Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: AdamS. » 2023-01-17, 11:16

Ostatnio ktoś poruszył ważny temat związany ze wzajemną troską o to, by inni mogli usiąść w ławce, gdy w jej środku są miejsca. Przy tej okazji postanowiłem poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię - wzajemny szacunek podczas sakramentu Komunii i Spowiedzi Świętej, które często odbywają się w warunkach zatłoczenia.

Jeśli przystępujemy do Komunii, nie wchodźmy przed kogoś! Niestety dość często tuż przed przyjęciem Jezusa dłuższy czas stoję w miejscu, bo chcę pozwolić, aby osoby, które już Komunię przyjęły, mogły spokojnie przejść do tyłu. Wtedy inni szybko wskakują przede mnie. Patrzę na to pobłażliwym okiem i staram się nikogo nie oceniać. Problem jednak jest na tyle nagminny, że warto na to zwracać uwagę, bo zapewne te osoby nie są świadome tego, że swoją postawą dają swego rodzaju antyświadectwo.

Druga kwestia to spowiedź podczas Mszy (osobiście staram się spowiadać poza mszą, jednak do końca Liturgii Słowa u nas księża spowiadają, więc siłą rzeczy odbywa się to w warunkach pełnego kościoła). Problemem jest brak wyczucia osób stojących przy konfesjonale. Gdy trwa spowiedź, wypada się parę kroków od konfesjonału odsunąć, a niestety nie każdy to robi. W ogóle konfesjonały są najczęściej źle lokowane (powinny stać gdzieś z tyłu kościoła), ale to już odrębny temat.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2023-01-17, 11:27

A weź. Kiedyś poszłam do spowiedzi podczas Mszy, konfesjonał wolnostojący, otwarty, a tu wchodzi... wycieczka xD

Dodano po 1 minucie 4 sekundach:
I nie, nie wyszli od razu jak się zorientowali, że jest Msza, tyle dobrego, że zostali przy wejściu, a nie latali po całym kościele (akurat dla mnie marny plis bo mi biegali koło konfesjonału, się skupić nie dało).

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-17, 11:32

AdamS. pisze: 2023-01-17, 11:16 Niestety dość często tuż przed przyjęciem Jezusa dłuższy czas stoję w miejscu, bo chcę pozwolić, aby osoby, które już Komunię przyjęły, mogły spokojnie przejść do tyłu. Wtedy inni szybko wskakują przede mnie.
Ale ci, którzy są za Tobą? Dziwne trochę. Bywa też tak, że do Komunii są dwie kolejki do jednego księdza. Jedna wtedy jest z boku i ja robiłam tak, że, się zatrzymywałam po to, żeby wpuścić chociaż kilka tych osób z bocznej kolejki, bo inaczej oni długo czekają. Zatrzymywanie się w kolejce, z jednoczesnym zachowaniem dłuższego dystansu, zawsze z mojej strony oznaczało, ze kogoś przepuszczam. I tak to było odbierane, bo wtedy, tak około 2 osoby z bocznej kolejki, wchodziły przede mnie. Możliwe, że gdy się zatrzymujesz, to inni myślą, że ich przepuszczasz i nie domyślają się, że jest tego inny powód.
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 11:37 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: AdamS. » 2023-01-17, 11:37

ciasteczkowy_potfur pisze: 2023-01-17, 11:29 A weź. Kiedyś poszłam do spowiedzi podczas Mszy, konfesjonał wolnostojący, otwarty, a tu wchodzi... wycieczka xD
No to było przeżycie! Ale miałem lepiej: w małym, wiejskim kościółku zapytałem kobietę czy przed mszą ksiądz tu spowiada. Ksiądz właśnie wchodził do zatłoczonego kościółka, a ona do niego na głos: "proszę księdza, ten pan chce się wyspowiadać!". Wszyscy się na mnie oglądają, a ksiądz zamiast do ołtarza przeciska się do konfesjonału. Cóż było robić, i ja przecisnąłem się przez tłum i wyspowiadałem się, czując na plecach ciężkie oddechy parafian. :)) Cierpliwie wszyscy na nas czekali. ;)

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2023-01-17, 11:38

Dobre :D

Kto wie, może pociągnąłeś za sobą kolejnych? Jak nie na tej Mszy to po niej, tydzień później albo coś :D

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: AdamS. » 2023-01-17, 11:39

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-17, 11:32 Ale ci, którzy są za Tobą? Dziwne trochę. Bywa też tak, że do Komunii są dwie kolejki do jednego księdza.
U nas kolejki są tylko w czasie świątecznym. A przede mnie wskakują nie te osoby, które są za mną, tylko obok mnie. Po prostu nie jestem taki szybki jak oni. ;)

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-01-17, 11:41

AdamS. pisze: 2023-01-17, 11:37 zapytałem kobietę czy przed mszą ksiądz tu spowiada.
Ksiądz właśnie wchodził do zatłoczonego kościółka, a ona do niego na głos: "proszę księdza, ten pan chce się wyspowiadać!". Wszyscy się na mnie oglądają, a ksiądz zamiast do ołtarza przeciska się do konfesjonału.
Ale to właściwie miłe z jej strony. Może jej zależało, żebyś się wyspowiadał zgodnie z Twoim pragnieniem. A wiedziała, że ksiądz nie spowiada przed Mszą, więc postanowiła Ci to zorganizować.
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 11:43 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: AdamS. » 2023-01-17, 11:41

ciasteczkowy_potfur pisze: 2023-01-17, 11:38 Kto wie, może pociągnąłeś za sobą kolejnych? Jak nie na tej Mszy to po niej, tydzień później albo coś :D
No, widok tak zatwardziałego grzesznika, który potrzebował na gwałt spowiedzi, pewnie poruszył niejednego! :D

Dodano po 1 minucie 52 sekundach:
miłośniczka Faustyny pisze: 2023-01-17, 11:41 Ale to właściwie miłe z jej strony. Może jej zależało, żebyś się wyspowiadał zgodnie z Twoim pragnieniem. A wiedziaľa, że ksiądz nie spowiada przed Mszą, więc postanowiła Ci to zorganizować.
Nie mam do niej cienia żalu. Potem miałem okazję ją bliżej poznać. Bardzo bezpośrednia, sympatyczna pani. No i przedsiębiorcza! :)

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: Nenderen » 2023-01-17, 12:10

Moim zdaniem najlepsza sytuacja to taka gdy konfesjonał ma trzy mikro pokoiki - jeden środkowy dla spowiednika i dwa boczne dla podchodzących z różnych stron penitentów. Moim zdaniem osoba spowiadająca się powinna być otoczona drewnianymi ścianami ze wszystkich stron, razem z drzwiami tymczasem wiele konfesjonałów ma tylko pokoik dla spowiednika zaś klęczący przy kracie z obu stron penitenci nie mają za plecami ściany z drewna z drzwiczkami tylko powietrze. Wprowadzenie bocznych pokoików do wszystkich konfesjonałów lepiej chroniło by intymność wyznania grzechów na Spowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 12:13 przez Nenderen, łącznie zmieniany 2 razy.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-17, 12:25

Trzeba pamiętać, iż powracający po przyjęciu Komunii Świętej niosą w sobie Jezusa Chrystusa - dlatego warto im ustąpić. Właściwie, jak się zastanowić, to powinniśmy ustąpić jak to czynimy na ulicy widząc księdza niosącego Eucharystię do chorego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: Dezerter » 2023-01-17, 22:15

Jak rozdaje Komunię, to są dwie kolejki i wówczas wierni podchodzą "na zamek" czyli na zmianę raz z prawej raz z lewej. Nigdy nie ma pośpiechu, więc wszyscy mogą odejść spokojnie, tępo rozdawania komunii nadaje ja celebrując powoli rozdawanie i dając zawsze czas na 1-2 sekundową adorację.
Proboszcz próbował nauczyć wiernych by podchodzić tylko w 2 rzędach środkiem kościoła a po przyjęciu Komunii odchodzić na boki - nie przyjęło się ;)

Bliskość konfesjonału i wiernych siedzących w ławkach, lub stojących jest czasami mało komfortowa dla spowiadającego się, ale pamiętajmy, że w starożytności publicznie wyznawano grzechy, więc wracamy do korzeni ;)
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 09:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1414
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 542 times
Been thanked: 781 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: AdamS. » 2023-01-18, 09:06

Nenderen pisze: 2023-01-17, 12:10 Moim zdaniem osoba spowiadająca się powinna być otoczona drewnianymi ścianami ze wszystkich stron, razem z drzwiami tymczasem wiele konfesjonałów ma tylko pokoik dla spowiednika
Całkowicie sie z tym zgadzam. Jak dotąd miałem tylko jedną sposobność przystąpić do spowiedzi w tak intymnych warunkach. Było to chyba w Uhercach (Bieszczady), gdzie z tyłu kościoła była wydzielona osobna, zamykana nisza. Czasami wystarczyłoby tylko przeznaczyć na ten cel tylne części kościoła, które zwykle już istnieją jako miejsca najbardziej zaciszne.
Dezerter pisze: 2023-01-17, 22:15 Jak rozdaje Komunię, to są dwie kolejki i wówczas wierni podchodzą "na zamek" czyli na zmianę raz z prawej raz z lewej. Nigdy nie ma pośpiechu, więc wszyscy mogą odejść spokojnie, tępo rozdawania komunii nadaje ja celebrując powoli rozdawanie i dając zawsze czas na 1-2 sekundową adorację.
Myślę, że tak własnie powinno wyglądać przyjmowanie Komunii. Wzajemny szacunek, brak pośpiechu, no i to krótkie spojrzenie w adoracji - niezwykle ważna chwila!
Ostatnio zmieniony 2023-01-18, 09:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 173 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: Lwica » 2023-01-18, 12:37

Ja nie spotkałam się nigdy przy Komunii z problemem.
A u nas zazwyczaj jest trzech księży i są trzy kolejki: lewo, środek kościoła i prawo.
A na spowiedź podczas mszy, to dla mnie dziwnie jakoś, niezbyt sobie to wyobrażam :-?
Konfesjonały są na tyle kościoła, ale tam ludzie też siedzą często.

Dodano po 4 minutach 53 sekundach:
AdamS. pisze: 2023-01-18, 09:06
Nenderen pisze: 2023-01-17, 12:10 Moim zdaniem osoba spowiadająca się powinna być otoczona drewnianymi ścianami ze wszystkich stron, razem z drzwiami tymczasem wiele konfesjonałów ma tylko pokoik dla spowiednika
Całkowicie sie z tym zgadzam. Jak dotąd miałem tylko jedną sposobność przystąpić do spowiedzi w tak intymnych warunkach. Było to chyba w Uhercach (Bieszczady), gdzie z tyłu kościoła była wydzielona osobna, zamykana nisza. Czasami wystarczyłoby tylko przeznaczyć na ten cel tylne części kościoła, które zwykle już istnieją jako miejsca najbardziej zaciszne.

Na Jasnej Górze są zamykane konfesjonały i wygłuszone, można normalnie rozmawiać ;) i jest jasno + nawet mała ławeczka.

Rak

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: Rak » 2023-01-24, 14:59

Ludzie, to gdzie wy mieszkacie? :) U mnie są dwa budynki sakralne, kościół i kaplica i w obu są konfesjonały zamykane, takie domki ustawione z tyłu świątyni. I z tego co teraz sobie przypominam, w wielu kościołach miasta też tak jest, nie przypominam sobie aby gdzieś był zwykły konfesjonał, tzn. ścianka z kratką pośrodku a z jednej strony krzesło dla księdza, z drugiej dla spowiadającego się. Co do spowiedzi w czasie Mszy, to tak jest, Lwica jest tym zdziwiona, ale gdy brakuje księży to jest to normalne. U mnie brakuje, 2 mniej niż powinno być i trzeba po prostu to zrozumieć, a nie tylko myśleć ....bo ja tak chcę, aby było tak czy tak. Jeżeli nie będzie nowych powołań, to będzie tylko gorzej.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Zachowanie podczas Komunii i Spowiedzi

Post autor: sądzony » 2023-01-24, 15:21

Ja spowiadając się w "tanim" konfesjonale często mam tak silne bóle kręgosłupa, wynikające pewnie zarówno z napięcia jak i z niewygodnej pozycji (no i mojej przepukliny), że myślę jedynie o tym by już się skończyło. Spowiedź wraz z pokutą.

Dlatego jeżeli to możliwe umawiam się ze spowiednikiem w jakimś pomieszczeniu kościoła, kaplicy czy domu parafialnego.
Niebo, a ziemia.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ