Czy jest możliwy powrót do prostoty?

Rozmowy na temat świąt i zwyczajów religijnych Kościoła świętego.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Czy jest możliwy powrót do prostoty?

Post autor: AdamS. » 2023-01-27, 10:56

Na stronie Gościa Niedzielnego zamieszczono quiz na temat znajomości zwyczajowych przepisów w Eucharystii - raczej nie biorę udziału w quizach, ale zrobiłem wyjątek, jako swoisty eksperyment (o czym za chwilę). Nie spodziewałem się tak słabego wyniku (3/10). Ale tu muszę wyjawić, dlaczego chciałem się sprawdzić akurat w takim temacie? Staram się uczestniczyć w każdej Mszy Świętej w pełni świadomie, jednocząc się w duchu z Chrystusem i całą wspólnotą. Zdawało mi się, że znam dobrze znaczenie poszczególnych fragmentów Mszy i jej symbolikę. A mimo to nie wiedziałem kiedy wolno, a kiedy nie wolno używać kadzidła, nie znałem pewnych pojęć rytualnych, nie wiedziałem co to jest epikleza... Dlaczego mój wynik był tak słaby? A może mówi on bardziej o czymś innym?

Czy nie oderwaliśmy się zanadto od ISTOTY Eucharystii i przeżywania świąt, skupiając się na drobiazgowej FORMIE zwyczajów i przepisów? Czy w ten sposób nie doprowadziliśmy do fosylizacji (procesu skamienienia) wiary, która stała się pięknym, lecz coraz mniej czytelnym monumentem? Raz po raz przysłuchuję się bataliom o powrót mszy trydenckich, jakby to sama łacińska (skądinąd piękna i dostojna) formuła miała być zapewnieniem trwałości Kościoła. A wiecie co mi się marzy? Aby nasz Kościół powrócił do jedności w prostocie - i abym mógł każdego z ulicy zaprosić do mojej świątyni bez obaw, że się zagubi w gąszczu przepisów. Chciałbym żeby każdy człowiek dobrej woli mógł w nim spotykać żywego Chrystusa bez konieczności zasięgania drobiazgowych nauk o schematach, przepisach, zwyczajach... Czy taki Kościół jest możliwy?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy jest możliwy powrót do prostoty?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-27, 11:17

Ja miałem 5. Quiz ma mylący tytuł "Co wiesz o Mszy Świętej?". Powinien się nazywać "mało ważne niuanse liturgiczne" :)
Ale Twoje pytanie jest ważne.
Z tym, że zacząć trzeba by chyba o podstaw: o co chodziło Jezusowi, gdy ustanawiał Mszę Świętą? O co chodzi z tym pomysłem z "jedzeniem Boga"?
Ostatnio zmieniony 2023-01-27, 11:17 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Czy jest możliwy powrót do prostoty?

Post autor: AdamS. » 2023-01-27, 12:13

Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-27, 11:17 Ja miałem 5. Quiz ma mylący tytuł "Co wiesz o Mszy Świętej?". Powinien się nazywać "mało ważne niuanse liturgiczne" :)
Ale Twoje pytanie jest ważne. Z tym, że zacząć trzeba by chyba o podstaw: o co chodziło Jezusowi, gdy ustanawiał Mszę Świętą? O co chodzi z tym pomysłem z "jedzeniem Boga"?
Dzięki, Marku, że zdjąłeś ze mnie piętno wstydu! ;) (bo skoro nawet Ty osiągnąłeś poziom 5, to ja z moją zdechłą trójką mogę podskoczyć do sufitu!) :D Ale tak poważniej - dziękuję Ci za podjęcie tematu i skierowanie go na te najważniejsze tory: O CO CHODZIŁO JEZUSOWI?

Dla mnie trzonem Eucharystii jest PRZYSWAJANIE Jezusa jako mojej rzeczywistości wewnętrznej. Słowo i relacja, które początkowo są na zewnątrz, w wyniku tego przyswojenia stają się częścią mnie. Może właśnie dlatego Jezus powiedział "bierzcie i jedzcie to jest Ciało Moje" - te słowa były trudne do przyjęcia nie tylko dla ówczesnych Żydów, dla naszych współczesnych umysłów również stanowią nieustanne wyzwanie (i zaproszenie zarazem).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święta i zwyczaje religijne”