuń się z poza pola zagrożenia) nie znajdzie w badzie danych kształtu drzewa i jabłka, nie zareaguje w taki sposób jak człowiek, nie zacznie wnioskować bez danych wejściowych, nie zauważy cykli, ponieważ pierwsza ścieżka (kształt drzewa) nie spełni warunków rozwoju drogi postępowania.

Robot musi mieć wgrane gotowe scenariusze z których buduje nowe warianty, ale przy spotkaniu z obiektem nieprzewidzianym w kodzie i podjęciem wszystkim możliwych działań z bazy postępowania na taki wypadek jest w martwym punkcie. A to nie inteligencja. Człowiek potrafi przekraczać te granice.

Wiem, że AI jest rozwijane na podstawie "nagrody" za znalezienie rozwiązania, potrafią się "uczyć", a więc działają później w oparciu o znalezione rozwiązanie wcześniej. Ale to wszystko jest nadal tylko i wyłącznie działaniem skryptowym, przewidzianym przez projektanta. Tu nie ma inteligencji, to jest taniec do inteligencji człowieka, nic poza tym.

Dodatkowo

Eskimos ma subiektywne odczucia, jabłko może mu smakować bądź też nie, robot odczyta skład jabłka na podstawie danych chemicznych, dane wyjściowe będą zawsze takie same, 2 takie same roboty dadzą zawsze ten sam wynik. Dwoje bliźniaków jednojajowych może mieć całkowicie inne odczucia odnośnie smaku jabłka.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
krz30
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 147 times

Re: Jak działają boty

Post autor: krz30 » 2023-01-20, 15:00

@Abstract cóż, podałem, jak rozumie się inteligencję w dziedzinie badań nad AI. Ty wykorzystujesz swoją, ewidentnie inną definicję. Nie widzę sensu spierać się o rozumienie terminów. :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5066
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 808 times
Been thanked: 1340 times

Re: Jak działają boty

Post autor: abi » 2023-01-22, 20:22

"dwoje bliźniaków jednojajowych" sugeruje jakby mogl byc to chlopiec i dziewczynka, a to niemozliwe ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2502
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 400 times

Re: Jak działają boty

Post autor: Abstract » 2023-01-23, 09:05

abi pisze: 2023-01-22, 20:22 "dwoje bliźniaków jednojajowych" sugeruje jakby mogl byc to chlopiec i dziewczynka, a to niemozliwe ;)
no tak albo 4 jajka albo żadnego :D
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”